Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Επειδη σκεφτομαι και την επιλογη για μεταχειρισμενη καρτα γραφικων, μαλλον γηια 1070 ή 1070ti, τι προβληματα μπορει να προκυψουν απο καρτες που δεν εχουν πλεον εγγυηση; Τι διαρκεια ζωης εχουν κατα μερο ορο οι καινουριες καρτες; Και εγω πχ εχω μια gtx 770 τοσα χρονια, αλλα ειναι μια χαρα. Γινεται να σταματησουν να λειτουργουν ξαφνικα με την παροδο του χρονου;

Νομιζω ο @leros2004  δινει μια 1070ti, μπορεις να τον ρωτησεις αν θες σε τι κατασταση ειναι η καρτα κ ποσο τη δινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Νομιζω ο @leros2004  δινει μια 1070ti, μπορεις να τον ρωτησεις αν θες σε τι κατασταση ειναι η καρτα κ ποσο τη δινει.

Δεν εχω βρε τέτοια κάρτα, μια vega 64 είχα που την πούλησα εκτός φόρουμ,.Βέβαια και να είχα πάλι το ίδιο θα ήταν, σάμπως θα αγοράσει ο συγκεκριμένος ? Τσάμπα ασχολείσαι.. Έχει βάλει στο τραπέζι ως υποψήφια για αγορά ότι κάρτα κυκλοφορεί εκεί έξω...μιλάμε ντου από παντού ο Θεούλης, και αναρωτιόμουν πως έχει 1300+ μνμ

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως φιλε, δικιο εχεις. Ηδη εχω αγορασει ψυκτρα και μητρικη, τωρα περιμενω να ερθουν και οι μνημες. Το μονο που σκεφτομαι ακομα ειναι gpu και cpu. Θελω να παρω τον καλυτερο συνδιασμο και να ειναι future proof.

Και μελος ειμαι απο το 2000, οποτε τα μηνυματα μου ειναι 15.000+.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν εχω βρε τέτοια κάρτα, μια vega 64 είχα που την πούλησα εκτός φόρουμ,.Βέβαια και να είχα πάλι το ίδιο θα ήταν, σάμπως θα αγοράσει ο συγκεκριμένος ? Τσάμπα ασχολείσαι.. Έχει βάλει στο τραπέζι ως υποψήφια για αγορά ότι κάρτα κυκλοφορεί εκεί έξω...μιλάμε ντου από παντού ο Θεούλης, και αναρωτιόμουν πως έχει 1300+ μνμ

Σε λίγο θα προσπαθήσει να βάλει cpu /gpu  από λάπτοπ σε desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
 
 
 
Spoiler

Αυτό το πράγμα γιατί το κάνουν μερικοί; Σε τι αποσκοπεί; Όπως ένας άλλος που φτιάχνει κάθε λίγο και λιγάκι νέο account και ρωτάει για κάτι σκληρούς 8TB ή κάτι πανάκριβα τροφοδοτικά 80+ titanium και platinum 1000+ watt..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Gigabyte HD5850 και εδώ και καιρό το fan της έκανε θόρυβο σε κάθε ξεκίνημα του υπολογιστή(μετά σταματούσε).Πήρα ένα νέο από Κίνα,το αντικατέστησα,αλλά το παλιό ήταν 12V 0.8A και αυτό που έβαλα είναι 12V 1.2A

Παίζει να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα τα περισσότερα ampere;

Πάντως η κάρτα δουλεύει μια χαρά και με την αλλαγή πάστας έπεσε αισθητά και η θερμοκρασία της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε ένα desktop PC με κάρτα γραφικών 2047MB NVIDIA GeForce GT 730 (HP) έχω ένα πρόγραμμα που δεν τρέχει με απλό κλικ και ψάχνοντας στο ίντερνετ ίσως να φταίει ότι δεν είναι προεπιλεγμένο να τρέχει με την NVIDIA.

Ενημέρωσα τον driver της αλλά και πάλι δεν μου εμφανίζει επιλογή  είτε για όλα τα προγράμματα είτε για το συγκεκριμένο να εκκινεί με την NVIDIA όπως φαίνεται π.χ. εδώ https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht082304 (δεν έχω αυτό το μηχάνημα παρεπιπτόντως) αλλά λείπει η σχετική επιλογή όπως φαίνεται στο συνημμένο.

Πως μπορώ να ξέρω ότι όντως ξεκινάει με NVIDIA ή πως μπορώ να το επιλέξω??

NVIDIA.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, nooberman said:

Καλησπέρα, σε ένα desktop PC με κάρτα γραφικών 2047MB NVIDIA GeForce GT 730 (HP) έχω ένα πρόγραμμα που δεν τρέχει με απλό κλικ και ψάχνοντας στο ίντερνετ ίσως να φταίει ότι δεν είναι προεπιλεγμένο να τρέχει με την NVIDIA.

Ενημέρωσα τον driver της αλλά και πάλι δεν μου εμφανίζει επιλογή  είτε για όλα τα προγράμματα είτε για το συγκεκριμένο να εκκινεί με την NVIDIA όπως φαίνεται π.χ. εδώ https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht082304 (δεν έχω αυτό το μηχάνημα παρεπιπτόντως) αλλά λείπει η σχετική επιλογή όπως φαίνεται στο συνημμένο.

Πως μπορώ να ξέρω ότι όντως ξεκινάει με NVIDIA ή πως μπορώ να το επιλέξω??

i) Πατάς στην καρτέλα Program Settings (κόκκινο βελάκι στη φωτό παρακάτω) και θα πρέπει να στο εμφανίσει.
ii) Την οθόνη την συνδέεις σε υποδοχή της μητρικής ή της κάρτας γραφικών? Πρέπει να την συνδέεις στην κάρτα γραφικών.
Αν δεν βοήθησαν τα προηγούμενα δώσε ακριβές μοντέλο μητρικής μήπως βγάλουμε άκρη.

NVIDIA.jpg.ee5a128294821fde981b81da5b788950.jpg

Επεξ/σία από ptaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 7:30 ΜΜ, musiccc444 είπε

Έχω μια Gigabyte HD5850 και εδώ και καιρό το fan της έκανε θόρυβο σε κάθε ξεκίνημα του υπολογιστή(μετά σταματούσε).Πήρα ένα νέο από Κίνα,το αντικατέστησα,αλλά το παλιό ήταν 12V 0.8A και αυτό που έβαλα είναι 12V 1.2A

Παίζει να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα τα περισσότερα ampere;

Πάντως η κάρτα δουλεύει μια χαρά και με την αλλαγή πάστας έπεσε αισθητά και η θερμοκρασία της

Μπορεί να γίνει ζημιά, ναι. Αλλά αν δεν τρέψει το φανακι πάνω από το 70% δεν θα έχεις πρόβλημα.

0.7Χ1.2=0.84~0.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι κανουν Undervolt στην καρτα γραφικων τους για να χαμηλωσουν θερμοκρασιες και καταναλωση (;;) και να μην χανουν σε επιδοσεις. Καπου ομως διαβασα οτι δεν ειναι και πολυ σωστο αυτο. Εαν θελεις να κανεις Undervolt την καρτα σου, θα πρεπει να την κανεις και Underclock. Καποια αποψη πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elpaso1 Οι AMD κάρτες έρχονται με αρκετό voltage από το εργοστάσιο, οπότε πολύ πιθανώς να είσαι σταθερός και με λιγότερη τάση αλλά επειδή θα έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες θα μπουστάρει πιο ψηλά. Underclock δεν βλέπω λόγο να κάνεις, εκτός αν έχεις κάποιο small factor build και θέλεις να ρίξεις και άλλο τις θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βρε παλικαρια εκανα υποβαθμιση στην καρτα γραφικων του μικρου απο MSi GTX 960 4gb Gaming σε XFX RX 580 8GB

Επειδη ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με AMD (ATi) που ρυθμιζω τους ανεμιστηρες γιατι σε Render με το GPU-Z εχει φτασει 75 βαθμους και οι ανεμιστηρες ειναι μονο 38%

 

render.gif

Edit:

Κατι βρηκα κατι πειραξα ισως να εχω βαλει λαθος τις ρυθμισεις

Χωρίς τίτλο.png

FAN.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια guys έχω την XFX RX 580 8GB από θερμοκρασία μέχρι 70c° μόλις την στρεσαρο λίγο μαυρίζει η οθόνη ( μου το κάνει ακόμα και στους 65c°max) για λίγο και ξανά ανάβει έχει και λίγο artifacts είτε σε gaming(1366/2000) είτε σε mining bios (1100mhz/2100mhz) τι κάνω ? Ειναι ακόμα σε εγγύηση.

Επεξ/σία από NikosTsia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...