Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, panos0100 είπε

τους οδηγούς τους δοκίμασα όλους, μέχρι το 2018 που είχε, δυστυχώς σε όλους το κάνει, και το έκανε και ποιο παλιά στα 7  τώρα έβαλα τα 10,  το έκανα underclock στα παιχνίδια πλέον πάει μέχρι 60 βαθμούς η κάρτα άλλα χάνει κάποια fps  πάντως δεν το ξανά έκανε,  γιατί γίνεται αυτό;  τελειώνει η κάρτα;

Γενικά οι γραφικών από την σειρά πριν 5ΧΧ τράβαγαν πάρα πολύ ρεύμα βέβαια η θερμοκρασία στο τσιπ μπορεί να ήταν καλή αλλά τα υπόλοιπα μέρη χαλάνε σιγά σιγά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Γενικά οι γραφικών από την σειρά πριν 5ΧΧ τράβαγαν πάρα πολύ ρεύμα βέβαια η θερμοκρασία στο τσιπ μπορεί να ήταν καλή αλλά τα υπόλοιπα μέρη χαλάνε σιγά σιγά 

μακάρι έστω και με underclock να αντέξει κι άλλο, δεν έχω  λεφτά για καινούρια δυστυχώς,  εντάξει απ ότι είδα 5 fps είναι η διαφορά  κάτω,  την καρτουλα την έχω από το 2014   5 χρόνια δηλαδή, άλλα το μήνυμα για ''page fault in nonpaged area''  πρέπει να είναι η  μνήμη της κάρτας,  γιατί όλες τις ραμ της έκανα τεστ με μεμτεστ και βγαίνει καθαρό 

 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανας αλλος που οτι custom fan curve κανει στο wattman οτι save apply κλπ και αν πατησει , η καρτα κανει τα δικα της ; αληθεια θελουν να με κανουν να μην ξαναπαρω ποτε amd gpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 2:59 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Μπορω να βαλω μια GTX 560 ti oc 1GB GDDR5 σε Q6600 η θα τρωει μπουκαλι ο επεξεργαστης;

Oχι, μια χαρα κυλαει.

Συμφωνα με calculator  το bottleneck ειναι στο 17%

Οτιδηποτε απο 10% και κατω ειναι το τελειο.

Εγω σε καποιον συνδυασμο με 25% δεν το εντοπισα .. στο 33% και ανω, κατα την γνωμη μου αρχιζει να σκουραινει το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 11:03 ΜΜ, Kostas.karras είπε

Oχι, μια χαρα κυλαει.

Συμφωνα με calculator  το bottleneck ειναι στο 17%

Οτιδηποτε απο 10% και κατω ειναι το τελειο.

Εγω σε καποιον συνδυασμο με 25% δεν το εντοπισα .. στο 33% και ανω, κατα την γνωμη μου αρχιζει να σκουραινει το πραγμα.

Να σε ρωτησω εχω βαλει ενα Corsair VS450 Τροφοδοτικο κανει για την καρτα η ειναι μικρο;

Δεν βρηκα καπου τι τροφοδοτικο θελει μονο μεσα στην Nvidia οτι θελει 400W αλλα αυτη λογω Ti λογω OC μηπως θελει μεγαλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Να σε ρωτησω εχω βαλει ενα Corsair VS450 Τροφοδοτικο κανει για την καρτα η ειναι μικρο;

Δεν βρηκα καπου τι τροφοδοτικο θελει μονο μεσα στην Nvidia οτι θελει 400W αλλα αυτη λογω Ti λογω OC μηπως θελει μεγαλυτερο;

105watt cpu

170watt gpu

Gaming πληκτρολογιο-ποντικι , δίσκοι ανεμιστήρες, άντε στα 150watt.

,Το τροφοδοτικό δοκιμασμένα μεταφέρει και 500 watt χωρίς πρόβλημα και έχει και τα δύο 6πινα τής κάρτας,όλα καλά, προχωρά με αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

105watt cpu

170watt gpu

Gaming πληκτρολογιο-ποντικι , δίσκοι ανεμιστήρες, άντε στα 150watt.

,Το τροφοδοτικό δοκιμασμένα μεταφέρει και 500 watt χωρίς πρόβλημα και έχει και τα δύο 6πινα τής κάρτας,όλα καλά, προχωρά με αυτό

170 ειναι; για ποιο λιγο ειχα διαβασει. Επεξεργαστη εχω αλλαξει του εχω βαλει AMD πλεον εναν X3 455

Tα ιδια χαλια με τον 6600 ειναι απλα ειχε 4 θεσεις για μνημη η μητρικη και του εβαλα 8GB

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

170 ειναι; για ποιο λιγο ειχα διαβασει. Επεξεργαστη εχω αλλαξει του εχω βαλει AMD πλεον εναν

Tα ιδια χαλια με τον 6600 ειναι απλα ειχε 4 θεσεις για μνημη η μητρικη και του εβαλα 8GB

Ναι,σε full  , load τόσο είναι.

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Εχω το σύστημα της υπογραφής και αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Από την μέρα που τοποθέτησα την κάρτα γραφικών άρχισα να έχω θέματα:

1) με την καρτα δικτύου

2)  έπειτα με το ασύρματο ποντίκι και τώρα

3) με το ασύρματο πληκτρολόγιο.

Χάνω εντελώς το ίντερνετ είτε ενσύρματα είτε ασύρματα, το πληκτρολόγιο χάνεται ξαφνικά και επανέρχεται για λίγο εάν το επανεκκινήσω. Να κανω απεγκατάσταση τους drivers της κάρτας γραφικών μόνο και μετά επανεγκατάσταση ή υπάρχει θέμα λόγω της συνύπαρξης gpu και των ενσωματωμένων γραφικών της cpu? Κάποιος με εμπειρία από παρόμοιο πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

max θερμοκρασίες VGA.

Με δεδομένο ότι:
 * το PSU είναι παραπάνω από επαρκές ακόμα και σε worst case και αερισμός κουτιού ok,
 * στην κάρτα vga δεν έχουμε πειράξει τίποτα,
 * και την έχουμε αφήσει όπως βγήκε από το κουτί,
 * και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις παντού και σε όλα,
ποιά είναι η μεγίστη ασφαλής θερμοκρασία για λειτουργία 24/7 με φορτίο 100%?
Διάφοροι γράφουν για 60°C έως 65°C (μερικοί πανε 70°C ή παραπάνω) αλλά τέτοιες θερμοκρασίες είναι εφικτές μόνον τον χειμώνα.

Τι να κάνουμε?
Συνάδελφοι προτείνουν αλλαγή πάστας, λένε για έως 5°C κάτω.
Υδρόψυξη αποκλείεται (για πολλούς λόγους), το ίδιο και αλλαγή ψύκτρας με μεγαλύτερη (είναι ήδη 2 slots και μεγάλη).

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω λίγη βοήθια γιατι έχω μπερδευτεί 

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι όταν ζορίζεται η κάρτα γραφικών μου Gigabyte gtx 1080 g1 ο υπολογιστής έκανε επανεκκίνηση. Λογικά υπέθεσα ότι είναι λόγο θερμοκρασίας. Όταν παρακολούθησα την θερμοκρασία είδα ότι η μέγιστη θερμοκρασία που μου έδειξε πριν κάνει επανεκκίνηση ήταν 60-61 βαθμοί κάτι που δεν δικαιολογεί το reboot. Παρόλα αυτά έφτιαξα ένα custom fan curve με τους ανεμιστήρες να φτάνουν 100% απ τους 40 βαθμούς . Έτσι δεν είδα ούτε κάποιο thermal throttle ούτε μου έκανε επανεκκίνηση. Μετά έκανα και ένα benchmark το οποίο δεν το άντεξε και έκανε παλι επανεκκίνηση με τους ανεμιστήρες στο 100% και την θερμοκρασία παλι στους 60-61. Όποτε συμπεραίνω ότι ο σενσορας σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά και η κάρτα υπερθερμαίνεται. Υπάρχει κατι άλλο που μπορώ να κάνω εκτός απ την αλλαγή πάστας ή μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε όλους,

Εχω στησει ενα καινουριο συστημα το οποιο φοραει ryzen 5 2600 και εβαλα και μια καρτα γραφικων Vega 64...Το θεμα ειναι οτι η καρτα δεν δουλευει οπως θα επρεπε...Πχ σε CS GO βγαζει κατι αθλια FPS τυπου 110-120.Οσα ειχα και πιο πριν σε αλλο συστημα με rx 550...Που μπορει να οφειλεται και τι μπορω να κανω να την διορθωσω? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μια ati 570 8Gb,δεν εχω καταφερει να ειναι συνεχεια τα ανεμιστηρακια σε λειτουργεια με κανενα οδηγο...!

αυτην την στιγμη ειμαι με τον τελευταιο19.9.2,του δηλωνω manual οτι θα παιζει απο τοσο εως τοσο οταν εχει τις ταδε θερμοκρασιες,

ξεκινανε κανονικα τα ανεμιστηρια,αλλα στην επομενη επανεκινηση-και ενω εχει μεινει η ρυθμιση μου-τα ανεμιστηρια ειναι μηδεν..!

τι να κανω?

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ManosMt είπε

Καλησπερα σε όλους,

Εχω στησει ενα καινουριο συστημα το οποιο φοραει ryzen 5 2600 και εβαλα και μια καρτα γραφικων Vega 64...Το θεμα ειναι οτι η καρτα δεν δουλευει οπως θα επρεπε...Πχ σε CS GO βγαζει κατι αθλια FPS τυπου 110-120.Οσα ειχα και πιο πριν σε αλλο συστημα με rx 550...Που μπορει να οφειλεται και τι μπορω να κανω να την διορθωσω? Ευχαριστω

Πόσα gb ram έχεις? Bottleneck φαίνεται να κάνει ή κάποιο driver πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...