Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κι εγώ...

 

Μέχρι τώρα τα είχα σε dualboot στο laptop, Σαββατο βράδυ (ναι, παράλληλα με το Ch.L) τα πέρασα και στο desktop (με αναβάθμιση από 7, μάλιστα, κι όχι "καθαρή" εγκατάσταση).

 

Σήμερα κάθισα να ασχοληθώ λίγο σοβαρά.

 

Τα περισσότερα τα έστρωσα, έχω κολλήσει στο Kaspersky IS 2013, το οποίο μου το μπλοκάρουν τα κέρατα.

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να το εγκαταστήσω και τρέξω?

 

Αν έχει (που έχει, πιστεύω) απαντηθεί, απολογούμαι.

 

Build 10130.

Δεξι κλικ στο προγραμμα/συντομευση > ιδιοτητες > συμβατοτητα > εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συματοτητας για > το λειτουργικο που θες

 

Εκτος αν ειναι bug απ' την Kaspersky lab αν δεν υποστηριζουν το technical preview

Εμενα σε εναν dual core την 10130 δε τη δέχεται. Έκανα 3 φορματ τον υπολογιστή μου.Ειμαι κολλημένος σε μια παλια.Ξερει κανείς αν μπορούμε να βρουμε την 10074 για download;Αυτή μου πήγαινε μια χαρά αλλά δε τη βρίσκω πλέον και βάζω μια παλιά έκδοση που ειχα ξεχασμένη σε ενα stick.

http://getintopc.com/softwares/operating-systems/windows-10-build-10074-iso-32-64-bit-free-download/

Εχω ενα netbook 5ετιας (Lenovo S10-2) το οποιο εχει αποδειχτει σκυλι.Εχει intel atom και 2GB ram (1 ειχε και του εβαλα εγω 2).Παει μια χαρα για netbook τετοιας ηλικιας με τις φυσιολογικες καθυστερησεις (φοραει Windows 7),

Σημερα μου εβγαλε ειδοποιηση για να κατεβασω τα 10.Να τα περασω?Θα σβηστουν ολα τα δεδομενα μου μιας και δεν εχω χωρισει το δισκο σε partition?Θα σερνεται?

 

Τα Windows 10 απο οτι λεγεται θα εχουν καλυτερη διαχειρηση μνημης κτλ.. βεβαια θελουν παραπανω Instructions απο επεξεργαστες.. αρα οι Pentium 4 μπορει να μην δουλευουν (καλυτερα να φευγουν σιγα - σιγα)

Ειναι update αρα τα αρχεια θα μεινουν, ισως στον γνωστο φακελο Windows.old

Ρε παιδιά μια ερώτηση κυρίως σε όσους το έχουν ψάξει ή έχουν δοκιμάσει τις μεχρι στιγμής διαθέσιμες εκδόσεις των windows 10...

Αλήθεια, εκτός του directX 12 θα προσφέρουν τίποτα ουσιώδες στον βασικό χρήστη και τον gamer (κυρίως) ή απλα είναι μονο όνομα? Cortana (άχρηστη για μένα προσωπικά),συνδέσεις ευκολίας με το xbox (Προώθηση των προιοντων της microsoft στην ουσία) κτλ ?

 

Θα είναι πχ γρήγορα? Θα έχουν καμια καινοτομία? Θα αξίζει ή απλα θα είναι ενα ανανεωμένο λειτουργικό? 

Γιατί απ'οτι βλέπω ούτε εμφανισιακά είναι τίποτα το επαναστατικό, και κυρίως είναι μια βελτίωση υπηρεσιών ωστε να προωθηθούν τα προϊόντα και οι υπηρεσίες της microsoft....

 

Αυτό έχω καταλάβει.... Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Πιο γρηγορα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι σε σχεση με 8/7 (με XP δεν συγκρινω γιατι ειναι παλιοτερα και εχουν αλλα requirements, καθως ουτε με Vista). Θα υποστηριζουν 3D Printers, τωρα θα τρεξω να αγορασω εναν. Ολογραμματα (Hololens), θα ειναι το πρωτο λειτουργικο με τετοια υποστηριξη. O Internet Explorer/ Project Spartan/ Microsoft Edge ή οπως θα ονομαζεται τελικα ειναι εντελως καινουριο Project χωρις τις βασεις του Explorer, αρα θα ειναι πιο γρηγορο (λογικα) θα εχει καινουρια ενσωματομενα Features και θα υποστηριζει Extensions και AddOns των Chrome και Firefox. Θα εχει Virtiual Desktops και ισως μειωνει την αναγκη για Dual Screen Setup, Εκτος αν εισαι ο κλασσικος Hardcore Gamer που streamαρει ακαταπαυστα. Και το CMD θα υποστηριζει Keyboard Shortcuts

 

 

sorry.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεξι κλικ στο προγραμμα/συντομευση > ιδιοτητες > συμβατοτητα > εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συματοτητας για > το λειτουργικο που θες

 

Εκτος αν ειναι bug απ' την Kaspersky lab αν δεν υποστηριζουν το technical preview

 

Δυστυχώς, δεν...

 

"Windows blocked KIS versions 2011 through 2013 because it might cause...(f*ck-up your system/data)".

 

Άντε βγάλε άκρη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξ/σία από Gi0
Aφαιρεση quoted photo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα σωστα? οτι θα μπορουμε να παιζουμε παιχνιδια του 360 στο pc οσοι εχουν 10αρια? http://www.insomnia.gr/_/articles/games/xbox/%CF%84%CE%BF-xbox-360-game-streaming-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-wind-r9546

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Andrew Geo σ'ευχαριστώ την απάντηση. Άρα με βάση αυτά που λες τα windows 10 ΔΕΝ αξίζουν στην ουσία... Τα περισσότερα features θα ναι άχρηστα για τους περισσότερους χρήστες και εκτός απο directx 12 και τον νέο browser (που στην τελική κλαιν μαιν υπάρχουν πόσοι έξω) δεν προσφέρεται τίποτα ουσιώδες... Παρα μόνο features τα οποία θα επιβαρύνουν λογικά το σύστημα, θα καταναλώνουν πόρους συστήματος και θα γεμίζουν άσκοπα τον δίσκο (πόσο μάλλον αν ειναι ssd...).

 

Απο εμφάνιση πάλι δεν λένε τίποτα ωστε να πεις αντε έχει καινούργια θεματάκια κτλ οπότε ? Δεν ξέρω.... ελπίζω να κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Andrew Geo σ'ευχαριστώ την απάντηση. Άρα με βάση αυτά που λες τα windows 10 ΔΕΝ αξίζουν στην ουσία... Τα περισσότερα features θα ναι άχρηστα για τους περισσότερους χρήστες και εκτός απο directx 12 και τον νέο browser (που στην τελική κλαιν μαιν υπάρχουν πόσοι έξω) δεν προσφέρεται τίποτα ουσιώδες... Παρα μόνο features τα οποία θα επιβαρύνουν λογικά το σύστημα, θα καταναλώνουν πόρους συστήματος και θα γεμίζουν άσκοπα τον δίσκο (πόσο μάλλον αν ειναι ssd...).

 

Απο εμφάνιση πάλι δεν λένε τίποτα ωστε να πεις αντε έχει καινούργια θεματάκια κτλ οπότε ? Δεν ξέρω.... ελπίζω να κάνω λάθος...

Ποτε δεν ηταν κατι καινουριο πραγματικα καινουριο.

Πιστευω τουλαχιστον να ειναι γργοροτερα

Εγω ομως εφοσον ασχολουμαι με προγραμματισμο (show off :P) και τα Windows 3.1 να ηταν θα επρεπε να κανω αναβαθμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να τα δοκιμάσω κι εγώ και με έχουν τρελάνει στα blue screens ( thread_stuck_in_device_driver). Το έχετε κι εσείς αυτό το θέμα; Έχετε να προτείνετε καμιά λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να τα δοκιμάσω κι εγώ και με έχουν τρελάνει στα blue screens ( thread_stuck_in_device_driver). Το έχετε κι εσείς αυτό το θέμα; Έχετε να προτείνετε καμιά λύση;

Ναι...    στο laptop μου αρκετά blue screens με τους realtek audio drivers ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ρωτησω κατι. Μετα απο τοσο καιρο δεν βλεπω το κουτακι για τα win10 δεν υπαρχει αλλα στις ενημερωσεις λεει οτι εχει εξασφαλιστει αναβαθμιση στα 10αρια. Εβγαλε η microsoft κανα update και το εξαφανισε και δεν το πηρα ειδηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ρωτησω κατι. Μετα απο τοσο καιρο δεν βλεπω το κουτακι για τα win10 δεν υπαρχει αλλα στις ενημερωσεις λεει οτι εχει εξασφαλιστει αναβαθμιση στα 10αρια. Εβγαλε η microsoft κανα update και το εξαφανισε και δεν το πηρα ειδηση;;

 

Ηθελα κι εγω να δω το compatibility του netbook μου, και μου ειπαν οτι το εικονιδιακι στο taskbar το εδειχνε, αλλα ενω για λιγες μερες το εβλεπα, τωρα εχει εξαφανιστει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ρωτησω κατι. Μετα απο τοσο καιρο δεν βλεπω το κουτακι για τα win10 δεν υπαρχει αλλα στις ενημερωσεις λεει οτι εχει εξασφαλιστει αναβαθμιση στα 10αρια. Εβγαλε η microsoft κανα update και το εξαφανισε και δεν το πηρα ειδηση;;

Σε ολους γινεται αυτο επειδη μερικοι εκαναν παραπονα επειδη τους εσπαγε τα νευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...