Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, diosak είπε

Όταν έκανα την παραγγελία μόλις που είχε βγει, είχε 180+ και κανένα test. 

Τώρα είδα τιμές τελικά το σκέτο με το AX έχουν διαφορά 30-35€. Μάλλον το AX έχεις αγοράσει 2020 μοντέλο είναι το σκέτο είναι 2018.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Είμαι με VDSL 50αρα της Cosmote με το Speedport Plus, το οποίο εμφάνισε προβλήματα με το wifi. Δεν δίνει καθόλου ταχύτητα στο wifi (λιγότερο από 1mbps), ενώ στο LAN δουλεύει τέλεια 48mbps. 

Σκεφτόμουν να πάρω την Cosmote για αντικατάσταση, αλλά από την άλλη θα ήθελα μια μικρή αναβάθμιση (έως 50€) για καλύτερη εμβέλεια και διαμοιρασμό bandwith με SID (αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα). Μοιράζομαι το ιντερνέτ με τον κολλητό μου που είναι στο δίπλα διαμέρισμα με μένα. Ένας τοίχος χωρίζει τα σαλόνια μας. Μιλάμε για 2 τηλεοράσεις 4Κ netflix, 3 κινητά κ 3 υπολογιστές. Το δικό μου διαμέρισμα 60τμ, το άλλο 50. Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι τα παρακάτω. 
Δεκτές οποιεσδήποτε λύσεις, access points, router, modem/router.
 

Capture123.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημοσιευω ξανα το ποστ μου της 8-9-20 , θεωρω οτι μπορει να ειναι χρησιμο Αφορα το .ρουτερ MERCURY D191G  με 5 συσκευες σε wi-fi 2.4 +tv box by wire.   Αποσυνδεσεις  κανει 1 την εβδομαδα περιπου .  Απο 53 Mbps   που πιανω  με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει στα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7. Στον κατω οροφο (2ο)  πιανω 45 περιπου .

-.-.-.Τελικα παρελαβα το ρουτερ MERCURY D191G που ειχα αναφερει στο   ποστ μου τον Μάιο στη σελ. 202 , στα 18 ευρω τελικη τιμη . Το εκανα bridge  με το ZTE H267N της  nova και τελικα  με  voip μια χαρα , ενω το ρουτερ  απλα τερματιζει τα κοντερ.  Να σκεφτειτε με το  plex server του λαπτοπ (802 ac/5GHZ)  στριμαρω  αρχεια στα 200 Mbps στο  tv box με giga ethernet  οταν πριν  εφτανα με το ζορι τα 50. Φυσικα αυτο δεν ειναι το οριο του ρουτερ εντος δικτυου (Gigalan)  , αλλα αυτο θα το μετρησω καποια στιγμη με το iperf3.

Το καλο  ειναι πως απο 53 Mbps   που πιανω πχ με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει τα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7.

Οπως φαινεται στα παρακατω links ειναι ιδιο με το TP LINK WDR 7660 που κυκλοφορει μονο στην Κινα   (Η Mercury ανηκει στην TP LINK)

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=en&u=https://www.acwifi.net/6714.html&usg=ALkJrhgp88KrHKCVAM7Utv9QEKaTFnAjKw     τo oποίο για οποιον ενδιαφερεται εχει σε συγκριτικο με το ASUS RT AC66U εδω   https://www.acwifi.net/6158.html  

Bεβαια το ρουτερ το βρηκα και πιο φθηνα στην κινεζικη αγορα  , στα 189 Yuan - 16 ευρω    https://item.jd.com/100007686272.html#crumb-wrap  

To αξιοπεριεργο ειναι πως υπαρχει στην αγορα ρουτερ  Mercury/TP LINK   D121G dual band 802ac/Gigalan  με 9 ευρω , αν δεν ειχα θα το επαιρνα στην στιγμη - https://item.jd.com/100007480464.html  , ενω με 25 ευρω υπαρχει  με wi fi 6  το  MERCURY X18G- https://item.jd.com/100013325322.html  . Το τελευταιο εχει και ενισχυτη στα 2.4GHZ  μονο , με το επομενο μοντελο Χ188G να εχει ενισχυτη και στις 2 μπαντες  οπως λεει και το review  https://www.acwifi.net/11372.html  ,  ενω κοστιζει μονο 27 ευρω και εχει εξαιρετικη κριτικη.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kSiS είπε

Καλημέρα. Είμαι με VDSL 50αρα της Cosmote με το Speedport Plus, το οποίο εμφάνισε προβλήματα με το wifi. Δεν δίνει καθόλου ταχύτητα στο wifi (λιγότερο από 1mbps), ενώ στο LAN δουλεύει τέλεια 48mbps. 

Σκεφτόμουν να πάρω την Cosmote για αντικατάσταση, αλλά από την άλλη θα ήθελα μια μικρή αναβάθμιση (έως 50€) για καλύτερη εμβέλεια και διαμοιρασμό bandwith με SID (αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα). Μοιράζομαι το ιντερνέτ με τον κολλητό μου που είναι στο δίπλα διαμέρισμα με μένα. Ένας τοίχος χωρίζει τα σαλόνια μας. Μιλάμε για 2 τηλεοράσεις 4Κ netflix, 3 κινητά κ 3 υπολογιστές. Το δικό μου διαμέρισμα 60τμ, το άλλο 50. Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι τα παρακάτω. 
Δεκτές οποιεσδήποτε λύσεις, access points, router, modem/router.
 

Capture123.JPG

TP-Link XDR5430, Huawei AX3 Pro, Xiaomi Redmi AX5, όλα CN (κινεζικη) version. Το XDR είναι AX5400 στα 45-50€ βγαίνει στα κινεζικά μαγαζιά (taobao,jd) και για τα λεφτά του είναι φοβερό μηχάνημα. Θα πρότεινα να μιλήσεις και με τα παιδιά στο διπλανό "αγορές από εξωτερικό" να σε βοηθήσουν αν μπορείς να το αγοράσεις χωρίς εκτελωνισμό. Τα υπόλοιπα router θα βρεις και στα γνωστά μαγαζιά τύπου banggood.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα σε όλους. έχω Vodafone 50 mbps  με προοπτική αναβάθμισης 100mbps και  πάνω θέλω ένα router  για vpn server να μπορέσει να διαχειριστεί 10 client και πάνω live streaming ,download plex server ,wifi 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, paooaka είπε

 Καλησπέρα σε όλους. έχω Vodafone 50 mbps  με προοπτική αναβάθμισης 100mbps και  πάνω θέλω ένα router  για vpn server να μπορέσει να διαχειριστεί 10 client και πάνω live streaming ,download plex server ,wifi 6

Θα σου πρότεινα Asus Ax μοντέλα 82U και 86U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paooaka είπε

 Καλησπέρα σε όλους. έχω Vodafone 50 mbps  με προοπτική αναβάθμισης 100mbps και  πάνω θέλω ένα router  για vpn server να μπορέσει να διαχειριστεί 10 client και πάνω live streaming ,download plex server ,wifi 6

Μια από τις ίδια. Με περισσότερες συσκευές, λάμπες διακόπτες, πρίζες. Περιμένω το ax82. Έπρεπε να έρθει, όταν έρθει θα μπορώ να σου πω. Έχω και ένα server με Linux και Plex στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, καλες γιορτές σε ολους με υγεία.

Ηθελα να ρωτήσω αν τo Fritz 7530 είναι plug n play σε συνδέσεις ΟΤΕ ή θέλει περαιτέρω tweak. Επίσης μπορώ να περάσω μόνος μου fastpath profile στη γραμμή μου με το Fritz; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλημερα, καλες γιορτές σε ολους με υγεία.

Ηθελα να ρωτήσω αν τo Fritz 7530 είναι plug n play σε συνδέσεις ΟΤΕ ή θέλει περαιτέρω tweak. Επίσης μπορώ να περάσω μόνος μου fastpath profile στη γραμμή μου με το Fritz; 

Συνήθως ναι. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να βάλεις μόνος σου τους κωδικούς του ΟΤΕ. Τους βρίσκεις εύκολα...

Νομίζω το interleaverd/fastpath το ορίζει εξαρχής ο ΟΤΕ. Οπότε, αλλαγές γίνονται μόνο από αυτούς. Αν λέω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια πρόταση για ADLS+ 24ρα σύνδεση που να υποστηρίζει openwrt?

Έχω το ZXHN H108L από ISP  σε σπίτι που δεν ζω μόνιμα και πέρσι είχε αποσυνδέσεις από τη γραμμή.

Τότε τους είχα πάρει τηλ. και μου έβαλαν το SNR margin στο 11, έφτιαξε αλλά έπεσε η ταχύτητα.

Τώρα έχει θέματα αποσυνδέσεων με το wifi. Και μάλλον είχε πάντα αλλά τώρα το πρόσεξα.

Σε προηγούμενο ποστ συμφορουμίτης είχε προτείνει τα TP-LINK TD-W8961N v3 και TP-LINK TD-W9970 v3. Αλλά ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με openwrt. Έχει να κανείς να προτείνει κάτι αξιόπιστο και φθηνό που να υποστηρίζει openwrt? Για σπίτι 90 τ.μ. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από superpanos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...