Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά πήρα το tp link 8970.  Το asus ήταν σε έλλειψη. Πολύ εύκολη εγκατάσταση, και μέσα σε 5 λεπτά είχα internet. Πια δεν έχω τα κολλήματα του ΖΤΕ h108l.

καντο και firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καντο και firmware update.

 

Σευχαριστώ για τη συμβουλή.

 

Σε αυτή τη σελίδα έχει 3 firmware. Πρέπει να τα βάλω με χρονολογική σειρά και τα 3 ή αν βάλω το πιο πρόσφατο μόνο θα εμπεριέχει και τις αλλαγές των προηγουμένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ για τη συμβουλή.

 

Σε αυτή τη σελίδα έχει 3 firmware. Πρέπει να τα βάλω με χρονολογική σειρά και τα 3 ή αν βάλω το πιο πρόσφατο μόνο θα εμπεριέχει και τις αλλαγές των προηγουμένων;

βαζεις το τελευταιο κατευθειαν.μου εχει τυχει περιπτωση να χρειαστει να περαστει πρωτα ενδιαμεσο και μετα το τελευταιο.συνηθως το ανεφερε το readme οτι αν εχεις πχ το firmware x βαλε το ταδε αρχειο και μετα το τελευταιο.θα το καταλαβεις αυτο διοτι θα πας πχ να περασεις το Firmware και δεν θα το περναει και θα πεταει error.εκει δοκιμασε ενα πιο προηγουμενο και διαβασε το read me που μπορει να εχει.μια δυο φορες το εχω πετυχει Και η μια ηταν σε tp link οσο θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι μοντελο καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα θελω να αλλαξω το ρουτερ μου γιατι αυτο του οτε μου κανει νερα στο θεμα των αποσυνδεσεων και της εμβελειας του wifi με λιγα λογια θελω ενα σταθερό με καλη εμβελεια για ενα 3αρι σπιτι περιπου στα 50ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 8970 ή καποιο asus?οι αποσυνδεσεις μπορει να ειναι και θεμα γραμμης οχι υποχρεωτικα ρουτερ εκτος αν εχεις κανα zte.γιατην εμβελεια ναι το zte δεν εχει οτι καλυτερο αλλα δεν σημαινει οτι ενα αλλο ρουτερ θα σε καλυψει αν πχ οι τοιχοι ειναι χοντροι.


Παιδες καλησπερα θελω να αλλαξω το ρουτερ μου γιατι αυτο του οτε μου κανει νερα στο θεμα των αποσυνδεσεων και της εμβελειας του wifi με λιγα λογια θελω ενα σταθερό με καλη εμβελεια για ενα 3αρι σπιτι περιπου στα 50ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρα,

 

Προσφατα συνδεθηκα με VDSL vodafone, το κουτι ειναι στα 50 μετρα απο το σπιτι μου και ρουτερακι μου εδωσαν κλασσικο ZTE της εταιρειας.

Πιανω έως και 46 μεχρι στιγμης αλλα με αρκετες αποσυνδεσεις ή ξαφνικο φόρτο (χτυπαει 200 ping σε παιχνιδια ή ξαφνικα κρασαρει και επανερχεται μετα απο λιγο).

 

Σκεφτομαι να αγορασω ρουτερ, θαθελα να μην ειναι πανακριβο (<200 ευρω), ψαχνω σταθεροτητα,προφανως την ταχυτητα για την οποια πληρωνω και ισως εξοδο USB γιατι σκεφτομαι και για ασυρματο σκληρο ή media center...

 

Προτασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρα,

 

Προσφατα συνδεθηκα με VDSL vodafone, το κουτι ειναι στα 50 μετρα απο το σπιτι μου και ρουτερακι μου εδωσαν κλασσικο ZTE της εταιρειας.

Πιανω έως και 46 μεχρι στιγμης αλλα με αρκετες αποσυνδεσεις ή ξαφνικο φόρτο (χτυπαει 200 ping σε παιχνιδια ή ξαφνικα κρασαρει και επανερχεται μετα απο λιγο).

 

Σκεφτομαι να αγορασω ρουτερ, θαθελα να μην ειναι πανακριβο (<200 ευρω), ψαχνω σταθεροτητα,προφανως την ταχυτητα για την οποια πληρωνω και ισως εξοδο USB γιατι σκεφτομαι και για ασυρματο σκληρο ή media center...

 

Προτασεις?

ενα καλυτερο ρουτερ δεν σημαινει οτι θα λυσει τα θεματα αποσυνδεσεων αν και σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο το zte.κατα τα αλλα κοιταξε αυτο για αρχη.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν δεν γινει σωστα η καλωδιωση χανεις και σε ταχυτητα και γενικα δημιουργεις προβληματα.

για ρουτερ μπορεις να πας σε drayek 2760 αλλα υπαρχουν και αλλα μοντελα πχ asus,netgear κτλ που εχουν πιο πολλα gadgets πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας,

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι την αγορά ενός "Router" για να ξεκούραση το modem/router του παρόχου.

Βασικά το κύριο πρόβλημά μου είναι το υψηλό ping την ώρα που είναι συνδεδεμένες 2 ή παραπάνω συσκευές στο wifi. Συγκεκριμένα εκείνες τις ώρες το ping αυξάνεται περίπου 10-15ms(δοκιμασμένο στους ίδιους σερβερς) αλλά και τα τρελά lagspikes την ώρα του gaming.

Μάλιστα αυτό συμβαίνει χωρίς να κατεβάζω τίποτα και χωρίς οι άλλες συσκευές να τρώνε πολύ από τη γραμμή. Οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ίσως δεν μπορεί να αντεπεξέλθει το ρούτερ που μου έχει δώσει η forthnet το technicolor td 5136 v2.

Οπότε σκέφτομαι να το κρατήσω μόνο ως μόντεμ και να αναλάβει κάποιο άλλο να παίξει το ρόλο του ρουτερ.

 

Επειδή προσπαθώ να εξοικονομήσω και κάποια χρήματα βρήκα τα παρακάτω απο το geabest:

http://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_360771.html

 

http://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_346394.html

 

http://www.gearbest.com/networking-communication/pp_244901.html

 

Τα έχει δοκιμάσει κανείς... Υποστηρίζουν αγγλικά ή θα μου έρθουν με κανένα κινέζικο ui και δεν θα καταλάβαινω τπτ;

Τέλος ειναι η αγορά ρουτερ σωστή επιλογη για τη περιπτωσή μου ή πρέπει να κάνω τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

ψαχνω να αγορασω καινουργιο ρουτερ γιατι το τωρινο τα χει παιξει ειναι και παλιο

εχετε καποιο να προτεινετε εκει γυρω στα 20 ευρω αντε 30 αξιοπιστο

επισης εχω 24αρα συνδεση δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο απλως το αναφερω

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω Forthnet VDSL με το download να φτάνει τα 2,9 MB/s (μέχρι εκεί φτάνει η γραμμή μου, οπότε φτάνει ως το τέρμα). Το θέμα είναι ότι αυτή η ταχύτητα ισχύει μόνο εφόσον συνδέομαι με καλώδιο, γιατί η σύνδεση με το WiFi είναι τραγική. Έτσι, λοιπόν, σκέφτομαι να αγοράσω ένα VDSL router. Κάνω απλή χρήση, δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο router που να έχει εξειδικευμένες λειτουργίες, κ.λπ.. Το μόνο που επιθυμώ είναι να εκπέμπει όσο το δυνατόν πιο ισχυρό σήμα και να πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο την ταχύτητα που πιάνω με το καλώδιο. Στο router, συνήθως συνδέονται 3-4 υπολογιστές/κινητά ταυτόχρονα, καθώς επίσης και ένας εκτυπωτής. Εσείς ποιο router θα προτείνατε; Αξίζει, δεδομένου ότι η μόνη μου απαίτηση είναι το ισχυρό σήμα WiFi, να αγοράσω κάποιο router με 150€ ή ακόμη και με τα 70€ θα κάνω τη δουλειά μου; Βλέπω, για παράδειγμα, ότι τα πιο ακριβά router έχουν καλύτερη μνήμη... Εμένα με αφορά το χαρακτηριστικό αυτό; Επίσης, υπάρχει ουσιώδης διαφορά μεταξύ των router που έχουν εσωτερική κεραία και των router που έχουν εξωτερική, ή κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να με απασχολεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω Forthnet VDSL με το download να φτάνει τα 2,9 MB/s (μέχρι εκεί φτάνει η γραμμή μου, οπότε φτάνει ως το τέρμα). Το θέμα είναι ότι αυτή η ταχύτητα ισχύει μόνο εφόσον συνδέομαι με καλώδιο, γιατί η σύνδεση με το WiFi είναι τραγική. Έτσι, λοιπόν, σκέφτομαι να αγοράσω ένα VDSL router. Κάνω απλή χρήση, δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο router που να έχει εξειδικευμένες λειτουργίες, κ.λπ.. Το μόνο που επιθυμώ είναι να εκπέμπει όσο το δυνατόν πιο ισχυρό σήμα και να πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο την ταχύτητα που πιάνω με το καλώδιο. Στο router, συνήθως συνδέονται 3-4 υπολογιστές/κινητά ταυτόχρονα, καθώς επίσης και ένας εκτυπωτής. Εσείς ποιο router θα προτείνατε; Αξίζει, δεδομένου ότι η μόνη μου απαίτηση είναι το ισχυρό σήμα WiFi, να αγοράσω κάποιο router με 150€ ή ακόμη και με τα 70€ θα κάνω τη δουλειά μου; Βλέπω, για παράδειγμα, ότι τα πιο ακριβά router έχουν καλύτερη μνήμη... Εμένα με αφορά το χαρακτηριστικό αυτό; Επίσης, υπάρχει ουσιώδης διαφορά μεταξύ των router που έχουν εσωτερική κεραία και των router που έχουν εξωτερική, ή κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να με απασχολεί;

μπορει να μην ειναι το ρουτερ αλλα να ειναι η ασυρματη καρτα ή η αποσταση.υπαρχουν και vdsl router με ac wireless ή μπορεις να παρεις και καποιο access point με ac.αντιστοιχα θες και καρτα ac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...