Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις το speedport με τηλεφωνα μαζι πανω, το ξεχνας και το παντρευεσαι. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις επιπλεον ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εχεις το speedport με τηλεφωνα μαζι πανω, το ξεχνας και το παντρευεσαι. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις επιπλεον ρουτερ.

 

Ψήνομαι να αλλάξω το ελεεινό speedport 2i της Cosmote για τη νέα VDSL γραμμή μου. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι όλα τα modem/routers της αγοράς δεν παίζουν το ίδιο (chipset modem/DSLAM) ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι τι πρέπει να προσέξω;

Από ότι κατάλαβα πρέπει να έχω το speedport κουμπωμένο πίσω από το νέο modem με ethernet καλώδιο για να έχω VOIP. Σωστά;

Πάνω από 120-130 έουρα δεν θέλω να δώσω. Δεν με απασχολεί αν θα έχει ή όχι:

 

Gigabit switch

USB

Aηδίες για torrents, streaming, print server κτλ

 

Θα με ενδιέφερε κάτι που θα μπορεί να φορέσει open/DD-WRT. VPN client επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο.

Τι προτείνετε?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω ΟΤΕ, είμαι σε άλλον πάροχο, αλλά σε γειτονικό φόρουμ πολλοί αναφέρουν ότι στον ΟΤΕ πλέον δίνουν τους κωδικούς για το voip (πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών), οπότε μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε συσκευή θέλεις, και μπορείς να βάλεις και έναν voip adapter (ή κάποια άλλη voip συσκευή) και να το ρυθμίζεις κατάλληλα για να έχεις και το τηλέφωνο. Ο φίλος πριν κάνει κάποια αλλαγή καλύτερα να πάρει πρώτα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και να μας επιβεβαιώσει ότι πήρε τους κωδικούς, πριν του προτείνουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω για router με:

 

- 2 WAN ADSL (για load balancing)

- καλό ασύρματο (2.4GHz & 5GHz)

- υποστήριξη αρκετών incoming/outgoing connections (κάποια από τα οποία είναι VPN)

- για περίπου 10-12 users

- έως περίπου 350EUR

 

Προς το παρόν έχω δει το Draytek Vigor 2925n-plus.

 

Κάποια ιδέα/πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ψαχνω να αντικαταστησω το παναρχαιο sagem 2404 το οποιο εδω και ενα χρονο αν πεσει το ρευμα μου βγαζει την πιστη μετα μεχρι να λειτουργησει.Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες ειδα οτι προτεινετε tp-link η asus για μικρο κοστος.Στα υποψην μου εχω τα εξης :

 

Link.png Site: TP-LINKTD-W8968

Link.png Site: ASUSDSL-N12E WIRELESS-N300

Link.png Site: AsusDSL-N14U

 

Με δεδομενο οτι το απολυτο οριο ειναι 50, αν και θα ηθελα να δωσω μεχρι 40 αν δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος, ποιο θα επιλεγατε?Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο που παρεβλεψα?Ευχαριστω!

 

Ενδιαφερομαι και γω για αυτα τα modem/wireless routers, αν εχει καποιος αποψη σχετικα με αυτα θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις το speedport με τηλεφωνα μαζι πανω, το ξεχνας και το παντρευεσαι. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις επιπλεον ρουτερ.

Ξέρω ότι πρέπει να το κρατήσω για το τηλ. αλλά μπορώ να κάνω την σύνδεση με άλλο modem/router και να κουμπώσω το speedport πάνω του με ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι και γω για αυτα τα modem/wireless routers, αν εχει καποιος αποψη σχετικα με αυτα θα βοηθουσε

Θα βοηθουσε πολυ...μολις καταφερα να λειτουργησω, μετα απο μια ωρα, το router μετα απο διακοπη ρευματος.Κλεινω προς το tp-link που εχει και traffic shaping μεσω ip αν θυμαμαι καλα ,αλλα με ανησυχουν καποια σχολια που λενε οτι θερμαινεται υπερβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, ευχάριστα νέα από τον ΟΤΕ. Εδώ και 2-3 μέρες δίνει κανονικά τον κωδικό για λειτουργία σε οποιοδήποτε συμβατή συσκευή επιθυμεί ο χρήστης.

Δεν γίνεται αυτόματα, αλλά πρέπει να το ζητήσει ο χρήστης και του έρχεται σχετικό sms. Επιβεβαιωμένο από χρήστες γειτονικού φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, ευχάριστα νέα από τον ΟΤΕ. Εδώ και 2-3 μέρες δίνει κανονικά τον κωδικό για λειτουργία σε οποιοδήποτε συμβατή συσκευή επιθυμεί ο χρήστης.

Δεν γίνεται αυτόματα, αλλά πρέπει να το ζητήσει ο χρήστης και του έρχεται σχετικό sms. Επιβεβαιωμένο από χρήστες γειτονικού φόρουμ.

Όπως το ανέφερα και εγώ λίγο ποιο πάνω εδώ στην ίδια σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Ρωταω και εδω για να δουν περισσοτεροι...

 

Επειδη ενδιαφερομαι για το fritzbox 7490 γνωριζετε αν υποστηριζει torrent client για να μπορει να κατεβαζει καποιος remotely?

 

Αν οχι η γνωριζει καποιος κατι αλλο που να μπορει;

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να αλλάξω το ελεεινό speedport 2i της Cosmote για τη νέα VDSL γραμμή μου. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι όλα τα modem/routers της αγοράς δεν παίζουν το ίδιο (chipset modem/DSLAM) ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι τι πρέπει να προσέξω;

Από ότι κατάλαβα πρέπει να έχω το speedport κουμπωμένο πίσω από το νέο modem με ethernet καλώδιο για να έχω VOIP. Σωστά;

Πάνω από 120-130 έουρα δεν θέλω να δώσω. Δεν με απασχολεί αν θα έχει ή όχι:

 

Gigabit switch

USB

Aηδίες για torrents, streaming, print server κτλ

 

Θα με ενδιέφερε κάτι που θα μπορεί να φορέσει open/DD-WRT. VPN client επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο.

Τι προτείνετε?

Πες τους να σε στείλουν το speedport 724 μετά από πολλά firmware updates πάει πολύ καλά. Λίγο το qos θέλει φτιαξιμο γιατί αν κατεβάζεις πχ με φουλ ταχύτητα έχεις θέμα σε streaming. Πέρα απο αυτό πάει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, Open/DD-WRT δεν παίζει σε κανένα modem/router, αλλά σε σκέτο ασύρματο router.

 

Επίσης εδώ και λίγες μέρες, ο ΟΤΕ δίνει σε όποιον το ζητήσει τους κωδικούς της τηλεφωνίας, άρα μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε modem/router που έχει VoIP δυνατότητες.

 

Τέλος συνήθως τα DSLAM του ΟΤΕ έχουν Broadcom chipset, οπότε ψάχνεις για συμβατή συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...