Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to 801nd το θεωρω πανευκολο στο σεταρισμα.απλα τρεχεις ενα wizard που κλεινεις dhcp,του λες ποιο δικτυο θα συνδεθει και του δινεις και static ip μια ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router.αν δηλαδη το adsl router ειναι 192.168.1.1 ή 192.168.1.254 εσυ του δινεις 192.168.1.253.και δεν χρειαζεται τιποτε αλλο.

τωρα ενα δυο tips Μηπως και θελει.

α.καντου firmware update.ανα πασα στιγμη μπορεις να ξαναπερασεις το παλιο firmware αλλα δεν θα χρειαστει.

β.μην βαλεις 11n only>αστο οπως τα εχει ολα b/g/n.

γ.εκει που βαζεις static ip βαλε και gateway την ip του adslrouter.

οταν συνδεθεις πανω στο tp link κανει απο Cmd ipconfig να δουμε τι ip εχεις παρει.

δοκιμασε αμα θες και με τον dhcp ανοιχτο.βαλε και gateway και dns και βαλτον να δινει 5-10 Ip απλα να μην ειναι στο ευρος του dhcp του adsl router. το να παρεις καποιο που ειναι να αυτοματο δεν σημαινει οτι θα παιξει γιατι καποια παιζουν με wps που δεν ειναι οτι καλυτερο.αλλιως και το 850re και ολα αυτα επισης εχουν Interface για να μπεις μεσα.απλα απο default αντι να παρουν static ip παιρνουν dynamic που και στο 801 μπορεις να το κανεις ετσι.

τωρα σε Netgear καποτε ειχα σεταρει ενα δυο αλλα ηταν παλια μοντελα.μια χαρα ειχαν παιξει.Linksys οπως σου ειπα ηταν πολυ παλια.τωρα τελευταια tp link μου τυχαινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να το ξαναδοκιμάσω τότε.Το Link.png Site: wa830re είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα σε λειτουργία ως repeater-access point, αλλά με λίγο καλύτερες κεραίες?Αν ναι, να το προτιμήσω, έναντι του 801nd?(επαναλαμβάνω, για repeater το θέλω)

ps:σε κουράζω, το ξέρω, αλλά είναι αρκετά σημαντικό να διαλέξω το σωστό, για να έχω δίκτυο στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 830 ειναι range extender μονο ενα το 801nd Παιζει σε access point/universal repeater/repeater,client κτλ. οι κεραιες πρεπει να ειναι οι ιδιες αλλα μπορεις να το δεις και στο site της tp link ποσα dbi γραφει οτι ειναι.το 801Nd ανα πασα στιγμη μπορεις να το κανεις και access point αμα θες.υπαρχει μετα και το 901Nd Με 3 κεραιες.αν μπορεις ξαναπαρε το 801nd και ριξε το firmware update και ξανασεταρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να αγοράσω το Asus RT-AC68U, όχι το modem-router, από ελληνικό μαγαζί.
Υπάρχει κάποιος που το έχει αγοράσει πρόσφατα από Ελλάδα και μπορεί να μου πει σε ποιο hardware-board revision βρίσκεται; (σε telnet δίνουμε nvram get HW_ver και nvram get boardrev αντίστοιχα, ή βλέπουμε το αυτοκολλητάκι στο πίσω μέρος).
Ρωτάω γιατί μετα το B1 revision έχει τον πιο καινούργιο broadcom στο 1Ghz και κάποιες ενισχύσεις στην θωράκιση της USB 3.0 θύρας (ναι, επηρεάζει το 2.4Ghz σήμα...).
Τώρα βρίσκεται στο rev C1 νομίζω.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το Asus RT-AC68U, όχι το modem-router, από ελληνικό μαγαζί.

Υπάρχει κάποιος που το έχει αγοράσει πρόσφατα από Ελλάδα και μπορεί να μου πει σε ποιο hardware-board revision βρίσκεται; (σε telnet δίνουμε nvram get HW_ver και nvram get boardrev αντίστοιχα, ή βλέπουμε το αυτοκολλητάκι στο πίσω μέρος).

Ρωτάω γιατί μετα το B1 revision έχει τον πιο καινούργιο broadcom στο 1Ghz και κάποιες ενισχύσεις στην θωράκιση της USB 3.0 θύρας (ναι, επηρεάζει το 2.4Ghz σήμα...).

Τώρα βρίσκεται στο rev C1 νομίζω.

Ευχαριστώ.

με βαση κατι posts του δεκεμβριου σε αλλο forum βλεπω οτι αναφερουν το c1 σαν τελευταιο.

βεβαια αν το αγορασεις κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι δεν θα σου φερουν πιο παλιο επειδη ειτε εχει μεινει στο μαγαζι ειτε εχει μεινει στην αντιπροσωπεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξαναγράψει πάλι Annex B είναι ISDN όπως τα περισσότερα της Γερμανίας. Αν είσαι σε PSTN που είναι και το πιθανότερο, δεν κάνει για την γραμμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αλλαγη του technicolor tg788vn σε κατι ποιο αξιοπιστο χωρις αποσυνδεσεις για το δικτυο της wind διοτι και το zte 168 που μου εδωσαν μαπα ειναι.εχω δει αυτο tp link td-w9980.να επισυμανω οτι εχω και iptv που εκει εντοπιζω τα προβλημτα του technicolor.Η γραμμη μου ειναι PSTN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα Linksys WAG160N Annex B Γερμανία και το Part Number είναι WAG160N-DE.

Υπάρχει περίπτωση να μην παίζει Ελλάδα ;

 

Σαν Model Number είναι WAG160N πάντως.

δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα.δεν αλλαζει κατι διαφορετικο οσο ξερω επειδη ειναι de.το Interface ισως ειναι στα γερμανικα και δεν ξερω αν με firmware Update γυρναει στα αγγλικα αν και νομιζω οτι τα Linksys ειχαν αλλαγη γλωσσας μεσα απο το Interface.επισης μπορει να μην σου εχει το 8/35 ετοιμο οπως και το wag200 που ειχε 0 38 απο default.απλα ειναι λιγο παλιο μοντελο το wag160n.ενταξει παιζει n αλλα εχει αρκετο καιρο που βγηκε.

Μιλάμε πάντα για ISDN γραμμή.

Απλά ρωτάω αν το Part Number DE παίζει Ελλάδα.

θα εισαι καλα πιστευω.και στο wag200 το Isdn το καταλαβαινες απο το rj που εδινε για να βαλεις πανω το adsl.

αν ηταν annex b ηταν με 8 pin σαν rj45 ενω του pstn ηταν ή ΄4 ή 6.ηταν και ο μονος τροπος να το καταλαβεις αφου δεν το εγραφε καπου αλλου οσο ειχα ψαξει περα απο το κουτι του.επισης στο wag200 μπορουσες να κανεις και crossflash αναμεσα στα annex.αλλα απο b οταν το ειχα κανει α  και το γυρισα μετα σε annex m δεν ειχα τοσο καλο sync στο up οσο ενα wag200 που ηταν annex a απο την αρχη.

καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αλλαγη του technicolor tg788vn σε κατι ποιο αξιοπιστο χωρις αποσυνδεσεις για το δικτυο της wind διοτι και το zte 168 που μου εδωσαν μαπα ειναι.εχω δει αυτο tp link td-w9980.να επισυμανω οτι εχω και iptv που εκει εντοπιζω τα προβλημτα του technicolor.Η γραμμη μου ειναι PSTN.

to technicolor ειναι πολυ παραξενο να σου κανει αποσυνδεσεις.ειναι απο τα πιο σταθερα ρουτερ.και εφοσον και το zte ειχες αποσυνδεσεις μηπως φταιει η γραμμη?ενταξει το zte ειναι για πεταμα ετσι και αλλιως αλλα 2 ρουτερ να εχουν το ιδιο θεμα ειναι λιγο παραξενο.

μετα υπαρχει ειτε το 9980 tp link ειτε το draytek 2760n.υπαρχουν και σε asus,d link,netgear αλλα θα πρεπει να δεις reviews πριν παρεις κατι μια που δεν υπαρχουν πολλες αποψεις εδω μεσα για αυτα.οι πιο πολλοι πανε στο 9980.βεβαια προυποθετει οτι θα πρεπει να σεταρεις την Ip μετα manually για να παιξει οποιο και αν παρεις και κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα παιξει ειτε γενικα ειτε οτι θα παιξει χωρις προβλημα.τι προβλημα εχεις?αλλο αποσυνδεση του ιντερνετ αλλο αποσυνδεση του Iptv.

γενικα για να ξερεις επισης η καλωδιωση στο vdsl ειναι διαφορετικη απο οτι του adsl οποτε αν δεν την εχεις σωστα θα χανεις αρκετα σε ταχυτητα οπως και πιθανον αποσυνδεσεις. δες αυτο και θα καταλαβεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

κανονικα αυτην την καλωδιωση θα πρεπε να κανουμε και στο adsl αλλα και να μην την κανει καποιος δεν θα εχει καμια σοβαρη απωλεια.στο vdsl ομως ειναι must και μπορει να εχεις απωλειες απο 1-2mbit μεχρι πολυ παραπανω(εχω δει και 7-8) αναλογως τα ποσα παραλληλα(bridge taps εχεις και αναλογως το μηκος τους συνολικα)

 

Το έχουμε ξαναγράψει πάλι Annex B είναι ISDN όπως τα περισσότερα της Γερμανίας. Αν είσαι σε PSTN που είναι και το πιθανότερο, δεν κάνει για την γραμμή σου.

το wag200 επαιρνε crossflash>αυτο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μια ακόμη ερώτηση αν μπορείς:

Σε VDSL παίζει κανονική γραμμή TdM η πάμε υποχρεωτικά σε VoIP; Πάντα για iSDN. Εκτός κι αν δεν παίζει σε ISDN. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με VDSL.

Εκτός από του ΟΤΕ υπάρχει άλλο 3rd party router της προκοπής ;

Έχω ένα wag160n iSDN και λειτουργεί από το 2009 με μοναδικές 2 διακοπές όταν κάηκε το τροφοδοτικό.

Το έχω αλλάξει 2 φορές. Είναι απλό 12 V

Και το πιο σημαντικό για εκεί που είναι , είναι το uptime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , στο χωριο εχω ενα ρουτερ draytek και σκεφτομαι να το ενωσω με ethernet καλωδιο σε ενα thomson t585 v8 για να εκπεμει wifi  to thomson και να ειναι  σε bridge mode γινεται αυτο που λεω;; αμα δεν γινεται καμια αλλη λυση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μια ακόμη ερώτηση αν μπορείς:

Σε VDSL παίζει κανονική γραμμή TdM η πάμε υποχρεωτικά σε VoIP; Πάντα για iSDN. Εκτός κι αν δεν παίζει σε ISDN. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με VDSL.Εκτός από του ΟΤΕ υπάρχει άλλο 3rd party router της προκοπής ;

Έχω ένα wag160n iSDN και λειτουργεί από το 2009 με μοναδικές 2 διακοπές όταν κάηκε το τροφοδοτικό.

Το έχω αλλάξει 2 φορές. Είναι απλό 12 V

Και το πιο σημαντικό για εκεί που είναι , είναι το uptime.

οσο ξερω μπορει να παιξει αλλα ο οτε σε γυρναει σε voip οταν παιρνεις απο kv(γλυτωνει κεντρικα ζευγαρια) εκτος λενε αν για καποιο λογο χρειαζεσαι tdm.αν πας σε 3rd party router και εισαι voip δεν θα παιξει η τηλεφωνια εκτος αν βαλει πισω απο του παροχου καποιο σκετο ρουτερ και οχι vdsl router.μπορεις βεβαια να πας σε αλλο παροχο ωστε να εχεις tdm(over pstn(annex a))αντι για voip.Γενικοτερα καλυτερα να παιζεις over pstn σε ολα με απλα μια tdm ή voip παρα isdn με Netmod .πχ στο adsl το adsl over isdn παιζει χειροτερα απο το adsl over pots λογω οτι η τηλεφωνια πιανει παραπανω συχνοτητες.αν θες κατι καλο τα draytek ειναι πολυ σοβαρα ρουτερ απλα αρκετα ακριβα .πολυ πιο ακριβα απο Linksys.kai to wag200 οσο θυμαμαι επαιζε με 12volt 1 ampere.

Καλησπερα , στο χωριο εχω ενα ρουτερ draytek και σκεφτομαι να το ενωσω με ethernet καλωδιο σε ενα thomson t585 v8 για να εκπεμει wifi  to thomson και να ειναι  σε bridge mode γινεται αυτο που λεω;; αμα δεν γινεται καμια αλλη λυση ;

δεν καταλαβα τι θες να κανεις .draytek ποιο μοντελο?αν εννοεις το Draytek να μπαινει στο ιντερνετ και το 585 Να κανει το ασυρματο επειδη το Draytek δεν εχει ασυρματο τοτε οι ρυθμισεις ειναι οι παρακατω.

εχουμε το draytek πχ 192.168.1.1.βαζουμε το thomson 192.168.1.254 και ΤΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ DHCP.τα ενωνουμε με ethernet απο μια Lan σε μια Lan και ειμαστε ετοιμοι.μετα φτιαχνεις το wireless.αν το draytek εχει wan ή εχει Lan που παιζει και wan δεν το βαζεις εκει.lan to lan Θελουμε.δεν χρειαζεται να γυρισει σε bridge το thomson αφου το Draytek δεν θα κανει κληση pppoe.

προληπτικα περνα στο thomson το τελευταιο firmware πχ 8.2.7.8 ειτε generic ειτε της forthnet.

πρεπει και τα 2 ρουτερ να ειναι στο ιδιο δικτυο Ip's.πχ 192.168.1.χ ή πχ 192.168.2.χ.και το thomson καλο θα ειναι να εχει Ip εκτος ευρους Dhcp του draytek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω νέο μόντεμ γιατί της χολ θελουν λεφτακια τώρα για να στο αλλάξουν και δεν αξίζει μιας και είναι κλειδωμένο. Αυτό αξίζει? http://www.skroutz.gr/s/2527668/D-Link-DSL-2750B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Έχω το speedport w 724v που δίνει ο ΟΤΕ και δεν με πολυικανοποιεί. το wifi γελοίο έχω πανω συνδεδεμενα 5 tablets 3 pcs 2 android boxes σε switch και 3 κινητά. οταν πάω με μία συσκευη στο άλλο δωμάτιο δεν πιάνει καθόλου σκεδόν. Αν αναβαθμίσω στο ZTE xDSL 931VII που βρήκα σε καλύτερη τιμή θα είναι κομπλέ λέτε? καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...