Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Nithron είπε

Καλησπέρα και από μένα. Μετακόμισα σε περιοχή όπου η COSMΟΤΕ είναι γεμάτη και δίνει μόνο 24άρες πλέον και έτσι αναγκαστικά VODAFONE 100 Mbps και τσουπ να σου το h300s με το οποίο είχα φριχτές εμπειρίες παλιότερα σε εξοχικό ώσπου άλλαξα σε COSMΟΤΕ. Οπότε το ερώτημα που θέτω είναι το εξής: Θέλω να κάνω bridge το H300s και να βάλω δικό μου router χωρίς τηλεφωνία, ΜΟΝΟ ιντερνετ. Φανταζόμουν ότι θα γινόταν γιατί δεν με νοιάζει το τηλέφωνο αλλά δεν βρίσκω το πώς! Ξέρει κανείς? 🙈

Θες το H300s να έχει επάνω του την γραμμή ως 1ο router και μετά άλλο router να κάνει την διαχείριση του internet σε bridge mode; Αν ναι, αυτό γίνεται. Αν έχεις θέμα με το H300s ζήτα να στο αλλάξουν με H267A (αλλά να φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα πχ 10 αποσυνδέσεις και πάνω την μέρα).
Αν πάλι θες να βάλεις άλλο router επάνω που να είναι και Modem και ας χάσεις το voip, δεν σε σταματάει κάτι! PPPoE HSI_V username: [email protected] password: guest ή αν για κάποιο λόγο δεν κάνει login, καλείς και ζητάς custom username/password

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, comfuzio said:

Θες το H300s να έχει επάνω του την γραμμή ως 1ο router και μετά άλλο router να κάνει την διαχείριση του internet σε bridge mode; Αν ναι, αυτό γίνεται.

Πώς γίνεται σε bridge mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπες με τα παρακάτω στοιχεία 

username=superuser
password=4tfbckam

Αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία μπορείς να πάρεις τα στοιχεία της κάνοντας δεξί κλίκ στο πεδίο του κωδικού VOIP, έλεγχος, σβήνεις τη λέξη password από το console mode και εμφανίζεται ο κωδικός κανονικά.

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε modem router της αγοράς το οποίο θα σου κάνει τη δουλεία, στήνεις μια PTM σύνδεση, PPPoE, VLAN 835 , username: [email protected], password:guest

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ThisIsIt είπε

Καλησπέρα, μπες με τα παρακάτω στοιχεία 

username=superuser
password=4tfbckam

Αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία μπορείς να πάρεις τα στοιχεία της κάνοντας δεξί κλίκ στο πεδίο του κωδικού VOIP, έλεγχος, σβήνεις τη λέξη password από το console mode και εμφανίζεται ο κωδικός κανονικά.

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε modem router της αγοράς το οποίο θα σου κάνει τη δουλεία, στήνεις μια PTM σύνδεση, PPPoE, VLAN 835 , username: [email protected], password:guest

 

Μπορουμε δηλαδη να λειτουργησουμε και το τηλεφωνο , με αλλο ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThisIsIt είπε

Ναι εφόσον γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις. 

Ειναι ευκολο να τις γραψεις , θελω να καταργησω το ρουτερ αυτο και να βαλω καποιο αλλο . αλλα δεν μου δουλευε το τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teodgeor είπε

Ειναι ευκολο να τις γραψεις , θελω να καταργησω το ρουτερ αυτο και να βαλω καποιο αλλο . αλλα δεν μου δουλευε το τηλεφωνο

οι πρώτες 2 εικόνες είναι οι ρυθμίσεις της τηλεφωνίας, σου δείχνω και τον τρόπο για το πως θα πάρεις τον κωδικό πρόσβασης.

η τρίτη εικόνα είναι οι ρυθμίσεις WAN και VLAN για την τηλεφωνία.

Πιθανόν το ρουτερ που έχεις να μην έχει τις καρτέλες ακριβώς όπως το sercomm h300s, με λίγο ψάξιμο θα τα βρείς.

gfg.PNG

gfg2.PNG

gfg3.PNG

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εαν επιρεάζεται επειδή είναι online , εγώ πήρα τους κωδικούς χωρίς σύνδεση.

Μόλις τώρα, ThisIsIt είπε

Δεν ξέρω, εαν επιρεάζεται επειδή είναι online , εγώ πήρα τους κωδικούς χωρίς σύνδεση.

Διαφορετικά δοκίμασε το routerhak ή το h300s voip backup ή βρές ενα zte zxhn h267a , αποθήκευσε το config file , πέτα το στο router pass view και βρές απο εκεί τους κωδικούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες από cosmote πήγα Vodafone 100 γραμμή κου δώσανε αυτό το router το h300s  το πρόβλημα που έχω είναι ότι μπλοκάρει την iptv που έχω στη Samsung smart TV. Με το παλιό ρουτερ του ΟΤΕ δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχω τηλέφωνο 

Γίνεται να ξεμπλόκαρει το router της Vodafone? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2022 στις 2:16 ΠΜ, ThisIsIt είπε

Καλησπέρα, μπες με τα παρακάτω στοιχεία 

username=superuser
password=4tfbckam

Αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία μπορείς να πάρεις τα στοιχεία της κάνοντας δεξί κλίκ στο πεδίο του κωδικού VOIP, έλεγχος, σβήνεις τη λέξη password από το console mode και εμφανίζεται ο κωδικός κανονικά.

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε modem router της αγοράς το οποίο θα σου κάνει τη δουλεία, στήνεις μια PTM σύνδεση, PPPoE, VLAN 835 , username: [email protected], password:guest

 

ok τους πηρα τους κωδικους , μπορω να τους βαλω σε αυτο , zxhn268n ; ειναι πολυ πιο σταθερο ή μπορω να τοχρησιμοποιησω πίσω απο αλλο ρουτερ μόνο για τηλεφωνία

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zxhn h268n και της wind και του ΟΤΕ , δεν μπορουν να παιξουν voip σε αλλο παροχο, διοτι δεν εχουν βρεθει root passwords για να μπορεσεις να εχεις πληρη προσβαση στα menu του VOIP, εγω θα σου ελεγα να ζητησεις αντικατάσταση του sercom με ενα zhxn h267a το οποιο ειναι και gigabit ethernet παρά να χρησιμοποιήσεις το h268n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ThisIsIt είπε

το zxhn h268n και της wind και του ΟΤΕ , δεν μπορουν να παιξουν voip σε αλλο παροχο, διοτι δεν εχουν βρεθει root passwords για να μπορεσεις να εχεις πληρη προσβαση στα menu του VOIP, εγω θα σου ελεγα να ζητησεις αντικατάσταση του sercom με ενα zhxn h267a το οποιο ειναι και gigabit ethernet παρά να χρησιμοποιήσεις το h268n.

Mε το h268n που ειχα απο την wind δυο χρονια δεν ειχα προβλημα, τωρα με την vodafone και το H300 εχω προβλημα και ειπα μηπως μπορεσω να χρησιμοποιησω το h268n, αλλα οπως μου ειπες δεν εχουμε προσβαση στο voip.

 

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω τους DNS Servers σε ένα Vodafone H300s και να βάλω άλλους πχ:

(Google DNS Servers - IPv4 DNS Servers - Primary DNS: 8.8.8.8 - Secondary DNS: 8.8.4.4)

η

(Cloudflare DNS Servers - IPv4 DNS Servers - Primary DNS: 1.1.1.1 - Secondary DNS: 1.0.0.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...