Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Noreak είπε

Ειναι και μοντεμ?Γιατι εγω με μια γρηγορη ματια που εριξα για ρουτερ μου φανηκε.Δε θελω να μπλεξω με δυο συσκευες ταυτοχρονα πρωτον γιατι το μοντεμ/ρουτερ ειναι παναρχαιο οποτε θελω να βελτιωσω και την ποιοτητα της συδεσης και δευτερον, θελω να αποφυγω το μπλεξιμο με τις ρυθμισεις και την πιθανοτητα να μη λειτουργησει.

Καλώς τότε σκέψου για ένα από αυτά που σου έγραψα πιο πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας! Είμαστε με το ρουτερ της Vodafone. H300s. Έχουμε 50αρα γραμμή και φτάνει 45mbps όσο τεσταραμε. Το WiFi σε όλο το σπίτι (60τμ) πιάνει κομπλέ. Ωστόσο έχουμε ένα tv box και έχουμε προσέξει ότι κολλάει. Πρέπει να κλείνουμε το ρουτερ και να το ανοίγουμε ξανά για να δουλέψει κομπλέ. Αυτό μάλλον είναι πρόβλημα του ρουτερ; Να πάρω άλλο; Αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. Το WiFi 6 και αυτά που λέτε μου χρειάζονται ; modem και ρουτερ δεν είναι το ίδιο; Σκέφτομαι να δώσω μέχρι πενήντα ευρώ, να το πάρω από Ελλάδα ή από αγγελία insomnia. Δεν έχω ιδέα.. 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα την βοηθεια σας για κατι. εχω το Mi Router 4A ρουτερ και εχω θεμα με τις συνδεσεις των συσκευων.

εως 20-23 συσκευες συνδέονται αλλα απο κει και μετα απλα παπαλα. μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα με τις σμαρτ συσκευες μου.

αλλα σημερα παρελαβα 7 εξυπνες λαμπες της xiaomi και ειδα οτι εχω θεμα με το ρουτερ .

με τα πολλα καταφερα να τα συνδεσω αλλα.....πχ μια εξυπνη πριζα blitzwolf ξεσυνδεθηκε .

ειναι σαν να συνδέεται οποιο προλαβει 😅.

Το εχω σε Dual band . και καμια αλλη περιεργη ρύθμιση .

καμια πρόταση για να το φτιαξω? η καμια προταση για ρουτερ να μπορω να βαλω οσες συσκευες θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, thiva7 είπε

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα την βοηθεια σας για κατι. εχω το Mi Router 4A ρουτερ και εχω θεμα με τις συνδεσεις των συσκευων.

εως 20-23 συσκευες συνδέονται αλλα απο κει και μετα απλα παπαλα. μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα με τις σμαρτ συσκευες μου.

αλλα σημερα παρελαβα 7 εξυπνες λαμπες της xiaomi και ειδα οτι εχω θεμα με το ρουτερ .

με τα πολλα καταφερα να τα συνδεσω αλλα.....πχ μια εξυπνη πριζα blitzwolf ξεσυνδεθηκε .

ειναι σαν να συνδέεται οποιο προλαβει 😅.

Το εχω σε Dual band . και καμια αλλη περιεργη ρύθμιση .

καμια πρόταση για να το φτιαξω? η καμια προταση για ρουτερ να μπορω να βαλω οσες συσκευες θελω?

Στο σύνολο μέχρι σήμερα 30 smart συσκευές. Θα σου πρότεινα το Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 θα βγει στα 100-120€. Από τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό με WiFi6, εξαπύρινο chipset Qualcomm IPQ8071A, μνήμη 512MB, με 7 κεραίες 2 για 2.4GHz 4 για 5GHz και 1 για smart συσκευές. Θα καλύψει κάθε ανάγκη σου για smart συσκευές και να το πω πιο απλά είναι πιο σωστό πάντρεμα κινεζικές smart συσκευές με τέτοιο router. Για μελλοντικές ανάγκες κάλυψη χώρου μέχρι 100-140τμ χωρίς μεγάλα εμπόδια δεν θα έχεις θέμα από σήμα WiFi, συσκευές με WiFi6 θα υποστηρίζονται ακόμα και τώρα μπορείς να αναβαθμίσεις laptop, desktop με χαμηλό κόστος. Πρόσεξε μόνο τα Public το έβαλαν στα 39€ αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό το μοντέλο καθώς η τιμή είναι αρκετά χαμηλή και από εικόνα φαίνεται το μοντέλο Xiaomi Mi AIoT Router AC2350.2DFE2FAD-89DF-4D26-A525-78D639DDABDC.jpeg.be3de7a68901467aeb29a64e4a546713.jpeg

 

 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, timos81 είπε

 

Στο σύνολο μέχρι σήμερα 30 smart συσκευές. Θα σου πρότεινα το Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 θα βγει στα 100-120€. Από τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό με WiFi6, εξαπύρινο chipset Qualcomm IPQ8071A, μνήμη 512MB, με 7 κεραίες 2 για 2.4GHz 4 για 5GHz και 1 για smart συσκευές. Θα καλύψει κάθε ανάγκη σου για smart συσκευές και να το πω πιο απλά είναι πιο σωστό πάντρεμα κινεζικές smart συσκευές με τέτοιο router. Για μελλοντικές ανάγκες κάλυψη χώρου μέχρι 100-140τμ χωρίς μεγάλα εμπόδια δεν θα έχεις θέμα από σήμα WiFi, συσκευές με WiFi6 θα υποστηρίζονται ακόμα και τώρα μπορείς να αναβαθμίσεις laptop, desktop με χαμηλό κόστος. Πρόσεξε μόνο τα Public το έβαλαν στα 39€ αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό το μοντέλο καθώς η τιμή είναι αρκετά χαμηλή και από εικόνα φαίνεται το μοντέλο Xiaomi Mi AIoT Router AC2350.2DFE2FAD-89DF-4D26-A525-78D639DDABDC.jpeg.be3de7a68901467aeb29a64e4a546713.jpeg

 

 

Καλησπερα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Με αυτό θα είμαι κομπλέ από άποψη πολλαπλών συσκευών ταυτόχρονα? 

Υπολογίζω περίπου 40 θα χρειαστώ. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε 50αρα γραμμή οτε, έχω τώρα πάνω το speedport 2i, σκέφτομαι να βάλω ένα fritbox 7390. Να το κάνω  η το 7390 είναι πλέον πολύ παλιό και θα είναι χειρότερα απο αυτό που έχω? Το ασύρματο δέν μ ενδιαφέρει καθώς μοιράζω με κεραίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Καλησπερα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Με αυτό θα είμαι κομπλέ από άποψη πολλαπλών συσκευών ταυτόχρονα? 

Υπολογίζω περίπου 40 θα χρειαστώ. 

Ευχαριστώ 

Παρακαλώ, ναι σωστά θα είσαι μια χαρά και με παραπάνω συσκευές, επίσης αν έχεις laptop μπορείς να αναβαθμίσεις κάρτα δικτύου σε WiFi6 από 8-25€ το κόστος (από Aliexpress τιμές) το ίδιο και για σταθερό θα σου το πρότεινα σε συνδυασμό με τέτοιο router. Αν θα μπορούσες αργότερα να γράψεις και στο φόρουμ εντυπώσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, timos81 είπε

Παρακαλώ, ναι σωστά θα είσαι μια χαρά και με παραπάνω συσκευές, επίσης αν έχεις laptop μπορείς να αναβαθμίσεις κάρτα δικτύου σε WiFi6 από 8-25€ το κόστος (από Aliexpress τιμές) το ίδιο και για σταθερό θα σου το πρότεινα σε συνδυασμό με τέτοιο router. Αν θα μπορούσες αργότερα να γράψεις και στο φόρουμ εντυπώσεις. 

Αυτό από τα public πρέπει να είναι λάθος γιατί γράφει 128 ram. Ενώ στο σιτε της xiaomi γράφει 512 για το μοντέλο που μου είπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, σε 50αρα γραμμή οτε, έχω τώρα πάνω το speedport 2i, σκέφτομαι να βάλω ένα fritbox 7390. Να το κάνω  η το 7390 είναι πλέον πολύ παλιό και θα είναι χειρότερα απο αυτό που έχω? Το ασύρματο δέν μ ενδιαφέρει καθώς μοιράζω με κεραίες.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά παλιό μοντέλο (2009) δεν γνωρίζω τα τεχνικά του speedport 2i για να συγκρίνω. Αν χρειάζεσαι σκέτο router και δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το WiFi τότε κοιτά και το ubiquity αν και παλιό μοντέλο για σκέτο καλό είναι για την τιμή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, timos81 είπε

Παρακαλώ, ναι σωστά θα είσαι μια χαρά και με παραπάνω συσκευές, επίσης αν έχεις laptop μπορείς να αναβαθμίσεις κάρτα δικτύου σε WiFi6 από 8-25€ το κόστος (από Aliexpress τιμές) το ίδιο και για σταθερό θα σου το πρότεινα σε συνδυασμό με τέτοιο router. Αν θα μπορούσες αργότερα να γράψεις και στο φόρουμ εντυπώσεις. 

Συγνώμη τώρα θυμήθηκα και για ένα άλλο μοντέλο που μου πρότειναν στο θρεντ του Smart home. 

Το fritzbox 7590 κάνει για αυτό που θέλω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Αυτό από τα public πρέπει να είναι λάθος γιατί γράφει 128 ram. Ενώ στο σιτε της xiaomi γράφει 512 για το μοντέλο που μου είπες. 

Ναι σωστά μάλλον θα έκαναν κάποιο λάθος στα public όπως έγραψα πιο πάνω (συμβαίνουν τέτοια δεν πειράζει). Στα κινεζικά site θα τα βρεις από Τσέχικες αποθήκες χωρίς εκτελωνισμό. 

2 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Συγνώμη τώρα θυμήθηκα και για ένα άλλο μοντέλο που μου πρότειναν στο θρεντ του Smart home. 

Το fritzbox 7590 κάνει για αυτό που θέλω? 

Εδώ στο insomnia ; Είναι να το πω πιο απλά γελοίο να προτείνεις τέτοιο προϊόν σε τέτοια τιμή με τέτοια χαρακτηριστικά για την δουλειά που χρειάζεσαι. Σου πρότεινα πιο φτηνό και πολύ καλύτερο από το fritzbox 7590. Αν είσαι πρόθυμος να πληρώσεις 150-200€ για router μπορώ να σου γράψω 2,3 μοντέλα αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, timos81 είπε

Ναι σωστά μάλλον θα έκαναν κάποιο λάθος στα public όπως έγραψα πιο πάνω (συμβαίνουν τέτοια δεν πειράζει). Στα κινεζικά site θα τα βρεις από Τσέχικες αποθήκες χωρίς εκτελωνισμό. 

Εδώ στο insomnia ; Είναι να το πω πιο απλά γελοίο να προτείνεις τέτοιο προϊόν σε τέτοια τιμή με τέτοια χαρακτηριστικά για την δουλειά που χρειάζεσαι. Σου πρότεινα πιο φτηνό και πολύ καλύτερο από το fritzbox 7590. Αν είσαι πρόθυμος να πληρώσεις 150-200€ για router μπορώ να σου γράψω 2,3 μοντέλα αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. 

Εντάξει ο άνθρωπος δεν μου είπε πάρε αυτό... Αυτός θες τέλος. 

Μου είπε απλά ότι αυτός έχει αυτό το μοντέλο και δεν αντιμετώπιζει κανένα πρόβλημα. 

Άρα λες με κλειστά μάτι xiaomi εε? 

Με έχει πάρει ο φόβος λίγο με την xiaomi για κάποιο λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Εντάξει ο άνθρωπος δεν μου είπε πάρε αυτό... Αυτός θες τέλος. 

Μου είπε απλά ότι αυτός έχει αυτό το μοντέλο και δεν αντιμετώπιζει κανένα πρόβλημα. 

Άρα λες με κλειστά μάτι xiaomi εε? 

Με έχει πάρει ο φόβος λίγο με την xiaomi για κάποιο λόγο 

Όπως και να έχει εσύ αποφασίζεις, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και στο Internet πληροφορίες. Στα λεφτά που σου πρότεινα το συγκεκριμένο είναι top, δεν υπάρχει αντίστοιχο μοντέλο σε τέτοια τιμή. Αν δεν θέλεις με τίποτα Xiaomi η τα φοβάσαι τότε γράψε να σου προτείνω κάτι διαφορετικό, για κινεζικές smart συσκευές (40) είναι προτιμότερο το Xiaomi το έγραψα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, timos81 είπε

Όπως και να έχει εσύ αποφασίζεις, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και στο Internet πληροφορίες. Στα λεφτά που σου πρότεινα το συγκεκριμένο είναι top, δεν υπάρχει αντίστοιχο μοντέλο σε τέτοια τιμή. Αν δεν θέλεις με τίποτα Xiaomi η τα φοβάσαι τότε γράψε να σου προτείνω κάτι διαφορετικό, για κινεζικές smart συσκευές (40) είναι προτιμότερο το Xiaomi το έγραψα πριν.

Κοίτα οι ανάγκες μου είναι οι έξεις :

Πολλαπλές σμαρτ συσκευές. Τώρα είναι περίπου 15 αλλά θα μπουν άλλες 10 περίπου 

Και μελλοντικά θα μπουν 3 4 ιπ κάμερες.... Άρα θα ήθελα να έχει καλό range. 

Αν με το xiaomi θα είμαι εντάξει θα πάρω αυτό. 

Αν πιστεύεις ότι ανεβάζοντας λίγο την τιμή στο μπατζεντ θα πάρω κάτι καλύτερο θα ήθελα άμα σου είναι εύκολο να μου προτείνεις και κάτι άλλο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Κοίτα οι ανάγκες μου είναι οι έξεις :

Πολλαπλές σμαρτ συσκευές. Τώρα είναι περίπου 15 αλλά θα μπουν άλλες 10 περίπου 

Και μελλοντικά θα μπουν 3 4 ιπ κάμερες.... Άρα θα ήθελα να έχει καλό range. 

Αν με το xiaomi θα είμαι εντάξει θα πάρω αυτό. 

Αν πιστεύεις ότι ανεβάζοντας λίγο την τιμή στο μπατζεντ θα πάρω κάτι καλύτερο θα ήθελα άμα σου είναι εύκολο να μου προτείνεις και κάτι άλλο 

 

Μπορώ να σου προτείνω καλύτερο router για διαφορετική χρήση αλλά για αυτά που ζητάς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για smart συσκευές που θέλεις και όχι μόνο. Όπως έγραψα κινεζικές smart συσκευές πιο καλά δουλεύουν με Xiaomi router. Μπορώ να σου προτείνω 2,3 router που τα θεωρώ Top 150-200€ για 2020 απλά να ξέρεις για την δουλειά που χρειάζεσαι είναι περιττό : ASUS RT-AX58U, ASUS RT-AX82U, ASUS RT-AX86U.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...