Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, POUARO είπε

Νομίζω δεν είναι αντίστοιχο του huawei AX3 PRO αλλά του huawei AX3.

 

"

The same is true here with the Honor Router 3 and Huawei WiFi AX3. In this case Huawei has two routers a dual-core model and the quad-core Pro model. From what I can tell the two Huawei models are identical almost everywhere but the processor, though it looks like the Pro model may also have TrustZone Security in addition, likely due to the increased processing power.

The Honor Router 3 will, therefore, be identical to the dual-core Huawei WiFi AX3"

https://mightygadget.co.uk/honor-router-3-vs-huawei-wifi-ax3-the-same-dual-core-wi-fi-6-hardware-cheapest-wi-fi-6-routers/#Honor-Router-3-vs-Huawei-WiFi-AX3

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω σύνδεση forthnet 100mbps και μου έχουν δώσει το τελευταίο router της ZTE H288a. Σκέφτομαι να πάρω ένα router ή modem/router για να έχω καλύτερο έλεγχο δικτύου (managed router) και ίσως ?? σταθερότητα/ταχύτητα/ασφάλεια.

Είναι επαγγελματικός χώρος και υπάρχει ήδη ip τηλεφωνικό κέντρο με 2 γραμμές (5 εσωτερικά) και θα μπουν και 3-4 ip καμερες οι οποίες είτε θα συνδεθούν σε nvr είτε κάθε μια θα καταγράφει σε δικιά της Sd κάρτα. Επίσης, υπάρχει προσωπικός server 24/7 στο δίκτυο ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί για sync αρχείων με εφαρμογή και θα χρειαστεί να ανοιχτεί πόρτα στο router.

Όλα αυτά ίσως γίνονται και με το υφιστάμενο router απλά με ενδιαφέρει να είμαι λίγο πιο "σωστός" στο στήσιμο του δικτύου μου.

Έχω δει κάποια μοντέλα fritz και vigor όπως επίσης και πολλά της Asus απλά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι πρέπει να έχω προτεραιότητα σε αυτά που κοιτάω. Να σημειώσω ότι θα χρειαστώ ίσως και ένα καλό firewall (είτε hardware είτε software στον server - έχει διπλή κάρτα δικτύου intel και μπορώ να τρέξω αν χρειαστεί κάποιο virtual machine με λογισμικό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fotiskam είπε

Καλησπέρα,

Έχω σύνδεση forthnet 100mbps και μου έχουν δώσει το τελευταίο router της ZTE H288a. Σκέφτομαι να πάρω ένα router ή modem/router για να έχω καλύτερο έλεγχο δικτύου (managed router) και ίσως ?? σταθερότητα/ταχύτητα/ασφάλεια.

Είναι επαγγελματικός χώρος και υπάρχει ήδη ip τηλεφωνικό κέντρο με 2 γραμμές (5 εσωτερικά) και θα μπουν και 3-4 ip καμερες οι οποίες είτε θα συνδεθούν σε nvr είτε κάθε μια θα καταγράφει σε δικιά της Sd κάρτα. Επίσης, υπάρχει προσωπικός server 24/7 στο δίκτυο ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί για sync αρχείων με εφαρμογή και θα χρειαστεί να ανοιχτεί πόρτα στο router.

Όλα αυτά ίσως γίνονται και με το υφιστάμενο router απλά με ενδιαφέρει να είμαι λίγο πιο "σωστός" στο στήσιμο του δικτύου μου.

Έχω δει κάποια μοντέλα fritz και vigor όπως επίσης και πολλά της Asus απλά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι πρέπει να έχω προτεραιότητα σε αυτά που κοιτάω. Να σημειώσω ότι θα χρειαστώ ίσως και ένα καλό firewall (είτε hardware είτε software στον server - έχει διπλή κάρτα δικτύου intel και μπορώ να τρέξω αν χρειαστεί κάποιο virtual machine με λογισμικό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!

 

Για modem router δες προς fritz για σκέτο routes θα πρότεινα Asus AX58 μοντέλο και άνω.

2 ώρες πριν, POUARO είπε

Να περιμενουμε το huawei AX3 PRO, τοτε  αλλα εχει εξαντληθει απο Τσεχια.

Σωστή επιλογή, να περιμένεις έχει διάφορες το AX3 Pro CN version με global, τα γράψαμε μερικές σελίδες πίσω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω 50αρα Vodafone με ρουτερ Η 300 s. Έχω πρόβλημα στα livestreaming με κολλήματα. Πολλοί επιμένουν ότι φταίει το ρουτερ. Μετράω τη γραμμή εκείνη την ώρα και φαίνεται κλειδωμένη στα 55. Τι προτείνειτε για αλλαγή ρουτερ μόντεμ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Δεν το έχω με τα δικτυακά. Προσπαθώ να μαθαίνω. 

Σε γραμμή forthnet 24 adsl έχω download speed 1.0 mb/s εδώ και χρόνια. 

Ο ΟΤΕ λέει συνεχώς ότι θα κάνει αναβάθμιση σε vdsl στην περιοχή, αλλά από τότε πέρασαν 3 χρόνια. Οπότε έμεινα στη forthnet, που την πληρώνω και φθηνά. 

Έχω ένα ρουτερ ZTE H108N v. 2.5 αλλά δεν έχω καλό WiFi. Ενώ κάποιες φορές έχω και αποσυνδέσεις. Είμαι σε Bridge mode, κανάλι 11.

Στη συσκευή συνδέονται 3 smartphone, 1 λαπτοπ, 1 mi box 4s, 2  wifi extenders, 1 smart TV. 

Ταυτόχρονα, θα συνδέονται 4 συσκευές. 

Λοιπόν, βάσει των στατιστικών της γραμμής μου, τι προτείνετε;

Ρουτερ ή modem/ρουτερ ;

Δεν θέλω να ξοδευτω παιδιά, από τη στιγμή που δεν υπάρχει στάνταρ χρονοδιάγραμμα για αναβάθμιση.

Θέλω όσο το δυνατόν σταθεροτερο ίντερνετ και WiFi. Η δουλειά μου βασίζεται σ' αυτό πια. 

Είχα βάλει στο μάτι το https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U.html?from=price_drops στα 70 ευρώ προ ημερών, αλλά μέχρι να αποφασίσω, χάθηκε. 

Οπότε, στα 50€ με 60€ ταβάνι ψάχνω κάτι. 

Όμως, δεν ξέρω τι χρειάζομαι γι' αυτό και ρωτάω εδώ. 

Ευχαριστώ. 

 

Spoiler

Zte_H108n.jpg

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 5:55 ΜΜ, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα. 

Δεν το έχω με τα δικτυακά. Προσπαθώ να μαθαίνω. 

Σε γραμμή forthnet 24 adsl έχω download speed 1.0 mb/s εδώ και χρόνια. 

Ο ΟΤΕ λέει συνεχώς ότι θα κάνει αναβάθμιση σε vdsl στην περιοχή, αλλά από τότε πέρασαν 3 χρόνια. Οπότε έμεινα στη forthnet, που την πληρώνω και φθηνά. 

Έχω ένα ρουτερ ZTE H108N v. 2.5 αλλά δεν έχω καλό WiFi. Ενώ κάποιες φορές έχω και αποσυνδέσεις. Είμαι σε Bridge mode, κανάλι 11.

Στη συσκευή συνδέονται 3 smartphone, 1 λαπτοπ, 1 mi box 4s, 2  wifi extenders, 1 smart TV. 

Ταυτόχρονα, θα συνδέονται 4 συσκευές. 

Λοιπόν, βάσει των στατιστικών της γραμμής μου, τι προτείνετε;

Ρουτερ ή modem/ρουτερ ;

Δεν θέλω να ξοδευτω παιδιά, από τη στιγμή που δεν υπάρχει στάνταρ χρονοδιάγραμμα για αναβάθμιση.

Θέλω όσο το δυνατόν σταθεροτερο ίντερνετ και WiFi. Η δουλειά μου βασίζεται σ' αυτό πια. 

Είχα βάλει στο μάτι το https://www.skroutz.gr/s/12275487/Asus-DSL-AC55U.html?from=price_drops στα 70 ευρώ προ ημερών, αλλά μέχρι να αποφασίσω, χάθηκε. 

Οπότε, στα 50€ με 60€ ταβάνι ψάχνω κάτι. 

Όμως, δεν ξέρω τι χρειάζομαι γι' αυτό και ρωτάω εδώ. 

Ευχαριστώ. 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Zte_H108n.jpg

 

Huawei AX3 Pro CN version, αναλυτικά διάβασα μερικές σελίδες πίσω .

Στις 10/12/2020 στις 1:25 ΠΜ, koklas είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω 50αρα Vodafone με ρουτερ Η 300 s. Έχω πρόβλημα στα livestreaming με κολλήματα. Πολλοί επιμένουν ότι φταίει το ρουτερ. Μετράω τη γραμμή εκείνη την ώρα και φαίνεται κλειδωμένη στα 55. Τι προτείνειτε για αλλαγή ρουτερ μόντεμ;;; 

Αν χρειάζεσαι κάτι οικονομικό και εσυ το ίδιο με το παραπάνω AX3 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, το βλέπω στο banggood. 

Υπάρχει πρόβλημα που ειναι China version; 

Επίσης, μου πρότεινες ρουτερ. 

Άρα, θεωρείς ότι το μοντεμ/ρουτερ του παροχου μου, ZTE h108n, είναι επαρκές; 

Όπως είπα, τώρα μαθαίνω τα δικτυακά. 

Και μην ξεχάσω... 110 τ.μ. χώρος. 

Ωστόσο, μόνο σε σαλόνι και σε ένα δωμάτιο χρειάζεται το wifi. 

Δεν ξέρω κατά πόσον στεκει "ο συγκεκριμένος διαμοιρασμός σήματος" επιστημονικά, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. 

EDIT: Να μιλήσω πρώτα με Nova και να ζητήσω ένα h288a πρώτα; Μήπως και σωθω;

Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και βρήκα ότι είναι αξιόλογο μοντεμ/ρουτερ. Αλλιώς να πάω στο AX3Pro με το μοντεμ του παροχου. 

Τι λες; 

Διότι βλέπω ότι προτείνεις και redmi x5 και κάποια άλλα πριν κάποιες σελίδες. 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται παιδιά, έχω 50αρα του ΟΤΕ και έχω το κλασσικό μοντεμ που δίνει και σκεύτομαι να το αλλάξω. Μικρό σπίτι που σημαίνει οτι η εμβέλεια του wifi με καλύπτει και τώρα, το speedtest μου δίνει 45mbps. Πραγματικά δεν αντιμετωπίζω ούτε ένα πρόβλημα, ωστόσο πλέον βλέπω οτι ολο και προστιθενται συσκευες στο σπίτι. Λειτουργούν 4κ τηλεόραση, pc, λαπτοπ, 2 κινητα και  3 λαμπες και η λίστα ολο και θα μεγαλώνει. Θέλω επίσης λόγω λόξας να εκμεταλλεύομαι ότι πληρώνω, οπότε θα με βοηθούσε ενα μοντεμ; η να παω σε ρουτερακι απλα; σκεφτομουν να παρω και εναν πυργο mesh της tp link να το χρησιμοποιω ως access point. Να πω επίσης οτι επειδή ακριβώς δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δεν θέλω να δώσω πάνω απο 50 ευρώ για εξοπλισμό. ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 3:21 ΜΜ, timos81 είπε

Μπορώ να σου προτείνω καλύτερο router για διαφορετική χρήση αλλά για αυτά που ζητάς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για smart συσκευές που θέλεις και όχι μόνο. Όπως έγραψα κινεζικές smart συσκευές πιο καλά δουλεύουν με Xiaomi router. Μπορώ να σου προτείνω 2,3 router που τα θεωρώ Top 150-200€ για 2020 απλά να ξέρεις για την δουλειά που χρειάζεσαι είναι περιττό : ASUS RT-AX58U, ASUS RT-AX82U, ASUS RT-AX86U.

@timos81

Καλησπερα φίλε μου. 

Τελικά αγόρασα το ρουτερ που μου είπες. Το παρέλαβα εχτές. Έως τώρα είναι θετικά όσα βλέπω. 

Συσκευές που πριν είχαν θέμα  και έκαναν συνέχεια επανασύνδεσης πλέον βλέπω μια σταθερή σύνδεση. 

Βέβαια θέλω να περάσει λίγο καιρός για να δω πως θα πάει σε βάθος χρόνου. 

Ένα θέμα που έχω είναι ότι επειδη το πήρα από την banggood είναι στα κινέζικα. 

Μπορώ λες να βάλω international firm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Ax3 pro που έχει τώρα στο banggood είναι αυτό που πρέπει να πάρουμε; 

Είμαι έτοιμος για αγορά. 

Ξέρει κανείς; 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Το Ax3 pro που έχει τώρα στο banggood είναι αυτό που πρέπει να πάρουμε; 

Είμαι έτοιμος για αγορά. 

Ξέρει κανείς; 

Εγώ πήρα το ΑΧ3 PRO από Τσεχία το ασπρο

Order Time:
2020-11-10 08:55:45
 

https://prnt.sc/w1eyp5 59,48 τελική.

Τώρα το βλέπω στο bangood από κίνα μονο (πρεπει να εχει afiiliate το link μεσα)

https://prnt.sc/w1ey5i

64,43+5,30~=70€ σε μαυρο και άσπρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...