Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Ashaman είπε

Ειχα το ΖΤΕ και για λιγο ειχα και το Η300. Ειδικα με το 2ο δεν την παλεψα καθολου και με τα υπολοιπα αλλα και με το σημα. Πηρα το Fritz 7530 (περιπου στα 95 συνολο απο amazon.fr warehouse) και ηταν ηδη μια χαρα σχεδον σε ολο το σπιτι το wifi. Κυριο προβλημα ηταν τα 2 υπνοδωματια λογω των καθρευτων που ηταν στην ευθεια του ρουτερ. Εβαλα ενα fritz extender καπου στη μεση και τωρα ειμαι παντου σχεδον στην 5αρα μπαντα και μερικες φορες και στην 2.4 αλλα και παλι σφαιρα. Σπιτι 90 τετραγωνικα με πολυ μεγαλο μπαλκονι.

Δλδ με ένα TP-LINK Archer C50 v4 που έχει πολύ καλά σχόλια λες να μην δω διαφορά.?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, vkarfis είπε

Δλδ με ένα TP-LINK Archer C50 v4 που έχει πολύ καλά σχόλια λες να μην δω διαφορά.?? 

Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Μπορω να σου πω μονο για τη δικη μου εμπειρια.

Φανταζομαι οτι καποιος αλλος που εχει το συγκεκριμενο θα ξερει να σου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Μπορω να σου πω μονο για τη δικη μου εμπειρια.

Φανταζομαι οτι καποιος αλλος που εχει το συγκεκριμενο θα ξερει να σου πει

ειδα τα σχόλια απ οτο AVM FRITZ!Box 7530 οντως δειχνει πολυ καλο ρουτερ. σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2021 στις 1:07 ΜΜ, Ashaman είπε

Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Μπορω να σου πω μονο για τη δικη μου εμπειρια.

Φανταζομαι οτι καποιος αλλος που εχει το συγκεκριμενο θα ξερει να σου πει

Φιλε μου με το AVM FRITZ δεν καταργεις το ρουτερ του παροχου σωστα?

κουμπώνεις το AVM FRITZ πάνω  στο ρουτερ του παροχου με ethernet  και τις συσκευές σου πανω σε αυτο  οπως και και το wifi  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους τους παρόχους και σε οποιαδήποτε DSL σύνδεση, βάζεις μόνο τo Fritz ή οποιοδήποτε άλλο DSL Router χωρίς να χρειάζεται η συσκευή του παρόχου.

Ωστόσο (επειδή δεν το συγκεκριμενοποιείς) αυτό δεν ισχύει αν η τηλεφωνία είναι VoIP. Σε αυτή την περίπτωση ισχύει το ίδιο αν ο πάροχος είναι Cosmote ή Vodafone. Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι σε Cosmote παίζει αυτόματα η τηλεφωνία ενώ στη Vodafone θα χρειασθεί να βρεις τον κωδικό της (είναι δυνατόν αυτό) και να την ρυθμίσεις χειροκίνητα στο Fritz.

Σε Nova και Wind δεν ισχύει, οπότε σε αυτούς χρειάζεται επιπλέον και ο δικός τους εξοπλισμός για την τηλεφωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχοντας αυτον εδω τον δυνόσαυρο (modem του 2012😅)  σκεφτόμουν μηπως εχει ερθει η ωρα να πάρω κάτι καινούργιο? Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο αυτα μπορει να μου προτεινει καποιος κατι με 30-40$.

Επησης θα χρειαστω κατι αλλο εκτος απο καλωδια? Θα εχω καμια διαφορα με καινουργιο μοδεμ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 13/4/2021 στις 4:52 ΜΜ, evkar είπε

Μιας και ρώτησε κάποιος παραπάνω . Το 7530 υποστηρίζει μόνο voip τηλεφωνία και όχι την παλιά κλασσική αναλογική (pots) .Μόνο το 7590 υποστηρίζει και pots . Προσέξτε το γιατί πολύ την έχουν πατήσει , και μετά ψάχνουν να τα πουλήσουν. 

Πολύ καλό το 7530 αλλά σίγουρα δεν είναι 7590 από κάθε άποψη (και τιμή φυσικά).

Την πατησα... :) δεν κανω πλακα. Δεν μπορω να συνδεσω το ασυρματο μου...
μπορω να αγορασω κανα fritz phone απο ebay?

Στις 15/4/2021 στις 5:17 ΜΜ, jkoukos είπε

To 7530 είναι το μικρό αδελφάκι του 7590 και οι μόνες διαφορές με αυτό, είναι:
α. Υποστηρίζει μόνο VoIP τηλεφωνία και γι' αυτό δεν έχει εισόδους για PSTN ή ISDN τηλεφωνία.
β. Έχει μόνο μία θύρα RJ11 για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών (έναντι 2) και δεν έχει S0 θύρα για σύνδεση ISDN συσκευών.
γ. Έχει μόνο μία θύρα USB 3.0 (έναντι 2 USB 3.0).
δ. Χαμηλότερη ταχύτητα στο WLAN 11ac και δεν υποστηρίζει MU-MIMO.
ε. Χαμηλότερη διαθέσιμη μνήμη για αποθήκευση δεδομένων.

Εχω απλη dsl γραμμη. Καμια λυση για μενα υπαρχει; Για το 7530

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά. Εχω Nova VDSL 100 Mbps. Λόγω συχνών αποσυνδέσεων, κάλεσα τεχνικό που βεβαίωσε βλάβη του δικτύου τους. Πρότεινε παρόλαυτά να αλλάξω και το router (έχω ένα ZXHN H168N). Σκεφτόμουν να πάρω το παρακάτω. Θα με καλύψει; Θα το συνδέσω απευθείας στην πρίζα και όχι πάνω στο προηγούμενο router, σωστά; Άλλες προτάσεις;

https://www.skroutz.gr/s/15898986/Tenda-AC10U.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό που κοιτάς είναι σκέτο router εσύ αν κατάλαβα θές modem router ,μη τη πατήσεις.Τα παιδιά θα σου προτείνουν σίγουρα το σωστό που χρειάζεσαι ως πιο ειδικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DREAMAX είπε

Φίλε μου αυτό που κοιτάς είναι σκέτο router εσύ αν κατάλαβα θές modem router ,μη τη πατήσεις.Τα παιδιά θα σου προτείνουν σίγουρα το σωστό που χρειάζεσαι ως πιο ειδικοί.

Αυτό υποψιάστηκα, ότι ίσως κάνω κάτι λάθος. Αν έχει κάποιος να προτεινει κάποιο, ευπρόσδεκτος...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, satsok2 είπε

Γειά χαρά. Εχω Nova VDSL 100 Mbps. Λόγω συχνών αποσυνδέσεων, κάλεσα τεχνικό που βεβαίωσε βλάβη του δικτύου τους. Πρότεινε παρόλαυτά να αλλάξω και το router (έχω ένα ZXHN H168N). Σκεφτόμουν να πάρω το παρακάτω. Θα με καλύψει; Θα το συνδέσω απευθείας στην πρίζα και όχι πάνω στο προηγούμενο router, σωστά; Άλλες προτάσεις;

https://www.skroutz.gr/s/15898986/Tenda-AC10U.html

αφου εχουν θεμα στη γραμμη δε νομίζω η αλλαγη ρουτερ θα βοηθουσε καπου.. εγω απλα αν ηθελα να αλλαξω ρουτερ θα επερνα την forthnet nova κ θα τους ελεγα περαν του προβληματος στη γραμμη ο τεχνικος σας μου προτεινε να αλλαξω ρουτερ κ παρακαλω να μου δωσετε σε αντικατασταση το ZTE H288A. εαν για καποιο λογο δε στο δωσουν πηγαινε να το ζητησεις με 20 ε απο καταστημα nova. 

για το συγκεκριμένο ρουτερ μπορεις να δεις κ εδω 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Στο σπίτι που νοικιάζω (60 τμ) , έχω βάλει Cosmote 24αρα με το γνωστό Speedport που δίνει η εταιρία.
Κλειδώνει στα 26 Mbps down και 2 Up ΑΛΛΑ το wifi του είναι, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις για κλάμματα.
Συνεχείς αποσυνδέσεις , κολλήματα , πτώση ταχύτητας κλπ κλπ. Σχεδόν μια φορά τη μέρα κανω reset για να επανέλθει. Ψάχνω λοιπόν ένα οικονομικό router (μέχρι 40 € top) για να δίνει wifi στις συσκευές μου .
Πρωτίστως με ενδιαφέρει να είναι σταθερό , να είναι dual band και αν έχει λίγο καλύτερη εμβέλεια απο αυτό της Cosmote θα το εκτιμούσα.
Να πω εδώ ότι όλες οι συσκευές μου(2 smart TV , ενα PC μ εναν ανταπορα της TP link και 2 κινητα) συνδεόνται ασύρματα μιας και η θεση του router ειναι σε μια γωνια κοντά στην εξώπορτα.
Στο δωμάτιο που είναι ακριβώς στην άλλη μεριά , δεν πιάνει καθόλου σήμα τώρα , κι έχω βάλει ένα extender της Tp link που κι αυτό μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Τι θα μου προτείνατε σε αυτά τα χρήματα , από ελληνικά καταστήματα;
Δε θέλω να μπλέξω με bangood , aliexpress κλπ

 

house.png

Επεξ/σία από ippokampos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ippokampos είπε

Καλησπέρα.

Στο σπίτι που νοικιάζω (60 τμ) , έχω βάλει Cosmote 24αρα με το γνωστό Speedport που δίνει η εταιρία.
Κλειδώνει στα 26 Mbps down και 2 Up ΑΛΛΑ το wifi του είναι, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις για κλάμματα.
Συνεχείς αποσυνδέσεις , κολλήματα , πτώση ταχύτητας κλπ κλπ. Σχεδόν μια φορά τη μέρα κανω reset για να επανέλθει. Ψάχνω λοιπόν ένα οικονομικό router (μέχρι 40 € top) για να δίνει wifi στις συσκευές μου .
Πρωτίστως με ενδιαφέρει να είναι σταθερό , να είναι dual band και αν έχει λίγο καλύτερη εμβέλεια απο αυτό της Cosmote θα το εκτιμούσα.
Να πω εδώ ότι όλες οι συσκευές μου(2 smart TV , ενα PC μ εναν ανταπορα της TP link και 2 κινητα) συνδεόνται ασύρματα μιας και η θεση του router ειναι σε μια γωνια κοντά στην εξώπορτα.
Στο δωμάτιο που είναι ακριβώς στην άλλη μεριά , δεν πιάνει καθόλου σήμα τώρα , κι έχω βάλει ένα extender της Tp link που κι αυτό μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Τι θα μου προτείνατε σε αυτά τα χρήματα , από ελληνικά καταστήματα;
Δε θέλω να μπλέξω με bangood , aliexpress κλπ

 

house.png

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 12:26 ΜΜ, sndev είπε

αφου εχουν θεμα στη γραμμη δε νομίζω η αλλαγη ρουτερ θα βοηθουσε καπου.. εγω απλα αν ηθελα να αλλαξω ρουτερ θα επερνα την forthnet nova κ θα τους ελεγα περαν του προβληματος στη γραμμη ο τεχνικος σας μου προτεινε να αλλαξω ρουτερ κ παρακαλω να μου δωσετε σε αντικατασταση το ZTE H288A. εαν για καποιο λογο δε στο δωσουν πηγαινε να το ζητησεις με 20 ε απο καταστημα nova. 

για το συγκεκριμένο ρουτερ μπορεις να δεις κ εδω 

 

 

Σ'ευχαριστώ! Η εγκατάσταση πιστεύεις θα με δυσκολέψει σαν αρχάριο; Η απλά θέλει μόνο τους κωδικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...