Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι αφορά το Huawei AX3 Pro  Κινεζική (CN) έκδοση έχει και τα 2 χρώματα (άσπρο,μαύρο). Η γλώσσα είναι μόνο CN (δεν υπάρχει πρόβλημα Google Translate). Πρίζα CN (επέλεξε στο καλάθι + μετατροπέα σε EU, 90% τζάμπα βάζουν). Η βασικότερη διαφορά CN με Global είναι ότι CN έχει 2 παραπάνω (σύνολο 4 για Pro έκδοση) ενισχυτές σήματος, όποτε πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια στον χώρο. Θετικά : Τιμή, WiFi6, Mesh, 160hz. Αρνητικά : Εγγύηση, κινεζική γλώσσα, κινεζική πρίζα, δεν έχει USB θύρες. Το συγκεκριμένο router είναι AX1800 και για 50-55€ δεν υπάρχει κάτι όμοιο στην ελληνική/ευρωπαϊκή αγορά.

Επίσης μερικά ακόμα routers AX ανά τιμή που αξίζουν από CN και EU:
1. Xiaomi Redmi AX5
2. Xiaomi Mi AX1800
3. Xiaomi Redmi AX6
4. Huawei AX3 Pro
5. Asus RT-AX56U v2
6. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600
7. TP-Link XDR5430 (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U)
8. Asus TUF Gaming AX3000
9. Asus TUF AX3000 Assassin's Creed Edition
10. Asus RT-AX58U
11. TP-Link XDR6060
12. Asus RT-AX82U
13. Asus RT-AX86U
Σε περίπτωση που σκεφτήκατε να προβείτε σε αγορά router θα ήταν σωστή και η αλλαγή κάρτας δικτύου σε notebook (8-20€) και σταθερό υπολογιστή (10-30€) + έχετε Bluetooth 5.1/5.2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Εγώ πήρα το ΑΧ3 PRO από Τσεχία το ασπρο

Order Time:
2020-11-10 08:55:45
 

https://prnt.sc/w1eyp5 59,48 τελική.

Τώρα το βλέπω στο bangood από κίνα μονο (πρεπει να εχει afiiliate το link μεσα)

https://prnt.sc/w1ey5i

64,43+5,30~=70€ σε μαυρο και άσπρο.

 

 

Ναι. Όντως. 

Μάλλον θα περιμένω μήπως πέσει η τιμή του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Ναι. Όντως. 

Μάλλον θα περιμένω μήπως πέσει η τιμή του. 

Αν δεν βρεθεί σε χαμηλή τιμή το Huawei AX3 Pro αμέσως επόμενη επιλογή είναι Xiaomi Redmi AX6 (60-70€) και Xiaomi Mi AloT AX3600 στα  (100-110€).

21 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Εγώ πήρα το ΑΧ3 PRO από Τσεχία το ασπρο

Order Time:
2020-11-10 08:55:45
 

https://prnt.sc/w1eyp5 59,48 τελική.

Τώρα το βλέπω στο bangood από κίνα μονο (πρεπει να εχει afiiliate το link μεσα)

https://prnt.sc/w1ey5i

64,43+5,30~=70€ σε μαυρο και άσπρο.

 

 

E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

Δες αν έχεις ρυθμίσει να δίνει πιο μακριά σήμα WiFi. Προεπιλεγμένο πρέπει να είναι short.

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω WIND Fiber 100 και μου έχουν δώσει το άθλιο προεπιλεγμένο router. Θέλω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές dual band αλλά έχω διαβάσει ότι ως VOIP , δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι ακριβώς μπορεί να γίνει; Δεν γίνεται δηλαδή να μείνουμε κολλημένοι με το χρέπι τους.

Επεξ/σία από nosvasedis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nosvasedis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω WIND Fiber 100 και μου έχουν δώσει το άθλιο προεπιλεγμένο router. Θέλω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές dual band αλλά έχω διαβάσει ότι ως VOIP , δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι ακριβώς μπορεί να γίνει; Δεν γίνεται δηλαδή να μείνουμε κολλημένοι με το χρέπι τους.

Θέλεις να αγοράσεις modem/router η σκέτο router ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, timos81 είπε

Θέλεις να αγοράσεις modem/router η σκέτο router ? 

Υποθέτω modem/router? Δεν ξέρω και πολλά από αυτά, αν μπορούσες φίλε να με διαφωτίσεις στο τι από τα δύο θα ήταν καλύτερο, θα σου ήμουν υπόχρεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nosvasedis είπε

Υποθέτω modem/router? Δεν ξέρω και πολλά από αυτά, αν μπορούσες φίλε να με διαφωτίσεις στο τι από τα δύο θα ήταν καλύτερο, θα σου ήμουν υπόχρεος!

Θα σου πρότεινα σκέτο router και να το συνδέσεις στο modem/router που έχεις τώρα από τον πάροχο κλείνοντας το WiFi του. Σύνδεση θα γίνει με καλώδιο από το ένα στο άλλο. Διάφορες modem/router με σκέτα router σήμερα είναι πολύ μεγάλες, για πολλούς λόγους δεν αξίζει. Θα πρότεινα επίσης να γράψεις τι τμ είναι το σπίτι, εμπόδια (τοίχος), πόσες και τι  συσκευές έχεις (smart,notebooks,desktop), αν βλέπεις live ταινίες χωρίς να κατεβάζεις μιας και έχεις 100mbps. Επίσης δες το ενδεχόμενο αλλαγής κάρτας δικτύου σε notebook η σταθερό υπολογιστή με χαμηλό κόστος 8-30€ θα έχεις WiFi 6/6E και Bluetooth 5.1/5.2

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, timos81 είπε

Θα σου πρότεινα σκέτο router και να το συνδέσεις στο modem/router που έχεις τώρα από τον πάροχο κλείνοντας το WiFi του. Σύνδεση θα γίνει με καλώδιο από το ένα στο άλλο. Διάφορες modem/router με σκέτα router σήμερα είναι πολύ μεγάλες, για πολλούς λόγους δεν αξίζει. Θα πρότεινα επίσης να γράψεις τι τμ είναι το σπίτι, εμπόδια (τοίχος), πόσες και τι  συσκευές έχεις (smart,notebooks,desktop), αν βλέπεις live ταινίες χωρίς να κατεβάζεις μιας και έχεις 100mbps. Επίσης δες το ενδεχόμενο αλλαγής κάρτας δικτύου σε notebook η σταθερό υπολογιστή με χαμηλό κόστος 8-30€ θα έχεις WiFi 6/6E και Bluetooth 5.1/5.2

Λοιπόν, έχω κάθε λογής συσκευή, κονσόλες, λάπτοπ, υπολογιστές, κινητά. Βλέπω ταινίες χωρίς να κατεβάζω ναι. Το σπίτι είναι γύρω στα 80 τμ και υπάρχουν εμπόδια μεταξύ όλων των συσκευών, είναι σε άλλο δωμάτιο το ρούτερ από όλα τα άλλα. 

Άρα λες να αγοράσω ένα σκέτο ρούτερ; Και πως θα γίνει η διαδικασία χωρίς να υπάρχουν παρεμβολές μεταξύ των δύο συνδεδεμένων συσκευών; 

Η συσκευή της WIND είναι αυτή 

IMG_20201214_124243_620.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nosvasedis είπε

Λοιπόν, έχω κάθε λογής συσκευή, κονσόλες, λάπτοπ, υπολογιστές, κινητά. Βλέπω ταινίες χωρίς να κατεβάζω ναι. Το σπίτι είναι γύρω στα 80 τμ και υπάρχουν εμπόδια μεταξύ όλων των συσκευών, είναι σε άλλο δωμάτιο το ρούτερ από όλα τα άλλα. 

Άρα λες να αγοράσω ένα σκέτο ρούτερ; Και πως θα γίνει η διαδικασία χωρίς να υπάρχουν παρεμβολές μεταξύ των δύο συνδεδεμένων συσκευών; 

Η συσκευή της WIND είναι αυτή 

IMG_20201214_124243_620.jpg

Παρεμβολές δεν θα υπάρχουν αν κλείσεις το WiFi από το υπάρχον modem/router παρόχου. Το WiFi θα δουλεύει μόνο από το καινούργιο router. Αν θέλεις να επιλέξεις κάποιο router έχω γράψει μια λίστα πιο πάνω θα βρεις. Για 80τμ όλα τα παραπάνω router σε καλύπτουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, timos81 είπε

Παρεμβολές δεν θα υπάρχουν αν κλείσεις το WiFi από το υπάρχον modem/router παρόχου. Το WiFi θα δουλεύει μόνο από το καινούργιο router. Αν θέλεις να επιλέξεις κάποιο router έχω γράψει μια λίστα πιο πάνω θα βρεις. Για 80τμ όλα τα παραπάνω router σε καλύπτουν. 

Πρέπει να θέσω του παρόχου σε bridge και κάτι τέτοια που διαβάζω; Ή δεν χρειάζεται; Απλά συνδέω το δεύτερο router πάνω στο ethernet , απενεργοποιώ κάποιες ρυθμίσεις και είμαι έτοιμος φτιάχνοντας το WiFi σε αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosvasedis είπε

Πρέπει να θέσω του παρόχου σε bridge και κάτι τέτοια που διαβάζω; Ή δεν χρειάζεται; Απλά συνδέω το δεύτερο router πάνω στο ethernet , απενεργοποιώ κάποιες ρυθμίσεις και είμαι έτοιμος φτιάχνοντας το WiFi σε αυτό; 

Πρώτα κλείσε το WiFi του παρόχου μετά να συνδέσεις σε μια θύρα Lan το καινούργιο router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, timos81 είπε

Πρώτα κλείσε το WiFi του παρόχου μετά να συνδέσεις σε μια θύρα Lan το καινούργιο router.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, να 'σαι καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

αγόρασα την black friday αυτό το μηχάνημα Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 και το έχω σετάρει όλα καλά, με τεράστια προσπάθεια και ατελείωτο ψάξιμο κατάφερα και έκανα το modem/router της forthnet H168N να παίξει σε bridge mode γιατί δεν δούλευαν τα port forwarding με το απλό σετάρισμα αλλά ποιό είναι το θέμα τώρα; Ότι ενώ στο H168N δείχνει ότι η dsl γραμμή είναι στα 99mbps+ η τελικές ταχύτητες που παίρνω σε τεστ με καλώδιο πάνω στο xiaomi είναι στα 60mbps (όταν την δουλειά την έκανε μόνο του το H168N έπαιρνα 70-80+) οπότε θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξω το modem. 

Έχετε να προτείνεται κάποιο για την περίπτωση μου; Γραμμή 100mbps, forthnet, χωρίς τηλεφωνία, από καφάο του ΟΤΕ (τα λέω όλα σε περίπτωση που παίζουν ρόλο).

ΥΓ. Δεν θέλω να αλλάξω router γιατί με βολεύει της xiaomi με την εφαρμογή και φυσικά με τα χρήματα που πλήρωσα (40 ευρώ).

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Dark-o-phobia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dark-o-phobia είπε

Καλησπέρα παιδιά,

αγόρασα την black friday αυτό το μηχάνημα Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 και το έχω σετάρει όλα καλά, με τεράστια προσπάθεια και ατελείωτο ψάξιμο κατάφερα και έκανα το modem/router της forthnet H168N να παίξει σε bridge mode γιατί δεν δούλευαν τα port forwarding με το απλό σετάρισμα αλλά ποιό είναι το θέμα τώρα; Ότι ενώ στο H168N δείχνει ότι η dsl γραμμή είναι στα 99mbps+ η τελικές ταχύτητες που παίρνω σε τεστ με καλώδιο πάνω στο xiaomi είναι στα 60mbps (όταν την δουλειά την έκανε μόνο του το H168N έπαιρνα 70-80+) οπότε θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξω το modem. 

Έχετε να προτείνεται κάποιο για την περίπτωση μου; Γραμμή 100mbps, forthnet, χωρίς τηλεφωνία, από καφάο του ΟΤΕ (τα λέω όλα σε περίπτωση που παίζουν ρόλο).

ΥΓ. Δεν θέλω να αλλάξω router γιατί με βολεύει της xiaomi με την εφαρμογή και φυσικά με τα χρήματα που πλήρωσα (40 ευρώ).

Ευχαριστώ πολύ!

Δοκίμασε να αλλάξεις region στο Xiaomi και ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έχει (3.0.36) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...