Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, το να αναβαθμισω απο adsl σε vdsl θα προκαλεσει και μειωση του ping σε mp παιχνιδια? Γιατι διαισθητικα νομιζω πως ναι αλλα οσο το ψαχνω η απαντηση μαλλον ειναι οχι

οχι.δεν εχει σημασια αν εισαι adsl η vdsl αλλα αν εισαι fast path ή οχι.μερικοι παροχοι απο το αστικο κεντρο δεν δινουν fast path κιολας οποτε θα εισαι interleave.

Home > Broadband Connection > DSL Connection Overview | Details

cplngrxl.gifDSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 2:12:29 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.080 / 19.968 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 17.063 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 11,5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 12.196 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 61 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 2.142 / 59

Αυτα εχει τωρα και το μανταριν δε το βλεπω σωστα..... γιατι??

 

α.εισαι annex a οποτε εισαι σωστα.επισης γραψε μου το margin κατευθειαν μετα το reboot για να δω ποσο εισαι.αν εισαι 11 παρε τον οτε και ζητα 9 ή 6.αν εισαι 9 δοκιμασε μηπως στο κανουν 6 .καποιοι λενε οτι στο κανουν αλλοι λενε οτι οχι.το μανταριν δεν το βλεπεις σωστα τι εννοεις?τι ειναι το μανταριν?

Παιδιά έβγαλε το crazysundays το ASUS DSL-N17U (adsl/vdsl) στα 65. Με δεδομένο ότι αρχικά τουλάχιστον θα το χρησιμοποιώ για adsl, υπάρχει κάτι καλύτερο για adsl μέχρι αυτά τα χρήματα; Από ασύρματο πώς πάει; Το χρειάζομαι να πιάνει με παρεμβαλλόμενο όροφο, μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με 2-3 router αλλά με ανησυχούν λίγο οι εσωτερικές κεραίες...

στα λεφτα του μια χαρα για adsl/vdsl.το 9980 της tp link ειναι αρκετα πιο ακριβο.αν θες μπορεις να μην βαλεις το δικο του wireless αν δεν παιζει καλα και να βαλεις ενα παλιο adsl router να κανει το wifi.η μπορεις να βαλεις το asus να δινει wireless εκει που θες και ενα παλιο ρουτερ να το κανεις access point και να το βαλεις καπου πιο κοντα προς τον χωρο που δεν ειχες καλο σημα.απλα θα πρεπει να βαλεις καλωδιο ethernet για να ενωθει με το asus εκτος αν βαλεις powerline.n300 wireless δινει.not bad.

 

ρουτεράρα, τρελό εργαλείο, στα λεφτά αυτά μονόδρομος. Το wifi θα σε απογοητευσει λίγο.

μπορει να βαλει καποιο παλιο adsl router για ασυρματο αν θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι ρουτερ προτείνετε μέχρι 50 ευρώ (μπορώ να το ανεβάσω εάν είναι κάποιο πιο vfm) (η γραμμή μου είναι adsl) χρησιμοποιώ ethernet for pc και wifi στο ίδιο δωμάτιο για το κινητό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρουτερ προτείνετε μέχρι 50 ευρώ (μπορώ να το ανεβάσω εάν είναι κάποιο πιο vfm) (η γραμμή μου είναι adsl) χρησιμοποιώ ethernet for pc και wifi στο ίδιο δωμάτιο για το κινητό μου

tp link 8970 εκτος αν θες να πας στο 9980 που ειναι dual band και vdsl για μελλοντικη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω VDSL απο Wind και το ρούτερ είναι  το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν, αξίζει να αγοράσω το ASUS DSL-N17U ; Tα στατιστικά της γραμμής μου είναι Link.png Site: αυτά και το θέμα που έχω με το συγκεκριμένο ρούτερ είναι οτι όταν τερματίζει το bandwidth της γραμμής σε download πολλές φορές φαίνεται οτι δεν μπορει να το διαχειριστεί σωστά και κάνει restart. Θα έχω κάποιο όφελος απο το ASUS ή ειναι θέμα γραμμής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω VDSL απο Wind και το ρούτερ είναι  το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν, αξίζει να αγοράσω το ASUS DSL-N17U ; Tα στατιστικά της γραμμής μου είναι Link.png Site: αυτά και το θέμα που έχω με το συγκεκριμένο ρούτερ είναι οτι όταν τερματίζει το bandwidth της γραμμής σε download πολλές φορές φαίνεται οτι δεν μπορει να το διαχειριστεί σωστά και κάνει restart. Θα έχω κάποιο όφελος απο το ASUS ή ειναι θέμα γραμμής; 

απο zte δεν περιμενω και πολλα.Παρε ή το asus (απλα δεν εχουμε και πολυ feedback ) ή μετα μπορεις να πας στο tp link 9980 Που το εχουν αγορασει πολλα ατομα :).Και τα 2 θα παιξουν καλυτερα απο το zte.Εφοσον παιρνεις απο kv λογικα ,το vlan id ειναι 835.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Home > Broadband Connection > DSL Connection Overview | Details

cplngrxl.gifDSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 2:12:29 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.080 / 19.968 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 17.063 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 11,5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 12.196 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 61 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 2.142 / 59

Αυτα εχει τωρα και το μανταριν δε το βλεπω σωστα..... γιατι??

 

Καλημερα πουλινο... ηθελα να πω  Margin στο πιο πανω...... μετα απο προσπαθειες νομιζω οτι ειναι πολυ καλα τωρα!!! 

 

 

 
Physical Connectivity OK
DSL Connection
 
Link Information
 
Uptime: 0 days, 23:08:49
 
DSL Type: G.992.5 annex A
 
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.099 / 21.788
 
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.563
 
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
 
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
 
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,5
 
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 8,5
 
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
 
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Link (Remote): 0
 
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
 
FEC Errors (Up/Down): 3 / 0
 
CRC Errors (Up/Down): 3 / 410
 
HEC Errors (Up/Down): 2.346 / 308
 
 
 
 
 
Ευχαριστω για την βοηθεια.... νομιζω οτι εχω Σουπερ γραμμη!!!  :-D  B)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modem router vdsl για να αντικατάστισω αυτό του ΟΤΕ μιας και διαβάζω διαφορά ότι έχει πρόσβαση ο ΟΤΕ ακόμα και στο εσωτερικό δίκτυο μας. Ισχύει αυτό? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos Ευχαριστώ για την απάντηση  :-D

τιποτα.anytime.

Γειά χαρά. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modem router vdsl για να αντικατάστισω αυτό του ΟΤΕ μιας και διαβάζω διαφορά ότι έχει πρόσβαση ο ΟΤΕ ακόμα και στο εσωτερικό δίκτυο μας. Ισχύει αυτό? .

πρωτα ειχαμε το ραδιο αρβυλα οτι ο οτε εχει φτιαξει 842 accounts για να μπαινει και το zte τωρα εχουμε οτι μπαινει και στο εσωτερικο μας δικτυο.τι αλλο θα ακουσουμε?οτι καποιος εχει προσβαση στο ρουτερ δεν σημαινει οτι μπαινει στο Pc σου.αμα ηταν ολα ετσι ευκολα τοτε παλια που ολα τα ρουτερ της on ηταν ανοιχτα θα ειχαν hackarei Ολα τα Pc απο πισω.

αν τωρα θες κατι αλλο μπορεις να πας

σε adsl το tp link 8970 ή το 8980 που ειναι dual band.

σε vdsl το tp link 9980 .

μπορεις βεβαια αν ειναι να πας καποια στιγμη σε vdsl να παρεις απο τωρα το 9980 για να μην αλλαζεις μετα.

Καλημερα πουλινο... ηθελα να πω  Margin στο πιο πανω...... μετα απο προσπαθειες νομιζω οτι ειναι πολυ καλα τωρα!!! 

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.099 / 21.788

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.563
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 15,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 8,5
Ευχαριστω για την βοηθεια.... νομιζω οτι εχω Σουπερ γραμμη!!!  :-D  B)

μια χαρα και βλεπω 9 margin.και σε vdsl μπορεις να πας κιολας.εισαι αρκετα κοντα στο αστικο κεντρο οποτε το εχεις το 30 αρι και λογικα και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα ειχαμε το ραδιο αρβυλα οτι ο οτε εχει φτιαξει 842 accounts για να μπαινει και το zte τωρα εχουμε οτι μπαινει και στο εσωτερικο μας δικτυο.τι αλλο θα ακουσουμε?οτι καποιος εχει προσβαση στο ρουτερ δεν σημαινει οτι μπαινει στο Pc σου.αμα ηταν ολα ετσι ευκολα τοτε παλια που ολα τα ρουτερ της on ηταν ανοιχτα θα ειχαν hackarei Ολα τα Pc απο πισω.

αν τωρα θες κατι αλλο μπορεις να πας

σε adsl το tp link 8970 ή το 8980 που ειναι dual band.

σε vdsl το tp link 9980 .

μπορεις βεβαια αν ειναι να πας καποια στιγμη σε vdsl να παρεις απο τωρα το 9980 για να μην αλλαζεις μετα.

μια χαρα και βλεπω 9 margin.και σε vdsl μπορεις να πας κιολας.εισαι αρκετα κοντα στο αστικο κεντρο οποτε το εχεις το 30 αρι και λογικα και παραπανω.

 

 

Εννοειτε οτι μπαινει και στα pc αμα ξερει το τροπο. Βασικα ειναι απο πολυ ευκολο μεχρι.... γελοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή modem-router. Αυτή τη στιγμή έχω το thomson TG585v7 (που έδινε η forthnet) και που έχει τα χρονάκια του. Οπότε λέω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο αλλά όχι και πολύ ακριβό.
Προς το παρόν είμαι ανάμεσα στο ASUS DSL-N17U (το έχει προσφορά το e-shop) και το TP-Link TD-W9980.

 

Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η κάλυψη του wi-fi. Και τα δύο έχουν εσωτερικές κεραίες για τη 2.4GHz μπάντα οπότε με προβληματίζει για το πόσο καλή θα είναι η κάλυψη των δυο αυτών. (φαντάζομαι βέβαια ότι θα είναι πολύ καλύτερα από το thomson που έχω τώρα.
Το TP-Link έχει εξωτερικές για τη 5GHz μπάντα, αλλά δε νομίζω να έχω συσκευή που να συνδέεται σε αυτή. Το Asus έχει καλύτερη μνήμη και flash.
Από ότι έχω καταλάβει από ότι έχω διαβάσει το asus για καλύτερες ταχύτητες- περισσοτερες συσκευές (SNR ρυθμιση - μνήμη), το TP-Link για καλύτερη σταθερότητα γραμμής (αν και η forthnet εχει broadcom)

Η γραμμή μου έχει τα στοιχεία (αρχείο που επισυνάπτω)

Στα λεφτά αυτά υπάρχει κάτι καλύτερο να κοιτάξω? (κυρίως προς το wifi) ή η διαφορά που θα δω από το thomson ειναι αρκετά μεγάλη που ας μείνω σε αυτά? Και από τα δύο ποιο προτείνετε?

 

 

Το thomson μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν extender - repeater ή κάτι άλλο για να μην παει χαμένο? (ευχαριστώ)...

post-112646-0-73563600-1458059976_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 8970 εκτος αν θες να πας στο 9980 που ειναι dual band και vdsl για μελλοντικη χρηση

 

Τρ έχω αυτό που δίνει ΟΤΕ και έχω συχνές αποσυνδεσεις. Εαν πάρω κάποιο αυτά θα διορθωθεί το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή modem-router. Αυτή τη στιγμή έχω το thomson TG585v7 (που έδινε η forthnet) και που έχει τα χρονάκια του. Οπότε λέω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο αλλά όχι και πολύ ακριβό.

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα στο ASUS DSL-N17U (το έχει προσφορά το e-shop) και το TP-Link TD-W9980.

 

Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η κάλυψη του wi-fi. Και τα δύο έχουν εσωτερικές κεραίες για τη 2.4GHz μπάντα οπότε με προβληματίζει για το πόσο καλή θα είναι η κάλυψη των δυο αυτών. (φαντάζομαι βέβαια ότι θα είναι πολύ καλύτερα από το thomson που έχω τώρα.

Το TP-Link έχει εξωτερικές για τη 5GHz μπάντα, αλλά δε νομίζω να έχω συσκευή που να συνδέεται σε αυτή. Το Asus έχει καλύτερη μνήμη και flash.

Από ότι έχω καταλάβει από ότι έχω διαβάσει το asus για καλύτερες ταχύτητες- περισσοτερες συσκευές (SNR ρυθμιση - μνήμη), το TP-Link για καλύτερη σταθερότητα γραμμής (αν και η forthnet εχει broadcom)

 

Η γραμμή μου έχει τα στοιχεία (αρχείο που επισυνάπτω)

 

Στα λεφτά αυτά υπάρχει κάτι καλύτερο να κοιτάξω? (κυρίως προς το wifi) ή η διαφορά που θα δω από το thomson ειναι αρκετά μεγάλη που ας μείνω σε αυτά? Και από τα δύο ποιο προτείνετε?

 

 

Το thomson μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν extender - repeater ή κάτι άλλο για να μην παει χαμένο? (ευχαριστώ)...

το v7 ειναι λιγο παλιο συν οτι με σχεση ενα πιο νεο μπορει να εχεις και χαμηλοτερο sync

απο το καινουριο.

ναι και τα 2 πιστευω οτι θα παιξουν καλυτερα απο το thomson σε θεμα wireless.το thomson βεβαια μετα

μπορεις να το κανεις access point αμα θες.καποια κινητα παιζουν στα 5ghz.πρεπει να δεις

αν ειναι τα δικα σου.το καλο ειναι οτι παιζει και τα 2 bands ταυτοχρονα.

το asus ειναι πραγματι λιγο πιο gadget απο το tp link

το tp link ειναι dual band ενω το asus οχι

το asus παιζει και στα 2 annex βεβαια αλλα ειναι και λιγο αχρηστο αυτο.

το asus λενε οτι αλλαζεις το snr μεσα απο το μενου.

το tp link εχει cli αλλα δεν ξερω αν το κανει .

και τ 2 εχουν wan και τα 2 ειναι gigabit.

το asus λεει οτι μπορεις να βαλεις και 3g stick στην usb ενω το tp link δεν φαινεται να το κανει.

specs απο το ενα

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W9980.html#specifications

specs απο το αλλο.

https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/specifications/

απο εκει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

η asus το παει λιγο πιο στο extreme αντιθετα με την tp link που ειναι πιο συμβατικη.

η forthnet εχει και broadcom=alcatel αλλα και siemens=infineon.

αν εισαι σε alcatel για να παρεις τα max πρεπει να ζητησεις οχι απλα 6 margin αλλα no rfi.

κοινως free no rfi.αλλιως θα σου κοβει λιγο ταχυτητα και θα φαινεται σαν gap στο τελος αμα δεις γραφημα

με τα bits per tone.

σε αυτα τα λεφτα δεν θα βρεις κατι αλλο περα απο αυτα τα 2 και το tp link vr200.

καταρχην για την διαφορα που λες.θα δεις και στο wireless και ισως και στον συγχρονισμο αλλα οχι και κατι το τελειως τρελλο ειδικα στον συγχρονισμο.εξαρτατε απο εκει και περα τι θες απο το ρουτερ που θα παρεις.για απλη χρηση μπορει να πεις οκ δεν ειδα πολλες διαφορες.αλλα για πιο βαρβατη χρηση ναι εχει διαφορες.

πχ τa tplink δινουν και καλο qos οσο θυμαμαι.εχουν τις usb να βαλεις δισκο.

για την γραμμη σου τωρα.εισαι κανα χιλιομετρο απο τον οτε και βλεπω 14,5mbit σχεδον ενω μπορεις παραπανω.

ο λογος ειναι οτι βλεπω οτι για καποιο λογο εισαι σε 11 margin αντι για 6 που ειναι το default της forthnet.

ειχες αποσυνδεσεις και στο ειχαν αλλαξει ή ετσι ηταν παντα?αν δεν ειχες αποσυνδεσεις ή αμα το ειχαν αλλαξει λογω καποιας βλαβης παρε

τηλεφωνο και ζητα να στο γυρισουν σε 6 και λογικα θα πας κοντα στα 17 ισως και λιγο παραπανω.και εισαι σε

siemens-infineon chipset οχι alcatel=broadcom

τωρα για πιο απο τα 2 και εγω θα ειμουν σε διλημμα.το tp link το εχουν περισσοτεροι οποτε ξερουμε τι ρολο βαραει απο την αλλη θα δοκιμαζα και το asus σαν πιο gadget.εκτος αν ειχα λεφτα για draytek οποτε θα παιρνα το 2760n.επισης οποιο και απο τα 2 να παρεις ή και απο τα 3 αν βαλουμε και το vr200 σκεψου οτι ειναι 802.11n αντιθετα με το v7 που ειναι 802.11g και παιζουν και σε vdsl για μελλοντικα.στην αποσταση που εισαι θεωρητικα θα μπορεις να παιξεις και vdsl απο το αστικο κεντρο αν δεν εχουν αλλαξε τα kv του οτε.

επισης το vr200 ειναι 802.11ac.

to thomson μπορει να γινει access point μονο δηλαδη να παιρνει με καλωδιο και να δινει ασυρματα.

για repeater παιζει μονο με wds που ειναι δυσκολο να σεταριστει και 99 τις 100 δεν θα παιξει.συν οτι

πρεπει και το αλλο ρουτερ να εχει wds.αλλα γενικα το ξεχναμε.

επισης αν το κρατησεις κατεβασε και το τελευταιο firmware ειδικα αμα εχεις το παλιο 7.χ.χ.χ.

το τελεταιο generic firmware ειναι το 8.2.6.5 (μπορω να το ανεβασω αν θες)και το τελευταιο απο forthnet που ειναι custom ειναι το 8.2.7.7.

Τρ έχω αυτό που δίνει ΟΤΕ και έχω συχνές αποσυνδεσεις. Εαν πάρω κάποιο αυτά θα διορθωθεί το πρόβλημα

ποιο εχεις?αν εχεις το zte ειναι για πεταμα οποτε δεν με παραξενευει να εχεις αποσυνδεσεις οπως και το wireless να ειναι χαλια.

οποτε με ενα νεο ναι μπορει να διορθωθουν αυτα και γενικως να παιζεις καλυτερα και πιο σταθερα.απο την αλλη αν εχεις κανα speedport 724 ή το entry 2 κοιτα για firmware update γιατι βγαινουν πολλα οποτε να εχεις το τελευταιο.διορθωνουν αρκετα προβληματα.

αλλα μπορει και οι αποσυνδεσεις να ειναι θεμα γραμμης.ειτε εξω απο το σπιτι δηλαδη καποιο θεμα στο καλωδιο του οτε ειτε καποιο προβλημα μεσα στο σπιτι.πχ χαλασμενο φιλτρο,καπου να μην εχεις βαλει φιλτρο,προβληματικο σπλιττερ,οξειδωμενο καλωδιο.μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο,συναγερμος χωρις φιλτρο,να ειναι συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγος,οξειδωση σε ρεγκλετα ή σε χωνευτη και αλλα τοσα.

σβηνει καποιο λαμπακι πανω στο ρουτερ οταν κανει αποσυνδεση?το λεω γιατι μερικοι μπερδευουν τις αποσυνδεσεις του ρουτερ με τις αποσυνδεσεις του wireless ή ακομα και με reboot του ρουτερ αν εχει προβλημα.ειναι 3 διαφορετικα πραγματα με διαφορετικη αιτια και αντιμετωπιζονται διαφορετικα.

κανε ενα κοπο και σηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης απο το ρουτερ μεσα.attenuation,margin,sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το v7 ειναι λιγο παλιο συν οτι με σχεση ενα πιο νεο μπορει να εχεις και χαμηλοτερο sync

απο το καινουριο.

ναι και τα 2 πιστευω οτι θα παιξουν καλυτερα απο το thomson σε θεμα wireless.το thomson βεβαια μετα

μπορεις να το κανεις access point αμα θες.καποια κινητα παιζουν στα 5ghz.πρεπει να δεις

αν ειναι τα δικα σου.το καλο ειναι οτι παιζει και τα 2 bands ταυτοχρονα.

το asus ειναι πραγματι λιγο πιο gadget απο το tp link

το tp link ειναι dual band ενω το asus οχι

το asus παιζει και στα 2 annex βεβαια αλλα ειναι και λιγο αχρηστο αυτο.

το asus λενε οτι αλλαζεις το snr μεσα απο το μενου.

το tp link εχει cli αλλα δεν ξερω αν το κανει .

και τ 2 εχουν wan και τα 2 ειναι gigabit.

το asus λεει οτι μπορεις να βαλεις και 3g stick στην usb ενω το tp link δεν φαινεται να το κανει.

specs απο το ενα

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W9980.html#specifications

specs απο το αλλο.

https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/specifications/

απο εκει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

η asus το παει λιγο πιο στο extreme αντιθετα με την tp link που ειναι πιο συμβατικη.

η forthnet εχει και broadcom=alcatel αλλα και siemens=infineon.

αν εισαι σε alcatel για να παρεις τα max πρεπει να ζητησεις οχι απλα 6 margin αλλα no rfi.

κοινως free no rfi.αλλιως θα σου κοβει λιγο ταχυτητα και θα φαινεται σαν gap στο τελος αμα δεις γραφημα

με τα bits per tone.

σε αυτα τα λεφτα δεν θα βρεις κατι αλλο περα απο αυτα τα 2 και το tp link vr200.

καταρχην για την διαφορα που λες.θα δεις και στο wireless και ισως και στον συγχρονισμο αλλα οχι και κατι το τελειως τρελλο ειδικα στον συγχρονισμο.εξαρτατε απο εκει και περα τι θες απο το ρουτερ που θα παρεις.για απλη χρηση μπορει να πεις οκ δεν ειδα πολλες διαφορες.αλλα για πιο βαρβατη χρηση ναι εχει διαφορες.

πχ τa tplink δινουν και καλο qos οσο θυμαμαι.εχουν τις usb να βαλεις δισκο.

για την γραμμη σου τωρα.εισαι κανα χιλιομετρο απο τον οτε και βλεπω 14,5mbit σχεδον ενω μπορεις παραπανω.

ο λογος ειναι οτι βλεπω οτι για καποιο λογο εισαι σε 11 margin αντι για 6 που ειναι το default της forthnet.

ειχες αποσυνδεσεις και στο ειχαν αλλαξει ή ετσι ηταν παντα?αν δεν ειχες αποσυνδεσεις ή αμα το ειχαν αλλαξει λογω καποιας βλαβης παρε

τηλεφωνο και ζητα να στο γυρισουν σε 6 και λογικα θα πας κοντα στα 17 ισως και λιγο παραπανω.και εισαι σε

siemens-infineon chipset οχι alcatel=broadcom

τωρα για πιο απο τα 2 και εγω θα ειμουν σε διλημμα.το tp link το εχουν περισσοτεροι οποτε ξερουμε τι ρολο βαραει απο την αλλη θα δοκιμαζα και το asus σαν πιο gadget.εκτος αν ειχα λεφτα για draytek οποτε θα παιρνα το 2760n.επισης οποιο και απο τα 2 να παρεις ή και απο τα 3 αν βαλουμε και το vr200 σκεψου οτι ειναι 802.11n αντιθετα με το v7 που ειναι 802.11g και παιζουν και σε vdsl για μελλοντικα.στην αποσταση που εισαι θεωρητικα θα μπορεις να παιξεις και vdsl απο το αστικο κεντρο αν δεν εχουν αλλαξε τα kv του οτε.

επισης το vr200 ειναι 802.11ac.

to thomson μπορει να γινει access point μονο δηλαδη να παιρνει με καλωδιο και να δινει ασυρματα.

για repeater παιζει μονο με wds που ειναι δυσκολο να σεταριστει και 99 τις 100 δεν θα παιξει.συν οτι

πρεπει και το αλλο ρουτερ να εχει wds.αλλα γενικα το ξεχναμε.

επισης αν το κρατησεις κατεβασε και το τελευταιο firmware ειδικα αμα εχεις το παλιο 7.χ.χ.χ.

το τελεταιο generic firmware ειναι το 8.2.6.5 (μπορω να το ανεβασω αν θες)και το τελευταιο απο forthnet που ειναι custom ειναι το 8.2.7.7.

Poulinos ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τόσες πληροφορίες είχε τελικά το screen της γραμμής? (ειδικά το siemens με έστειλες).

Πολύ παλιότερα είχα τρελό θέμα με την γραμμή της forthnet. Συνέχεια αποσυνδέσεις και θόρυβο στη γραμμή του τηλεφώνου. Μετά από πολύ τρέξιμο και βρίσιμο βρήκαν ότι έφταιγε η πλακέτα στο κέντρο και την είχαν αλλάξει με τεχνικό του ΟΤΕ μου είχαν πει. Μετά από αυτό άλλη σύνδεση. 

Θα πάρω να μου ρυθμίσουν το margin.

Από συσκευές μόνο το κινητό του αδελφού μου είναι dual από ότι είδα οπότε μικρό το κακό. Μάλλον θα πάω για το ASUS καλύτερος επεξεργαστής και μνήμες (ειδικά για τορρεντ) σε σχέση με το 9980 και το VR200 (αλήθεια πάιζει τόσο ρόλο??) + οτι το vr είναι και 40€ πάνω ενώ το 9980 πιο λίγο πιο ασθενές σήμα στο wifi.

Απάνω θα συνδεθούν 2 κινητά, ένα laptop, ένα xbox360, ένα laptop με καλώδιο και printer με lan άντε και κανένα κινητό φίλου (αλλά είδα έχει guest :-) )

Κρίμα μόνο access point το thomson. Δεν παίζει να τραβήξω καλώδιο από το modem οπότε το βλέπω στο πατάρι.To 8.2.7.7. του είχα φορέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ποιο εχεις?αν εχεις το zte ειναι για πεταμα οποτε δεν με παραξενευει να εχεις αποσυνδεσεις οπως και το wireless να ειναι χαλια.

οποτε με ενα νεο ναι μπορει να διορθωθουν αυτα και γενικως να παιζεις καλυτερα και πιο σταθερα.απο την αλλη αν εχεις κανα speedport 724 ή το entry 2 κοιτα για firmware update γιατι βγαινουν πολλα οποτε να εχεις το τελευταιο.διορθωνουν αρκετα προβληματα.

αλλα μπορει και οι αποσυνδεσεις να ειναι θεμα γραμμης.ειτε εξω απο το σπιτι δηλαδη καποιο θεμα στο καλωδιο του οτε ειτε καποιο προβλημα μεσα στο σπιτι.πχ χαλασμενο φιλτρο,καπου να μην εχεις βαλει φιλτρο,προβληματικο σπλιττερ,οξειδωμενο καλωδιο.μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο,συναγερμος χωρις φιλτρο,να ειναι συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγος,οξειδωση σε ρεγκλετα ή σε χωνευτη και αλλα τοσα.

σβηνει καποιο λαμπακι πανω στο ρουτερ οταν κανει αποσυνδεση?το λεω γιατι μερικοι μπερδευουν τις αποσυνδεσεις του ρουτερ με τις αποσυνδεσεις του wireless ή ακομα και με reboot του ρουτερ αν εχει προβλημα.ειναι 3 διαφορετικα πραγματα με διαφορετικη αιτια και αντιμετωπιζονται διαφορετικα.

κανε ενα κοπο και σηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης απο το ρουτερ μεσα.attenuation,margin,sync.

 

Το zte H108NS εχω :(

Οταν λεω αποσυνδεση σβηνει το λαμπακι του ιντερνετ και κανει 3 με 4 λεπτα για να αναψει (εαν παιζω cs τρωω ban γτ δεν προλαβαινω). (Τρ δεν εχει γινει εδω και 2 μερες)

 

χαρακτηρικα της γραμμης:

http://imgur.com/a/ozj5M

 

 

Edit: Μολις εκανες τρ αποσυνδεση

Αλλαξε και το snr

 
:
SNR Margin Down/Up(db)
:
8.2 dB / 8.8 dB Επεξ/σία από chourdis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...