Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω ψαξει πολυ αυτο το θεμα και δεν υπαρχει ευκολο QoS που να παιζει και καλα. Μονο σε hardware.

 

 

Εχω δει ότι σε κάποια ASUS modem routers υπάρχει εύκολο QoS τεσσάρων κουμπιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καποιον μπορει να μην τον νοιαζει τοσο το qos με την εννοια να οριζεις προτεραιοτητες αλλα καποιο bandwidth management για να οριζεις απλα ανα client η ssid το bandwidth που θες να δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το B/M στο QoS ανηκει.

 

Προσωπικα εχω φτιαξει QoS στο mikrotik που εχω και δουλευει τελεια. Ταυτοχρονα κατεβαζω τορρεντ, βλεπω video και παιζω online games χωρις το παραμικρο Lag σε κανενα απο τα pc.

 

To mikrotik θελει πολυ δουλεια για να ασχοληθεις ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Θέλω να βρω ένα modem router adsl-vdsl που να έχει πάνω του 15 θύρες ethernet. Υπάρχει κάτι τέτοιο σε λογική τιμή μέχρι 300 € π.χ. ; Αυτή την στιγμή το δίκτυό μου έχει ένα σωρό switch το ένα πάνω παίρνει από το άλλο γίνετε ένας ψιλοχαμός και θέλω τουλάχιστον οι βασικές γραμμές του δικτύου να κουμπώνουνε όλες σε ένα μόντεμ-ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν υπάρχει τέτοια συσκευή. Τα modem/router έχουν μέχρι 4 θύρες.

Σε σκέτα router μπορείς να βρεις παραπάνω αλλά και πάλι όχι τόσες πολλές.

Για πάνω από 12, αναγκαστικά πας σε ξεχωριστό switch (16, 24, 48).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το B/M στο QoS ανηκει.

 

Προσωπικα εχω φτιαξει QoS στο mikrotik που εχω και δουλευει τελεια. Ταυτοχρονα κατεβαζω τορρεντ, βλεπω video και παιζω online games χωρις το παραμικρο Lag σε κανενα απο τα pc.

 

To mikrotik θελει πολυ δουλεια για να ασχοληθεις ομως.

ναι qos ειναι απλα συνηθως ειναι αυτο που θελουν οι περισσοτεροι και που σε καποιες περιπτωσεις ειναι πιο ευκολο απο το qos για Priorities.σε καποια ρουτερ τα οριζεις ευκολα τα Priorities me high medium low αλλα σε αλλα που πρεπει να μαρκαρεις εσυ πακετα κτλ ειναι δυσκολο για εναν απλο χρηστη να το κανει.καποιοι βεβαια θελουν και τα 2 αλλα συνηθως οι περισσοτεροι ρωτανε για να κοψουν bandwidth.βεβαια καποιοι δεν ξερουν για Priorities.

Ο.κ. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

αφου μπορεις να τα ριξεις ολα σε ενα switch και απλα απο το adsl/vdsl router ενα μονο καλωδιο πανω στο switch.Και ολα μια χαρα.

Όχι, δεν υπάρχει τέτοια συσκευή. Τα modem/router έχουν μέχρι 4 θύρες.

Σε σκέτα router μπορείς να βρεις παραπάνω αλλά και πάλι όχι τόσες πολλές.

Για πάνω από 12, αναγκαστικά πας σε ξεχωριστό switch (16, 24, 48).

Ξεχασες τα φανταστικα μοναδικα χαλια ρουτερ oxygen που εχουν 5 θυρες.ολα τα εχουν η 5η ethernet που ειναι και gigabit τους μαρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ηθέλα να κάνω 1-2 ερωτήσεις ( έψαξα λίγο αλλά δεν είμαι και σίγουρος) Στο σπίτι του πεθερού μου θα αναβαθμίσουμε τη σύνδεση σε vdsl αλλά μαζί με αυτό θα έρθει και voip τηλεφωνία. Σαν αποτέλεσμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τη συσκευή που δίνει ο ότε αλλά ήθελα να ρωτήσω τα πρακάτω. 

Α. Γινετε να βάλω ένα router του εμπορίου που να κάνει όλες τις άλλες δουλειές και κυρίως να έχει καλό δυνατό ac wifi 

B . Εαν γίνετε έχετε να προτείνετε ένα καλό router με δυνατό ac wifi γιατί το σπίτι είναι διόροφο και το router θα τοποθετηθεί στο πάνω όροφο ? 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη έαν έχει απαντηθεί και δεν το πρόσεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ηθέλα να κάνω 1-2 ερωτήσεις ( έψαξα λίγο αλλά δεν είμαι και σίγουρος) Στο σπίτι του πεθερού μου θα αναβαθμίσουμε τη σύνδεση σε vdsl αλλά μαζί με αυτό θα έρθει και voip τηλεφωνία. Σαν αποτέλεσμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τη συσκευή που δίνει ο ότε αλλά ήθελα να ρωτήσω τα πρακάτω. 

Α. Γινετε να βάλω ένα router του εμπορίου που να κάνει όλες τις άλλες δουλειές και κυρίως να έχει καλό δυνατό ac wifi 

B . Εαν γίνετε έχετε να προτείνετε ένα καλό router με δυνατό ac wifi γιατί το σπίτι είναι διόροφο και το router θα τοποθετηθεί στο πάνω όροφο ? 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη έαν έχει απαντηθεί και δεν το πρόσεξα. 

Παντως και εγω εχω 2οροφο και ηθελα να εχω δυνατο σημα ac kκαι πηρα αυτοhttp://www.mediamarkt.gr/el/product/_apple-me177z-a-airport-time-capsule-2tb-1123229.html?outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5

δεν εχω καμια διαφορα ,ουτε ενα μετρο απο ενα φτηνο τον 50 ε ουτε καν διαφορα απο αυτα του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγώ airport extreme στο σπίτι μου αλλά ο προβληματισμός μου είναι τι γινέτε με το voip του οτε. Επίσης δεν θέλω να ξοδέψω τόσα λεφτά για το σπίτι του πεθερού ( που το κάνουμε εξοχικό το καλοκαίρι κυριώς και γιαυτό θέλουμε ιντερνετ ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις και voip γιατι δεν κρατας αυτο του οτε και παρε ενα acces point που εχει καλα γυρω στο 50αρι οποτε και την εμβελεια σου θα μεγαλωσεις πραγματικα (γιατι σκετο ρουτερ για 2 οροφο δυσκολο το κοβω σιγουρα θα εχεις κενα σημεια),εγω εχω το ροτερ στον πανω οροφο (οτε) και το airport στον κατω οροφο και πιανω καλα και στον κηπο πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεί και αυτή η λύση απλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο είναι καλό και αξιοπιστh η συσκευη που θα δώσει ο οτε ... Αλλα αναγκαστικά λόγο voip θα πρέπει να την κρατήσω, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεί και αυτή η λύση απλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο είναι καλό και αξιοπιστh η συσκευη που θα δώσει ο οτε ... Αλλα αναγκαστικά λόγο voip θα πρέπει να την κρατήσω, 

μια χαρα θα ειναι (ασε που αν εχεις καποιο θεμα και παρεις οτε help με αλλο ρουτερ θα σου ζαλισουν τα μπαλακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Διαθέτω έναν πέτρινο ξενώνα και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ρουτερ στην ρεσεψιον και access point σε κάθε οροφο,ετσι γλίτωσα με τα προβλήματα σήματος που είχα λογω πετρας.

Έχω ομος τεράστιο πρόβλημα στη ρεσεψιον που πιάνω ασύρματα απευθείας από το ρουτερ.

Είχα ένα ρουτερ από τον πάροχο μου αλλά κάηκε και μου έδωσαν άλλο το οποίο όσο είμαι κοντά του πιάνει ,αν απομακρύνθω σε απόσταση λιγότερο από 10 μέτρα τέλος.

Ρυθμίσεις κλπ όλα εντάξει.

Ή πέτρα έχει πάχος περίπου ένα μέτρο στον χώρο ίσως γιαυτό.

Επίσης,εξω σε απόσταση 20 μέτρα έχω ένα κιόσκι παλιά με το άλλο ρουτερ επιανα τώρα ούτε καν.

Θέλω να παρω ένα ρουτερ και να λύσω το πρόβλημα μου ή έστω αν υπάρχει κάποια ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από MUDIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι πολύ άσχετος σε ότι αφορά VDSL, οπότε ζητώ εκ των προτέρων την κατανόησή σας!

Έχω βάλει  VDSL 50/5 από τη Cyta (η οποία συγχρονίζει γύρα στα 23/4 δυστυχώς λόγω απόστασης από το κουτί). Το router που μου φέρανε (Technicolor) είναι χάλια μαύρα, είμαι 3 μέτρα απόσταση και παρεμβάλεται μόνο μια συρόμενη πόρτα και στο κινητό δεν έχω σήμα. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω. Εκεί που σκαλώνω είναι στο ότι από ότι ξέρω το τηλέφωνο είναι VOIP (συνδέεται κατευθείαν πάνω στο Technicolor χωρίς να παρεμβάλλεται κάποιο ξεχωριστό φίλτρο απ'όσο ξέρω). Όσα router έχω κοιτάξει δε βλέπω να έχουν υποδοχή καθαρά για τηλεφωνική συσκευή πάνω, υποθέτω το σύνηθες είναι να μπαίνει το τηλέφωνο στο φίλτρο και το router να βγάζει μόνο ethernet. Κάνω λάθος σε κάτι από αυτά; Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιοπρεπές router γύρω στα 60-70 ευρώ για τη δουλειά που το θέλω (με υποδοχή για τηλέφωνο) θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...