Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου την  gaggia anima xl, έχω δοκιμάσει illy, ipannema, hausbraund και Jacob's. Έχω καταλήξει στον illy. Πίνω κατά 80% freddo. Η μηχανή είναι αυτόματη έχει δικό της μυαλό. Γενικά το  θέλω βαρύ αρκετά μπορώ να πω. Τον πίνω σκέτο. Με τον ipannema πχ δεν έμεινα ευχαριστημένος Πώς να το πω δεν ταίριαζε στην μηχανή μου. Ο hausbraund και ειδικά το  single origin blend (μπλε συσκευασία) είναι τρομερός. Έχετε να προτείνεται κάποιο χαρμάνι; Επίσης μια απορία που δεν κατάφερα να λύσω παρόλο που προσπαθώ να ενημερώνομαι συνεχώς στο θέμα του καφέ, στον μύλο δεν μπορώ να δω κάποια ουσιαστική διαφορά, έχει κλίμακα από το ένα μέχρι το 10 νομίζω. Πιο είναι το ιδανικό και τι διαφορά έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω δοκιμάσει ένα σωρό καφέδες. Pellini, Illy, hausbrandt, lucaffe mr exclusive, taf pianeta και competition και ότι μονοποικιλιακο έχω βρει με καβουρδισμα το πολύ βδομάδας. Εννοείται από κιλό και πάνω όλοι και εννοείται με μύλο δικό μου. Τον γκραεφ μύλο δεν το λες αλλά τέλος πάντων αυτό το ηλεκτρικό σκορδοστουπι. 

Σαν τον Κόστα Ρίκα του κοφι μπερι δεν υπάρχει.- είναι ο μόνος καφές που ξεχωρίζεις γεύσεις. Όλοι οι άλλοι είναι είτε ξινοι, είτε πικροι. Μπορεί η μηχανή μου να είναι της φουτσας και να βγαίνουν έτσι, πάντως ο Κόστα Ρίκα είναι εκπληκτικός και ο πιο ακριβός βέβαια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μολις δοκιμασα εσπρεσακι ipanema kawacom,ισως ο καλυτερος που εχω πιει.

Στη Κεκρωπος 5 στη Πλακα  το μαγαζακι,BBL λεγεται.

https://m.facebook.com/pg/bblespressobar/posts/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήπια τις προάλλες από coffee lab μια ξινιλα άλλο πράγμα. Ούτε εγώ με την μηχανή της Λούτσας δεν κάνω τέτοιο καφέ. Speciality κιόλας. Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν κάνουν αυτοί οι καφέδες. Θέλουν πολύ πολύ προσοχή για να μην πιεις ξινιλα κάτι που δεν έχω όρεξη πρωί πρωί. Και φυσικά αν τον πάρεις από έξω πάλι δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα γιατί βιάζονται.  Γενικά είναι πολύ δύσκολο κομμάτι ο καφές, έχω πιει κάμποση ξινιλα και διαπιστώνω ότι δεν είναι τελικά μόνο η μηχανή γιατί και έξω πέτυχα. Τελικά ο "μπαγιάτικος" μήπως είναι πιο καλός? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλάβει οτι είναι μάλλον αυτό που είπες. Οι specialty θέλουν και ειδική μεταχείριση.

Έξω πίνω καλύτερο καφέ όταν βλέπω οτι έχουν illy παρά κάποιον specialty. Α και kudu μου πετυχαίνει πολύ συχνά καλός καφές.

Αλλά specialty μπορεί να πιεις κάτι πραγματικά ιδιαίτερο, αλλά και ιδιαίτερα ξινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής είμαι στο ξινό. Οι καφέδες που μου άρεσαν και έπαθα πλάκα δεν ήταν speciality.

 

Ο ένας κιόλας ήταν pelini top έτοιμος αλεσμενος που με pressurized καλάθι έβγαινε τρομερος. Γεύση spicy που μου αρέσει. Ένας ακομα ήταν σε ένα καφέ που έκατσα τυχαία και πρέπει να ήταν Buondi. Απίστευτη βουτυρενια γεύση. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η ξινιλα οφείλεται στον φρέσκο καφέ. Δεν ξαναπήρα λιγότερο από 2 βδομάδες καφέ και ησύχασα. Το είχε γράψει ένα παιδί εδώ αλλά εγώ είπα να ακούσω τους καφετζηδες που έλεγαν ότι είναι οκ και ότι ήταν άλλο το θέμα. Πλέον 20+ μέρες για να πιω καφέ. Το γράφω για να μην πετάει και άλλος καφέδες ψάχνοντας τι φταίει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την κλασική εσπρεσιέρα arielli kb150.

Εχει δοκιμάσει κανείς να την συνδυάσει με μύλο κοπής; Είχε καλά αποτελέσματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 9:12 ΠΜ, johnyboy είπε

Εγώ ήπια τις προάλλες από coffee lab μια ξινιλα άλλο πράγμα. Ούτε εγώ με την μηχανή της Λούτσας δεν κάνω τέτοιο καφέ. Speciality κιόλας. Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν κάνουν αυτοί οι καφέδες. Θέλουν πολύ πολύ προσοχή για να μην πιεις ξινιλα κάτι που δεν έχω όρεξη πρωί πρωί. Και φυσικά αν τον πάρεις από έξω πάλι δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα γιατί βιάζονται.  Γενικά είναι πολύ δύσκολο κομμάτι ο καφές, έχω πιει κάμποση ξινιλα και διαπιστώνω ότι δεν είναι τελικά μόνο η μηχανή γιατί και έξω πέτυχα. Τελικά ο "μπαγιάτικος" μήπως είναι πιο καλός? 

Έχω δοκιμάσει άπειρους άκοπους από φτηνό μέχρι τον πιο ακριβό.Απογοήτευση όταν δεν έχεις καλό μύλο δηλαδή από 200-300 ευρώ και πάνω.

Έτσι κατέληξα σε κομένο jacobs 100% arabica.Μερικές φορές συμβαίνει αυτό που λες.5-10 μέρες από τότε που θα τον ανοίξω (αν κρατήσει) μου φαίνεται πιο νόστιμος.

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχω την κλασική εσπρεσιέρα arielli kb150.

Εχει δοκιμάσει κανείς να την συνδυάσει με μύλο κοπής; Είχε καλά αποτελέσματα; 

Μία παρόμοια έχω για μύλο ισχύει ότι είπα από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύλο θες πολύ ακριβό για να κάνεις δουλειά, κάτι σκουπίδια τύπου graef είναι να πας εκεί που φτιάχνουν δρόμους και να τον πατήσεις με τον οδοστρωτήρα. Δεν θα έχεις ποτέ σωστό αποτέλεσμα με τον γκραεφ. Πεταμένα λεφτά. Θα αρχίσω να παίρνω έτοιμο αλεσμενο από δω και πέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Μύλο θες πολύ ακριβό για να κάνεις δουλειά, κάτι σκουπίδια τύπου graef είναι να πας εκεί που φτιάχνουν δρόμους και να τον πατήσεις με τον οδοστρωτήρα. Δεν θα έχεις ποτέ σωστό αποτέλεσμα με τον γκραεφ. Πεταμένα λεφτά. Θα αρχίσω να παίρνω έτοιμο αλεσμενο από δω και πέρα. 

Διαφωνώ για το Graef, τον έχω 3 χρόνια περίπου, είναι ένας τίμιος μυλος με πολλά σκαλωπατια και αριθμημένα. Αν δεν τον έχεις δουλέψει να μην εκφράζεις την γνώμη σου δημόσιος σε παρακαλώ. Μην ξεχνάς ότι όλοι δεν έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν έναν ακριβό μύλο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skoudinio είπε

Διαφωνώ για το Graef, τον έχω 3 χρόνια περίπου, είναι ένας τίμιος μυλος με πολλά σκαλωπατια και αριθμημένα. Αν δεν τον έχεις δουλέψει να μην εκφράζεις την γνώμη σου δημόσιος σε παρακαλώ. Μην ξεχνάς ότι όλοι δεν έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν έναν ακριβό μύλο. 

Τον έχω 1 χρόνο και κάτι. Πεταμένα λεφτά. Είναι σαν να έχω πετάξει 100 ευρώ στα σκουπίδια. Έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα αλλά τόσο κακή αγορά πρώτη φορά. Ο λόγος που γράφω δημόσια για αυτό το σκουπίδι είναι για να μην κλαίει και άλλος τα 100 ευρώ. Φυσικά βέβαια κάνεις δεν λέει κάτι όταν του λέω αφού είναι ασταθής και κάθε 10 - 20 καφέδες αλλάζει σκάλες μόνος του ενώ οπτικά είναι όπως το άφησες. Φυσικά αυτό οφείλεται στο πλαστικό που είναι κάτω από τις ροδέλες που τρώγεται όσο αλεθεις καφέδες. Όσο τρώγεται το πλαστικό τόσο χοντραίνει η άλεση και πρέπει να πας παρακάτω. Αν κάνεις 1-2 καφέδες την ημέρα αυτό δεν φαίνεται, αν κάνεις 7 όπως εγώ αυτό φαίνεται πολύ γρήγορα και κάθε 2 3 μέρες σου βγάζει καφέ ότι να ναι. Αν λοιπόν εγώ στον 1 χρόνο πετάω 3-4 καφέδες μια φορά την βδομάδα τότε έχω πληρώσει άλλον έναν μύλο μέσα σε ένα χρόνο. Αν δεν είχε τα προβλήματα της αστάθειας θα ήταν εξαιρετικός, αλλά η κακή ποιότητα κατασκευής σε εκείνο το σημείο τον κάνει ασταθή και πάρα πολύ κακή αγορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://www.aliexpress.com/item/32871078638.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.24682e0ev4MqAU

Κάποιος εδώ μέσα είχε προτείνει αυτό τον χειροκίνητο μύλο; Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2019 στις 6:27 ΜΜ, johnyboy είπε

Τον έχω 1 χρόνο και κάτι. Πεταμένα λεφτά. Είναι σαν να έχω πετάξει 100 ευρώ στα σκουπίδια. Έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα αλλά τόσο κακή αγορά πρώτη φορά. Ο λόγος που γράφω δημόσια για αυτό το σκουπίδι είναι για να μην κλαίει και άλλος τα 100 ευρώ. Φυσικά βέβαια κάνεις δεν λέει κάτι όταν του λέω αφού είναι ασταθής και κάθε 10 - 20 καφέδες αλλάζει σκάλες μόνος του ενώ οπτικά είναι όπως το άφησες. Φυσικά αυτό οφείλεται στο πλαστικό που είναι κάτω από τις ροδέλες που τρώγεται όσο αλεθεις καφέδες. Όσο τρώγεται το πλαστικό τόσο χοντραίνει η άλεση και πρέπει να πας παρακάτω. Αν κάνεις 1-2 καφέδες την ημέρα αυτό δεν φαίνεται, αν κάνεις 7 όπως εγώ αυτό φαίνεται πολύ γρήγορα και κάθε 2 3 μέρες σου βγάζει καφέ ότι να ναι. Αν λοιπόν εγώ στον 1 χρόνο πετάω 3-4 καφέδες μια φορά την βδομάδα τότε έχω πληρώσει άλλον έναν μύλο μέσα σε ένα χρόνο. Αν δεν είχε τα προβλήματα της αστάθειας θα ήταν εξαιρετικός, αλλά η κακή ποιότητα κατασκευής σε εκείνο το σημείο τον κάνει ασταθή και πάρα πολύ κακή αγορά. 

...εξ ορισμού, ο έτοιμος αλεσμενος καφές θα είναι χειρότερος από τον ίδιο καφέ, αλεσμενο με το χειρότερο μύλο πριν την Παρασκευή του. Εκτός και εάν μιλάμε για μηχανή της πλάκας με pressurized καλαθάκι, όπου δεν έχουν κανένα νόημα οι δοκιμές. 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...