Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε η 10162 αλλά δε μου τα δείχνει ενεργοποιημενα.Δε ξέρω τι παίχτηκε και άκρη δε μπορώ να βγάλω σε ξένα forums.

 

Edit:Το εχουν πολλοι το θεμα οποτε απλα περιμενουμε τη ms να δωσει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα,

εχω ενα λαπτοπ με win8.1 στα οποια εχω κανει καρατηση για τα 10.

 

εχω και ενα pc με win7 που παει για φορματ. σκέφτομαι λοιπων, αφου σε λιγο βγαινουν τα 10, να του βαλω τα insider preview και να αναβαθμιστει στην τελικη εκδοση οταν βγουν.

 

η ερωτηση που εχω ειναι η εξης:

για να βαλω τα insider preview πρεπει πρωτα να γραφτω στο προγραμμα με καποιο ms account. μπορω να χρησημοποιησω τον ιδιο ms account που εχω και χρησημοποιω στο λαπτοπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε η 10162 αλλά δε μου τα δείχνει ενεργοποιημενα.Δε ξέρω τι παίχτηκε και άκρη δε μπορώ να βγάλω σε ξένα forums.

 

Edit:Το εχουν πολλοι το θεμα οποτε απλα περιμενουμε τη ms να δωσει λυση.

Αν εννοεις για το Product key υπαρχει καπου σε μια σελιδα που δεν μπορω να την βρω αυτην τι στιγμη.

Μου ηρθε και μενα σημερα η 10162 και την ενεργοποιησα με αυτο:

CKFK9-QNGF2-D34FM-99QX2-8XC4K

αλλα ειναι για Enterprise Editions.

 

Ωραια παντος με το περασμα στην 10162 δουλευει χωρις να κρασαρει το TuneIn Radio.

Εχω ομως προβλημα με τις γραμματοσειρες... δεν  ειναι τοσο καθαρες.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ααα και κάτι τελευταίο άμα ήταν να προτιμήσω το pro πέρα από την <<τηλεδιάσκεψη>> τι άλλο μπορούσε να μου προσφέρει σε σχέη με το home??? Πάντως σε ευχαριστώ βαθύτατα με έβγαλες από ένα μεγάλο πειρασμό και συγγνώμη για την πολλή φλυαρί.

βρήκα ένα πρόσφατο άρθρο :)

 

http://www.anandtech.com/show/9413/windows-10-editions-compared

 

Existing_575px.png

 

Management_575px.png

 

Security_575px.png

 

Delivery_575px.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια που ισως να ειναι και χαζομαρα. Αποτι ξερω εκτος αν ειναι λαθος, ειναι δωρεαν μεχρι τον πρωτο χρονο. Δηλαδη οποιος προλαβε προλαβε μεχρι αυτο το χρονικο διαστημα. Πες τε οτι καποιος εχει αυθεντικα 7 η 8.1 με κλειδακι, κανει το update. Για καποιο λογο μετα θελει να κανει φορματ, αλλα να βαλει iso των 10 καθαρο rtm. Τι γινεται εκει περα? Θα παρει το κλειδι των 7 8.1? Οταν τελειωσει ο χρονος και θελει μετα καποιος να κανει φορματ θα πρεπει να τα σκασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πράγμα με τα updates παραγματικά δεν παλεύεται...

 

Το να μην έχεις επιλογή για ποιές "αναβαθμίσεις" θα κατεβάσεις/εγκαταστήσεις είναι (για εμένα) απαράδεκτο.

 

Με αρκετό ψάξιμο κατάφερα να κάνω λειτουργικό τον εκτυπωτή/πολυμηχάνημα, προσπαθώ να κρατήσω συγκεκριμένες εκδόσεις οδηγών της κάρτας γραφικών (για ενεργοποίηση λειτουργιών που δεν προσφέρουν οι MS), έχω απενεργοποιήσει χειροκίνητα την αναβάθμιση οδηγών συσκευών από το (πάλαι ποτέ) WU...

 

...κι όμως αυτή τη στιγμή κατεβάζει πάλι τον τελευταίο οδηγό της GPU!

 

Πραγματικά, ελπίζω αυτό το κέρατο να είναι λόγω ΤΡ (να θέλουν κάποιο καλύτερο έλεγχο ώστε να μην ψάχνονται για κάθε μλκία του χρήστη με πειραγμένους οδηγούς) και στην τελική έκδοση να επιστρέχουμε στο "παραδοσιακό" σύστημα.

 

edit: Και φυσικά μου "αναβάθμισε" τη gpu αυτόματα, παρά τις αντίθετες ρυθμίσεις που έχω βάλει (Never install  driver software from windows update)!

 

Έλεος, όμως! Στη 10130 δεν είχα τέτοιο θέμα, απενεργοποιούσα και τέλειωνε η υπόθεση.

 

Είναι θέμα της 10159? Να πάω στη 10162/3 μήπως λύνεται?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, απλα θελω να θεσω μια ερωτηση /απορεια που εχω, βεβαια ισως να εχει απαντηθει απλα εχουν γινει τοσα topic για τα win10 που εχασα τη μπαλα.

Εχω 2 λειτπυργικα 7/8.1, σε σταθερο και laptop,οταν ηρθε η ειδοποιση μου ζητηθηκε να βαλω mail το οποιο δεν εκανα για προσωπικους λογους γενικοτερα αποφευγω να δεινω mail.Οταν η εκδοση γινει διαθεσιμη τελος του μηνα θα μπορω να την παρω σε iso γιατι θελω clean isntall και οχι απο πανω και αν ναι θα τα ενεργοποιησω με τα ειδη κλειδια που εχω?(ειναι γνησια),ευχαριστω για την οποια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελική έκδοση λογικά δεν θα δίνεται η επιλογή για να κατεβάσουμε iso για καθαρή εγκατάσταση , αλλα με το κλειδί τι θα γίνει θα δηλώσουμε των 8.1 που έχουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10162 it is...

 

Πέρασε γρήγορα και απροβλημάτιστα, όπως η 10159 πάνω απο΄την 10130.

 

Μπλόκαρα τις αναβαθμίσεις οδηγών με κάθε τρόπο που βρήκα στο net (εκτός από το να βγάλω το καλώδιο του Ethernet...).

 

Άντε να δούμε.

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10162 it is...

 

Πέρασε γρήγορα και απροβλημάτιστα, όπως η 10159 πάνω απο΄την 10130.

 

Μπλόκαρα τις αναβαθμίσεις οδηγών με κάθε τρόπο που βρήκα στο net (εκτός από το να βγάλω το καλώδιο του Ethernet...).

 

Άντε να δούμε.

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Γιατι το εκανες αυτο; Αν ειναι να το κανω και εγω. :)

Για το Ethernet τι εννοεις; Οταν το εκανες ειχες βγαλει το καλωδιο του Ethernet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έκανα ποιό?

 

Όπως γράφω παραπάνω, έχω θέμα με τις αυτόματες αναβαθμίσεις οδηγών μέσα από τον αντικαταστάτη του WU...ενώ δλδ έχω ρυθμίσει να μην περνάει οδηγούς μέσα από WindowsUpdate, αυτό το κέρατο συνεχίζει και το κάνει (έκδοση 10159, στην 10130 δεν είχα θέμα -το μπλόκαρα και σταματούσε).

 

Πέρασα λοιπόν τη 10162 (η τελευταία που βγήκε σε ISO από τηνMS) μήπως και ήταν θέμα της 10159 (bug) και ελπίζω να διορθωθεί.

 

Για το Ethernet, λέω απλά πως ο μοναδικός σίγουρος τρόπος να μην κατεβάζει αναβαθμίσεις, είναι να μην έχω internet :P .

 

edit: Και μόλις τώρα είδα πως την έχει κατεβάσει πάλι την ενημέρωση για τη GPU και περιμένει πότε θα επανεκκινήσω για να την εγκαταστήσει!

 

ΦΑΚ! ΦΑΚ! ΦΑΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...