Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zNikosz είπε

Μέχρι την Παρασκευή περιμένω να μου έρθει απο Αμαζον το Asus RT-AX86U, το πείρα Cyber Monday στα 199€.

Στα 200€ είναι top, ένα από τα καλύτερα  φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, timos81 είπε

Στα 200€ είναι top, ένα από τα καλύτερα  φέτος.

Το έψαχνα πολύ και βλέποντας τις τιμές που είχε εδώ γύρω στα 300€ λέω όπα, θα περιμένω Black Friday ή Cyber Monday. Τελικά άξιζε η αναμονή. Το μόνο που με χαλάει στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι δεν έχει 8 θύρες Ethernet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, timos81 είπε

Δοκίμασε να αλλάξεις region στο Xiaomi και ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έχει (3.0.36) ; 

Ξεκίνησα με Γερμανία γιατί δεν είχε Ελλάδα και μετά το update στην έκδοση που λες το άλλαξα σε Ελλάδα. Δεν είδα κάτι διαφορετικό στις ταχύτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zNikosz είπε

Μέχρι την Παρασκευή περιμένω να μου έρθει απο Αμαζον το Asus RT-AX86U, το πείρα Cyber Monday στα 199€.

Και γω αναμονή, για το μικρότερο 82u. ελπίζω να έρθει μέχρι την παρασκευή, για χθες ήταν παράδοση αλλά μου το κάνανε παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marksk είπε

Και γω αναμονή, για το μικρότερο 82u. ελπίζω να έρθει μέχρι την παρασκευή, για χθες ήταν παράδοση αλλά μου το κάνανε παρασκευή

Το κοιτάω να κάνει βόλτες στην Ιταλία, αν και απο εχθές ειναι άφαντο. Ελπίζω να ερχετε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zNikosz είπε

Το κοιτάω να κάνει βόλτες στην Ιταλία, αν και απο εχθές ειναι άφαντο. Ελπίζω να ερχετε Ελλάδα.

εμένα αράζει από τις 8 Αθήνα, επαρχία το περιμένω 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marksk είπε

εμένα αράζει από τις 8 Αθήνα, επαρχία το περιμένω 

Το αμαζον λεει παράδοση Παρασκευή, η UPS Ελλάδος λέει Πέμπτη... για να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dark-o-phobia είπε

Ξεκίνησα με Γερμανία γιατί δεν είχε Ελλάδα και μετά το update στην έκδοση που λες το άλλαξα σε Ελλάδα. Δεν είδα κάτι διαφορετικό στις ταχύτητες. 

 

2 ώρες πριν, marksk είπε

Και γω αναμονή, για το μικρότερο 82u. ελπίζω να έρθει μέχρι την παρασκευή, για χθες ήταν παράδοση αλλά μου το κάνανε παρασκευή

 

3 ώρες πριν, zNikosz είπε

Το έψαχνα πολύ και βλέποντας τις τιμές που είχε εδώ γύρω στα 300€ λέω όπα, θα περιμένω Black Friday ή Cyber Monday. Τελικά άξιζε η αναμονή. Το μόνο που με χαλάει στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι δεν έχει 8 θύρες Ethernet. 

Θα σας έλεγα να ψάξετε τι είναι το DFS Channel και τι διάφορες υπάρχουν σε region EU, US, CN. Να επιλέξετε αν θα αλλάξετε ρυθμίσεις ειδικά στα Asus 82,86U. Κοιτάξτε τι είναι 160mhz, Mimo, Mu-Mimo 3x3:3, 4x4:4. Προσέξτε τι κανάλια θα βάλετε με η χωρίς DFS στα 5Ghz:
•20mhz οποιοδήποτε κανάλι 
•40mhz χωρίς DSF 36, 44, 149, 157 και 40, 48, 153
•40mhz με DSF 52, 60, 108, 132 και 56, 104, 112, 136
•80mhz χωρίς DSF 44, 157 και 40, 48
•80mhz με DSF 52, 108 και 56, 112
•160mhz χωρίς DSF 44, 48
•160mhz με DSF 52, 108, 112
•160mhz με DSF και RADAR 116

Επίσης θα πρότεινα για δοκιμές ταχύτητες το iPerf και αν θέλετε μπορείτε να αλλάξετε κάρτες δικτύου σε notebook/desktop (8-30€) σε WiFi6/6E + θα έχετε Bluetooth 5.1/5.2. 

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, timos81 είπε

Ναι αν θέλεις 

Τώρα το έβαλα σε AP mode πάνω σε Speedport Plus (μέχρι να έρθει το Fritzbox 7530), οπότε δεν την βρίσκω αυτήν την επιλογή πλέον. Έχει νόημα να το γυρίσω στο DHCP? Εννοώ έχω να κερδίσω κάτι σε θέμα ρυθμίσεων ή υπάρχει διαφορά στη διαχείριση των πακέτων των συνδεδεμένων συσκευών?

Επίσης, το WPA3 δεν με αφήνει να το ενεργοποιήσω. Γιατί? Πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο?
 

Αναφορά σε κείμενο

Please confirm that the access terminal supports WPA2-PSK/WPA3-SAE mode. If you encounter device connection problems during use, it is recommended to switch back to WPA2-PSK

Επιπλέον, τώρα που μπήκε σε AP δεν μπορώ να συνδεθώ πάνω του με κάποια εφαρμογή. Μάλλον γίνεται μόνο αν είναι ως router.


Πάντως έχει εξαιρετικό σήμα και ταχύτητα σε όλες τις γωνιές του σπιτιού πλέον.

Επεξ/σία από diosak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, diosak είπε

Τώρα το έβαλα σε AP mode πάνω σε Speedport Plus (μέχρι να έρθει το Fritzbox 7530), οπότε δεν την βρίσκω αυτήν την επιλογή πλέον. Έχει νόημα να το γυρίσω στο DHCP? Εννοώ έχω να κερδίσω κάτι σε θέμα ρυθμίσεων ή υπάρχει διαφορά στη διαχείριση των πακέτων των συνδεδεμένων συσκευών?

Επίσης, το WPA3 δεν με αφήνει να το ενεργοποιήσω. Γιατί? Πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο?
 

Επιπλέον, τώρα που μπήκε σε AP δεν μπορώ να συνδεθώ πάνω του με κάποια εφαρμογή. Μάλλον γίνεται μόνο αν είναι ως router.


Πάντως έχει εξαιρετικό σήμα και ταχύτητα σε όλες τις γωνιές του σπιτιού πλέον.

Σε AP mode απ’οτι ξέρω περιορίζει ρυθμίσεις. Δοκίμασε όλες μεθόδους 3 είναι και ότι σε βολεύει περισσότερο. Σε fritz 7530 σκέτο πηγές η το ax ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timos81 είπε

Σε AP mode απ’οτι ξέρω περιορίζει ρυθμίσεις. Δοκίμασε όλες μεθόδους 3 είναι και ότι σε βολεύει περισσότερο. Σε fritz 7530 σκέτο πηγές η το ax ; 

Το σκέτο. Ακόμα το περιμένω βέβαια... έπρεπε να έχει έρθει από τη Δευτέρα. Θα το δοκιμάσω αύριο πάλι σε DHCP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 11:29 ΜΜ, diosak είπε

Το σκέτο. Ακόμα το περιμένω βέβαια... έπρεπε να έχει έρθει από τη Δευτέρα. Θα το δοκιμάσω αύριο πάλι σε DHCP.

 

Το ax δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή ; Βλέπω έχουν ίδια τιμή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, timos81 είπε

Το ax δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή ; Βλέπω έχουν ίδια τιμή . 

Όταν έκανα την παραγγελία μόλις που είχε βγει, είχε 180+ και κανένα test. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...