Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Πόσα gb ram έχεις? Bottleneck φαίνεται να κάνει ή κάποιο driver πρόβλημα. 

Ευχαριστω για την απαντηση...Δεν νομιζω να ειναι θεμα ram καθως εχω 32GB συνολικα...Λες να ειναι bottleneck?Πιστευα θα συνεργαζοταν καλα ο επεξεργαστης με την καρτα...Υπαρχει καποιο προγραμμα να τεσταρει την καρτα γραφικων πως δουλευει και να βγαζει αποτελεσματα αν ολα ειναι οκ?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, ManosMt είπε

Ευχαριστω για την απαντηση...Δεν νομιζω να ειναι θεμα ram καθως εχω 32GB συνολικα...Λες να ειναι bottleneck?Πιστευα θα συνεργαζοταν καλα ο επεξεργαστης με την καρτα...Υπαρχει καποιο προγραμμα να τεσταρει την καρτα γραφικων πως δουλευει και να βγαζει αποτελεσματα αν ολα ειναι οκ?Ευχαριστω

Μπορείς να βάλεις το afterburner msi και να ανοίξεις το παιχνίδι που παίζεις κ να δεις πόσο cpu usage/gpu usage έχεις αν έχουν μεγάλη διαφορά πάει να πει ότι κάνει bottleneck επίσης από τροφοδοτικό είσαι οκ? Είναι 600- 700 watt? Αν δεν κάνω λάθος η 64 θέλει λίγο ρεύμα αν είναι όμως από επεξεργαστή μπορείς να κάνεις ένα safe oc στα 4.1-4.2 ghz αρκεί να έχεις μια aftermarket ψύκτρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω freesync monitor το οποιο δεν ειναι επισημα συμβατο με gsync αλλα ενεργοποιησα το gsync μαζι με το vsync στο nvidia inspector και μου βγαζει GSYNC ON στο overlay αριστερα στην οθονη, αυτο σημαινει οτι εχω κανονικα gsync να υποθεσω αρα δουλευει.

Ενεργοποιω λοιπον το gsync μαζι με το vsync γιατι αλλιως δε μου δουλευει και διαπιστωνω οτι πριν με σκετο vsync ημουν πολυ πιο smooth, tearing δεν εχω καθολου αλλα σε μερικα παιχνιδια αλλα οχι σε ολα παιζει καλα σε αλλα ψιλο κακο αποτελεσμα, hiching, ''σπασιμο'' εικονας, σε καποια αλλα παιχνιδια παλι αρκετα αισθητη η διαφορα οταν πεφτουν ακομη 3-4 καρε κατω τα fps που δεν θα επρεπε να το καταλαβαινεις στο ματι λογω gsync.

Αισθανεσαι διαρκως ενα ανεπαισθητο αλλα υπαρκτο lag που με το vsync δεν καταλαβαινες, το vsync μου φαινεται καπως πιο smooth σε συγκριση με αυτο, ειναι φυσιολογικο ή δεν δουλευει τοσο καλα με το δικο μου monitor αν εχετε καμποια εμπειρια? 

Μπορει να βοηθήσει καποιος αν εχει τη καλοσύνη??

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μπορείς να βάλεις το afterburner msi και να ανοίξεις το παιχνίδι που παίζεις κ να δεις πόσο cpu usage/gpu usage έχεις αν έχουν μεγάλη διαφορά πάει να πει ότι κάνει bottleneck επίσης από τροφοδοτικό είσαι οκ? Είναι 600- 700 watt? Αν δεν κάνω λάθος η 64 θέλει λίγο ρεύμα αν είναι όμως από επεξεργαστή μπορείς να κάνεις ένα safe oc στα 4.1-4.2 ghz αρκεί να έχεις μια aftermarket ψύκτρα 

Εγινε...Ευχαριστω πολυ...Θα κατεβασω το προγραμμα να δω τι γινεται σε αρχικη φαση...Το τροφοδοτικο μου ειναι 700αρι οποτε πιστευω ουτε εκει υπαρχει θεμα...Αν ειναι λογω bottleneck θα το παω για oc οπως προτεινες καθως εχω τοποθετησει υδροψυξη και ελπιζω να ειναι κομπλε μετα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Εχω freesync monitor το οποιο δεν ειναι επισημα συμβατο με gsync αλλα ενεργοποιησα το gsync μαζι με το vsync στο nvidia inspector και μου βγαζει GSYNC ON στο overlay αριστερα στην οθονη, αυτο σημαινει οτι εχω κανονικα gsync να υποθεσω αρα δουλευει.

Ενεργοποιω λοιπον το gsync μαζι με το vsync γιατι αλλιως δε μου δουλευει και διαπιστωνω οτι πριν με σκετο vsync ημουν πολυ πιο smooth, tearing δεν εχω καθολου αλλα σε μερικα παιχνιδια αλλα οχι σε ολα παιζει καλα σε αλλα ψιλο κακο αποτελεσμα, hiching, ''σπασιμο'' εικονας, σε καποια αλλα παιχνιδια παλι αρκετα αισθητη η διαφορα οταν πεφτουν ακομη 3-4 καρε κατω τα fps που δεν θα επρεπε να το καταλαβαινεις στο ματι λογω gsync.

Αισθανεσαι διαρκως ενα ανεπαισθητο αλλα υπαρκτο lag που με το vsync δεν καταλαβαινες, το vsync μου φαινεται καπως πιο smooth σε συγκριση με αυτο, ειναι φυσιολογικο ή δεν δουλευει τοσο καλα με το δικο μου monitor αν εχετε καμποια εμπειρια? 

Μπορει να βοηθήσει καποιος αν εχει τη καλοσύνη??

απο`οσο εχω διαβασει,οταν δεν ειναι πιστοποιημενο το μονιτορ,εχει διαφορα παρατραγουδα.

σε καποιους που δεν ειναι πιστοποιημενο εχουν διαφορα θεματα,σε αλλους καθολου.

εαν διαβασεις στο νετ,θα δεις οτι υπαρχουν πολλες αναφορες στο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

απο`οσο εχω διαβασει,οταν δεν ειναι πιστοποιημενο το μονιτορ,εχει διαφορα παρατραγουδα.

σε καποιους που δεν ειναι πιστοποιημενο εχουν διαφορα θεματα,σε αλλους καθολου.

εαν διαβασεις στο νετ,θα δεις οτι υπαρχουν πολλες αναφορες στο θεμα.

Το διαπιστωσα απο πρωτο χερι εφαγα 5 ωρες να το κανω να παιζει σωστα αλλα με τιποτα, πολλα προβληματα οποτε το παρατησα, καλυτερα να παρω μια amd καρτουλα να απαλλαγω απο αυτο το ''καρκινο'' το vsync που καταπινει fps σαν καραμελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Το διαπιστωσα απο πρωτο χερι εφαγα 5 ωρες να το κανω να παιζει σωστα αλλα με τιποτα, πολλα προβληματα οποτε το παρατησα, καλυτερα να παρω μια amd καρτουλα να απαλλαγω απο αυτο το ''καρκινο'' το vsync που καταπινει fps σαν καραμελες.

εγω με ati 570 και lg ultrawide με freesync παω τρενο..!

απλα οι ati εχουν τα γνωστα bugs και δεν ξερω εαν αξιζει να αλλαξεις στρατοπεδο.

τελευταια εχουν στρωσει αρκετα,αλλα συνεχιζουν καποια θεματακια,οπως αυτο που αναφερω εγω πιο πανω.

 

Επεξ/σία από jimmy1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία κάρτα γραφικών 65W και έχει 6 pin θύρα για τροφοδοσία. Είναι υποχρεωτική αυτή η τροφοδοσία για να δουλέψει η κάρτα ή μπορεί να δουλέψει μόνο από τη τροφοδοσία της μητρικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω μία κάρτα γραφικών 65W και έχει 6 pin θύρα για τροφοδοσία. Είναι υποχρεωτική αυτή η τροφοδοσία για να δουλέψει η κάρτα ή μπορεί να δουλέψει μόνο από τη τροφοδοσία της μητρικής;

Θεωρητικά δουλεύει από την μητρική αλλά ποιος ο λόγος να ζορίζεις την θύρα; Πάρε έναν ανταπτορα από μολεξ σε 6πινο και κάνε την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 12:57 ΜΜ, jimmy1973 είπε

σε μια ati 570 8Gb,δεν εχω καταφερει να ειναι συνεχεια τα ανεμιστηρακια σε λειτουργεια με κανενα οδηγο...!

αυτην την στιγμη ειμαι με τον τελευταιο19.9.2,του δηλωνω manual οτι θα παιζει απο τοσο εως τοσο οταν εχει τις ταδε θερμοκρασιες,

ξεκινανε κανονικα τα ανεμιστηρια,αλλα στην επομενη επανεκινηση-και ενω εχει μεινει η ρυθμιση μου-τα ανεμιστηρια ειναι μηδεν..!

τι να κανω?

καμια λυση εδω εχουμε?

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

καμια λυση εδω εχουμε?

Καλημέρα, χρησιμοποιήσεις msi afterburner; Αν όχι, ρίξε μια δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω διαβασει για το msi afterburner πολυ θετικα σχολια.

αλλα φοβαμαι τα μπερδεματα με software αλλου κατασκευαστη.

αυτο απλα το περνας και αρχιζεις τις ρυθμισεις?

και το Wattman συνεχιζει και τρεχει απο κατω?

τι διαδικασια εχει?

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2019 στις 12:19 ΜΜ, Sheogorath είπε

Θεωρητικά δουλεύει από την μητρική αλλά ποιος ο λόγος να ζορίζεις την θύρα; Πάρε έναν ανταπτορα από μολεξ σε 6πινο και κάνε την δουλειά σου.

Το δοκίμασα και μου έβγαλε μήνυμα να συνδέσω την τροφοδοσία, για να ξεκινήσει ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω το εξης προβλημα το καλωδιο hdmi που ειχα συνδεδεμενο στην καρτα γραφικων μου (rx 460 4gb) ξαφνικα δεν δουλευε το εβαλα στην πανω θυρα της μητρικης και δουλευει κανονικα στο pc δεν μου δειχνει καθολου την καρτα γραφικων μου μονο την On board της intel απο απορια μπηκα lol να δω αν κολλαει η οχι και κολουσε απιστευτα οποτε μαλλον εχει χαλασει η καρτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kikos1313 είπε

Καλησπερα εχω το εξης προβλημα το καλωδιο hdmi που ειχα συνδεδεμενο στην καρτα γραφικων μου (rx 460 4gb) ξαφνικα δεν δουλευε το εβαλα στην πανω θυρα της μητρικης και δουλευει κανονικα στο pc δεν μου δειχνει καθολου την καρτα γραφικων μου μονο την On board της intel απο απορια μπηκα lol να δω αν κολλαει η οχι και κολουσε απιστευτα οποτε μαλλον εχει χαλασει η καρτα μου?

Καλησπέρα, μάλλον ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...