Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια που χαρίζονται από μέλη του insomnia [giveaways]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο αλλο που μπορει να γινει ειναι οσοι δηλωσουν συμμετοχη στο γκρουπ ειναι να πληρουν καποια κριτηρια πχ να εχουν λογαριασμο στο φορουμ που να ειναι ειτε αρκετα παλιος και οχι πριν 1μηνα εγγραφη, ειτε αρκετα ενεργος στα νηματα σε περιπτωση που ειναι νεο μελος.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Snoob είπε

Όπως έγραφα και χθες, δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος προστασίας ενός νήματος και, δυστυχώς, σε συζητήσεις που είχα με άλλους συντονιστές η ανησυχία μου επιβεβαιώνεται. Forum με ανοιχτή πρόσβαση είναι το insomnia, επομένως, και να κλειδώσει αυτό το νήμα για να φτιαχτεί άλλο, θα εντοπιστεί, εφόσον η ενότητα πλέον είναι σταμπαρισμένη και τα προγράμματα αυτόματης μετάφρασης επαρκή ώστε να βγάλει κανείς ένα γενικό νόημα από κείμενο σε μια γλώσσα που του είναι άγνωστη.

Ένα δεύτερο ζήτημα είναι πως δεν μπορούμε και -το βασικότερο- δεν θέλουμε να επιβάλλουμε στον οποιονδήποτε το πώς θα χαρίσει κάτι. Κάποιος μπορεί να θεωρεί βασική προτεραιότητα να φύγει το κλειδί (άρα το αναρτά ανοιχτά και όποιος προλάβει, το ποιος του είναι αδιάφορο, κι αυτό είναι απόλυτο δικαίωμά του), κάποιος θέλει να ανεβεί βαθμίδα στα SG και επομένως η συμμετοχή ώστε να προσμετρηθεί το ga στο σύνολό του είναι το ζητούμενο (επίσης δικαίωμά του), κτλ.

Το πρόβλημα, βέβαια, είναι πως, ασκώντας κάποιος το δικαίωμά του, δημιουργεί πρόβλημα σε όσους προτιμάμε μια άλλη προσέγγιση και δεν θέλουμε αυτό που χαρίζουμε να καταλήγει σε κάποιον αλεξιπτωτιστή ή, ακόμη χειρότερα, να βγαίνει ξανά στη γύρα, ενδεχομένως από το βασικό λογαριασμό που προωθεί ό,τι μαζεύουν οι αναλώσιμοι (οι οποίοι, ακόμη και να ελεγχθούν, να βρεθεί πως δεν ενεργοποίησαν τα κλειδιά και να αποκλειστούν, τη δουλειά τους την έκαναν και παραχωρούν τη θέση τους σε άλλους αναλώσιμους).

Το νήμα, λοιπόν, για όσους προκρίνουμε αυτή την προσέγγιση, είναι καμμένο, γιατί το Invite only δεν αποκλείει όσους έχουν πρόσβαση στο σύνδεσμο (πρόσκληση) που δημοσιεύουμε εδώ, κι ας είναι αλεξιπτωτιστές. 

Οπότε, προσωπικά, θα γίνω μέλος του υφιστάμενου γκρουπ που συντονίζει ο @xtrmsnpr, από το οποίο γκρουπ όπως μου είπε θα αφαιρεθούν οι περιοριστικοί παράμετροι (αναλογία δωρισμένων/κερδισμένων, που ήδη ήταν χαμηλή) και απλά θα υπάρχει ώστε όσοι γίνονται εκεί μέλη, να γίνονται κατόπιν αιτήματος, για να υπάρχει ένας στοιχειώδης έλεγχος.

Στη συνέχεια, τα giveaways θα απευθύνονται (μέσω των επιλογών κατά τη δημιουργία τους) στην τρίτη κατηγορία (Whitelist/Steam groups). Όπως συνέβαινε ήδη, δηλαδή, κατά καιρούς από μέλη που ανήκαν ήδη σε εκείνη την ομάδα.

Αυτό προτείνω να κάνουν όσοι προκρίνουν τη δική μου προσέγγιση. Προφανώς, εξακολουθεί να επιτρέπεται η δημοσίευση κλειδιών ανοιχτά (με ή χωρίς αντικατάσταση χαρακτήρων/αριθμών) και η δημοσίευση δωρεών με πρόσκληση μόνο. Όπως κρίνει ο καθένας, κι από τη στιγμή που το νήμα είναι σταμπαρισμένο, δεν υπάρχει και κανένα νόημα στο να μπει περιορισμός.

ωραιά λοιπόν!

Άρα γινόμαστε μέλη σε αυτό εδώ το γκρουπ.

https://steamcommunity.com/groups/insomniaGAgroup 

 

οποτε υποθετω σταματά και η λειτουργία του σαν prive με ορους! Πολύ όμορφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitriskougou είπε

ωραιά λοιπόν!

Άρα γινόμαστε μέλη σε αυτό εδώ το γκρουπ.

https://steamcommunity.com/groups/insomniaGAgroup 

 

οποτε υποθετω σταματά και η λειτουργία του σαν prive με ορους! Πολύ όμορφα!

Σορρυ που παρεμβαινω, αλλα ποιος θα εμποδιζει τους Ρωσους κλπ απο το να γινουν μελη και σε αυτο το steam group, μολις γινει λιγο γνωστο, και να συμμετεχουν ετσι στα giveaways;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alfaeffe είπε

Σορρυ που παρεμβαινω, αλλα ποιος θα εμποδιζει τους Ρωσους κλπ απο το να γινουν μελη και σε αυτο το steam group, μολις γινει λιγο γνωστο, και να συμμετεχουν ετσι στα giveaways;

Λογικα δεν θα μπαινει ο καθενας, θα δειχνουμε και το insomnia profile. Λεω εγω τωρα, να εχει ενα "Interview" ρε παιδι μου, να ξερουμε οτι δεν ειναι ξενος/ακυρος/leecher.
Αν γινεται και απο εδω ενα Invite..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Σορρυ που παρεμβαινω, αλλα ποιος θα εμποδιζει τους Ρωσους κλπ απο το να γινουν μελη και σε αυτο το steam group, μολις γινει λιγο γνωστο, και να συμμετεχουν ετσι στα giveaways;

γιατί θα είναι κλειστό και θα μπαίνουμε κάνοντας αίτηση.. Λογική υπάρχει νομίζω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

καμία σχέση!
αυτή η επιλογή είναι για να δηλώσεις που ενεργοποιείται το κλειδί, όχι για να αποκλείσει χρήστες από άλλες χώρες να μπουν.

Βρεεεε......

9 ώρες πριν, panoc είπε

Η παραπανω επιλογη ειναι απλα για να λεει σε αυτον που θα παρει μερος οτι εαν δεν ανηκει σε region που ενεργοποιειτε το κλειδι και να παρει μερος και να το κερδισει του ειναι αχρηστο.

Θα σας μαλώσω και τους δυο. Η επιλογή Region Restricted περιορίζει το giveaway στους χρήστες που έχουν δηλώσει την αντίστοιχη χώρα στο προφίλ τους στο steam. Ενημέρωνεται κατά το συγχρονισμό, δείτε εδώ (settings, profile, 3. Region). Δοκιμάστε να μπείτε σ'αυτό το giveaway που έφτιαξα ειδικά για λεμούριους Μαδαγασκάρης 😜.

Το αποτέλεσμα:


image.png.a1809579cb67daa74fadf0a4b7ea64b6.png

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pigeon είπε

Βρεεεε......

Θα σας μαλώσω και τους δυο. Η επιλογή Region Restricted περιορίζει το giveaway στους χρήστες που έχουν δηλώσει την αντίστοιχη χώρα στο προφίλ τους στο steam. Ενημέρωνεται κατά το συγχρονισμό, δείτε εδώ (settings, profile, 3. Region).

Δοκιμάστε να μπείτε σ'αυτό το giveaway που έφτιαξα ειδικά για λεμούριους Μαδαγασκάρης 😜.

 

Δεν το ήξερα ουτε εγώ το συγκεκριμένο,πάντα πίστευα αναφέρεται στο region lock του κλειδιού.Αλλά και πάλι θα το προσπεράσουν αλλάζοντας για λίγο χώρα στο steam.Τα άτομα που μπήκαν στα giveaways μου ήταν "επαγγελματίες" Steamgifters με διπλά accounts (ίδια profil pic,ίδιοι friends) με μεγάλα steamgifts lvls (πολλά 8-9), εκατοντάδες wins και μέλη σε άφθονα groups για giveaways.Τους έψαξα έναν έναν.Αν δείτε σε ένα παλιότερο giveaway του μέλους 7nisiotis  έκανε join το ίδιο άτομο με 6 accounts τα οποία bannare το SG πιο μετά.Εκεί που θέλω να καταληξω είναι ότι όταν κάποιος μπαίνει στον κόπο να διατηρεί 6 ενεργά accounts (με 100ευρω αγορές το καθενα τουλάχιστον) ταυτοχρονά για giveaways τότε δύσκολα θα τον σταματήσει η χώρα στο steam.Μέχρι και vpn θα βαζε αν χρειάζοταν (δεν χρειάζεται).Είναι καλή ιδέα πάντως σαν έξτρα μέτρο να το βάζουμε,το region, στα giveaways από το group.

Εδώ είναι το giveaway με τα 6 accounts που χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα πάνω

https://www.steamgifts.com/giveaway/SVN1Y/edna-harvey-harveys-new-eyes/entries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pigeon είπε

Βρεεεε......

Θα σας μαλώσω και τους δυο. Η επιλογή Region Restricted περιορίζει το giveaway στους χρήστες που έχουν δηλώσει την αντίστοιχη χώρα στο προφίλ τους στο steam. Ενημέρωνεται κατά το συγχρονισμό, δείτε εδώ (settings, profile, 3. Region). Δοκιμάστε να μπείτε σ'αυτό το giveaway που έφτιαξα ειδικά για λεμούριους Μαδαγασκάρης 😜.

Το αποτέλεσμα:


image.png.a1809579cb67daa74fadf0a4b7ea64b6.png

Thanks για τη διορθωση  !

Αυτο δεν αλλαζει κατα το δοκουν μεσα απο το steam ? Εαν ναι παλι δεν αποτελει λυση.

1 λεπτό πριν, jessejames είπε

Δεν το ήξερα ουτε εγώ το συγκεκριμένο,πάντα πίστευα αναφέρεται στο region lock του κλειδιού

Και εγω αυτο νομιζα, και οταν εβλεπα τετοια giceaway ελεγα δεν ειναι για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το region που χρησιμοποιεί το SG για να περιορίσει τα giveaways είναι το ίδιο με το Store Country που υπάρχει στους λογαριασμούς steam και αφορά από ποιό region μπορούμε να κάνουμε αγορές εντός steam (νόμισμα, φόροι, κτλ), αλλά αν είναι το ίδιο τότε δεν είναι και τόσο εύκολο να το αλλάξεις προσωρινά μέσω του Steam account σου για να μπεις στο giveaway, καθώς για να μεταβείς σε ένα νέο region πρέπει να προσθέσεις στο λογαριασμό Steam έναν τρόπο πληρωμής από το συκγκεκριμένο region, π.χ. για Ελλάδα μια κάρτα Ελληνικής τράπεζας ή ένα Paypal account με συνδεδεμένη κάρτα ελληνικής τράπεζας.

Το αναφέρει εδώ: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6627-QSNM-5276#currency

Επίσης αν πας να αλλάξεις το Store Country μέσα από το Steam account σου βγάζει αυτό: image.png.4f83dc8f510de1a63d14556693797519.png

Αν ισχύει οτι δεν είναι τόσο απλό θέμα η αλλαγή region στο Steam, τότε ίσως το region lock για Ελλάδα στα giveaways του SG να είναι μία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thomason993 είπε

Δεν ξέρω αν το region που χρησιμοποιεί το SG για να περιορίσει τα giveaways είναι το ίδιο με το Store Country που υπάρχει στους λογαριασμούς steam και αφορά από ποιό region μπορούμε να κάνουμε αγορές εντός steam (νόμισμα, φόροι, κτλ), αλλά αν είναι το ίδιο τότε δεν είναι και τόσο εύκολο να το αλλάξεις προσωρινά μέσω του Steam account σου για να μπεις στο giveaway, καθώς για να μεταβείς σε ένα νέο region πρέπει να προσθέσεις στο λογαριασμό Steam έναν τρόπο πληρωμής από το συκγκεκριμένο region, π.χ. για Ελλάδα μια κάρτα Ελληνικής τράπεζας ή ένα Paypal account με συνδεδεμένη κάρτα ελληνικής τράπεζας.

Το αναφέρει εδώ: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6627-QSNM-5276#currency

Επίσης αν πας να αλλάξεις το Store Country μέσα από το Steam account σου βγάζει αυτό: image.png.4f83dc8f510de1a63d14556693797519.png

Αν ισχύει οτι δεν είναι τόσο απλό θέμα η αλλαγή region στο Steam, τότε ίσως το region lock για Ελλάδα στα giveaways του SG να είναι μία λύση.

Το paypal δεν κρύβει την προέλευση / κάρτα σε τρίτους ? νόμιζα πως αυτός ήταν ο τρόπος λειτουργίας.
Επίσης, αν εγώ είμαι από αμερική, και έχω έρθει Ελλάδα για 2-3 χρόνια και κάνω συναλλαγές με αμερικάνικες κάρτες ? θα με βάλει το steam να ανοίξω λογαριασμό και να βγάλω κάρτα ελληνικής τράπεζας ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Το paypal δεν κρύβει την προέλευση / κάρτα σε τρίτους ? νόμιζα πως αυτός ήταν ο τρόπος λειτουργίας.
 

Στο PS Store σε US λογαριασμό που έχω δοκιμάσει να συνδέσω ελληνικό Paypal, ακόμα και χωρίς ελληνική κάρτα συνδεδεμένη, δε με άφηνε. Φαντάζομαι με παρόμοιο τρόπο μπορεί να λειτουργεί και το Steam.

17 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Επίσης, αν εγώ είμαι από αμερική, και έχω έρθει Ελλάδα για 2-3 χρόνια και κάνω συναλλαγές με αμερικάνικες κάρτες ? θα με βάλει το steam να ανοίξω λογαριασμό και να βγάλω κάρτα ελληνικής τράπεζας ??

Πρακτικά ναι, αυτό σου λέει να κάνεις...

Από το παραπάνα link που έβαλα: 

What if I spend time in more than one country?

You can update the store country each time you change locations as long as you use a payment method that matches your Steam country setting. Keep in mind that changing the store/Wallet country will be permanent and cannot be changed again until you move back to the other country.

If you frequently move between countries, we suggest choosing the country that is your primary residence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xarisxatzi ενα Invite Οποτε θελετε και οποτε μπορειτε. Membership by invitation only. απλα μια ενημερωση με Pm να ανοιξω  το steam για να αποδεχτω την προσκληση. δηλαδη το ανοιγω οποτε θελω να παιξω καποιο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pigeon είπε

Βρεεεε......

Θα σας μαλώσω και τους δυο. Η επιλογή Region Restricted περιορίζει το giveaway στους χρήστες που έχουν δηλώσει την αντίστοιχη χώρα στο προφίλ τους στο steam. Ενημέρωνεται κατά το συγχρονισμό, δείτε εδώ (settings, profile, 3. Region). Δοκιμάστε να μπείτε σ'αυτό το giveaway που έφτιαξα ειδικά για λεμούριους Μαδαγασκάρης 😜.

Το αποτέλεσμα:


image.png.a1809579cb67daa74fadf0a4b7ea64b6.png

Οι Ρωσσοι κοντεψαν να μαθουν και Ελληνικα για να μπουν στα giveaway εδω, μολις τους εδωσες το solution στο πιατο :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...