Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα δικά μου καλώδια από το σπλιτερ στο ρούτερ πάνε πίσω από έναν τοίχο 5 μέτρων (σαν ψευδοροφη - από γύψο), άρα υποθέτω η αλλαγη που λες γινεται στις άκρες των καλωδίων και όχι στα ίδια τα καλώδια..

 

Eχω 3rd party router αλλά επειδή σε λιγο καιρό θα βάλω vdsl (ote) μιας και φτιάχτηκε η καμπίνα απ όπου πέρνω ιντερνετ, να υποθέσω πως το vdsl router που δινει ο ΟΤΕ πλέον έχει voip να φανταστώ? Ξέρει καποιος ποιο ακριβώς δινει να κοιτάξω specs?

Ναι, οι αλλαγές γίνονται στις άκρες, στο ρούτερ και στο σπλιτερ, αν έχεις πρόσβαση σε αυτά ενδεχομένως να μην έχεις πρόβλημα.

 

Λογικά θα σε πάνε σε voip. Αρχικά μπορείς να μείνεις με αυτό που δίνει ο ΟΤΕ για να το δοκιμάσεις, και αν δεν σου αρέσει ή αν σου δημιουργεί πρόβλημα τότε να το αλλάξεις, δεν χρειάζεται να πάρεις άμεσα άλλο. Τώρα για ρούτερ του εμπορίου για γραμμή vdsl και με ενσωματωμένο voip μπορεί να ξεφεύγει λίγο η τιμή. Δεν ξέρω να σου προτείνω συγκεκριμένα μοντέλα, όταν έρθει η ώρα ρώτα εδώ μήπως σου απαντήσει κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει καλύτερα.

 

Αυτό δίνει συνήθως ο ΟΤΕ. Μέσα έχει και βιβλιαράκι με οδηγίες για την συνδεσμολογία. Στην ουσία η συνδεσμολογία είναι ακριβώς η ίδια με την εξής διαφορά, το καλώδιο που φεύγει από το σπλίτερ και πάει στο τηλέφωνο το βγάζεις από το τηλέφωνο και το τοποθετείς στην θύρα του τηλεφώνου του ρούτερ, αυτό ήταν, πλέον έχουν σήμα όλες οι τηλεφωνικές πρίζες.

 

Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την πρίζα στην οποία έχεις συνδέσει το ρούτερ, πριν το σπλίτερ θα βάλεις κάτι τέτοιο που δείχνω στο τέλος (περιλεμβάνεται στην συσκευασία του ρούτερ του ΟΤΕ), στο ένα θα συνδέσεις στο σπλιτερ και στο άλλο μια τηλεφωνική συσκευή.

post-208098-0-21188600-1485859713_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με λίγα λόγια το τηλέφωνο του δωματίου μου (χωρίς φιλτράκι υποθέτω) μπαίνει καρφωτο στην Phone 1 εισοδο/έξοδο του ρούτερ και την Phone 2 είσοδο/έξοδο του ρούτερ την συνδέω στο phone του splitter, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια το τηλέφωνο του δωματίου μου (χωρίς φιλτράκι υποθέτω) μπαίνει καρφωτο στην Phone 1 εισοδο/έξοδο του ρούτερ και την Phone 2 είσοδο/έξοδο του ρούτερ την συνδέω στο phone του splitter, σωστα?

Ακριβώς. Στην ουσία το phone2 δίνει τόνο/τάση στις πρίζες για να πιάνουν και τα υπόλοιπα δωμάτια (σε όποια έχεις πρίζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δω που θα κρύψω τα καλώδια τώρα :-D :-D Διότι το router απέχει απο το τηλ και το σπλιτερ κανά 5 μετρο..Αυτοί οι άνθρωποι να μας ταλαιπωρούν. Anyway, thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, και αφού αναβάθμισα την γραμμή μου σε Nova Vdsl ερωτώ. Καταρχάς να πω οτι θα παίρνω από καφαο στα 100μετρα από το σπίτι μου. Μου είπαν οτι θα κλειδώνω στα 49.9. Το καλώδιο που συνδέω το μέχρι στιγμής adsl tplink 8970 ειναι 10μετρα από την πρίζα. Το Μοντεμ που δίνει η nova θα αντέξει όλο αυτό το καλώδιο χωρίς απώλειες; Αν δεν, να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε; Αν το πάω στα 4 μέτρα καλά ειναι; Μαλλον αυτό θα κάνω και θα βάλω το tplink ως διανεμητη με utp καλώδιο. Ειναι ακόμα νέο για να πεθάνει (2 χρόνων) και χρησιμοποιείται για switch σε 3 υπολογιστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε; Αν το πάω στα 4 μέτρα καλά ειναι; Μαλλον αυτό θα κάνω και θα βάλω το tplink ως διανεμητη με utp καλώδιο. Ειναι ακόμα νέο για να πεθάνει (2 χρόνων) και χρησιμοποιείται για switch σε 3 υπολογιστές!

καλύτερα μέχρι 2μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην Vodafone (από τότε που ήταν hol) με ADSL και σκέφτομαι να αλλάξω το Netfaster WLAN 3 γιατί έχει να πάρει αναβάθμιση το Firmware κάτι χρόνια (και δεν το κόβω να παίρνει και ποτέ). Δεν έχω παράπονο από άποψη απόδοσης αλλά το φοβάμαι λίγο από άποψη ασφάλειας.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/modems-routers/166083-tp-link-archer-d20

 

Πώς σας φαίνεται αυτό; Δεν έχω πολλές απαιτήσεις (1-2 laptop/κινητά και προσεχώς και έναν ασύρματο εκτυπωτή), μόνο θέλω να το ρυθμίσω και να μην ξανασχοληθώ μαζί του.  :P

 

Side note: Κατά την ρύθμιση, στο βήμα του Username και Password, ποια θα βάλω; Το Netfaster δεν ζητούσε τίποτα και δεν είχα φτιάξει όταν είχα κάνει την μεταφορά στην hol.

 

Thanks in advance.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20170131_170149_zpsg5zalife.jpg

 

Εγω τελικως πηγα σε TP LINK Archer V600.(σαν πρωτη σκεψη ηταν να παω προπαντως στο TP LINK W9980!!! αλλα κατεληξα σε αυτο διοτι ειναι και πιο  future proof σαν προιον)

 

 Οι μεχρι στιγμη εντυπωσεις μου ειναι θετικες(αν και το ψαχνω ακομα)Απο το το τομπσον παντως που ειχα πιο πριν!!! ειναι  κλασης ανωτερο σε ολλα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα μέχρι 2μ.

Δεν βολευει με την καμια! Βασικα θα το περιμενω να ερθει και θα τοο δοκιμασω με διαφορετικα μηκη καλωδιων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εδω και ενα μηνα εχω αλλαξει εταιρεια απο την WIND στην Forthnet και εχω θεμα με το router και αποφασισα να αγορασω ενα απλα δεν ξερω ποιο να παρω να εχει και καλο wifi ethernet το σπιτι μου ειναι 75 τ.μ το pc το εχω στα 5-6 μετρα απο το router. Τι προτεινετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...