Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 8:41 ΜΜ, jimmy1973 είπε

οντως..

επειδη ειμαι απο φρεσκια εγκατασταση,ειδα οτι μετα την ολοκληρωση του περασματος των  win,

περασαν εναν οδηγο ati μονο τους τα 10αρια και ηταν μαλιστα με το παλιο κλασικο interface.

οταν περασα μανιουαλ τον τελευταιο προτεινομενο απο το επισημο σαιτ της ati,δεν εκανα απεγκατασταση αλλα το εκανε ο καινουργιος οδηγος.

πραγματικα απογοητευση η ολη ταλαιπωρια...

Δεν καταλαβαίνω που την βρίσκεις την ταλαιπωρία, υπάρχει και ρύθμιση μέσα από τα windows να μην περάσει drivers. 

Όπως επίσης να περαστούν οι drivers χωρίς το χαζό adrenaline settings της AMD. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Fotismenidi21 said:

... δεν φέρνει σήμα στην οθονη ;...

Η Sapphire Dual-X R7 265 έχει 4 πόρτες, 2x DVI, 1x HDMI και 1x DisplayPort, εσύ σε ποιά δοκίμασες? στις άλλες δείχνει?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotismenidi21 said:

Δοκίμασα τελικά σήμερα και στο dp σήμα στην οθονη δεν έφερε...λογικά νεκρή  η καρτα;

δοκίμασε (αν γίνεται) και DVI-I και DVI-D, ή βάλτην και σε άλλο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotismenidi21 είπε

Δοκίμασα τελικά σήμερα και στο dp σήμα στην οθονη δεν έφερε...λογικά νεκρή  η καρτα;

Αν δεν είναι uefi μπορεί να μην υποστηρίζεται από την μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το fx και το pc σου έχουν το ίδιο μονιτορ?
Αν όχι δοκίμασε boot σε safe mode στο pc σου ή από repair cd μπας και δεν αναγνωρίζει το μονιτορ σου για να αλλάξει το resolution ή το refresh αυτόματα σε mode που μπορεί να παίξει το δικό σου μόνιτορ.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/10/2020 at 11:54, Fotismenidi21 said:

Σε υπολογιστή με fx 8350 λειτουργεί κανονικά η καρτα (αλλά εκεί ήταν και πριν τοποθετημένη η ίδια μέχρι την αλλαγή της)άρα τι μπορεί να συμβαίνει τελικά;

Με βάση το παρακάτω λίνκ, κανένα από τα διαθέσιμα bios για την Sapphire 275 δεν υποστηρίζει UEFI.
https://www.techpowerup.com/vgabios/?manufacturer=Sapphire&model=R7+265

Αν στο επιτρέπει η μητρική σου (δώσε μοντέλο αν θες εξτρα βοήθεια), θα πρέπει να ρυθμίσεις από το uefiBIOS της μητρικής σε Legacy mode (ή όποιο αντίστοιχο mode υποστηρίζει). Μετά θα δίνει εικόνα από την κάρτα (αφού λες δεν είναι χαλασμένη), αλλά λογικά δεν θα κάνει boot απο τον σκληρό δίσκο που τώρα είναι GPT (για UEFI) και θα πρέπει να κανεις μετατροπή  όλους σου τους δίσκους από GPT σε MBR. Το τελευταίο προϋποθέτει ενα καλό backup των σημαντικών σου αρχείων και να είσαι έτοιμος (flashάκι με bootable Windows/Linux) γιατί υπάρχει περίπτωση απώλειας δεδομένων, ανάλογα την μέθοδο-πρόγραμμα μετρατροπής.

Επεξ/σία από ptaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, ο Fotismenidi21 μου πουλησε την καρτα αυτη που αναφερει σε αυτο το post, για λειτουργικη, δεν εψαξα απο πριν, τον εμπιστευτηκα, κακως, και τωρα με εχει μπλοκαρει στα τηλεφωνα, υπαρχει η σχετικη του αγγελια. Με συγχωρειτε για το offtopic, απλα να ξερετε τι τυποι κυκλοφορουν και ζηταν βοηθεια, ανθρωποι που η αξια τους ειναι μολις 30 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, theo28 είπε

Καλησπερα σε ολους, ο Fotismenidi21 μου πουλησε την καρτα αυτη που αναφερει σε αυτο το post, για λειτουργικη, δεν εψαξα απο πριν, τον εμπιστευτηκα, κακως, και τωρα με εχει μπλοκαρει στα τηλεφωνα, υπαρχει η σχετικη του αγγελια. Με συγχωρειτε για το offtopic, απλα να ξερετε τι τυποι κυκλοφορουν και ζηταν βοηθεια, ανθρωποι που η αξια τους ειναι μολις 30 ευρω.

Η μητρική σας ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Η μητρική σας ποια είναι;

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H55M-UD2H-rev-10#ov

Δοκιμασα να κανω και flash το bios της καρτας γραφικων, δεν αλλαξε τιποτα, στο bios της μητρικης οταν κανει boot ο υπολογιστης, βγαζει οριζοντιες γραμμες σε ολη την οθονη εκει, χωρις drivers εγκατεστημενους, με αναγνωτισμενη την καρτα απο GPU-z δειχνει εικονα, μολις γινει προσπαθεια εγκαταστασης drivers εκει μπαινει μαυρη οθονη. Αλλα οι γραμμες στην οθονη με το λογοτυπο του bios εμενα μου λενε ενα πραγμα, η καρτα αυτη δεν ειναι λειτουργικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, theo28 είπε

η καρτα αυτη δεν ειναι λειτουργικη

Από τα παραπάνω έτσι φαίνεται. Την έχετε τοποθετήσει στη πάνω PCI-e να υποθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Από τα παραπάνω έτσι φαίνεται. Την έχετε τοποθετήσει στη πάνω PCI-e να υποθέσω.

Ακριβως, την δοκιμασα και σε υπολογιστη ενος φιλου, το ιδιο συμβαινει, απαξ και εγκατασταθουν drivers, μαυρη οθονη, ουτε καν το reset κουμπακι του πυργου δεν λειτουργει τοτε. Τι να πω, ο συγκεκριμενος πωλητης, δεν τον λεω κυριο, δεν του αξιζει, ζητουσε βοηθεια εδω για την συγκεκριμενη καρτα, και επρεπε να το ειχα ψαξει. Ας χαρει τα 30 ευρω, εγω μια φορα εκανα επωνυμη καταγγελια σε βαρος του, κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κοροιδευει κανεναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους εχω το εξης θεμα οταν ανοιγω ενα game στο lol  μου βγαζει το εξης μηνυμα η συσκευη γραφικων δεν μπορει να ξεκινησει ξερεις κανεις τι πρεπει να κανω (update τους drivers?) και αν ξερει κανεις την απαντηση να με καθοδηγησει πως 

Επισης οταν παταω στη Διαχειρηση Συσκευων αυτοματη αναζητηση για ενημερωμενο λογισμικο στη καρτα γραφικων μου βγαζει οτι ειναι ενημερωμενο nvidia gtx960 η καρτα γραφικων μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...