Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορώ να δω ταινία με ελληνικούς υπότιτλους στα windows 10. Τι μπορώ να κάνω γιαυτό ?

Ποιο συγκεκριμενα;

Απο Internet;

Αν οχι ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις; Οι υποτιτλοι τι τυπος αρχειου ειναι (π.χ. srt)

Αν ναι, ποιο Browser; Εχεις Flash Player εγκατεστημενο;

Αν ειναι ο Microsoft Edge ειναι ακομα (οπως και τα Windows) σε Technical Preview αρα μπορει να μην γινεται να κανεις κατι και να χρειαστει να το υποστεις μεχρι τη Release Date

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Andrew Geo σ'ευχαριστώ την απάντηση. Άρα με βάση αυτά που λες τα windows 10 ΔΕΝ αξίζουν στην ουσία... Τα περισσότερα features θα ναι άχρηστα για τους περισσότερους χρήστες και εκτός απο directx 12 και τον νέο browser (που στην τελική κλαιν μαιν υπάρχουν πόσοι έξω) δεν προσφέρεται τίποτα ουσιώδες... Παρα μόνο features τα οποία θα επιβαρύνουν λογικά το σύστημα, θα καταναλώνουν πόρους συστήματος και θα γεμίζουν άσκοπα τον δίσκο (πόσο μάλλον αν ειναι ssd...).

 

Απο εμφάνιση πάλι δεν λένε τίποτα ωστε να πεις αντε έχει καινούργια θεματάκια κτλ οπότε ? Δεν ξέρω.... ελπίζω να κάνω λάθος...

 

Φυσικα δεν ειναι κατι που χρειαζεται αμεσα να αποκτησεις. Ειμαι σιγουρος οτι και με τα 7 θα δουλευουν ολα τουλαχιστον μεχρι το 2020.

 

Ομως αν παιζεις παιχνιδια, αυτο απο μονο του ειναι αρκετο να σε πεισει να πας (δωρεαν) στα 10.

 

Για καταναλωση πορων παλι νομιζω οτι θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο γρηγορα με τα 8.1, οποτε ελαφρως πιο γρηγορα απο τα 7. Και εννοειται οτι περιττα πραγματα που δεν χρησιμοποιουμε γινονται disable.

 

Εφοσον εχεις τη δυνατοτητα να αναβαθμισεις δωρεαν, η σωστη ερωτηση θα ηταν αν εχεις λογο να μην το κανεις.

 

Μπορει να μην σου αρεσει η ιδεα της εγκαταστασης με αναβαθμιση (ουτε εμενα) αλλα το εκανα απο τα 8 στα 8.1 και ηταν απροβληματιστη.

Μπορει να βαριεσαι να κανεις clean install. Κατανοητο αν εχεις ενα βαρια παραμετροποιημενο συστημα αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξεις. Καλυτερα να το κανεις δωρεαν.

 

Αλλα κατα τ'αλλα, και εφοσον λυθουν οποια προβληματα συμβατοτητας αν υπαρχουν, δεν βλεπω λογο να τα αποφυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος. Χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο στον υπολογιστή της υπογραφής μου εξφανίστηκε από το taskbar το windows 10 reservation ξέρετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες έχω την παραπάνω απορία και θα ήθελα αν γνωρίζουμε κάτι (παραπάνω) για τις δυο αυτές εκδόσεις να το γνωστοποιήσουμε γιατί θέλω να πάω να αγοράσω το Home Premium αυτή την φορά αλλά κάτι με κρατάει πίσω , δηλαδή διστάζω κάπως , για αυτό τον λόγο θα ήθελα την γνώμη σας εάν ξέρετε κάτι επιπλέον. Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pro σου δίνουν extra δικτυακές εφαρμογές τύπου απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας και άλλα τέτοια και επιπλέον είναι οι εκδόσεις που πρέπει οπωσδήποτε να έχει ένα PC για να μπει σε ένα domain.

Source.png Πηγή: windows10 editions

Διάβασε περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pro σου δίνουν extra δικτυακές εφαρμογές τύπου απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας και άλλα τέτοια και επιπλέον είναι οι εκδόσεις που πρέπει οπωσδήποτε να έχει ένα PC για να μπει σε ένα domain.

Source.png Πηγή: windows10 editions

Διάβασε περισσότερα εδώ.

Ερώτηση τι είναι το domain???

Ερώτηση τι είναι το domain???

Τα pro σου δίνουν extra δικτυακές εφαρμογές τύπου απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας και άλλα τέτοια και επιπλέον είναι οι εκδόσεις που πρέπει οπωσδήποτε να έχει ένα PC για να μπει σε ένα domain.

Source.png Πηγή: windows10 editions

Διάβασε περισσότερα εδώ.

Δηλαδή για εμένα που χρησιμοποιώ τα Windows 7 Ultimate θα ήταν καλύτερο να προτομήσω Home Premium??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 7 έχουν άλλα χαρακτηριστικά σαν λειτουργικό σύστημα δεν έχουν καμία σχέση και η ultimate έκδοση τους δίνει εξτρά χαρακτηριστικά στο χρήστη:

Source.png Πηγή: windows7 editions

 

Το domain είναι μπακαλίστικα τελείως μια όμάδα υπολογιστών συνδεδεμένη με ένα server και εύκολα διαχειρίσιμη από ένα και μόνο άτομο (administrator). Αφορά κυρίως επαγγελματικό κομμάτι και συνηθίζεται να χρησιμοποιείται σε εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καταρχάς δεν υπάρχουν win10 "home premium"

 

επίσης αν κάνεις αναβάθμιση από win7 pro/ultimate θα πας σε win10 pro αναγκαστικά, δεν υπάρχει επιλογή για να πας σε win10 απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς δεν υπάρχουν win10 "home premium"

 

επίσης αν κάνεις αναβάθμιση από win7 pro/ultimate θα πας σε win10 pro αναγκαστικά, δεν υπάρχει επιλογή για να πας σε win10 απλά...

Συμφωνώ έχεις απόλυτο δίκιο δεν γράφεται έτσι αλλά έτσι βρίσκεται στο google πρώτον και δεύτερον δεν έχω αυθεντικά Windows 7 Ultimate για αυτό ρωτάω για να ξέρω τι να πάω να αγοράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν σκοπέυεις να αγοράσεις τότε πήγαινε στα "απλά" Win10...

 

αν χρειαζόσουν τα extra που έχουν τα Pro θα το ήξερες ήδη, ποια είναι, τι κάνουν κτλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν μεγαλες αλλαγες στα windows 10, εξαιρεση το task view που ειναι βολικο και θυμιζει ολιγον απο mac, αλλες αλλαγες δεν υπαρχουν παρα μονο η μετονομασια του explorer σε edge, αδιαφορο για πολλους χρηστες που χρησιμοποιουν τον "mozilla" που εκτος των αλλων χαρακτηριστικων εχει και τα plugins με πληθωρα δυνατοτητων που δεν εχει ο "edge".

Το γραφικο περιβαλλον ειναι αθλιο, καμμια σχεση με το σημερα, πλακιδια με απλα εικονιδια που μας θυμιζει εποχη 80ς.

Θα χρειαστουν χρονια για να βγαλει η microsoft μια καλη εκδοση οπως ηταν τα XP και τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκοπέυεις να αγοράσεις τότε πήγαινε στα "απλά" Win10...

 

αν χρειαζόσουν τα extra που έχουν τα Pro θα το ήξερες ήδη, ποια είναι, τι κάνουν κτλπ :)

Δηλαδή στο Home?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...