Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν, Open/DD-WRT δεν παίζει σε κανένα modem/router, αλλά σε σκέτο ασύρματο router.

 

Επίσης εδώ και λίγες μέρες, ο ΟΤΕ δίνει σε όποιον το ζητήσει τους κωδικούς της τηλεφωνίας, άρα μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε modem/router που έχει VoIP δυνατότητες.

 

Τέλος συνήθως τα DSLAM του ΟΤΕ έχουν Broadcom chipset, οπότε ψάχνεις για συμβατή συσκευή

Καλησπέρα.Αυτό που λες με τους κωδικούς τηλεφωνίας που δίνει ο ΟΤΕ ισχύει για τους δικούς του συνδρομητές ή για όλους ? Ρωτάω γιατί έχω ένα TG788vn που υποστηρίζει VOIP και ψάχνω τρόπο να το κάνω να δουλέψει σε Wind VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτή την στιγμή δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο ρούτερ, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως. Συζητούσα με έναν κύριο που έχει ανήλικα παιδιά και τέθηκε το θέμα της ασφάλειας στο διαδίκτυο. Ξέρω διάφορους τρόπους για να μπλοκάρω ιστοσελίδες "ανήθικου περιεχομένου" (τσοντοσελίδες, ναρκωτικά, τζόγος κλπ) αλλά σκεφτόμουν αν υπάρχει τρόπος να κόψω αυτές τις σελίδες από την ρίζα, και συγκεκριμένα από το ρούτερ. Σκεφτόμουν λοιπόν αν γενικότερα υπάρχουν ρούτερ ή μοντεμ/ρουτερ που να έχουν δυνατότητες parental control σε όσο το δυνατόν ποιο προχωρημένο επίπεδο γίνεται, με δυνατότητες μπλοκαρίσματος τέτοιου είδους σελίδων. Αν υπάρχουν, μπορούν να αναφερθούν μερικά μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αυτό που λες με τους κωδικούς τηλεφωνίας που δίνει ο ΟΤΕ ισχύει για τους δικούς του συνδρομητές ή για όλους ? Ρωτάω γιατί έχω ένα TG788vn που υποστηρίζει VOIP και ψάχνω τρόπο να το κάνω να δουλέψει σε Wind VDSL

Μιλάμε για VoIP τηλεφωνία κι εξ όσων γνωρίζω η Wind δεν παρέχει τέτοια, τουλάχιστον στα οικιακά πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για VoIP τηλεφωνία κι εξ όσων γνωρίζω η Wind δεν παρέχει τέτοια, τουλάχιστον στα οικιακά πακέτα.

 

Νόμιζα πως το VoIP είναι ανεξάρτητο από τον πάροχο.Μπορείς να μου πεις ποιοί πάροχοι δίνουν VoIP ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μόλις πρόσφατα αγόρασα ένα android tv box (με σκοπό κυρίως να το χρησιμοποιήσω για iptv).

 

Ποιο μόντεμ/ρούτερ θα προτείνατε για αυτήν την περίπτωση με 24 ADSL internet?

 

Γενικά τι θα πρέπει να προσέξω για την αγορά ενός μόντεμ/ρούτερ για αυτόν τον σκοπό;

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ξεχωριστό μόντεμ και ξεχωριστό ρούτερ;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα πως το VoIP είναι ανεξάρτητο από τον πάροχο.Μπορείς να μου πεις ποιοί πάροχοι δίνουν VoIP ?

Cyta σε όλες τις συνδέσεις, ο ΟΤΕ στις νέες και τις ανανεώσεις και Vodafone μόνο όσοι πελάτες είχαν από παλιά.

Επίσης όλοι σχεδόν οι πάροχοι παρέχουν VoIP τηλεφωνία σε όσους θέλουν στις επαγγελματικές συνδέσεις.

 

Τέλος υπάρχουν και τρίτοι πάροχοι που δίνουν  μόνο VoIP τηλεφωνία, όπως Omnivoice, Yuboto, Modulus κλπ και εκατοντάδες στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyta σε όλες τις συνδέσεις, ο ΟΤΕ στις νέες και τις ανανεώσεις και Vodafone μόνο όσοι πελάτες είχαν από παλιά.

Επίσης όλοι σχεδόν οι πάροχοι παρέχουν VoIP τηλεφωνία σε όσους θέλουν στις επαγγελματικές συνδέσεις.

 

Τέλος υπάρχουν και τρίτοι πάροχοι που δίνουν  μόνο VoIP τηλεφωνία, όπως Omnivoice, Yuboto, Modulus κλπ και εκατοντάδες στο εξωτερικό.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να αλλαξω το ZTE που δινει η wind...ενας απο τους λογους ειναι το σημα του wi-fi , οτι χειροτερο.

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n12e-wireless-n300-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616258

 

με κατι τετοιο θα ειμαι ενταξει? Απλα το αλλαζω και δουλευει αμεσως η πρεπει να κανω καποια διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να αλλαξω το ZTE που δινει η wind...ενας απο τους λογους ειναι το σημα του wi-fi , οτι χειροτερο.

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n12e-wireless-n300-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616258

 

με κατι τετοιο θα ειμαι ενταξει? Απλα το αλλαζω και δουλευει αμεσως η πρεπει να κανω καποια διαδικασια?

 

Καλό φαίνεται σε αυτήν την τιμή.

Να πω την αλήθεια εμένα μου γυάλισε το Asus που είναι σκέτο router (έχω cyta) αλλά σκέφτομαι ότι έχει δύο κεραίες ενώ το xiaomi router 3 έχει 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, Open/DD-WRT δεν παίζει σε κανένα modem/router, αλλά σε σκέτο ασύρματο router.

 

Επίσης εδώ και λίγες μέρες, ο ΟΤΕ δίνει σε όποιον το ζητήσει τους κωδικούς της τηλεφωνίας, άρα μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε modem/router που έχει VoIP δυνατότητες.

 

Τέλος συνήθως τα DSLAM του ΟΤΕ έχουν Broadcom chipset, οπότε ψάχνεις για συμβατή συσκευή

Ειναι κάνα δυο τρια για adsl και τωρα διαβάζω για vdsl κλπ αλλα άντε να τα βρεις.

πχ WBMR-HP-G300H και http://m.hexus.net/tech/items/network/89939-linksys-introduces-x6200-modem-router-dd-wrt-support-flagship-wrt-range/

 

Αυτό με τους κωδικούς οτε δεν το ήξερα.

Φαντάζομαι θα κλειδώνει σε ip ote στην καλύτερη.

Με κάνα vpn θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σε softphone η θα κλειδώνει και με mac κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας για τα DSL chip είναι κλειστός και παρ' όλες τις προσπάθειες από την κοινότητα, τo Buffalo είναι το μοναδικό modem/router που υποστηρίζεται μέχρι σήμερα, ευγενική χορηγία της εταιρείας.

 

Το link που δίνεις για την Linsys είναι μια ανακοίνωση τύπου, που αναφέρει 2 πράγματα, με το δεύτερο να λέει ότι τα νέα μοντέλλα της σειράς WRT, αποκτούν υποστήριξη από Open/DD-WRT.

Μόνο που αναφέρεται σε σκέτα ασύρματα router και όχι modem/router.

 

Ναι η τηλεφωνία του ΟΤΕ είναι κλειδωμένη με την φυσική γραμμή που λειτουργεί. Όμως μπορείς να την λειτουργήσεις σε ένα SIP server και να έχεις πρόσβαση σε αυτόν απ' έξω.

Π.χ. με ένα Αsterisk PBX, μπορείς να έχεις πρόσβαση και χρήση της τηλεφωνίας από παντού στον κόσμο και ακόμη καλύτερα μέσω VPN για λόγους ασφάλειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωδικό μπορω να ζητήσω και να τον βάλω που να κανει login?

μπορω να δουλέψω την γραμμή και το voip πχ με netfaster iad η με softphone μέσα από την ip μου?

Η θέλει αστερισκο για να παίξει και τα "κλειδωματα" ο οτε?

Πόσο απλό είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μόλις πρόσφατα αγόρασα ένα android tv box (με σκοπό κυρίως να το χρησιμοποιήσω για iptv).

 

Ποιο μόντεμ/ρούτερ θα προτείνατε για αυτήν την περίπτωση με 24 ADSL internet?

 

Γενικά τι θα πρέπει να προσέξω για την αγορά ενός μόντεμ/ρούτερ για αυτόν τον σκοπό;

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ξεχωριστό μόντεμ και ξεχωριστό ρούτερ;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Επειδή κι εγώ ψάχνω για modem/router το οποίο θα παίζει επίσης σε δίκτυο με tvbox, αυτό που είναι (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι πάμε για dual band συσκευή για καλύτερο wifi. Για την ώρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d20-ac750-wireless-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612791

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612742

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας για τα DSL chip είναι κλειστός και παρ' όλες τις προσπάθειες από την κοινότητα, τo Buffalo είναι το μοναδικό modem/router που υποστηρίζεται μέχρι σήμερα, ευγενική χορηγία της εταιρείας.

 

Το link που δίνεις για την Linsys είναι μια ανακοίνωση τύπου, που αναφέρει 2 πράγματα, με το δεύτερο να λέει ότι τα νέα μοντέλλα της σειράς WRT, αποκτούν υποστήριξη από Open/DD-WRT.

Μόνο που αναφέρεται σε σκέτα ασύρματα router και όχι modem/router.

 

Ναι η τηλεφωνία του ΟΤΕ είναι κλειδωμένη με την φυσική γραμμή που λειτουργεί. Όμως μπορείς να την λειτουργήσεις σε ένα SIP server και να έχεις πρόσβαση σε αυτόν απ' έξω.

Π.χ. με ένα Αsterisk PBX, μπορείς να έχεις πρόσβαση και χρήση της τηλεφωνίας από παντού στον κόσμο και ακόμη καλύτερα μέσω VPN για λόγους ασφάλειας.

 

Κάτοχος Buffalo WBMR-HP-G300H.

Τώρα που μπορούμε να πάρουμε τους κωδικούς VOIP θα ανεστανάξει!

 

ΥΓ Υπάρχει τρόπος να δούμε σε τι chip πέφτουμε στο dslam; Και αν ναι πιο είναι το συμαβατό modem;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με αγορά router που έχει την δυνατότητα να κάνει adsl bonding. Συγκεκριμένα, πρόκειται για κάποιο καφέ σε περιοχή που δεν υποστηρίζεται vdsl, αλλά υπάρχουν δύο γραμμές adsl. Χρειάζεται επομένως κάποιο router, σχετικά οικονομικό, για βαριά χρήση που να έχει δυνατότητα να κάνει πραγματικό bonding και όχι απλά load balancing. Από τον πάροχο (Π-Ο.Τ.Ε.) με ενημέρωσαν ότι δεν παρέχεται κάποια τέτοια λύση για adsl εκτός και αν πάμε σε κάποιο άλλο ακριβό είδος κυκλώματος, (π.χ. leased line). Όποιος λοιπόν έχει υπόψιν κάτι, ας κάνει μια πρόταση. Συγνώμη αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα στην κουβέντα που δεν το πρόσεξα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...