Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, superpanos2 είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση για ADLS+ 24ρα σύνδεση που να υποστηρίζει openwrt?

Έχω το ZXHN H108L από ISP  σε σπίτι που δεν ζω μόνιμα και πέρσι είχε αποσυνδέσεις από τη γραμμή.

Τότε τους είχα πάρει τηλ. και μου έβαλαν το SNR margin στο 11, έφτιαξε αλλά έπεσε η ταχύτητα.

Τώρα έχει θέματα αποσυνδέσεων με το wifi. Και μάλλον είχε πάντα αλλά τώρα το πρόσεξα.

Σε προηγούμενο ποστ συμφορουμίτης είχε προτείνει τα TP-LINK TD-W8961N v3 και TP-LINK TD-W9970 v3. Αλλά ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με openwrt. Έχει να κανείς να προτείνει κάτι αξιόπιστο και φθηνό που να υποστηρίζει openwrt? Για σπίτι 90 τ.μ. Ευχαριστώ

Για openwrt φτηνά router θα σου πρότεινα τα Xiaomi Gigabit 4A / AC2100 / 3Pro / 3G. Επίσης διάβασε μερικά από τα παρακάτω : Link 1 Link 2 Link 3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι ==modem-ρουτερ== προτεινετε στα 200-250ευρω για VDSL??μην με ρωτησετε για τι δουλεια το θελω,απλα πειτε μου ποια πιστευετε ειναι τοπ σε αυτο το ευρος τιμης κατα την αποψη σας...

σας ευχαριστω για τον κοπο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 10:09 ΜΜ, xristoss1 είπε

Τι ==modem-ρουτερ== προτεινετε στα 200-250ευρω για VDSL??μην με ρωτησετε για τι δουλεια το θελω,απλα πειτε μου ποια πιστευετε ειναι τοπ σε αυτο το ευρος τιμης κατα την αποψη σας...

σας ευχαριστω για τον κοπο!!!

Στα 200-250€ Fritz για modem router. Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω γιατί είναι μόνο 2 μοντέλα με WiFi 6. Αν χρειαζόσουν σκέτο router θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά αλλά και πάλι θα έπρεπε να γράψεις ανάγκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετά στα θέματα του smarthome όσο και εδώ ( αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε θέματα δικτύων) και πιστεύω έχω καταλήξει στο τι θέλω να κάνω. Θα χρειαστώ επομένως τις συμβουλές σας σε ορισμένα θέματα. 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την υπάρχουσα κατάσταση, είμαι σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 130 τετραγωνικά, 2ο όροφο, έχω οτε 24αρα ( στο σπίτι φτάνει 10-12) με speedport, και συνδεδεμένα πάνω του 3 air-condition, 2 android box, 2 TV, κινητά, ταμπλετ, laptop, συναγερμό (με ethernet). Λόγω του ότι το wifi δεν πιάνει στο τελευταίο δωμάτιο (βλ. εικόνα: το speed port ειναι στη θέση 1, το δωμάτιο θέση  2 πιάνει wifi και συνδέεται αλλά σέρνεται από ταχύτητα), έχω βάλει powerline για μεταφορά του σήματος. Αποτέλεσμα να έχω αραιά και που αποσυνδέσεις απο το νετ. 

Πάμε στο τι θέλω να κάνω. Σκοπεύω να προσθέσω smart συσκευές. Σίγουρα θερμοστάτη,  μάλλον έχω καταλήξει για κάποιους smart διακόπτες και μπριζες legrand ( είναι zigbee αν κατάλαβα καλά, δλδ μόνοτο hub συνδέεται στο ρουτερ και τα υπόλοιπα περιφερειακά στο hub?), μερικές λάμπες hue, ίσως smart θερμοσίφωνα και somfy χειρισμό τέντας ( δλδ θέλει το δικό του hub). Διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι όλες αυτές οι συσκευές θα συνδέονται καλύτερα σε ένα 2ο access point, παρα απευθείας στο speedport. Αυτό ίσως λύσει και το θέμα της εμβέλειας στο διαμέρισμα? 

Μια επιπλέον παράμετρος είναι ότι μελλοντικά θα ήθελα να μεταφέρω το δίκτυο μέχρι την πυλωτή για τοποθέτηση ip κάμερας ( οικογενειακή πολυκατοικία). Με το σκεπτικό ότι το νέο router θα βρίσκεται κοντά στον τοίχο-πρόσοψη της πολυκατοικίας (θέση 1), θα φτάνει το σήμα από το 2ο στην πυλωτή? Εαν όχι,  θα πρέπει να αγοράσω και κάνα 2 ακόμα για να τα τοποθέτησω στους κοινόχρηστους χώρους ( διάβασα για δίκτυο mesh χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες)?

Παμε στις ερωτήσεις:

1) τι προτείνετε για αγορά ρουτερ, με κριτήριο την εμβέλεια στο διαμέρισμα και τη σταθερότητα? ( Κατάλαβα ότι θα κρατήσω το speedport για voice, και το καινούργιο με ethernet σύνδεση πάνω του)

2) εαν χρειαστεί να κάνω mesh δίκτυο, αλλάζει το κριτήριο επιλογής για το πρώτο ρουτερ που θα αγοράσω? 

3) στην υπάρχουσα κατάσταση,  ο συναγερμός συνδέεται με ethernet πάνω στο speedport. Θα παραμείνει ίδια η σύνδεσμο λόγια ή θα πρέπει να κουμπώσει στο νέο ρουτερ? 

4) δεν είναι πρωταρχικό κριτήριο το πιο οικονομικό. Ας πούμε ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με Κίνα. 

5) Διάβασα για επιλογές όπως unify (ubiquity). 

Συγνώμη για το μακροσκελές του σχολίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

SmartSelect_20201228-181348_Viber.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αναβάθμιση απο tplink vr400 (forth 100 vdsl) για να μπορέσω να παίξω και με το snr υπαρχει κάποιος λόγος να παω σε AVM FRITZ!Box 7590 σε σχέση με το 7530 ?? κάποια άλλη πρόταση?

ευχαριστω  

Επεξ/σία από glazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, frap είπε

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετά στα θέματα του smarthome όσο και εδώ ( αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε θέματα δικτύων) και πιστεύω έχω καταλήξει στο τι θέλω να κάνω. Θα χρειαστώ επομένως τις συμβουλές σας σε ορισμένα θέματα. 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την υπάρχουσα κατάσταση, είμαι σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 130 τετραγωνικά, 2ο όροφο, έχω οτε 24αρα ( στο σπίτι φτάνει 10-12) με speedport, και συνδεδεμένα πάνω του 3 air-condition, 2 android box, 2 TV, κινητά, ταμπλετ, laptop, συναγερμό (με ethernet). Λόγω του ότι το wifi δεν πιάνει στο τελευταίο δωμάτιο (βλ. εικόνα: το speed port ειναι στη θέση 1, το δωμάτιο θέση  2 πιάνει wifi και συνδέεται αλλά σέρνεται από ταχύτητα), έχω βάλει powerline για μεταφορά του σήματος. Αποτέλεσμα να έχω αραιά και που αποσυνδέσεις απο το νετ. 

Πάμε στο τι θέλω να κάνω. Σκοπεύω να προσθέσω smart συσκευές. Σίγουρα θερμοστάτη,  μάλλον έχω καταλήξει για κάποιους smart διακόπτες και μπριζες legrand ( είναι zigbee αν κατάλαβα καλά, δλδ μόνοτο hub συνδέεται στο ρουτερ και τα υπόλοιπα περιφερειακά στο hub?), μερικές λάμπες hue, ίσως smart θερμοσίφωνα και somfy χειρισμό τέντας ( δλδ θέλει το δικό του hub). Διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι όλες αυτές οι συσκευές θα συνδέονται καλύτερα σε ένα 2ο access point, παρα απευθείας στο speedport. Αυτό ίσως λύσει και το θέμα της εμβέλειας στο διαμέρισμα? 

Μια επιπλέον παράμετρος είναι ότι μελλοντικά θα ήθελα να μεταφέρω το δίκτυο μέχρι την πυλωτή για τοποθέτηση ip κάμερας ( οικογενειακή πολυκατοικία). Με το σκεπτικό ότι το νέο router θα βρίσκεται κοντά στον τοίχο-πρόσοψη της πολυκατοικίας (θέση 1), θα φτάνει το σήμα από το 2ο στην πυλωτή? Εαν όχι,  θα πρέπει να αγοράσω και κάνα 2 ακόμα για να τα τοποθέτησω στους κοινόχρηστους χώρους ( διάβασα για δίκτυο mesh χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες)?

Παμε στις ερωτήσεις:

1) τι προτείνετε για αγορά ρουτερ, με κριτήριο την εμβέλεια στο διαμέρισμα και τη σταθερότητα? ( Κατάλαβα ότι θα κρατήσω το speedport για voice, και το καινούργιο με ethernet σύνδεση πάνω του)

2) εαν χρειαστεί να κάνω mesh δίκτυο, αλλάζει το κριτήριο επιλογής για το πρώτο ρουτερ που θα αγοράσω? 

3) στην υπάρχουσα κατάσταση,  ο συναγερμός συνδέεται με ethernet πάνω στο speedport. Θα παραμείνει ίδια η σύνδεσμο λόγια ή θα πρέπει να κουμπώσει στο νέο ρουτερ? 

4) δεν είναι πρωταρχικό κριτήριο το πιο οικονομικό. Ας πούμε ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με Κίνα. 

5) Διάβασα για επιλογές όπως unify (ubiquity). 

Συγνώμη για το μακροσκελές του σχολίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

SmartSelect_20201228-181348_Viber.jpg

Αρχικά αν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης ταχύτητας καλό θα ήταν να την κάνεις, μιας και θες να βαλεις μελλοντικά πολλά πράγματα στη γραμμή. Το βασικότερο πρόβλημα έχει να κάνει με το πως το speedport θα διαχειρίζεται τα δεδομένα από τις παράλληλες wifi συνδέσεις (βλ. Bufferbloat). Και σε αυτό δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά. Το speedport πάντως μπορείς να το αλλάξεις με ένα fritzbox και όλα θα περαστούν αυτόματα (username/password γραμμής) και θα δουλεύουν όλα ρολόι μαζί με το voip. Επίσης, με ένα wifi analyzer app τσεκαρε και ότι τα κανάλια σου δεν είναι πάνω σε άλλα γειτονικά, ώστε να υπάρχουν παρεμβολές. 

Νομίζω, αν και δεν είμαι ειδήμων, καλή αρχή θα ήταν ένα ax router. Το πιο vfm είναι το Huawei Ax3 Pro (quad core) το οποίο βρίσκεις πολύ πιο φθηνά από Κίνα. Μάλιστα η κινεζική έκδοση έχει και δύο (νομίζω) παραπάνω amplifiers. Το πήρα πριν ένα μήνα ~60€ από Bangood και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Άλλη λύση είναι το Xiaomi Ax3600 στα 100-120€ περίπου, με κεραία και για έξυπνες συσκευές. Μετά πας σε Asus Ax82/86/88 κλπ που πλέον είναι άλλη κατηγορία και σε τιμή, αλλά πιθανόν και σε επιδόσεις!

Όσον αφορά την εμβέλεια, κάθε σπίτι ειναι διαφορετικό. Πλέον σε όλα τα ρούτερ υπάρχει η δυνατότητα mesh οπότε έτσι λύνεται πλήρως το πρόβλημα.

Για θέματα smart home υπάρχει και ειδικό νήμα, οπότε ρώτησε κι εκεί για εμπειρίες άλλων χρηστών. Πριν προβείς σε αγορά αισθητήρων, διακοπτών κλπ., ψάξε ξανά και ξανά ότι μπορούν να συνδυαστούν κάπως (βλ. Zigbee vs wifi ...).

Επεξ/σία από diosak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 8:58 ΜΜ, frap είπε

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετά στα θέματα του smarthome όσο και εδώ ( αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε θέματα δικτύων) και πιστεύω έχω καταλήξει στο τι θέλω να κάνω. Θα χρειαστώ επομένως τις συμβουλές σας σε ορισμένα θέματα. 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την υπάρχουσα κατάσταση, είμαι σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 130 τετραγωνικά, 2ο όροφο, έχω οτε 24αρα ( στο σπίτι φτάνει 10-12) με speedport, και συνδεδεμένα πάνω του 3 air-condition, 2 android box, 2 TV, κινητά, ταμπλετ, laptop, συναγερμό (με ethernet). Λόγω του ότι το wifi δεν πιάνει στο τελευταίο δωμάτιο (βλ. εικόνα: το speed port ειναι στη θέση 1, το δωμάτιο θέση  2 πιάνει wifi και συνδέεται αλλά σέρνεται από ταχύτητα), έχω βάλει powerline για μεταφορά του σήματος. Αποτέλεσμα να έχω αραιά και που αποσυνδέσεις απο το νετ. 

Πάμε στο τι θέλω να κάνω. Σκοπεύω να προσθέσω smart συσκευές. Σίγουρα θερμοστάτη,  μάλλον έχω καταλήξει για κάποιους smart διακόπτες και μπριζες legrand ( είναι zigbee αν κατάλαβα καλά, δλδ μόνοτο hub συνδέεται στο ρουτερ και τα υπόλοιπα περιφερειακά στο hub?), μερικές λάμπες hue, ίσως smart θερμοσίφωνα και somfy χειρισμό τέντας ( δλδ θέλει το δικό του hub). Διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι όλες αυτές οι συσκευές θα συνδέονται καλύτερα σε ένα 2ο access point, παρα απευθείας στο speedport. Αυτό ίσως λύσει και το θέμα της εμβέλειας στο διαμέρισμα? 

Μια επιπλέον παράμετρος είναι ότι μελλοντικά θα ήθελα να μεταφέρω το δίκτυο μέχρι την πυλωτή για τοποθέτηση ip κάμερας ( οικογενειακή πολυκατοικία). Με το σκεπτικό ότι το νέο router θα βρίσκεται κοντά στον τοίχο-πρόσοψη της πολυκατοικίας (θέση 1), θα φτάνει το σήμα από το 2ο στην πυλωτή? Εαν όχι,  θα πρέπει να αγοράσω και κάνα 2 ακόμα για να τα τοποθέτησω στους κοινόχρηστους χώρους ( διάβασα για δίκτυο mesh χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες)?

Παμε στις ερωτήσεις:

1) τι προτείνετε για αγορά ρουτερ, με κριτήριο την εμβέλεια στο διαμέρισμα και τη σταθερότητα? ( Κατάλαβα ότι θα κρατήσω το speedport για voice, και το καινούργιο με ethernet σύνδεση πάνω του)

2) εαν χρειαστεί να κάνω mesh δίκτυο, αλλάζει το κριτήριο επιλογής για το πρώτο ρουτερ που θα αγοράσω? 

3) στην υπάρχουσα κατάσταση,  ο συναγερμός συνδέεται με ethernet πάνω στο speedport. Θα παραμείνει ίδια η σύνδεσμο λόγια ή θα πρέπει να κουμπώσει στο νέο ρουτερ? 

4) δεν είναι πρωταρχικό κριτήριο το πιο οικονομικό. Ας πούμε ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με Κίνα. 

5) Διάβασα για επιλογές όπως unify (ubiquity). 

Συγνώμη για το μακροσκελές του σχολίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

SmartSelect_20201228-181348_Viber.jpg

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο παραπάνω, για Huawei πολύ καλή λύση (ίσως η καλύτερη) για τα λεφτά του μέχρι 60€, αλλά νομίζω έχει τελειώσει το stock (ξεπουλάνε) και η τιμή ανέβηκε. Διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω τι έχω προτείνει από Κίνα. Ωραίο το σχέδιο που έκανες και μπράβο που μπήκες στον κόπο. Η καλύτερη και πιο σωστή λύση σήμερα είναι να πάρεις ένα οικονομικό router και αλλαγή ταχύτητας σε κάτι πιο γρήγορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, παιζει κανενα modem-router αυτη την στιγμη στην αργορα που να δουλευει επανω σε 

voip vdsl wind 50 αρα? με wifi 6 αν υπαρχει κατι..

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ειχα ξεχάσει να αναφέρω ότι προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης από τον πάροχο. ( αυτές τις μέρες περνάνε οπτικές ίνες στους δρόμους, στο μέλλον λογικά θα υπάρχει).

Αν κατάλαβα καλά ( δεν θα ήθελα να κάνω αγορά από banggood), καταλήγουμε μάλλον σε αυτά:

Huawei WiFi AX3 (Quad-core) WS7200-20  ( λογικά το μενού δεν θα είναι στα κινέζικα, ε?)

Xiaomi Mi AloT AX3600  ( από το mistore είναι πάλι κινέζικο το μενου?)

 

Asus Router RT-AX82U WiFi 6 AX5400  

Με το σκεπτικό ότι το speedport και το νέο ρουτερ θα πρέπει να τα τοποθετήσω στο σημείο 2 λόγω χώρου,  θα έπρεπε να κάνω δίκτυο mesh με 2 ρουτερ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, vfm θα ήταν η αγορά 2 Huawei? ( το θέμα είναι ότι χρειάζομαι στο σημείο 1 να κουμπώσω το καλώδιο ethernet του συναγερμού ,ενώ στο σημείο 2 είναι το γραφείο με το laptop, που χρειάζομαι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια.

Αποφασισα να παρω ενα EdgeRouter X ER-X γιατι δεν την παλευω αλλο με το online gaming στο σπιτι.

Ερωτηση : Χρειαζομαι κατι αλλο περα απο αυτο? Μπορω να ορισω οτι εχει σχεση με ethernet (μονο εγω εχω στο σπιτι) να παιζω μεσω αυτου και τα υπολοιπα (wifi και τηλεφωνια) να παιζουν απο το παλιο ρουτερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 1:55 ΜΜ, Balantakos είπε

Καλησπερα στην παρεα, παιζει κανενα modem-router αυτη την στιγμη στην αργορα που να δουλευει επανω σε 

voip vdsl wind 50 αρα? με wifi 6 αν υπαρχει κατι..

Ευχαριστω πολυ.

Modem router με WiFi 6 υπάρχουν από την fritz μόνο 2 μοντέλα  AVM FRITZ!Box 7530 AX , AVM FRITZ!Box 6660 cable.

Στις 31/12/2020 στις 1:15 ΠΜ, frap είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ειχα ξεχάσει να αναφέρω ότι προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης από τον πάροχο. ( αυτές τις μέρες περνάνε οπτικές ίνες στους δρόμους, στο μέλλον λογικά θα υπάρχει).

Αν κατάλαβα καλά ( δεν θα ήθελα να κάνω αγορά από banggood), καταλήγουμε μάλλον σε αυτά:

Huawei WiFi AX3 (Quad-core) WS7200-20  ( λογικά το μενού δεν θα είναι στα κινέζικα, ε?)

Xiaomi Mi AloT AX3600  ( από το mistore είναι πάλι κινέζικο το μενου?)

 

Asus Router RT-AX82U WiFi 6 AX5400  

Με το σκεπτικό ότι το speedport και το νέο ρουτερ θα πρέπει να τα τοποθετήσω στο σημείο 2 λόγω χώρου,  θα έπρεπε να κάνω δίκτυο mesh με 2 ρουτερ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, vfm θα ήταν η αγορά 2 Huawei? ( το θέμα είναι ότι χρειάζομαι στο σημείο 1 να κουμπώσω το καλώδιο ethernet του συναγερμού ,ενώ στο σημείο 2 είναι το γραφείο με το laptop, που χρειάζομαι)

 

Κινεζικά router από εξωτερικό μόνο θα βρεις. Από EU υπάρχουν μερικά μοντέλα αλλά τεχνικά είναι περιορισμένα και δεν αξίζουν σε τιμές. Μπορείς να κοιτάξεις και σε TP-link AX με WiFi 6 από EU. Διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω τα router που έχω προτείνει. Αν δεν σε περιορίζει καθόλου το τελικό ποσό τότε προχωράς στην αγορά από EU αλλά το συνολικό κόστος για 2 router με WiFi 6 θα είναι από 300-450€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

Αναφορά σε κείμενο

Κινεζικά router από εξωτερικό μόνο θα βρεις. Από EU υπάρχουν μερικά μοντέλα αλλά τεχνικά είναι περιορισμένα και δεν αξίζουν σε τιμές. Μπορείς να κοιτάξεις και σε TP-link AX με WiFi 6 από EU. Διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω τα router που έχω προτείνει. Αν δεν σε περιορίζει καθόλου το τελικό ποσό τότε προχωράς στην αγορά από EU αλλά το συνολικό κόστος για 2 router με WiFi 6 θα είναι από 300-450€. 

Τελικά προχώρησα στην αγορά ενός Huawei WiFi AX3 (Quad-core) WS7200-20 . Το τοποθέτησα αρχικά όπως προανέφερα στο σημείο 2 του σπιτιού ( όλα καλά με τις ρυθμίσεις, πολύ εύκολα) και επιβεβαίωσα ότι θα χρειαστώ και 2ο για δίκτυο mesh ( οι τοίχοι που παρεμβάλλονται είναι και πολλοί και χοντροί, δυσκολεύεσαι να καρφώσεις και ένα καρφάκι να φανταστείς).

Ερώτηση: Εχω ένα tp-link kit ( TP-Link Powerline TL-WPA8630P kit ). Εαν συνδέσω το master με το  Huawei στο σημείο 2 του σπιτιού, με το άλλο powerline στη θέση 1, θα μπορέσω να το συνδέσω με καλώδιο ethernet στο 2ο Huawei, ώστε να μοιράσει δίκτυο από εκεί το ρουτερ? ( διότι ασύρματα δεν πιάνει σε εκείνο το σημείο για να κάνει δικτυο mesh ). Γίνεται δλδ με αυτή τη συνδεσμολογία δίκτυο mesh, με ίδιες ρυθμισεις και από τα 2 ρουτερ?

Στις 28/12/2020 στις 7:58 ΜΜ, frap είπε

 

SmartSelect_20201228-181348_Viber.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι με υγεία 

Έχω σύνδεση Forhnet 51,1 mbps download και 5,30 mbps upload (αυτές είναι τιμές μήπως κάτι είναι λάθος δεν ξέρω). 

Έχω ένα Router technicolor που μου το έδωσε η Forthnet. 

Χθες μου ήρθε το Xiaomi AX1800 Router αλλά πρόσεξα ότι δεν έχει υποδοχή για LAN αλλά έχει WAN. 

Προς το παρόν κάθεται στο κουτί του. 

Είδα κάποια βίντεο στο YouTube και είδα απίστευτες διάφορες. 

Τι θα χρειαστεί ώστε να μην μείνει στο ντουλάπι και κλαίω τα λεφτά μου; 

Οποίαδηποτε βοήθεια, γνώμη δεκτή 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να αλλαξω router να βγαλω τoυ παροχου (Netis WF2409E) και να βαλω ενα αλλο γιατι δεν εχει και πολυ καλο wifi . ειδα το Huawei WiFi AX3 https://www.skroutz.gr/s/25231071/Huawei-WiFi-AX3-Dual-core.html#comments εχει κανεις αλλος εντυπωσεις απο αυτο το router η να προτεινει κατι καλυτερο σε αυτο το ευρος της τιμης περιπου ? 

Οι συσκευες που συνδεονται στο σπιτι ειναι 2 tv η μια με wifi ,3 κινητα ,1 tablet ,ενα λαπ τοπ με wifi και ενας σταθερος με ethernet και το xbox με ethernet και αυτο . Με ενδιαφερει να εχει ευκολο μενου και να ειναι ευκολο να ανοιγω πορτες και φυσικα δυνατο και απροβληματστο wifi . ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

καλησπερα παιδια θελω να αλλαξω router να βγαλω τoυ παροχου (Netis WF2409E) και να βαλω ενα αλλο γιατι δεν εχει και πολυ καλο wifi . ειδα το Huawei WiFi AX3 https://www.skroutz.gr/s/25231071/Huawei-WiFi-AX3-Dual-core.html#comments εχει κανεις αλλος εντυπωσεις απο αυτο το router η να προτεινει κατι καλυτερο σε αυτο το ευρος της τιμης περιπου ? 

Οι συσκευες που συνδεονται στο σπιτι ειναι 2 tv η μια με wifi ,3 κινητα ,1 tablet ,ενα λαπ τοπ με wifi και ενας σταθερος με ethernet και το xbox με ethernet και αυτο . Με ενδιαφερει να εχει ευκολο μενου και να ειναι ευκολο να ανοιγω πορτες και φυσικα δυνατο και απροβληματστο wifi . ευχαριστω εκ των προτερων 

AX3 Pro δεν αξίζει από Ευρώπη (διάβασε μερικές σελίδες πίσω) . Σαν router είναι πολύ καλό και θα κάνει άψογα για την δουλειά που χρειάζεσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...