Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ενα  TPLINK ΑC1200.Το οποιο  ειναι  το  μοντέμ μου εδω και  2 χρονια  με  σύνδεση  COSMOTE ADSL 24αρα.Ειχα τα ψιλοθεματακια μου  με  αποσυνδέσεις  και  κολλήματα  όσο είμουν στην  COSMOTE. Πήρα λοιπον  την αποφαση να  φύγω απο  την   COSMOTE για την  Vodafone,λογω συμφέρουσας προσφοράς,και  αναβάθμισης σε VDSL 50αρα. Η Vodafone σήμερα μου έστειλε  το  ρούτερ,(ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α).
Οι ερωτήσεις  μου  είναι οι εξής:
Α)Να  χρησιμοποιήσω το Vodafone (ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α) ή όχι;;
Β)Να μείνω στο TPLINK ΑC1200?Και εάν ναι με  ποιές ρυθμίσεις;;Στο  setup  του  μοντεμ(ΑC1200)  δεν  εχει  την Vodafone
Γ)Εαν  δεν  μου  κάνουν  και  τα 2 μοντέμ,μπορειτε να  μου  προτεινετε κάποιο  το οποιο θα  ειναι  καλο αξιοπιστο και  θα   με  γλυτώσει  απο σκοτούρες και μουρμούρες;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Η τηλεφωνία σου θα είναι μέσω χαλκού ή voip; Αν γυρίσεις σε voip θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ΖΤΕ, αν όχι μπορείς και το άλλο. Πάντως το ΖΤΕ μάλλον είναι καλύτερο από το Tp-Link που έχεις, δεν αναφέρεις και ποιο ακριβώς μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, grgz είπε

Η τηλεφωνία σου θα είναι μέσω χαλκού ή voip; Αν γυρίσεις σε voip θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ΖΤΕ, αν όχι μπορείς και το άλλο. Πάντως το ΖΤΕ μάλλον είναι καλύτερο από το Tp-Link που έχεις, δεν αναφέρεις και ποιο ακριβώς μοντέλο.

Δεν  μου  ειπαν  για  Voip.Οπότε χαλκό
Το μόντεμ  της  TPLink που  ανέφερα πιο πάνω ειναι  το AC1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fuel7 είπε


Το μόντεμ  της  TPLink που  ανέφερα πιο πάνω ειναι  το AC1200.

Το AC1200 καθορίζει το εύρος της ασύρματης σύνδεσης και ΔΕΝ είναι το μοντέλο της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, grgz είπε

Το AC1200 καθορίζει το εύρος της ασύρματης σύνδεσης και ΔΕΝ είναι το μοντέλο της συσκευής.

Ωραια, ευχαριστω πολυ για την διεκρινηση.Ειναι λοιπον το Archer VR400 Ver 2.

Επεξ/σία από Fuel7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fuel7 είπε

Ωραια, ευχαριστω πολυ για την διεκρινηση.Ειναι λοιπον το  Archer VR400 Ver 2.

Εγώ για τα TP-Link έχω καλή γνώμη, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να δεις πως συμπεριφέρεται. Το ΖΤΕ που σου έδωσαν είναι ίσως καλύτερο αφού όλες οι θύρες του είναι Gigabit ενώ του TP-Link μόνο η μία και επίσης όσο το έχω δουλέψει είναι σταθερό.

Τώρα για να παίξει το TP-Link στη γραμμή σου θα πρέπει να του περάσεις τα στοιχεία της σύνδεσης που θα σου δώσει η Vodafone αλλά σίγουρα παίζει και με username [email protected] και password guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grgz είπε

Εγώ για τα TP-Link έχω καλή γνώμη, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να δεις πως συμπεριφέρεται. Το ΖΤΕ που σου έδωσαν είναι ίσως καλύτερο αφού όλες οι θύρες του είναι Gigabit ενώ του TP-Link μόνο η μία και επίσης όσο το έχω δουλέψει είναι σταθερό.

Τώρα για να παίξει το TP-Link στη γραμμή σου θα πρέπει να του περάσεις τα στοιχεία της σύνδεσης που θα σου δώσει η Vodafone αλλά σίγουρα παίζει και με username [email protected] και password guest.

Και εγω εχω καλη  αποψη.Στην ουσια  ειχα πολυ  μικρα θεματακια με αυτο,αλλα  θελω οπως καταλαβαινεις  να  εχω τα λιγοτερα δυνατα προβλήματα,με  την  μεταβαση  στην  αλλη  εταιρια  και  σε ταχυτητα.Δεν  μου  ειναι προβλημα  να  αλλαξω μοντεμ σε κατι  αλλο,απο  αυτο που  μου  δινει  ο πάροχος,ή αυτο που  έχω. Αρκει  να  μην  εχω προβλήμα  η να  εχω τα λιγοτερα δυνατον προβλήματα και  να  ειναι  και  VFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Και εγω εχω καλη  αποψη.Στην ουσια  ειχα πολυ  μικρα θεματακια με αυτο,αλλα  θελω οπως καταλαβαινεις  να  εχω τα λιγοτερα δυνατα προβλήματα,με  την  μεταβαση  στην  αλλη  εταιρια  και  σε ταχυτητα.Δεν  μου  ειναι προβλημα  να  αλλαξω μοντεμ σε κατι  αλλο,απο  αυτο που  μου  δινει  ο πάροχος,ή αυτο που  έχω. Αρκει  να  μην  εχω προβλήμα  η να  εχω τα λιγοτερα δυνατον προβλήματα και  να  ειναι  και  VFM.

Βάλε το ΖΤΕ και πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγη βοήθεια με πιθανή αγορά καινούργιου modem/router ή σκέτου router.

Αυτή την στιγμή έχω ένα technicolor tg788n v2 από το 2016 μέσω forthnet/nova για 100αρα vdsl. Τον τελευταίο χρόνο κάνει διάφορες διακοπές το ασύρματο παρότι έχουμε αλλάξει με τον τεχνικό της εταιρείας 2-3 κανάλια, αλλά μέσω καλωδίου δεν έχει πρόβλημα(πιάνει 90 στην 100αρα σύνδεση χωρίς διακοπές ή άλλα προβλήματα). Μου πρότειναν να αγοράσω ένα από την εταιρεία που δίνουν με 20€. Και τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής.

Αξίζει αυτό που δίνουν, να πάρω ένα άλλο από κανένα σκρουτζομάγαζο με παρόμοια λεφτά ή να κοιτάξω για router μόνο και να το βάλω πάνω στο παλιό και να απενεργοποιήσω το router του technicolor(αν αξίζει κάτι τέτοιο με την ηλικία του technicolor). Επίσης λίγο που ψάχνω μερικές μέρες τώρα σκέφτομαι αν αξίζει και η αγορά προιόντος με wifi6 αντί wifi5 και αν έχει νόημα η θύρα usb που έχουν κάποια και αν ναι που μπορώ να την χρησιμοποιήσω. 
Σαν budget έχω μέχρι 60-70€ και γενικότερα το θέλω για πρόσβαση σε δύο ορόφους.

Συγγνώμη εκ των προτέρων για τα πολλά μαζεμένα που ρωτάω αλλά είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα των δικτύων.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αλλάξω modem/router,εχω αρκετές συσκευες συνέχεια συνδεμένες (10-20),καποιες 2-3 τοιχους μακρια και χάνουν καπου καπου το δικτυο, και εχω στήσει και ενα μικρό truenas server o οποιος εύκολα τερματίζει τα 100mbps που δίνει το ethernet του router του cosmote. Σκεφτόμουν και για σκέτο ρούτερ αλλα δεν χρησιμοποιώ καθόλου το τηλέφωνο οποτε προτιμώ μια συσκευή αντι για δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι κάνεις αν σου χαλάσει το modem/router της cosmote? Σου το αντικαθιστούν δωρεάν με άλλο? Πληρώνεις για καινούργιο? Επιστρέφεις το παλιό? Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω νοβα 24mbps δεν παει παραπανω εδω που ειμαι. Για να αποφυγω το χρεπι ΖΤΕ108Ν v2.5 λεω να παρω ενα ρουτερ μεχρι 50€. Ή ενα μοντεμ ρουτερ με 50€ ακομα καλυτερα να εχω μια συσκευη,

θα ηθελα να εχει και κατι σε vpn (ισως για netflix) αν και χρησιμοποιω τα browser plug in μεχρι τωρα.

εχω βρει αυτο. https://www.huaweistore.gr/el/axesouar/routers/huawei-ax3-quad-core-mobile-wifi-router_131149/?_gl=1*eu15lh*_up*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIppvnrNON9QIV2OJ3Ch1-4w79EAAYASAAEgJIMvD_BwE
που βγαινει 40€ με κουπονι.

Δεν εχω κ ιδεα απο vpn routing θα το μαθω στην πορεια. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις είναι σκέτο WiFi Router και όχι DSL Router όπως το ΖΤΕ, οπότε δεν μπορεί να συνδεθεί στην τηλεφωνική γραμμή και ούτε έχει δυνατότητα να συγχρονίσει σε DSL σύνδεση.

Για φθηνό DSL Router με δυνατότητα VPN κοίτα προς την TP-Link, αν και δύσκολα πιστεύω να βρεις κάτι σε αυτό το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Αυτό που δείχνεις είναι σκέτο WiFi Router και όχι DSL Router όπως το ΖΤΕ, οπότε δεν μπορεί να συνδεθεί στην τηλεφωνική γραμμή και ούτε έχει δυνατότητα να συγχρονίσει σε DSL σύνδεση.

Θα βαλω bridge mode το παλιο. Σε wifi router τι παιζει μεχρι 50€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...