Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/8/2019 στις 3:40 ΜΜ, AristidisZ είπε

Άρα εισόδημα 10Κ... 

Ανάλογα από ποια οπτική γωνία το βλέπεις... Εγώ πχ το βλέπω αλλιώς, αν από τις 15k μικτά αφαιρέσεις κρατήσεις και φόρο εισοδήματος θα του μείνουν κάπου 11.500€, μείον τα 4.800€ που πληρώνει σε δάνειο του μένουν 6.700€ ή 558€ μηνιαίως... με τόσα ήταν αναμενόμενο να πέσει άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Black Demis είπε

μπα δεν ειναι τοσο απλα ειχα 25+ εισοδημα κανενα δανειο τπτ πανω μου και εφαγα ακυρο

Δεν ειναι λογικο! Οταν πρωτοεβγαλα πιστωτικη ειχα εισοδημα κατω απο 10.000€

Φυσικα δεν ειχα καποιο δανειο πανω μου και δεν ημουν μαυρισμενος στα κιταπια των τραπεζων. Eurobank μου εδωσε που ειχα μισθοδοσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Δεν ειναι λογικο! Οταν πρωτοεβγαλα πιστωτικη ειχα εισοδημα κατω απο 10.000€

Φυσικα δεν ειχα καποιο δανειο πανω μου και δεν ημουν μαυρισμενος στα κιταπια των τραπεζων. Eurobank μου εδωσε που ειχα μισθοδοσια

τι να πω
δάνειο δεν εχω (δεν είχα ποτέ βασικά)
πάνω μου δεν εχω κάτι (μια μηχανή εχω αλλά δεν νομίζω να μετράει κιόλας)
σταθερό εισόδημα εδώ και 6+ χρόνια (μάλιστα αυξανόμενο)

δεν χρωστάω κάπου κάτι (ούτε χρώσταγα ποτέ)

στην Ελλάδα εχω λευκό μητρώο ούτε καν κλήση για παρκάρισμα (στην αμερικη από την άλλη εχω ένα δικαστήριο (είχα) (υπόθεση αυτοάμυνας απ τους συγγενής του οποίου από τον οποίο αμύνθηκα... βγήκα καθαρός όμως λογο καταγραφής από cctv κλπ)

δεν εχω κάτι γενικός... τώρα αν έπαιξε ρόλο αυτό που είχα στην Αμερική δεν ξέρω απο δυο τράπεζες έφαγα άκυρο και μάλιστα είχα βάλει μικρο οριο μεχρι 500  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα. Σε οικογενειακό εισόδημα 25κ και στεγαστικό δάνειο 200ε το μηνα, ειναι λογικο να μου δινει η eurobank πιστωτική με οριο 2000ε;

Μηπωςνα ψαχτω και αλλου;

Απευθύνθηκα στην eurobank λογω του προγράμματος Επιστροφη; υπαρχει αντιστοιχο σε αλλη τραπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, fysikos said:

Καλησπερα. Σε οικογενειακό εισόδημα 25κ και στεγαστικό δάνειο 200ε το μηνα, ειναι λογικο να μου δινει η eurobank πιστωτική με οριο 2000ε;

Μηπωςνα ψαχτω και αλλου;

Απευθύνθηκα στην eurobank λογω του προγράμματος Επιστροφη; υπαρχει αντιστοιχο σε αλλη τραπεζα;

καλημερα.

 

μπορεις να κανεις αιτηση online για αυξηση οριου πιστωτικης,κανε αιτησεις ανα διαστηματα για +400€ κάθε φορα, μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητο σου οριο.

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fysikos είπε

Καλησπερα. Σε οικογενειακό εισόδημα 25κ και στεγαστικό δάνειο 200ε το μηνα, ειναι λογικο να μου δινει η eurobank πιστωτική με οριο 2000ε;

Μηπωςνα ψαχτω και αλλου;

Απευθύνθηκα στην eurobank λογω του προγράμματος Επιστροφη; υπαρχει αντιστοιχο σε αλλη τραπεζα;

Ναι, και μάλιστα είναι αρκετά καλό για την εποχή. Ειναι λίγο πάνω απο το μηναίο ακαθάριστο εισόδημα σου. Μια χαρά ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lightsout said:

@kostakissΣημασία έχει το ατομικό εισόδημα του αιτούντος. 

συμφωνω,αλλα φανταζομαι σε ολους ξεκινανε απο χαμηλα οπως και εμενα,που σε ουτε ενα χρονο με πήγαν ~45% πάνω ,με το ίδιο ατομικό εισόδημα που είχα και στην αρχική αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εφυγα απο καταστημα της ετε και μου ειπαν για 4 με 5χιλ

Απο πλευράς προγραμματων ειναι πιο συμφερον το Επιστροφήτης eurobank ή το go4more της ετε;

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιστροφη εχει συνεργασια παντου μαζι με το προγραμμα yellow της πειραιως.

 

η ετε νομιζω παει τελευταια σε τετοιες παροχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι, και μάλιστα είναι αρκετά καλό για την εποχή. Ειναι λίγο πάνω απο το μηναίο ακαθάριστο εισόδημα σου. Μια χαρά ειναι

Το καθαρο μηνιαιο ειναι κοντα στο 1000αρικο. Αν βγαλουμε την δοση του στεγαστικου παει στα 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιστωτικό όριο των καρτών υπολογίζεται με πολύπλοκο τρόπο. Δεν είναι μόνο με βάση το μηνιαία μισθό σου, ούτε ένας μισθός ακριβώς (συνήθως είναι 2 ή 3 φορές ο μηνιαίος μισθός σου) αν ήταν έτσι θα είχαν πέσει έξω όλα τα πιστωτικά ιδρύματα του κόσμου. Βγάζουν κέρδος από το δανεισμό προφανώς.

Οκ στην Ελλάδα οι τράπεζες έχουν καταντήσει μίζερες τώρα για το τι όριο δίνουν, αλλά γενικά μετράει το αιτήσιο εισόδημα σου, το credit history σου (αυτό παίζει μεγάλο ρόλο) αλλά και τα οικονομικά της τράπεζας που θα σου δώσει την κάρτα. Καποτε δίνανε εύκολα μεγάλα όρια, τώρα το γυρίσαμε στο τελείως ανάποδο .... πάει ο άνθρωπος με 25Κ εισοδημα, χωρίς προσημάνσεις και δεν μπορεί να πάρει μια κάρτα με 2-3κ όριο να κάνει μια αγορά με 12 άτοκες δόσεις σαν άνθρωπος (π.χ κάποιες ηλεκτρικές συσκευές κτλ).

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...