Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Παρά τα στραβά των τραπεζών, κυρίως λόγω της πλήρους άρνησης τους να χρηματοδοτήσουν το οτιδήποτε πλέον, εδώ είμαι με τις τράπεζες. Όποιος επωφελήθηκε απο διαγραφή χρεών (αλήθεια, ποιος πληρώνει τα διεγραμμενα; χμμμ) δεν πρέπει να έχει πάλι πρόσβαση σε δανεισμό, ούτε για 100€. Αρκετά επιβαρύνθηκε το τραπεζικό σύστημα απο μπαταχτσήδες που φόρτωναν κάρτες και καταναλωτικά και μετά τα γλίτωσαν με κάτι δικαστικές αποφάσεις μούρλια...

με τη διαφορα οτι δεν ημουν μπαταχτσης. χρησιμοποιησα το νομο για την ανθρωπιστικη κριση του οποιου ειμουν δικεουχος. αν ειμουν μπαταχτσης δε θα καθομουν να διαπραγματευομαι με τη eurobank για το πως να βγω με παθητικο μηδεν. δε θα εδινα ουτε τα 75 το μηνα και απλα θα σφιραγα κλεφτικα αν ειμουν μπαταχτσης. τα εδωσα παροτι τοτε ειμουν ανεργος.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Napier είπε

με τη διαφορα οτι δεν ημουν μπαταχτσης. χρησιμοποιησα το νομο για την ανθρωπιστικη κριση του οποιου ειμουν δικεουχος. αν ειμουν μπαταχτσης δε θα καθομουν να διαπραγματευομαι με τη eurobank για το πως να βγω με παθητικο μηδεν. δε θα εδινα ουτε τα 75 το μηνα και απλα θα σφιραγα κλεφτικα αν ειμουν μπαταχτσης. τα εδωσα παροτι τοτε ειμουν ανεργος.

.

Για την τράπεζα είσαι κακός πελάτης, πως να το κάνουμε. Τους έφαγες με λεφτά με τη βοήθεια του κράτους. Για αυτό λέμε πως στην Ελλάδα τις τράπεζες τις χρεοκόπησε το κράτος. Οι νόμοι για την κυβέρνηση τσάμπα είναι, το θέμα είναι ποιος πληρώνει τη νύφη. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Για την τράπεζα είσαι κακός πελάτης, πως να το κάνουμε. Τους έφαγες με λεφτά με τη βοήθεια του κράτους. Για αυτό λέμε πως στην Ελλάδα τις τράπεζες τις χρεοκόπησε το κράτος. Οι νόμοι για την κυβέρνηση τσάμπα είναι, το θέμα είναι ποιος πληρώνει τη νύφη. 

οχι ακριβως. οι τραπεζες δεν ηταν υποχρεωμενες να κανουν κατι για οσους ανηκαν στο νομο της ανθρωπιστικης κρισης. μονο η πειραιως ειχε αυτη τη ρυθμιση και εκανε ολικη διαγραφη. η eurobank με αντιμετωπισε ως καποιον που δεν ειχε στο ηλιο μοιρα και σου λεει οτι παρω πισω. εκανα διαπραγματευσεις επι 1.5 χρονο μεχρι να συμφωνησουμε το ποσο των δοσεων. μου ελεγαν κατι τρελες δοσεις το μηνα και απαντουσα ανεργος και χωρις περουσιακο. τους πρωτους μηνες διαπραγματευομουν με μια εταιρια debt collector και δεν εβγαινε ακρη μεχρι που διαπραγματευτικα απευθειας με eurobank και συμφωνησαμε τα 75 το μηνα το οποια η μανα μου τα εδινε βασικα γιατι εγω δεν ειχα κανενα εισοδιμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Napier είπε

καταρχην δεν εφαγα κατι. στη μεν πειραιως εκανα χρηση ρηθμισης που ειχε τοτε η τραπεζα για οσους ηταν στο νομο της ανθρωπιστικης κρισης και ετσι μου εγινε ολικη διαγραφη χρεους 10k μιας και οι συνθηκες τις ζωης μου τοτε ηταν πολυ χαλια.

στη δε eurobank μου κουρεψαν χρεος 9k αφου υστερα απο διαπραγματευσεις πληρωσα συνολικα 1350 ευρω σε δοσεις τον 75 ευρω για 1.5 χρονο και ετσι διευθετηθηκε το χρεος.

αρα δεν εφαγα τπτ,  συνενετικα και σε συνεργασια με τις τραπεζες ηρθα σε συμβιβασμο και διευθετισα τις υποχρεωσεις μου.

σημερα δε χρωσταο τπτ σε κανεναν. ουτε τραπεζες,ουτε ασφαλιστικα ταμια, ουτε εφορια. ειμαι χωρις κανενα απολυτος χρεος.απλα και ωραια.

εκανα μεγαλο αγωνα για να ανατρεψω τα οσα ατυχη μου ειχαν συμβει πριν απο αρκετα χρονια. τα καταφερα και τωρα θελω να χτισω δυνατο προφιλ πιστολιπτικης ικανοτητας εχοντας την προτερη εμπειρια η οποια θεωρω θα με κανει πολυ συνετο. πλεον δε ρισκαρω ξανα να βρεθω με χρεη. εχω περασει διαφορα στι ζωη μου οποτε εκτιμω τωρα οτι ειμαι πεντακαθαρος. 

στη τελικη αν δε καταφερω τωρα να παρω πιστοτικη ειναι απλα θεμα χρονου ποτε θα το καταφερω. και μεγαλο εισοδιμα εχω και μιαλο εχω και ξεκαθαρους στοχους εχω και νεος ειμαι. 

Φυσικά και τα έφαγες.

Αλλά όταν δε σε αφήνει το πορτοφόλι να καταλάβεις κάτι, δεν πρόκειται να το καταλάβεις, ό,τι και αν σου λένε!

Μπράβο σου που στα κούρεψαν αφού στα είχαν δώσει δανεικά χωρίς collateral, αλλά όταν μπήκες σε ρύθμιση αυτόματα δέχτηκες ότι άτυπα χρεοκόπησες. Αυτό φυσικά έχει καταγραφεί και έχει συνυπολογιστεί στον δείκτη πιστοληπτικής ικανότητας σου. 

http://www.moneyguru.gr/Trapezes/ti-ine-i-pistoliptiki-ikanotita-166

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Φυσικά και τα έφαγες.

Αλλά όταν δε σε αφήνει το πορτοφόλι να καταλάβεις κάτι, δεν πρόκειται να το καταλάβεις, ό,τι και αν σου λένε!

Μπράβο σου που στα κούρεψαν αφού στα είχαν δώσει δανεικά χωρίς collateral, αλλά όταν μπήκες σε ρύθμιση αυτόματα δέχτηκες ότι άτυπα χρεοκόπησες. Αυτό φυσικά έχει καταγραφεί και έχει συνυπολογιστεί στον δείκτη πιστοληπτικής ικανότητας σου. 

http://www.moneyguru.gr/Trapezes/ti-ine-i-pistoliptiki-ikanotita-166

Εντάξει μην είμαστε απόλυτοι, μπορεί να πήγαν πολλά στραβά. 

Το λογικό θα ήταν να διαγραφούν όλοι οι τόκοι και όταν ορθοποδήσει να πληρώσει, έστω και μειωμένο κεφάλαιο. Οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιήθηκαν πολλάκις, ακόμη και πριν τη ρύθμιση για διαγραφή χρεών, περί ανθρωπιστικής κρίσης.

Στο θέμα μας τώρα  τα 19k είναι μεγάλο ποσό. Δεν πρόκειται να σου δανείσουν οι συγκεκριμένες τράπεζες και πολύ ορθά θα πράξουν. 

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Εντάξει μην είμαστε απόλυτοι, μπορεί να πήγαν πολλά στραβά. 

Το λογικό θα ήταν να διαγραφούν όλοι οι τόκοι και όταν ορθοποδήσει να πληρώσει έστω και μειωμένο κεφάλαιο. Οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιήθηκαν πολλάκις, ακόμη και πριν τη ρύθμιση για διαγραφή χρεών περί ανθρωπιστικής κρίσης.

Στο θέμα μας τώρα  τα 19k είναι μεγάλο ποσό. Δεν πρόκειται να σου δανείσουν οι συγκεκριμένες τράπεζες και πολύ ορθά θα πράξουν. 

Απόλυτος σε τι; Στο ότι τα έφαγε; Είναι αδιαμφισβήτητο νομίζω σαν γεγονός. Μπορούμε να συζητάμε για το ποσό όσο θες, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχει flag-αριστεί από τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Απόλυτος σε τι; Στο ότι τα έφαγε; Είναι αδιαμφισβήτητο νομίζω σαν γεγονός. Μπορούμε να συζητάμε για το ποσό όσο θες, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχει flag-αριστεί από τις τράπεζες.

Σύμφωνοι. Δεδομένου ενός ετήσιου επιτοκίου 20%(τις καλές εποχές), σε ορίζοντα πενταετίας διπλασιάζεις(και κάτι περισσότερο) το ποσό.

Υπάρχουν άνθρωποι που πήραν καταναλωτικό δάνειο για λόγους υγείας(δε μιλάω για διακοπές στη Μύκονο) και βρέθηκαν με τη θηλιά στο λαιμό αργότερα. Γι' αυτό λέω, μην είμαστε απόλυτοι.

Μια λαική παροιμία @ts λέει ότι ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσομπάνη. Έχεις ένα πολύ δυνατό ετήσιο εισόδημα, οπότε μπορείς να κάνεις τα κουμάντα σου. 

Το να κλαίγεσαι για κάτι στο οποίο έχεις υπάρξει ασυνεπής στο παρελθόν(μπορεί να έχεις χίλια δίκια), δεν έχει νόημα.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Σύμφωνοι. Δεδομένου ενός ετήσιου επιτοκίου 20%(τις καλές εποχές), σε ορίζοντα πενταετίας διπλασιάζεις(και κάτι περισσότερο) το ποσό.

Υπάρχουν άνθρωποι που πήραν καταναλωτικό δάνειο για λόγους υγείας(δε μιλάω για διακοπές στη Μύκονο) και βρέθηκαν με τη θηλιά στο λαιμό αργότερα. Γι' αυτό λέω μην είμαστε απόλυτοι.

Μια λαική παροιμία ts λέει ότι ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσομπάνη. Έχεις ένα πολύ δυνατό ετήσιο εισόδημα, οπότε μπορείς να κάνεις τα κουμάντα σου. 

Το να κλαίγεσαι για κάτι στο οποίο έχεις υπάρξει ασυνεπής στο παρελθόν(μπορεί να έχεις χίλια δίκια), δεν έχει νόημα.

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά λογικά θα πήρε δάνεια χωρίς collateral (το πιθανότερο είναι από πιστωτικές κάρτες σε εποχές που τα έδιναν αβέρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά λογικά θα πήρε δάνεια χωρίς collateral (το πιθανότερο είναι από πιστωτικές κάρτες σε εποχές που τα έδιναν αβέρτα).

Υπάρχει λοιπόν και μερίδιο ευθύνης από πλευράς τραπεζών, που δεν αξιολόγησαν ποτέ την πιστοληπτική ικανότητα των πελατών τους. 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2018 στις 10:37 ΜΜ, sokratismalamas είπε

Καλησπέρα παιδιά ,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει τι λαμβάνουν υπόψη οι τράπεζες για να αποφανθούν υπέρ ή κατά της αίτησης για πιστωτική. Έχω πάει 1 φορά στην Πειραιώς( που είναι και η μισθοδοσία ) με 10 k εκκαθαριστικό . Η αιτηση απορριφθηκε . Φετος το Μαιο ξαναπηγα -εκκαθαριστικο 27 k αυτη φορα -στην Εθνικη γιατί δε μου άρεσε πολύ ο τρόπος τους  στο κατάστημα στην  Πειραιως. Ο υπάλληλος ήταν σίγουρος ότι θα την πάρω ,αλλά και πάλι απορρίφθηκε. Δεν έχω δανειστεί ποτέ τίποτα από τράπεζα και δε χρωστάγα πότε ούτε 1 ευρώ εφορία ή άλλου. Επομένως είναι σίγουρο ότι το θέμα δεν είναι μόνο το εισόδημα ως ένα απόλυτο νούμερο .

Δεν παίζει με 27κ δήλωση να μην πάρεις κάρτα ... Εδώ με 10-12 δίνουν κάρτες και όχι 1 μπορείς να πάρεις από 3 τράπεζες με 800-1000 όριο η κάθε μία

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Δεν παίζει με 27κ δήλωση να μην πάρεις κάρτα ... Εδώ με 10-12 δίνουν κάρτες και όχι 1 μπορείς να πάρεις από 3 τράπεζες με 800-1000 όριο η κάθε μία

Πως δεν παίζει... το ύψος των εισοδημάτων δεν είναι ο μοναδικός, είναι μόνο ένας από τους παράγοντες που επηρεάζουν την πιστοληπτική σου ικανότητα, όπως επίσης άλλος ένας παράγοντας είναι το ιστορικό σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Δεν παίζει με 27κ δήλωση να μην πάρεις κάρτα ... Εδώ με 10-12 δίνουν κάρτες και όχι 1 μπορείς να πάρεις από 3 τράπεζες με 800-1000 όριο η κάθε μία

Δεν είναι τόσο απλό.

Διάβασε εδώ: http://www.moneyguru.gr/Trapezes/ti-ine-i-pistoliptiki-ikanotita-166

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και που σε άφησαν να κανείς αίτηση πολύ ήταν έφαγες εργατοώρες χωρίς λόγο και αιτία από ελληνική τράπεζα δεν πρόκειται να πάρεις ούτε σεντ ξανά ένα εκατ  το μήνα να βγάζεις 

Επεξ/σία από garfield39gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, garfield39gr είπε

Και που σε άφησαν να κανείς αίτηση πολύ ήταν έφαγες εργατοώρες χωρίς λόγο και αιτία από ελληνική τράπεζα δεν πρόκειται να πάρεις ούτε σεντ ξανά ένα εκατ  το μήνα να βγάζεις 

Μη του τα λες έτσι απότομα και του κόβεις τις ελπίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...