Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

ήρθε η ώρα πιστεύω για να αλλάξω το router της forthnet ένα Technicolor td 5136 v2 .

Είμαι ανάμεσα στο Tp link 9980 στα 80 ευρώ και το Asus N17 στα 65 ευρώ που είναι και προσφορά στο crazy sundays του eshop.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο για τις ανάγκες που έχω που είναι :

1. καλό wifi καθώς το technicolor δεν πιάνει σε όλο το σπίτι.

2. σταθερότητα και υψηλό χρονισμό με γραμμή forthnet σε Siemens Dslam

3. gigabit ethernet για μεγαλύτερες ταχύτητες στο ενσύρματο δίκτυο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορει να μην ειναι το ρουτερ αλλα να ειναι η ασυρματη καρτα ή η αποσταση.υπαρχουν και vdsl router με ac wireless ή μπορεις να παρεις και καποιο access point με ac.αντιστοιχα θες και καρτα ac.

Το router είναι κοντά με τους υπολογιστές και επίσης έχω κάνει δοκιμές με πολλές συσκευές (κινητά και υπολογιστές) και τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά, οπότε πιστεύω ότι είναι θέμα του Technicolor.

Σχετικά με τα χαρακτηριστικά, που θα πρέπει να έχει το router, πέρα από το AC, που, απ' ό,τι έχω δει, τo διαθέτουν και τα πιο φθηνά router, έχω να κερδίσω ταχύτητα στο WiFi επιλέγοντας κάποιο πιο ακριβό; Παίζουν ρόλο χαρακτηριστικά, όπως, μνήμη, επεξεργαστής και άλλα τέτοια που βλέπω σε διάφορα ακριβά router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά.. 

Εχω συνδεση wind 24αρα η οποια φτανει μεχρι τα 7mbps.. 

Πλεον, καθοτι εχουν αυξηθει οι χρηστες του δικτυου και οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες αλλαξαμε θεση στο ρουτερ. Απο το δωματιο μου ( στη μια ακρη του σπιτιου ) το μεταφεραμε στο χωλ ( στη μεση του σπιτιου ). Τα δωματια κοντα στο μοντεμ προφανως εχουν φουλ σημα αλλα τα δωματια στις ακρες παρουσιαζουν μερικα θεματακια τοσο απο αποψη σηματος οσο και ταχυτητας, ενω οι αποσυνδεσεις ειναι συχνες. Επισης αν συνδεθουν παραπανω απο 2 συσκευες, γονατιζει.

Εχουμε αυτο που δινει η εταιρεια το zte. Θελω λοιπον να αναβαθμισω το μοντεμ.

Το κυριοτερο χαρακτηριστικο που με απασχολει ειναι η ενισχυση του σηματος. Μια βελτιωση της ταχυτητας θα ηταν αποδεκτη προφανως αλλα ξερω οτι δεν παιζει αποκλειστικο ρολο μονο το μοντεμ αλλα και αλλοι παραγοντες.

Κατα βαση κοιτουσα τα tp link και απ'οτι διαβασα στο νημα το 8970 ενδεικνυται. Αλλα υπαρχουν απο καποιους παραπονα για την ασυρματη χρηση τους, και επειδη κατα βαση χρησιμοποιω ασυρματη συνδεση καπου κολλαω μεχρι νεοτέρας. Επισης ειδα και ενα asus που προταθηκε σε προηγουμενο ποστ. 

Αυτα τα λιγα. Με συγχωρειτε αν κουρασα. 

Το σπιτι ειναι 110 τ.μ και το budget στα 50 ευρω. ( αν κατι κοστιζει κατι παραπανω αλλα αξιζει προτεινετε το αφοβα )

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά.. 

Εχω συνδεση wind 24αρα η οποια φτανει μεχρι τα 7mbps.. 

Πλεον, καθοτι εχουν αυξηθει οι χρηστες του δικτυου και οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες αλλαξαμε θεση στο ρουτερ. Απο το δωματιο μου ( στη μια ακρη του σπιτιου ) το μεταφεραμε στο χωλ ( στη μεση του σπιτιου ). Τα δωματια κοντα στο μοντεμ προφανως εχουν φουλ σημα αλλα τα δωματια στις ακρες παρουσιαζουν μερικα θεματακια τοσο απο αποψη σηματος οσο και ταχυτητας, ενω οι αποσυνδεσεις ειναι συχνες. Επισης αν συνδεθουν παραπανω απο 2 συσκευες, γονατιζει.

Εχουμε αυτο που δινει η εταιρεια το zte. Θελω λοιπον να αναβαθμισω το μοντεμ.

Το κυριοτερο χαρακτηριστικο που με απασχολει ειναι η ενισχυση του σηματος. Μια βελτιωση της ταχυτητας θα ηταν αποδεκτη προφανως αλλα ξερω οτι δεν παιζει αποκλειστικο ρολο μονο το μοντεμ αλλα και αλλοι παραγοντες.

Κατα βαση κοιτουσα τα tp link και απ'οτι διαβασα στο νημα το 8970 ενδεικνυται. Αλλα υπαρχουν απο καποιους παραπονα για την ασυρματη χρηση τους, και επειδη κατα βαση χρησιμοποιω ασυρματη συνδεση καπου κολλαω μεχρι νεοτέρας. Επισης ειδα και ενα asus που προταθηκε σε προηγουμενο ποστ. 

Αυτα τα λιγα. Με συγχωρειτε αν κουρασα. 

Το σπιτι ειναι 110 τ.μ και το budget στα 50 ευρω. ( αν κατι κοστιζει κατι παραπανω αλλα αξιζει προτεινετε το αφοβα )

Ευχαριστω.

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το conex Huawei ρούτερ μου. Στο διπλανό δωμάτιο από 5 παύλες πιάνω τις τρεις και στο μπαλκόνι μου δεν συνδέομαι σχεδόν καθόλου.Μάλλον σε όλες τις εταιρίες το τσάμπα ρούτερ τους είναι για κλωτσιές και για κλάματα. Θέλω κι εγώ να αγοράσω ρούτερ με ισχυρό σήμα. Είναι χαζομάρα να βάζουμε αναμεταδότες μέσα στο σπίτι μας. Θα έλεγα είναι κατάντια. Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και άποψη ας μας προτείνη κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω το ρούτερ του ΟΤΕ, το speed entry 2i με ένα gigabit router..

Είναι αυτό που κουμπώνεις και τα τηλέφωνα από πίσω.

Έχω adsl τώρα, αλλά πρόκεται να βάλω VDSL προς το τέλος του χρόνου. Ανάλογα τις προσφορές.

Υπάρχει ρούτερ που να είναι και για ADSL και για VDSL ?

Θέλω να έχει σίγουρα USB3 και όπως προείπα να είναι Gigabit για γρήγορες μεταφορές αρχείων ανάμεσα σε υπολογιστές του δικτύου..

Δε ξέρω καθόλου τι τιμές παίζουν.. για να προσδιορίσω budget, ας πάμε για ένα φθηνό και ένα μεσαίας ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το Asus DSL n17u είναι πολύ καλό και θα σε καλύψει άνετα πιστεύω

θα μπορώ να συνδέσω επάνω την ευριζωνική γραμμή του σπιτιού ή θα πρέπει να κάνω bridge του ΟΤΕ με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορώ να συνδέσω επάνω την ευριζωνική γραμμή του σπιτιού ή θα πρέπει να κάνω bridge του ΟΤΕ με αυτό?

modem/router ειναι και μάλιστα adsl/vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω, γιατί στο παρακάτω thread αναφέρεται πως το ρούτερ του ΟΤΕ δεν ξεπερνιέται.. 

http://www.insomnia.gr/topic/617484-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-router-vdsl/

Τελικά τι ισχύει, μπορεί να μπει το τηλέφωνο επάνω σε οποιοδήποτε άλλο ρούτερ εκτός αυτό του ΟΤΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω, γιατί στο παρακάτω thread αναφέρεται πως το ρούτερ του ΟΤΕ δεν ξεπερνιέται..

http://www.insomnia.gr/topic/617484-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-router-vdsl/

Τελικά τι ισχύει, μπορεί να μπει το τηλέφωνο επάνω σε οποιοδήποτε άλλο ρούτερ εκτός αυτό του ΟΤΕ ?

Δεν νομίζω να μην ξεπερνιέται το ρούτερ του ΟΤΕ. Αυτοί σιγά μην πετάξουν πάνω από 15 ευρώ το ρούτερ. Επείσης το ρούρερ εκείνο μου έχει ανεβάσει το Ping από εκεί που είχα 13 το έκανε 35.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω, γιατί στο παρακάτω thread αναφέρεται πως το ρούτερ του ΟΤΕ δεν ξεπερνιέται.. 

http://www.insomnia.gr/topic/617484-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-router-vdsl/

Τελικά τι ισχύει, μπορεί να μπει το τηλέφωνο επάνω σε οποιοδήποτε άλλο ρούτερ εκτός αυτό του ΟΤΕ ?

τι στο καλό, δεν υπάρχουν τα settings του voip ώστε να τα βάλεις σε άλλο modem/router ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

ήρθε η ώρα πιστεύω για να αλλάξω το router της forthnet ένα Technicolor td 5136 v2 .

Είμαι ανάμεσα στο Tp link 9980 στα 80 ευρώ και το Asus N17 στα 65 ευρώ που είναι και προσφορά στο crazy sundays του eshop.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο για τις ανάγκες που έχω που είναι :

1. καλό wifi καθώς το technicolor δεν πιάνει σε όλο το σπίτι.

2. σταθερότητα και υψηλό χρονισμό με γραμμή forthnet σε Siemens Dslam

3. gigabit ethernet για μεγαλύτερες ταχύτητες στο ενσύρματο δίκτυο μου. 

αν η κάρτα του dslam είναι με broacom chipset το Ν17 θα σε κλειδώσει χαμηλότερα λόγω mediatek cpu.

Θα μπορέσεις να επαναφέρεις την ταχύτητα που είχες ρίχνοντας το snr αλλα θα γινει πιο ασταθής η γραμμή.

Τ0 9980 νομίζω ειναι με lantiq που πάλι θα δεις χαμηλότερες ταχύτητες αλλα δεν έχει ρύθμιση για snr κλπ.

 

Στα γράφω αυτά γιατί και μένα απ τη forthnet σε siemens μου ειπαν με έχουν αλλα μέσω telnet βλέπω οτι εχω broadcom chip μιας και συγχρονίζει ψηλότερα απ οτι με μόντεμ με αλλα chips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι στο καλό, δεν υπάρχουν τα settings του voip ώστε να τα βάλεις σε άλλο modem/router ?

Δεν νομίζω να τα δίνουν. Μάλλον θένε να κρέμεσαι από τα @@ τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς τηλεπικοινωνιακός πάροχος δεν δίνει τους κωδικούς του VoIP, εκτός τρίτων εταιρειών που δίνουν μόνο την υπηρεσία αρκεί φυσικά να έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.

Όποιοι δίνουν VoIP "παντρεύουν" την τηλεφωνία με την συσκευής του. Φυσικά αν κάποιος έχεις τις γνώσεις, υπάρχει πιθανότητα να ανακαλύψει των δικό του κωδικό, αλλά οι πληροφορίες αναφέρουν ότι αλλάζει τακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...