Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι θέμα ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ που έγραψες, είναι θέμα αδύναμου hardware...

 

Μηπως εννοεί αυτό ο φίλος Luxx; :huh:

 

Αν θέλετε να εκτελέσετε τα Windows 8.1 στον υπολογιστή σας, θα χρειαστείτε τα εξής:

Επεξεργαστής: 1 gigahertz (GHz) ή ταχύτερος με υποστήριξη για PAE, NX και SSE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επομένως, δεν υπάρχει άλλος περιορισμός.. B)

 

Και που να βρείς PC με cpu χωρίς υποστήριξη PAE, NX; Εχω κρατήσει ένα λαπτοπάκι μουσειακό. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το laptop που εχω ( 8gb ram και τετραπυρηνο στα 2,2 ) δε μπορει να παρει windows 8; Ειναι ενα sony vaio 5ετιας. Ισως να μην υπαρχουν drivers.

 

Απλα δε καταλαβαινω γιατι οταν βγηκαν τα windows 8, εβγαιναν και μητρικες που ελεγαν <<windows 8 ready>>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το laptop που εχω ( 8gb ram και τετραπυρηνο στα 2,2 ) δε μπορει να παρει windows 8; Ειναι ενα sony vaio 5ετιας. Ισως να μην υπαρχουν drivers.

 

Απλα δε καταλαβαινω γιατι οταν βγηκαν τα windows 8, εβγαιναν και μητρικες που ελεγαν <<windows 8 ready>>

 

Τι εννοεις "δεν μπορεί να πάρει win8;" Σταματάει η εγκατάσταση με κάποιο μήνυμα;  :huh:

 

Οι drivers κι αν δεν υπάρχουν -λίγο δύσκολο για 5ετίας μηχάνημα- δεν ακυρώνουν την εγκατάσταση. Το Win8 ready νομίζω σημαίνει οτι η μητρική έχει UEFI για να υποστηρίζει fastboot mode. Δεν υπάρχει πρόβλημα και με το παλιό καλό BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε μπορει να μου εξηγησει καποιος; Μπορω να βαλω σε λαπτοπ του 2000 windows 7; Μπορω να βαλω σε laptop τους 2008, windows 8.1; Και εαν ναι, πως γινεται;

 

 

Εχω βαλει σε λαπτοπ του 2005 τα 8.1 και πηγαινανε πολυ καλα. Βεβαια ηταν πολυ δυνατο για την εποχη του, με 2GB RAM και επεξεργαστη Pentium M στα 2Ghz (single core ομως)

 

Μηχανημα του 2000 θα ειναι pentium 3 με 256 RAM. Αυτο μονο XP και με το που θα βαλεις ενα μοντερνο browser, flash player κλπ θα γονατισει. Για AV δεν το συζητω καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, δεν υπάρχει άλλος περιορισμός.. B)

 

Και που να βρείς PC με cpu χωρίς υποστήριξη PAE, NX; Εχω κρατήσει ένα λαπτοπάκι μουσειακό. :D

Τα κλασσικα δηλαδη:

Windows XP (χωρις service pack)

Firefox (λιγοτερη μνημη)

Microsoft Security Essentials.

 

ή

 

Ελαφρυ Linux distro

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλασσικα δηλαδη: Windows XP (χωρις service pack) / Firefox (λιγοτερη μνημη) / Microsoft Security Essentials. ή  Ελαφρυ Linux distro

Ελέω 1gb ram έχει ακόμα τα winxp sp3 (τα μαμίσια) + lubuntu. MSE κτλ ούτε γι'αστείο. One task at a time και πάει σαν σαλίγκαρος, δεν έχω παράπονο.. Οταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα το δώσω στο μουσείο Γουλανδρή να το βάλουν εκεί με τους δεινόσαυρους. :P

 

 

Εχω βαλει σε λαπτοπ του 2005 τα 8.1 (...) επεξεργαστη Pentium M στα 2Ghz (single core ομως)

Γκαντεμιά.. στο δικό μου [email protected] δεν υποστηρίζονται (λόγω pae/nx) κι ήθελα να τους κάνω μια δοκιμή. Για να γινόμαστε και χρηστικοί, με το coreinfo μπορεί κάποιος να διαπιστώσει αν η παλιά cpu του υποστηρίζει pae/nx/sse για να μη μπει άδικα στη διαδικασία εγκατάστασης. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελέω 1gb ram έχει ακόμα τα winxp sp3 (τα μαμίσια) + lubuntu. MSE κτλ ούτε γι'αστείο. One task at a time και πάει σαν σαλίγκαρος, δεν έχω παράπονο.. Οταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα το δώσω στο μουσείο Γουλανδρή να το βάλουν εκεί με τους δεινόσαυρους. :P

 

 

Γκαντεμιά.. στο δικό μου [email protected] δεν υποστηρίζονται (λόγω pae/nx) κι ήθελα να τους κάνω μια δοκιμή. Για να γινόμαστε και χρηστικοί, με το coreinfo μπορεί κάποιος να διαπιστώσει αν η παλιά cpu του υποστηρίζει pae/nx/sse για να μη μπει άδικα στη διαδικασία εγκατάστασης. ;)

Εννοουσα με απενεργοποιημενη τη Real Time Protection στο MSE.

Bitdefender, NOD32, Kaspersky, AVG ξεχνα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα και την 10159, απροβλημάτιστα και γρήγορα.

 

Όλα (δείχνουν πως) λειτουργούν.

 

Είδα και τη νέα οθόνη υποδοχής...μια ομορφιά...low-rez, χάλια.

 

Στα αρνητικά, η ανάγκη για login.

 

Γνωστό βέβαια, αλλά...

 

Βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ρε μαγκες.. μια ερωτισει..τι ειναι ποιο καλυτερο μεχρη στιγμης για παιχνιδια λολ λ2 και κτλ..windows 7 ×64 windiws 8x64 ta new 9 η 10.. ποιο ειναι ποιπ ελαφρη ποια σαν λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το laptop που εχω ( 8gb ram και τετραπυρηνο στα 2,2 ) δε μπορει να παρει windows 8; Ειναι ενα sony vaio 5ετιας. Ισως να μην υπαρχουν drivers.

 

Απλα δε καταλαβαινω γιατι οταν βγηκαν τα windows 8, εβγαιναν και μητρικες που ελεγαν <<windows 8 ready>>

 

τι μοντέλο; τα έχω σε Vaio 8ετίας και σε hdd παλαιότερα και τώρα σε ssd και δουλεύουν άριστα.

διπύρηνο με 2 gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αυτο με το <<windows 8 ready>> αφορα μονο το fastboot και τιποτα αλλο; Γενικα τα 8αρια θεωρουνται πιο ελαφρια απο τα 7; Θα δω διαφορες στο λαπτοπ; To fastboot εξαλλου δε χρησιμευει καθως δεν εχει ssd δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...