Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/9/2019 στις 1:10 ΜΜ, Stavros Delta είπε

Τον καλύτερο freddo πάντως για μένα, τον δοκίμασα σε everest. Συγκεκριμένα με είχε ρωτήσει η κοπέλα που τους φτιάχνω από τι ποικιλία θέλω, και θυμάμαι ότι διάλεξα Brazilian, η άλλη δε θυμάμαι τι ήταν.

Τα Everest πουλάνε 2 παραλλαγές: την ακριβή την ονομάζουν "100% Superior Arabica" και τη φθηνή "Fine Brasilian Blend" (μίγμα 70-30 Arabica-Robusta). Προσωπικά δεν βλέπω διαφορά (για τα everest μιλάμε, όχι για κανένα ψαγμένο καφεκοπτείο) και διαλέγω το "φθηνότερο" χαρμάνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/9/2019 στις 10:52 ΜΜ, giwfys είπε

Καμια προταση σε καψουλες για dolce gusto εχουμε?

Νομίζω οι buondi μου αρέσουν λίγο περισσότερο. Από συμβατές δεν έχω βρει κάτι που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Δοκίμασα και jacobs αλλά δεν μου άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω οι buondi μου αρέσουν λίγο περισσότερο. Από συμβατές δεν έχω βρει κάτι που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Δοκίμασα και jacobs αλλά δεν μου άρεσαν.

buondi premium ο καλυτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από το ίδιο καφεκοπτείο που παίρνω πάντα πήρα και αυτή την φορά αλλά άλλο καφέ να δοκιμάσω καμία νέα γεύση. ότι και να έκανα ο καφές βγαίνει καμένος. δοκίμασα από 16 μεχρι 20 γραμμάρια, από 21 δευτερολεπτα μέχρι 35 δευτερολεπτα εκχύλιση, αλλαγή στον μύλο, καθάρισμα μύλου, μηχανής, (αφαλάτωση έγινε πρόσφατα), αλλαξα θερμοκρασία στην μηχανή, ο καφές βγαίνει καμένος και θέλω να ξεράσω από την άθλια γεύση. ούτε κάτι σκουπίδια καφέδες των σουπερ μαρκετ τόσο χάλι. δεν μου γέμισε το μάτι οταν άνοιξα το σακουλι, ουτε το χρώμα ούτε η μυρωδια, αλλά τελικά φαινόταν το πράγμα.

 

IMG-20190914-121123.jpg

IMG-20190914-121744.jpg

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

από το ίδιο καφεκοπτείο που παίρνω πάντα πήρα και αυτή την φορά αλλά άλλο καφέ να δοκιμάσω καμία νέα γεύση. ότι και να έκανα ο καφές βγαίνει καμένος. δοκίμασα από 16 μεχρι 20 γραμμάρια, από 21 δευτερολεπτα μέχρι 35 δευτερολεπτα εκχύλιση, αλλαγή στον μύλο, καθάρισμα μύλου, μηχανής, (αφαλάτωση έγινε πρόσφατα), αλλαξα θερμοκρασία στην μηχανή, ο καφές βγαίνει καμένος και θέλω να ξεράσω από την άθλια γεύση. ούτε κάτι σκουπίδια καφέδες των σουπερ μαρκετ τόσο χάλι. δεν μου γέμισε το μάτι οταν άνοιξα το σακουλι, ουτε το χρώμα ούτε η μυρωδια, αλλά τελικά φαινόταν το πράγμα.

IMG-20190914-121123.jpg

IMG-20190914-121744.jpg

απο περιεργια ποια μηχανη και ποιο μυλο εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mr.robot είπε

απο περιεργια ποια μηχανη και ποιο μυλο εχεις;

graef cm702 Και delonghi dedica 855. δεν ειναι θέμα της μηχανής ή του μυλου αυτο το πράγμα. ναι οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλα ένα αξιοπρεπή καφέ που να πίνεται μια χαρά τον πετυχαίνουν. αυτό εδώ είναι καθαρά θέμα του καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

graef cm702 Και delonghi dedica 855. δεν ειναι θέμα της μηχανής ή του μυλου αυτο το πράγμα. ναι οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλα ένα αξιοπρεπή καφέ που να πίνεται μια χαρά τον πετυχαίνουν. αυτό εδώ είναι καθαρά θέμα του καφέ.

καλος ο μυλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mr.robot είπε

καλος ο μυλος;

γενικά ναι είναι καλός αλλά αν με ρωτάς τώρα μετά απο ένα χρόνο με τον συγκεκριμένο θα έπαιρνα χειροκίνητο με αυτά τα λεφτά. τα εχει τα μπόσικα του και απόκλιση από την μια βαθμίδα στην άλλη. πχ δεν σου κάνει ούτε το 10 αλλά ούτε το 11 γιατί έχουν διαφορά. στο 10 θα σου μπουκώσει την μηχανή και στο 11 μπορεί να βγει ελάχιστα πιο γρήγορα από όσο θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάνω εγώ και είναι οκ αλλά δεν θα τον πρότεινα σε κάποιον άλλο. Για ρίξε καμία συμβουλή στο πρόβλημα μου αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει λύση, είναι χάλι ο καφές. Πολύ πιθανόν να τον έκαψαν στο καβουρδισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτριο ψήσιμο βλέπω άρα δεν νομίζω να φταίει το καβουρδισμα, ο κόκκος έχει λάδιλα? Φαντάζομαι δεν είναι φθηνός, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο κάποιοι καφέδες δεν βγαίνουν χωρίς καλό εξοπλισμό. Μπορεί δλδ να τον δοκιμάσεις με άλλο εξοπλισμό και να πίνετε μια χαρά. Πάντως έχει πολύ πλούσια κρέμα και αυτό σημαίνει robusta. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Μέτριο ψήσιμο βλέπω άρα δεν νομίζω να φταίει το καβουρδισμα, ο κόκκος έχει λάδιλα? Φαντάζομαι δεν είναι φθηνός, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο κάποιοι καφέδες δεν βγαίνουν χωρίς καλό εξοπλισμό. Μπορεί δλδ να τον δοκιμάσεις με άλλο εξοπλισμό και να πίνετε μια χαρά. Πάντως έχει πολύ πλούσια κρέμα και αυτό σημαίνει robusta. 

Δεν έχει λαδιλα, είναι πιο φθηνός και λιγότερο απαιτητικός από τον Ethiopia. Δεν είναι κρέμα αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν είναι αυτή η ωραία ενιαία και παχιά κρέμα που βγάζει ένας καλός εσπρέσο, είναι κάτι σαν κρέμα με φουσκάλες που μετά από λίγο κόβει και έχει άθλια γεύση καμένου καφέ. Είναι 100% αραμπικα. Ουσιαστικά από αυτό που καταλαβαίνω βγαίνει καμένος ο καφές και η γεύση είναι απαίσια ακόμα και με πολύ γάλα μέσα. Άλλαξα θερμοκρασία, βαθμό άλεσης, χρόνους εκχυλισης, καθάρισα τα πάντα αλλά δεν υπάρχει διαφορά, ο καφές βγαίνει καμμένος. Επίσης όταν ανοίγω γενικά έναν καφέ έχει έντονη μυρωδιά σοκολάτας, αυτός είναι αδιάφορος. Όταν τον αλεθω, σαν να ζορίζεται ο μύλος να τον αλεσει και μένει παρά πολύ καφές μέσα στον μύλο, θέλει πολλές φορές χτύπημα για να αδειάσει πράγμα που δεν συμβαίνει γενικά. 

 

Δεν μιλάμε απλά για κακή γεύση ενός κακού καφέ. Θες να ξεράσεις μόλις βάλεις μια σταγόνα στο στόμα, σαν να πίνεις κάρβουνο ένα πράγμα 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και υποτίθεται καβουρδιζουν κάθε μέρα και συνήθως ήταν οκ, αλλά εδώ κάτι παίχτηκε. Δεν γράφει και ημερομηνία καβουρδισματος ποτέ οπότε σίγουρα κάτι παίζει. 

 

τελικά είναι μπαγιάτικος, μυρίζει σαν εναν λαβατσα που ειχα παρει απο σουπερ μαρκετ, αλλα αυτός είναι ακόμα χειρότερος. εκείνος ναι ήταν χάλι αλλά πινόταν. ακόμα και σαν γαλλικός βρωμάει καμένο...... 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...