Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες είναι σε διακοπές και ο ιδιοκτήτης έχει μια μηχανή τυπου μάρκα finlux είμαι μαζί με γαλλικό. 

Το θέμα είναι ότι βγάζει απίστευτο μπόλικο καϊμάκι,  δεν ξέρω το παίζει,  πιθανόν το portafilter η ισως η μηχανη η ίδια... 

 

Έχει κανείς finlux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, The_Judas είπε

https://www.aliexpress.com/item/32871078638.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.24682e0ev4MqAU

Κάποιος εδώ μέσα είχε προτείνει αυτό τον χειροκίνητο μύλο; Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Τον δοκίμασαν οι Φλίνστοουνς. 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, opera είπε

Τον δοκίμασαν οι Φλίνστοουνς. 😋

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είχε πέσει στα χέρια μου.:P

20 ώρες πριν, tornado είπε

Ρε παίδες είναι σε διακοπές και ο ιδιοκτήτης έχει μια μηχανή τυπου μάρκα finlux είμαι μαζί με γαλλικό. 

Το θέμα είναι ότι βγάζει απίστευτο μπόλικο καϊμάκι,  δεν ξέρω το παίζει,  πιθανόν το portafilter η ισως η μηχανη η ίδια... 

Έχει κανείς finlux?

Μάλλον είναι θέμα portafiller.Μία παλαιότερη που έχω στο εξοχικό βγάζει πολύ περισσότερο καιμάκι από μία που έχω εδώ στην Αθήνα αλλά της Αθήνας μου αρέσει περισσότερη  η γεύση. Του εξοχικού μία κοινή BOMMAN σαν τη finloux παρατήρησα ότι διυλίζει πολύ γρηγορότερα τον καφέ και αυτό ίσως βοηθάει για περισσότερο καιμάκι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είχε πέσει στα χέρια μου.:P

 

Και τα δικά μου μαλλιά σχεδόν άσπρα είναι.🧓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είχε πέσει στα χέρια μου.:P

Μάλλον είναι θέμα portafiller.Μία παλαιότερη που έχω στο εξοχικό βγάζει πολύ περισσότερο καιμάκι από μία που έχω εδώ στην Αθήνα αλλά της Αθήνας μου αρέσει περισσότερη  η γεύση. Του εξοχικού μία κοινή BOMMAN σαν τη finloux παρατήρησα ότι διυλίζει πολύ γρηγορότερα τον καφέ και αυτό ίσως βοηθάει για περισσότερο καιμάκι.

Έχεις δίκαιο, θα κοιτάξω να δω αν μπορω να αλλαξω portafilter για να δω κανα καιμακι της προκοπής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/12/2019 στις 7:48 ΜΜ, papoys1 είπε

Έχω δοκιμάσει άπειρους άκοπους από φτηνό μέχρι τον πιο ακριβό.Απογοήτευση όταν δεν έχεις καλό μύλο δηλαδή από 200-300 ευρώ και πάνω.

Έτσι κατέληξα σε κομένο jacobs 100% arabica.Μερικές φορές συμβαίνει αυτό που λες.5-10 μέρες από τότε που θα τον ανοίξω (αν κρατήσει) μου φαίνεται πιο νόστιμος.

Μία παρόμοια έχω για μύλο ισχύει ότι είπα από πάνω.

Τελικά ο Jacob's που λες δεν ειναι άσχημος.Αναγκαστικα τον πίνω δλδ τώρα εξωτερικό που είμαι και τον βρίσκω οκ.θα τον αγοράζω και ελλαδα κάπου κάπου έτσι για να αλλάζω γεύση.πολυ τιμιος μπορώ να πω.πιο βαρύς απο τον dimello κόκκινο που παιρνω.

Υ.γ δοκίμασα τυχαία φρέντο εσπρέσο απο τα bridge coffee.μπορω να πω από τα καλύτερα καφε στο χέρι που εχω παρει.οποτε παιρναω απο κερατσινι στάση για καφέ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Η προσφορά που έχει το lidl με τους κόκκους αξίζει?

Θυμάμαι κάποια παλαιότερη συζήτηση από τον @papoys1 αν δεν κάνω λάθος!

Μακριά και αγαπημένοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2019 στις 12:39 ΜΜ, johnyboy είπε

Μύλο θες πολύ ακριβό για να κάνεις δουλειά, κάτι σκουπίδια τύπου graef είναι να πας εκεί που φτιάχνουν δρόμους και να τον πατήσεις με τον οδοστρωτήρα. Δεν θα έχεις ποτέ σωστό αποτέλεσμα με τον γκραεφ. Πεταμένα λεφτά. Θα αρχίσω να παίρνω έτοιμο αλεσμενο από δω και πέρα. 

Για μύλο εσπρέσσο, για να πετύχεις τo πολύ λεπτό αλεσμα θα σκάσεις χρήμα. Κάνα sage με κάνα 300άρι κτλ.  Ειδικά αν έχεις μηχανή ακριβή σπίτι με non-pressurized portafilter. Αλλιώς χειροκίνητος, AERGRIND by Knock θα σου δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, εκεί γύρω στα 120. Αν έχεις με pressurized portafilter, κάνεις δουλειά και με φτηνό μύλο γιατί συγχωρεί το άλεσμα αφού δημιουργείται πίεση στο portafilter. Φτηνός ηλεκτρικός μύλος αξιοπρέπής αυτή τη στιγμή είναι ο wilfa svart, εκεί στο κατοστάρι. Θα σου αλέσει λεπτά μεν, όχι ιδανικά αλλά σωστά για φτηνές μηχανές. Εσπρέσσο σπίτι είναι ακριβό χόμπι από άποψη εξοπλισμού. Καλύτερα όποιος δεν θέλει να αγοράσει μύλο να πηγαίνει κάθε βδομάδα σε ένα καφεκοπτείο να παίρνει κόκκους και αν τους αλέθει εκεί. Αν είναι και φρέσκος καβουρδισμένος ακόμα καλύτερα. Αλεσμένους καφεδες έτοιμους σε ράφι ... είναι για πλάκα 3-4 μηνών καβουρδισμένοι. Οπότε σίγουρα είναι "μπαγιάτικοι"

Για κόκκου καφέ, όποιος δεν έχει δοκιμάσει αιθιοπικές ποικιλίες, είναι μοναδική γεύση: mocha djimma, yirgacheffe ή sidamo εξαιρετικές όλες. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Η προσφορά που έχει το lidl με τους κόκκους αξίζει?

Θυμάμαι κάποια παλαιότερη συζήτηση από τον @papoys1 αν δεν κάνω λάθος!

Παλαιότερα είχα πάρει τον εσπρεσο όχι αυτόν που λέει κρέμα.Για μένα καλός είναι έχει μάλιστα και ένδειξη UTZ αλλά δεν έχω μύλο της προκοπής και έτσι σταμάτησα τους άκοπους. Πλέον μόνο κομμένους.

Αν έχεις καλό μύλο  πάρτον και άστους να λένε.Από κάτι φτηνιάρικους των 3,4 ευρώ είναι πολύ καλύτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Τόσο χάλια?

Εγώ είχα πάρει τον 100% arabica. Τέτοια πικρίλα  είχα χρόνια να πιω..τόσο ώστε ούτε καν .ου περνάει σκέψη να τον ξαναπάρω ... Αμφιβάλλω επισης αν ήταν 100% arabica. Εδώ μεγάλες εταιρίες υποτίθεται πουλούσαν 100% και ήταν με  robusta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Παλαιότερα είχα πάρει τον εσπρεσο όχι αυτόν που λέει κρέμα.Για μένα καλός είναι έχει μάλιστα και ένδειξη UTZ αλλά δεν έχω μύλο της προκοπής και έτσι σταμάτησα τους άκοπους. Πλέον μόνο κομμένους.

Αν έχεις καλό μύλο  πάρτον και άστους να λένε.Από κάτι φτηνιάρικους των 3,4 ευρώ είναι πολύ καλύτερος.

Δεν έχω μύλο. Θα πάρω να δοκιμάσω κάποιον έτοιμο κομμένο από lidl έτσι πειραματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Δεν έχω μύλο. Θα πάρω να δοκιμάσω κάποιον έτοιμο κομμένο από lidl έτσι πειραματικά

Έχω πάρει πολλές φορές το δικό του εσπρέσο το belaroom με 3,30 .Πολύ τίμιος για τα λεφτά του και για μένα πάνω από άλλους καφέδες της κατηγορίας του.

Έχω καιρό να τον αγοράσω γιατί βρήκα πηγή και αγοράζω με 3 ευρώ τον lavazza  oro και τον jacobs 100% arabica που πωλούνται εκτός προσφορών κοντά στα 6 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...