Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, sami12219 είπε

Την Καθάρισα αλλά και πάλι ίδιες θερμοκρασίες έχει. Δοκίμασα και μια msi gtx1080 gaming x και πάλι μου ανεβάζει θερμοκρασία. Δοκίμασα και μια ρχ 570 αλλά σε αυτή την κάρτα δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πήγε μαχ 70 βαθμούς. 

Έχεις δηλαδή μια 1080 μια 1070 και μια rx570. 

Airflow του κουτιού σου να δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κάρτες είναι από φίλους μου. Δοκίμασα και μια 1060 3gb mini zotac με ένα fan και η θερμοκρασία έφτασε έως 72 βαθμούς. Έχω μπροστά 2 140mm ανεμιστήρες μπροστά που βάζουν αέρα και 1 πάνω 1 πίσω 120 που βγάζουν αέρα. 

Επεξ/σία από sami12219
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sami12219 είπε

Την Καθάρισα αλλά και πάλι ίδιες θερμοκρασίες έχει. Δοκίμασα και μια msi gtx1080 gaming x και πάλι μου ανεβάζει θερμοκρασία. Δοκίμασα και μια ρχ 570 αλλά σε αυτή την κάρτα δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πήγε μαχ 70 βαθμούς. 

Εντίτ δεν ειδα τις απαντήσεις.

Αυξησε το airflow του κουτιού.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τ ολα τ φανς τ πσ να δουλεύουν στο 100% αλλά και πάλι τ ίδιο. Μπροστά δεν χωράει άλλο ανεμιστήρα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω ένα 140 φαν πάνω κ μπροστά να αλλάξω τα φανσ με πιο μικρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το πρόβλημα που φαίνεται στην φωτό.

Αν παρατηρήσετε ενώ τραβάω screenshot (dual monitor setup), στο ένα έχει κενό πάνω στο άλλο έχει κενό στο κάτω. Τα μόνιτορ είναι ίδια έχω το σύστημα της υπογραφής. Στην χρήση δεν φαίνονται τα κενά αλλά αν ένα παράθυρο είναι ανοιχτό και στα δύο μόνιτορ έχουν διαφορά στον άξονα y.

Έχω αναβαθμίσει drivers me ddu, windows και bios. Νομίζω το πρόβλημα πρέπει να είναι στο registry από τα desplay, γιατί το resolution και το scale είναι σωστά.

Τέλος έχω δοκιμάσει ότι ήξερα και δεν μπορώ να βρω λύση, όσο και αν έψαξα. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2019 στις 7:08 ΜΜ, armagedwnn είπε

Έχω το πρόβλημα που φαίνεται στην φωτό.

Αν παρατηρήσετε ενώ τραβάω screenshot (dual monitor setup), στο ένα έχει κενό πάνω στο άλλο έχει κενό στο κάτω. Τα μόνιτορ είναι ίδια έχω το σύστημα της υπογραφής. Στην χρήση δεν φαίνονται τα κενά αλλά αν ένα παράθυρο είναι ανοιχτό και στα δύο μόνιτορ έχουν διαφορά στον άξονα y.

Έχω αναβαθμίσει drivers me ddu, windows και bios. Νομίζω το πρόβλημα πρέπει να είναι στο registry από τα desplay, γιατί το resolution και το scale είναι σωστά.

Τέλος έχω δοκιμάσει ότι ήξερα και δεν μπορώ να βρω λύση, όσο και αν έψαξα. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Screenshot_1.png

Στην διαχείρηση των οθονών στα windows (στην ανάλυση αν δεν κάνω λάθος) μπορείς να πάρεις και να συρεις την οθονη, φτιάχνοντας την σχετική τους θέση.

Στα win 7 αυτό γινόταν σε δυο διαφορετικά μόνιτορ που έχω. Αύριο θα ψάξω στα 10 τι γίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Στην διαχείρηση των οθονών στα windows (στην ανάλυση αν δεν κάνω λάθος) μπορείς να πάρεις και να συρεις την οθονη, φτιάχνοντας την σχετική τους θέση.

Στα win 7 αυτό γινόταν σε δυο διαφορετικά μόνιτορ που έχω. Αύριο θα ψάξω στα 10 τι γίνεται.

Ευχαριστώ για την βοήθεια @Sheogorath , τελικά κάτι είχε γίνει λάθος από κάποιο scale στο registry.

Στο λινκ έχω το θέμα με την λύση, για όποιον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

https://forums.tomshardware.com/threads/dual-monitor-wrong-position.3491696/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2019 στις 12:05 ΠΜ, sami12219 είπε

Οι κάρτες είναι από φίλους μου. Δοκίμασα και μια 1060 3gb mini zotac με ένα fan και η θερμοκρασία έφτασε έως 72 βαθμούς. Έχω μπροστά 2 140mm ανεμιστήρες μπροστά που βάζουν αέρα και 1 πάνω 1 πίσω 120 που βγάζουν αέρα. 

Το fan αν είναι μπροστά πάνω δοκίμασε το να μην δουλεύει, γιατί εμένα όπως έμπαινε ο αέρας τον έβγαζε κ δεν πήγαινε πολύ πίσω κ δούλευαν πιο ψηλά οι θερμοκρασίες σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχω και εγώ ένα προβλημα..

Όταν έκανα φορματ win 10 pro (official) και μετά,  αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Όταν παίζω (WoWs) αλλά και όταν βλέπω λάτι στο Youtube, καποιες στιγμές κολλάει το game ή to video, παει καρέ καρέ η εικόνα και ο ήχος "σκρατσάρει" . συμβαίνει για 5-6 δευτερόλεπτα και μετά συνεχιζει κανονικά η ομαλή ροή του game ή του video. Δεν ξέρω εαν το περιγράφω σωστά

Εκανα Unistall με DDU και γυρισα τις ρυθμισεις της nvdia στα εργοστασιακα, drivers mobo κτλ

¨Εχω :

Asus GeForce GTX1070 8GB ROG Strix Gaming (90YV09N2-M0NA00)

Ryzen 5 1600
Asus X370 pro
Ram 32gb 2400 mhz (2 χ 16)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάνεις την 1080ti Aorus να μου πει τι θερμοκρασίες βλέπει ;; 
έχω 77 βαθμούς με 70% ανεμιστήρα.

Η κάρτα την έχω 1.5 χρόνο. 
Λέτε να χρειάζεται πάστα ; 

Με στοκ ρυθμίζεις χωρίς να έχω κάποιο profile δικό μου φτάνει και 80αρη που παλιά δεν έφτιανε. 
Έχει 3 χρόνια εγγύηση η κάρτα συνολικά, αλλάζουν πάστες άραγε ; 

Επεξ/σία από Twoface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Twoface είπε

Έχει κάνεις την 1080ti Aorus να μου πει τι θερμοκρασίες βλέπει ;; 
έχω 77 βαθμούς με 70% ανεμιστήρα.

Η κάρτα την έχω 1.5 χρόνο. 
Λέτε να χρειάζεται πάστα ; 

Με στοκ ρυθμίζεις χωρίς να έχω κάποιο profile δικό μου φτάνει και 80αρη που παλιά δεν έφτιανε. 
Έχει 3 χρόνια εγγύηση η κάρτα συνολικά, αλλάζουν πάστες άραγε ; 

Την αλλαγή η μόνος την κάνεις ή πας σε κάποιο σέρβις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχω την R7 260x gigabyte,  όπως ξέρουμε έχει το γνωστό θέμα με την μαύρη οθόνη,  εκεί που έβλεπα μια σειρά στο σταρ έβγαλε nosignal,   μπλε οθόνη δεν βγάζει καν   μετά με το bluescreen view  έλεγε το μήνυμα   page fault in nonpaged area

 

θερμοκρασια 38 σε ηρεμια, και 85 σε παιχνιδι 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos0100 είπε

Λοιπόν έχω την R7 260x gigabyte,  όπως ξέρουμε έχει το γνωστό θέμα με την μαύρη οθόνη,  εκεί που έβλεπα μια σειρά στο σταρ έβγαλε nosignal,   μπλε οθόνη δεν βγάζει καν   μετά με το bluescreen view  έλεγε το μήνυμα   page fault in nonpaged area

θερμοκρασια 38 σε ηρεμια, και 85 σε παιχνιδι 

Για αρχή παίξε λίγο με τα drivers αλλιώς λίγο undervolt καθάρισμα θύρες αλλαγή πάστας και γενικά όλο το pc καθάρισμα με αέρα /πινέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν θεωρηθεί spam (σβήστε το παρόν σχόλιο, αν είναι έτσι) αλλά έχω ένα προβλημα με την κάρτα γραφικών μου και έχω ανοίξει σχετικό Thread.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συνεισφορά στο πρόβλημά μου. Αν έχει επιδιώξει κανείς επιδιόρθωση σε αντιπροσωπεία εκτός εγγύησης, αν γνωρίζετε επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν έλεγχο και πιθανή επιδιόρθωση GPU κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Για αρχή παίξε λίγο με τα drivers αλλιώς λίγο undervolt καθάρισμα θύρες αλλαγή πάστας και γενικά όλο το pc καθάρισμα με αέρα /πινέλο 

τους οδηγούς τους δοκίμασα όλους, μέχρι το 2018 που είχε, δυστυχώς σε όλους το κάνει, και το έκανε και ποιο παλιά στα 7  τώρα έβαλα τα 10,  το έκανα underclock στα παιχνίδια πλέον πάει μέχρι 60 βαθμούς η κάρτα άλλα χάνει κάποια fps  πάντως δεν το ξανά έκανε,  γιατί γίνεται αυτό;  τελειώνει η κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...