Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

btw:

Σχεδόν όλες οι κάρτες έχουν μηδενική συνδρομή το 1ο χρόνο.

Παλιά είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι για μη μισθωτούς για να έχεις κάρτα με μηδενική συνδρομή και τα επόμενα χρόνια πρέπει να κάνεις ένα minimum "τζίρο" στη κάρτα το χρόνο

Ξέρει κανείς - από προσωπική του εμεπιρία - πάνω κάτω είναι αυτό το πλαφόν στη τράπεζά του (και σε ποιά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 minutes ago, DrLo said:

btw:

Σχεδόν όλες οι κάρτες έχουν μηδενική συνδρομή το 1ο χρόνο.

Παλιά είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι για μη μισθωτούς για να έχεις κάρτα με μηδενική συνδρομή και τα επόμενα χρόνια πρέπει να κάνεις ένα minimum "τζίρο" στη κάρτα το χρόνο

Ξέρει κανείς - από προσωπική του εμεπιρία - πάνω κάτω είναι αυτό το πλαφόν στη τράπεζά του (και σε ποιά);

ειναι αναλογα την καρτα που θα επιλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελής ερώτηση που μάλλον ήδη γνωρίζω την απάντηση, αλλά δεν μπορεί να βγάλει πιστωτική κάρτα κάποιος που δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα (κάνει όμως φορολογική δήλωση ακίνητης περιουσίας) ανεξάρτητα άλλων εισοδημάτων και της πιστοληπτικής του ικανότητας που έχει στο εξωτερικό, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Αφελής ερώτηση που μάλλον ήδη γνωρίζω την απάντηση, αλλά δεν μπορεί να βγάλει πιστωτική κάρτα κάποιος που δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα (κάνει όμως φορολογική δήλωση ακίνητης περιουσίας) ανεξάρτητα άλλων εισοδημάτων και της πιστοληπτικής του ικανότητας που έχει στο εξωτερικό, σωστα;

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

γιατί να μην έχεις κάρτα από το εξωτερικό τότε; 

Έχω και στο εξωτερικό πιστωτική (συνολικα τρεις...😕) αλλά θα με ενδιέφερε αυτή της άλφα που δινει ποντους στην aegean. Μέχρι πριν 3 χρόνια ειχα την amex της ίδιας τράπεζας που την είχα βγάλει ως φοιτητής πριν 15 χρόνια αλλά τη σταμάτησα γιατί δεν τη χρησιμοποιούσα ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Έχω και στο εξωτερικό πιστωτική (συνολικα τρεις...😕) αλλά θα με ενδιέφερε αυτή της άλφα που δινει ποντους στην aegean. Μέχρι πριν 3 χρόνια ειχα την amex της ίδιας τράπεζας που την είχα βγάλει ως φοιτητής πριν 15 χρόνια αλλά τη σταμάτησα γιατί δεν τη χρησιμοποιούσα ποτέ. 

την σταμάτησαν την amex, λένε και σε όλη την ευρώπη δεν θα  υπάρχει

 

παρόλα αυτά μπορεις να βγάλεις χρεωστική με  bonus 

 

εγώ πριν είχα amex bonus χρεωστική και η amex ήταν η μόνη χρεωστική με bonus (δεν έχω πιστωτική σε α ) και μου την αντικατέστησαν πριν λίγο καιρό με mastercard bonus

 

πάνε βγάλε μια απλή χρεωστική bonus αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτό το πρόγραμμα επιβράβευσης 

 

ίσως έχει μισούς πόντους από την πιστωτική βέβαια, όσο ήταν η amex θυμάμαι amex πιστωτική με χρεωστική είχαν διαφορά σε πόντους

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Έχω και στο εξωτερικό πιστωτική (συνολικα τρεις...😕) αλλά θα με ενδιέφερε αυτή της άλφα που δινει ποντους στην aegean. Μέχρι πριν 3 χρόνια ειχα την amex της ίδιας τράπεζας που την είχα βγάλει ως φοιτητής πριν 15 χρόνια αλλά τη σταμάτησα γιατί δεν τη χρησιμοποιούσα ποτέ. 

Είχα ως φοιτητής από το 2015 μία AmEx στην Alpha Bank με όριο €500 την οποία αποπλήρωνα στο τέλος κάθε μήνα, χωρίς καθυστερήσεις. Τώρα με μεγάλο εισόδημα (και σπίτι που είμαι ενοικιαστής στην Αθήνα) δεν μου ενέκριναν αύξηση ορίου σε €2,000 επειδή το εισόδημα φαίνεται σε φορολογική δήλωση άλλης χώρας. Άρα θεωρώ δύσκολο να σου εγκρίνουν νέα κάρτα με εισόδημα εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

την σταμάτησαν την amex, λένε και σε όλη την ευρώπη δεν θα  υπάρχει

παρόλα αυτά μπορεις να βγάλεις χρεωστική με  bonus 

εγώ πριν είχα amex bonus χρεωστική και η amex ήταν η μόνη χρεωστική με bonus (δεν έχω πιστωτική σε α ) και μου την αντικατέστησαν πριν λίγο καιρό με mastercard bonus

πάνε βγάλε μια απλή χρεωστική bonus αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτό το πρόγραμμα επιβράβευσης 

ίσως έχει μισούς πόντους από την πιστωτική βέβαια, όσο ήταν η amex θυμάμαι amex πιστωτική με χρεωστική είχαν διαφορά σε πόντους

Είχα την εντύπωση ότι το πρόγραμμα πόντων της Aegean ισχύει πλέον μόνο για την αντίστοιχη πιστωτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Είχα την εντύπωση ότι το πρόγραμμα πόντων της Aegean ισχύει πλέον μόνο για την αντίστοιχη πιστωτική.

αν λέει bonus, ισχύει σε όποια κάρτα έχει bonus

 

απλά παλιότερα πρέπει να είχαν μόνο οι πιστωτικές, πλέον σίγουρα έχουν και οι χρεωστικές, έχω κάνει χρήση αρκετή του πράγματος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2019 στις 8:52 ΠΜ, nikko_ είπε

Τελικά έχω περιέργεια, εγκρίθηκε η κάρτα ;

@Napier

4 σελίδες γράψαμε για πάρτη σου. Τι έγινε τελικά;

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2015 στις 3:41 ΜΜ, shine είπε

μα ο TS θέλει πιστωτική για να αγοράσει με δόσεις.

τι να την κάνει την χρεωστική. αν είναι έτσι αγοράζει και cash.

πάντως και γνωστός μου με εισόδημα >10,000€ έφαγε άκυρο.

κάτι ακούγεται για min 12,000-14,000 όπως έγραψε και ο splash18.

έφαγα άκυρο με καθαρό μισθό το 2017 (890 τον μηνα) 

Στις 24/4/2019 στις 11:11 ΠΜ, Speculoos είπε

Αφελής ερώτηση που μάλλον ήδη γνωρίζω την απάντηση, αλλά δεν μπορεί να βγάλει πιστωτική κάρτα κάποιος που δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα (κάνει όμως φορολογική δήλωση ακίνητης περιουσίας) ανεξάρτητα άλλων εισοδημάτων και της πιστοληπτικής του ικανότητας που έχει στο εξωτερικό, σωστα;

επίσης ξέρει κανεις εαν δίνουν δανειο με ξένη ταυτότητα? ευρωπαϊκής ένωσης χωρά 

 

βεβαία εχω εισοδήματα απο το 1995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, natural_sgf είπε

@Napier

4 σελίδες γράψαμε για πάρτη σου. Τι έγινε τελικά;

Εβγαλε και μάλιστα μαύρη :P 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...