Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ,καθαρη εγκατασταση

 

Thanks! το δοκιμάζω!

Μου λέει ότι "Ο αριθμός-κλειδί προιόντος που πληκτρολογήθηκε δεν συμφωνεί με κάποιο από τα είδωλα των Windows που διατίθενται για την εγκατάσταση. Πληκτρολογήστε έναν διαφορετικό αριθμό-κλειδί προιόντος"

Μήπως πρέπει να κατεργήσω το κλειδί από τον άλλο δίσκο πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! το δοκιμάζω!

Μου λέει ότι "Ο αριθμός-κλειδί προιόντος που πληκτρολογήθηκε δεν συμφωνεί με κάποιο από τα είδωλα των Windows που διατίθενται για την εγκατάσταση. Πληκτρολογήστε έναν διαφορετικό αριθμό-κλειδί προιόντος"

Μήπως πρέπει να κατεργήσω το κλειδί από τον άλλο δίσκο πρώτα;

φιλε Γιωργο δεν εχω αγορασει κλειδι και δε ξερω να σου απαντησω , ειναι καθε αυτου κλειδι για win10 ? η μηπως για τα 8? αν ειναι για win10 κανε μια καθάρηση απο τον αλλο δισκο που λες, αν οχι και ειναι για τα 8 κανε εκ νεου μια εγκατασταση τα win 8 ενεργοποιησε τα και μετα κανε καθαρη εγκατασταση τα δεκαρια, θ αναγνωρισει το bios και θα ενεργοποιηθουν αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Γιωργο δεν εχω αγορασει κλειδι και δε ξερω να σου απαντησω , ειναι καθε αυτου κλειδι για win10 ? η μηπως για τα 8? αν ειναι για win10 κανε μια καθάρηση απο τον αλλο δισκο που λες, αν οχι και ειναι για τα 8 κανε εκ νεου μια εγκατασταση τα win 8 ενεργοποιησε τα και μετα κανε καθαρη εγκατασταση τα δεκαρια, θ αναγνωρισει το bios και θα ενεργοποιηθουν αμεσως

Τώρα που το λες, ο υπολογιστής είχε Win8.1 x64 αλλά δεν θυμάμαι αν στην πορεία της αναβάθμισης έβαλα κάποιο κλειδί για Win10.

και το key win8 και το key win10 είναι από dreamspark, οπότε μπήκα εκεί να κατεβάσω ένα iso.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί έγινε αυτό...

Στην ουσία το usb που δημιουργήθηκε έχει το λειτουργικό που αντιστοιχεί το κλειδί που έβαλα κατά την εγκατάσταση; (Win 8 πιθανών...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες, ο υπολογιστής είχε Win8.1 x64 αλλά δεν θυμάμαι αν στην πορεία της αναβάθμισης έβαλα κάποιο κλειδί για Win10.

και το key win8 και το key win10 είναι από dreamspark, οπότε μπήκα εκεί να κατεβάσω ένα iso.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί έγινε αυτό...

Στην ουσία το usb που δημιουργήθηκε έχει το λειτουργικό που αντιστοιχεί το κλειδί που έβαλα κατά την εγκατάσταση; (Win 8 πιθανών...)

 

Εφόσον είχες 8.1 και έκανες αναβάθμιση σε 10, τότε για καθαρή εγκατάσταση των 10, δε χρειάζεσαι κάποιο κλειδί γιατί πολύ απλά δεν έχεις κλειδί για τα 10. Ξεκινάς κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει κλειδί πατάς "Παράβλεψη". Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είχες 8.1 και έκανες αναβάθμιση σε 10, τότε για καθαρή εγκατάσταση των 10, δε χρειάζεσαι κάποιο κλειδί γιατί πολύ απλά δεν έχεις κλειδί για τα 10. Ξεκινάς κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει κλειδί πατάς "Παράβλεψη". Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.

Έχω κλειδί ΚΑΙ για windows 10 pro x64

Λέω να περάσω τα Win 8 και να κάνω upgrade σε Win 10 με το κλειδί των 8 να τελειώνω.

Μπορώ να σβήσω οποιοδήποτε αρχείο των Win 8 μετά για να μην πιάνει χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχω κλειδί ΚΑΙ για windows 10 pro x64

Λέω να περάσω τα Win 8 και να κάνω upgrade σε Win 10 με το κλειδί των 8 να τελειώνω.

2. Μπορώ να σβήσω οποιοδήποτε αρχείο των Win 8 μετά για να μην πιάνει χώρο;

 

1. Τότε το πιθανότερο είναι να μην είναι σωστή η έκδοση που κατέβασες.

 

2. Ναι, είναι ο φάκελος "Windows.old". Δεξί κλικ στο σκληρό που βρίσκεται ο φάκελος > Ιδιότητες (3) > Στην καρτέλα "Γενικά" κλικάρεις "Εκκαθάριση δίσκου" > Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει, κλικάρεις "Εκκαθάριση αρχείων συστήματος". Εκεί τσεκάρεις τις προηγούμενες εγκαταστάσεις Windows.

 

Πάντως αν κάνεις την αναβάθμιση από 8 σε 10 και ενεργοποιηθούν μετά μπορείς να κάνεις και καθαρή εγκατάσταση με την παράβλεψη κλειδιού που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τότε το πιθανότερο είναι να μην είναι σωστή η έκδοση που κατέβασες.

 

2. Ναι, είναι ο φάκελος Windows.Old. Δεξί κλικ στο σκληρό που βρίσκεται ο φάκελος > Ιδιότητες (3) > Στην καρτέλα "Γενικά" κλικάρεις "Εκκαθάριση δίσκου" > Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει, κλικάρεις "Εκκαθάριση αρχείων συστήματος". Εκεί τσεκάρεις τις προηγούμενες εγκαταστάσεις Windows.

 

Πάντως αν κάνεις την αναβάθμιση από 8 σε 10 και ενεργοποιηθούν μετά μπορείς να κάνεις και καθαρή εγκατάσταση με την παράβλεψη κλειδιού που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα.

Πήρα έναν Samsung evo 850 250GB και ήθελα να κάνω clean install τα windows 10.

Δεν ξέρω αν είναι σωστή η έκδοση των Windows 10 ή όχι, αλλά από εκεί που πήρα το κλειδί από εκεί κατέβασα και το iso.

Και για τα windows 8 το ίδιο είχα κάνει πριν μερικά χρόνια και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα για κάποιο λόγο κάτι πάει στραβά

οπότε για να μην τρώω χρόνο άδικα περνάω τα Windows 8 Pro x64 και κάνω Upgrade όπως είχα κάνει και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα καθαρή εγκατάσταση Windows 8 x64 Pro με ένα κλειδί των 8, στη συνέχεια έκανα upgrade σε Windows 10

και τα Windows δεν ήταν ενεργοποιημένα πλέον...

Πρόσθεσα το κλειδί των Windows 10 που είχα και το πήρε κανονικά. Δεν ξέρω γιατί το ζήτησε.


Δεν μπόρεσα να τον διαγράψω τον Windows.old

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα καθαρή εγκατάσταση Windows 8 x64 Pro με ένα κλειδί των 8, στη συνέχεια έκανα upgrade σε Windows 10

και τα Windows δεν ήταν ενεργοποιημένα πλέον...

Πρόσθεσα το κλειδί των Windows 10 που είχα και το πήρε κανονικά. Δεν ξέρω γιατί το ζήτησε.

 

Δεν μπόρεσα να τον διαγράψω τον Windows.old

Δες εδώ τον 2ο τρόπο.

 

http://www.pcsteps.gr/61450-διαγραφή-windows-old-μετά-από-αναβάθμιση-windows/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα chuwi vi8 dual boot και του έκανα update τα 10. Έχω ένα πρόβλημα με drivers και θέλω να τα ξαναπεράσω. Πώς μπορώ να τα ξαναπεράσω? Πρέπει να κρατήσω και το αναγνωριστικο προιοντος για να τα ξανακάνω confirm μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεύρα μου ...κάνω χθες τερματισμό όλα καλα ανοίγει τώρα μου λέει για εγκατάσταση ενημερώσεων...όλα καλά μπαίνει στα windows στο login OK με το που βγάζει επιφάνεια εργασίας αναβοσβηνει ή οθόνη.......σαν να φορτώνει κάτι αλλά μένει εκεί....βγάζει επιφάνεια - εικονίδια και σβήνει για μισο δευτερόλεπτο ή οθόνη ξανά ανοίγει τα ξανά φορτώνει ξανά σβήνει...καμμία ιδέα ?????

Πως κάνω επαναφορά σε προηγούμενη ημερομηνια??? Έχω μέσα αρχεία που δεν πρεπει να χαθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που περασαν λιγοι μηνες και υποθετω θα εχει φτιαχτει και κανα bug, εχω desktop 6ετιας με 7αρια απο θειο και laptop 3ετιας με 8.1 original

Αξιζει να κανω καποιο απο τα 2 upgrade σε 10?

Το desktop χρησιμοποιω πιο πολυ και τα εχω καταβολευτει τα 7αρια, αλλα υποτιθεται με το upgrade τα 10 θα ηταν μονιμα

Το laptop το εχω σαν media center στο δωματιο περισσοτερο και τα 8.1 δεν τα γουσταρω, αλλα α. ειναι γνησια β. κουτσα στραβα τα 2-3 πραγματα που θελω το Laptop εμαθα να τα κανω

Any suggestions?

 

Επειδη αν κανω, θα κανω upgrade, χρειαζεται το κλειδι των 7 ή των 8.1 καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαπτοπ μπορείς να τα βάλεις και όχι το κλειδί των 8.1 δεν χρειάζεται. Τέλος είναι καθαρά δική σου επιλογή να τα αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...