Προς το περιεχόμενο

To iPhone μεγάλωσε. Σε δύο μεγέθη το νέο iPhone 6 της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες ,παιρνετε οτι γουσταρετε.Εγω iphone θα παρω για την ομορφια του και το λογισμικο του και την απιστευτη ποιοτητα του.Αλλο το android αλλο το ios.

 

και φυσικα ο καθενας περνει οτι γουσταρει εμεις μιλαμε γενικα ποιο ειναι καλύτερο, αν τωρα εσυ θες iphone καλα θα κανεις να το παρεις και να το χαρεις με ολη σου την καρδια :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία
• iPhone 6 16GB τιμή 699 ευρώ
• iPhone 6 64GB τιμή 799 ευρώ
• iPhone 6 128GB τιμή 899 ευρώ

• iPhone 6 Plus 16GB τιμή 799 ευρώ
• iPhone 6 Plus 64GB τιμή 899 ευρώ
• iPhone 6 Plus 128GB τιμή 999 ευρώ

Αγγλία
• iPhone 6 16GB τιμή 539 λίρες Αγγλίας (περίπου 670 ευρώ)
• iPhone 6 64GB τιμή 619 λίρες Αγγλίας (περίπου 770 ευρώ)
• iPhone 6 128GB τιμή 699 λίρες Αγγλίας (περίπου 870 ευρώ)

• iPhone 6 Plus 16GB τιμή 619 λίρες Αγγλίας (περίπου 770 ευρώ)
• iPhone 6 Plus 64GB τιμή 699 λίρες Αγγλίας (περίπου 870 ευρώ)
• iPhone 6 Plus 128GB τιμή 789 λίρες Αγγλίας (περίπου 980 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο, ειναι κάτι τελείως υποκειμενικό στη συγκεκριμένη περίπτωση...Γιατί κάποιος που το θέλει για ποιοτικές εφαρμογές για παράδειγμα,θα θεωρήσει το iPhone καλυτερο...Αν κάποιος θέλει να βάζει launchers και widgets στην κεντρική του οθόνη,τοτε το android είναι καλύτερο...Η υποδείξεις μπεε πρόβατα,μεγάλωσαν οι αντίχειρες ξαφνικά, το android είναι για nerds κτλπα κτλπα,είναι το λιγοτερο γελοίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι οι iphoneακηδες που κραζαν τα Samsung για τις μεγάλες διαστάσεις και τις μεγάλες οθόνες οεο?? Λουστείτε τα τώρα!! Και μάλιστα μεγαλύτερα απο αντίστοιχα Samsung με παρόμοια διαγώνιο οθόνης... Τρέχα γύρευε... Τώρα που η samy άρχισε βάζει και αλουμίνιο στα κινητά της νομίζω πως δεν τίθεται καν θέμα πλέον. Note 4 is the king...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πραγματική απορία...

Όλοι εσείς που δε σας καλύπτουν οι δύο πυρήνες του επεξεργαστή, τα mp της κάμερας, η ram κλπ κλπ και θέλετε octa core, 4 gb ram, 40 mp camera...

 

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ με τα κινητά σας;

 

Και αν πραγματικά κάνετε όλα αυτά που δικαιολογούν τα τόσο υψηλά specs έχω κι άλλη μια απορία...

 

Δεν αισθανθήκατε ποτέ την ανάγκη να παραπονεθείτε για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

Γιατί προσωπικά, τοποθετώντας τις λειτουργίες που εκτελώ καθημερινά πολύ πάνω από το μέσο χρήστη και έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά τηλέφωνα, όλων σχεδόν των εταιριών, με όλα τα λειτουργικά το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε όλα είναι η μπαταρία...

Και πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που βλέπω κάθε λογής παράπονο για τα κινητά αλλά κανένας δε μιλάει για το πλέον εμφανές πρόβλημα όλων των εταιριών... 

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πραγματική απορία...

Όλοι εσείς που δε σας καλύπτουν οι δύο πυρήνες του επεξεργαστή, τα mp της κάμερας, η ram κλπ κλπ και θέλετε octa core, 4 gb ram, 40 mp camera...

 

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ με τα κινητά σας;

 

Και αν πραγματικά κάνετε όλα αυτά που δικαιολογούν τα τόσο υψηλά specs έχω κι άλλη μια απορία...

 

Δεν αισθανθήκατε ποτέ την ανάγκη να παραπονεθείτε για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

Γιατί προσωπικά, τοποθετώντας τις λειτουργίες που εκτελώ καθημερινά πολύ πάνω από το μέσο χρήστη και έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά τηλέφωνα, όλων σχεδόν των εταιριών, με όλα τα λειτουργικά το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε όλα είναι η μπαταρία...

Και πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που βλέπω κάθε λογής παράπονο για τα κινητά αλλά κανένας δε μιλάει για το πλέον εμφανές πρόβλημα όλων των εταιριών... 

σωστος ο φιλος!!! αυτη την απορια την εχω κ εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και  εμένα. 

 

Απ'οσα διάβασα και είδα στα νέα προϊόντα της Apple έχω να πώ τα παρακάτω συνοπτικά:

 

iPhone 6: Ιδανικό μέγεθος οθόνης αλλά όχι και συνολικό μέγεθος κινητού λόγω των μεγάλων αποστάσεων πάνω και κάτω. Βέβαια ακόμα δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Πάντως χρειαζότανε η μεγαλύτερη οθόνη και ήρθε (έστω και καθυστερημένα).

 

iPhone 6 Plus: Πολύ μεγάλο για εμένα και γι'αυτό θα έλεγα ότι είναι για συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων. Προσωπικά προτιμώ Tablet 10" με μικρό συνολικό μέγεθος και κινητό μέχρι 4,7" με μικρό συνολικό μέγεθος.

 

Apple Watch: Πάντα είχα την απορία πως θα πουλήσουν στην αγορά τα smartwatches. Μέχρι τώρα νομίζω επαληθεύομαι. Σήμερα όμως με την έλευση του του Apple Watch είδα μια μεγάλη γκάμα επιλογών που πραγματικά αλλάζει πολύ η εμφάνιση του ρολογιού. Δεν ξέρω αν θα πετύχει ή όχι αλλά είδα κατι το διαφορετικό. Σχεδιαστικά μπορώ να πώ ότι μου αρέσει πολύ μαζί με της motorola moto 360 αλλά θεωρώ ότι το Apple Watch λόγο σχήματος έχει μεγαλύτερη ευελιξία στον όμορφο σχεδιασμό εφαρμογών.

 

Όσον αφορά κάπιοια σχόλια που πραγματικά με κάνουν και απορώ γιατί γίνονται. 

 

Χαμηλής ανάλυσης οθόνης:

 

Ποιά είναι η χρησιμότητα στο να έχει ένα κινητό 4.7" ανάλυση μεγαλύτερη χοντρικά της HD? Επίσης ένα κινητό 5.5" να έχει ανάλυση μεγαλύτερη από Full HD για να μην πώ HD? Όποιος έχει απάντηση περιμένω να με ενημερώσει.

 

Περί φωτογραφικής μηχανής και 8MP. 

 

Τα MP δεν είναι αυτά που κάνουν τις σημαντικές και μεγάλες διαφορές στην φωτογραφική μηχανή απο ένα σημείο και μετά. Να πώ ότι ήταν 3-4 MP ok να το καταλάβω. Κάποια από τα σημαντικότερα που κάνουν τη διαφορά είναι το οπτικό zoom (που ακόμα αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει σε κανένα κινητό), το διάφραγμα.  Μιλάμε για φωτογραφική μηχανή κινητού. Για να φτάσει η φωτογραφική μηχανή ενός κινητού την φωτ.μηχανή μιας καλής compact μηχανής πιστεύω έχουμε ακόμα πολύυυυυυυυ καιρό.

 

Όσον αφορά το Hardware των iPhone:

 

Το πρώτο μου smartphone ήταν το iPhone (που δεν κυκλοφόρησε ποτέ Ελλάδα) μετά το iPhone 3G, 3GS, 4. Έπειτα απο 3+ χρόνια σαν κάτοχος του iPhone 4 αγόρασα και έχω ακόμα το LG Nexus 5. Πήγα σε Android για αλλαγή και λόγω ότι πλέον το iPhone 4 έδειχνε τα χρονάκια του. Επέλεξα καθαρόαιμό Android για να έχω 1ος τις αναβαθμίσεις (άλλο ανέκδοτο αυτό αλλά εμπάς περιπτώση) καθώς και για να γλιτώσω τις όποιες παρεμβάσεις της κάθε εταιρίας με πιθανό αποτέλεσμα να είναι λιγότερο σταθερό το λειτουργικό. 

Προσωπικά δεν βρίσκω την ώρα να ξαναγυρίσω στο iPhone. Για εμένα ακόμα λειτουργικό σαν το iPhone δεν υπάρχει που να το κοντράρει στο ελάχιστο Που θέλω να καταλήξω? Τι να το κάνω το super duper hardware όταν το iPhone με υποδεέστερο hardware απλά δεν κολλάει όσο το android και κοντράρει στα ίσια κινητά με 4 πυρήνες και μνήμη RAM τόση λές και είναι υπολογιστής. Κοινώς αν δεν έχεις το ανάλογο λειτουργικό δεν καταφέρνεις πολλά απλά βάζοντας 4 πήρυνους επεξεργαστές και RAM. Πάντα θα έχεις προβλήματα.

 

Σχόλια περι Event :

Αυτά που με χάλασαν στα iPhone είναι που δεν είναι αδιάβροχα (δεν γίνεται να φοβάσαι να ακουμπάς ένα κινητό 700+€ στο τραπέζι σε μια καφετέρια μην τυχόν βαπτιστεί και χαλάσει, ή παράδειγμα μην βραχεί και χαλάσει όταν βρέχει. Επίσης θα το προτιμούσα  μικρότερο σε συνολικό μέγεθος κινητού.

Άντε και το ραδιόφωνο για όπου δεν έχω σήμα. 

Κατα τα άλλα δεν βλέπω κάτι που να έχουν να ζηλέψουν τα νέα iPhone απο τον ανταγωνισμό. 

 

Γενικά σχόλια για όλα τα ακριβά κυρίως κινητά:

Για εμένα θα πρέπει επιτέλους να μαγαλώσουν ΠΟΛΥ τη διάρκεια των μπαταριών. 

Επίσης να είναι όλα σε ένα βασικό βαθμό αδιαβροχοποιημένα και ανθεκτικά στη σκόνη.

Τέλος να είναι πιο ανθεκτικές οι οθόνες στο σπάσιμο, γρατζουνιές μα και στο να μπορείς να δείς κάτω απο τον ήλιο. Τέλος πρέπει να πέσουν οι τιμές στα κινητά. Θεωρώ αδιανόητο να πληρώνεις 600-700 ευρώ για οποιαδήποτε ναυαρχίδα κινητού.

 

Αυτά απο εμένα. Τα σχόλιά μου δεν έχουν σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Απλά μεταφέρω τα ερωτήματά μου και τις απόψεις μου.

 

Καλό βράδυ, Κώστας

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται κάθε χρόνο, ο επεξεργαστής να είναι 25% πιο γρήγορος, 50% πιο αποδοτικός και 25% πιο οικονομικός σε κατανάλωση; Κάθε χρόνο όμως! Τρέλα πουλάτε ρε;

 

Νομος του Moore λεγεται. Μονο στο G2 δεν ισχυει, προφανως η ισχυς του αυξανεται καθε φορα που ανακοινωνεται νεο iPhone.

http://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_του_Μουρ

 

PS. Μα 1gb ram γμτ?? Η αλλιως το πραμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά σχόλια για όλα τα ακριβά κυρίως κινητά:

Για εμένα θα πρέπει επιτέλους να μαγαλώσουν ΠΟΛΥ τη διάρκεια των μπαταριών. 

Επίσης να είναι όλα σε ένα βασικό βαθμό αδιαβροχοποιημένα και ανθεκτικά στη σκόνη.

Τέλος να είναι πιο ανθεκτικές οι οθόνες στο σπάσιμο, γρατζουνιές μα και στο να μπορείς να δείς κάτω απο τον ήλιο. Τέλος πρέπει να πέσουν οι τιμές στα κινητά. Θεωρώ αδιανόητο να πληρώνεις 600-700 ευρώ για οποιαδήποτε ναυαρχίδα κινητού.

 

Αυτά απο εμένα. Τα σχόλιά μου δεν έχουν σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Απλά μεταφέρω τα ερωτήματά μου και τις απόψεις μου.

 

Καλό βράδυ, Κώστας

κάνε λίγη έρευνα αγοράς που έβγαλες συμπέρασμα από το σπαρτιάτικο n5.. 

 

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=xperia+z2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε λίγη έρευνα αγοράς που έβγαλες συμπέρασμα από το σπαρτιάτικο n5.. 

 

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=xperia+z2

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν κινητά αδιάβροχα, είπα ότι θα πρέπει όλα τα ακριβά κινητά να παρέχουν αδιαβραχοποίηση και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κι εγώ σου λέω ότι κινητό σαν αυτό που κάνει όλα όσα περιέγραψες παραπάνω υπάρχει ήδη

 

τώρα αν θες ΟΛΑ να ειναι έτσι ή εύχεσαι τα μήλα συγκεκριμένα, δε μπορεί να γίνει τώρα τι να κάνουμε..

 

αν θες κινητό με σοβαρή μπαταρία/κάμερα/hw γενικά , αδιάβροχο , κάτω από 600€ κτλ κτλ.. (όλα όσα είπες), μπορείς να πας να το πάρεις αύριο κιόλας

 

σε χαλάει που δεν έχει μήλο; περίμενε καμιά 5ετία να πάρεις μήλο μεταχειρισμένο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...