Προς το περιεχόμενο

Τυχερά παιχνίδια - Είναι μουφα η όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εργάτη να πιάνει 3 φορές παρακαλώ λαϊκό λαχείο με κέρδη άνω των 200 εκατομμύρια δραχμές.

 

Λαικο λαχειο παιζω εδω και εκατομμυρια χρονια καθε εβδομαδα ανελλιπως(μια ή 2 διαφορετικες 5αδες καθε φορα) και το μεγιστο ποσό που εχω πιασει ηταν 1500 ευρω πριν 4-5 χρονια. Και μου λες οτι επιασε 3 φορες τον 1ο αριθμο??????? :mad:  :mad:  Τι ηλιθια που ειναι η τυχη καμια φορα!!!!!!!!!!!! :mad: :mad:

(μηπως αυτος ο εργατης ξεπλενε τιποτα χρηματα και εκανε τον εργατη για αυτο και "κερδισε" 3 φορες τον 1ο αριθμο?? Γιατι το εχω δει και αυτο. Ενας εφοπλιστης εδω ειχε πιασει 3-4 φορες λοττο, τζοκερ κλπ. Ειχε συνννοηθει με τον πρακτορα και οποιος κερδιζε κατι μεγαλο αναλαμβανε αυτος μετα....)

 

Μια φορα ημουνα κοντα, βγηκε το 43526 πχ και ειχα το 43426 και πηρα 40 ευρω αντι για 2.2 εκατομμυρια(μιας και ειχα πιασει και την σειρα). :-( :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λαικο λαχειο παιζω εδω και εκατομμυρια χρονια καθε εβδομαδα ανελλιπως(μια ή 2 διαφορετικες 5αδες καθε φορα) και το μεγιστο ποσό που εχω πιασει ηταν 1500 ευρω πριν 4-5 χρονια. Και μου λες οτι επιασε 3 φορες τον 1ο αριθμο??????? :mad: :mad: Τι ηλιθια που ειναι η τυχη καμια φορα!!!!!!!!!!!! :mad: :mad:

(μηπως αυτος ο εργατης ξεπλενε τιποτα χρηματα και εκανε τον εργατη για αυτο και "κερδισε" 3 φορες τον 1ο αριθμο?? Γιατι το εχω δει και αυτο. Ενας εφοπλιστης εδω ειχε πιασει 3-4 φορες λοττο, τζοκερ κλπ. Ειχε συνννοηθει με τον πρακτορα και οποιος κερδιζε κατι μεγαλο αναλαμβανε αυτος μετα....)

 

Μια φορα ημουνα κοντα, βγηκε το 43526 πχ και ειχα το 43426 και πηρα 40 ευρω αντι για 2.2 εκατομμυρια(μιας και ειχα πιασει και την σειρα). :-( :-(

Οχι ρε τον ξέρουμε χρόνια τον άνθρωπο.. Κάθε μέρα ξυπνάει στις 6 το πρωί να πάει δουλειά ακόμα και με τα λεφτά :).

Εννοείται ότι τώρα έχει δικό του μαγαζί αλλά πάλι ξυπνάει κ πάει να δουλέψει.

Τα λεφτά φυσικά τα έφαγαν τα παιδιά του,αυτος ένα μαγαζάκι έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε, και θα συμφωνησω οτι για τους πολλους, ισως ειναι 'καταστροφη' ή 'χασούρα'.

Ομως ρε παιδια, γιατι δεν το λεει καποιος 'απλα':

οτι αν δεν παιξεις ποτε/τιποτε, δεν εχεις και καμια ελπιδα να κερδισεις ποτε και τιποτε!

 

Αυτο το 'κι αν σου κατσει', ειναι οντως μεγααααααλληηηηηη παγιδα,

αλλα ομως, οντως εχει μια βαση αληθειας.

Δεν παιζεις; Δεν χανεις τιποτε, και αυτο ειναι αδιαμφισβητητο οφελος για την πλειοψηφια του κοσμου.

Ομως....αλλά....υπάρχει αυτό το αλλά....αν δεν συμμετεχεις με κανενα τροπο, δεν εχεις να προσδοκάς και τιποτε!

 

Μιλουσα προ καιρου με γνωστο μου επιχειρηματια, που εχει δουλεψει πολυ στη ζωη του....επειδη ειναι εμπιστος φιλος,

και μου ειπε, οτι τη δεκαετια του 80 ειχε κερδισει το προπο....

προς τιμην του, δεν τεμπελιασε, δουλεψε στη ζωη του, αλλα με αλλες πλατες φυσικα...

Μου εδειξε δε και εφημεριδες της εποχης που ηταν αυτος που κερδισε το προπο....νομιζα οτι παντα ηταν απορρητα αυτα και ανωνυμα....εγω ως νεοτερος του δεν το θυμομουν καν....

 

Οποτε λεω αυτο που ειπα και πιο πανω.

Αν δεν παιζεις, ναι μεν δεν χανεις, αλλα πειτε μου, δεν αποκλειεις τον εαυτο σου απο πιθανη επιτυχια;

Βγαινει ο ενας λεει 'δεν ειναι δικαιη η αποδοση', βγαινει ο αλλος λεει 'εθισμος/χασουρα', κι εγω σας λεω οτι εχετε ολοι δικιο!

Ομως, αν δεν παιξεις, δεν περιμενεις και τιποτε....

Γιατι οσο αδικη κι αν ειναι η μοιρασια, οσο αδικη κι αν ειναι η προμηθεια, οσο ανισος και αν ειναι ο αγωνας εναντι των αλλων,

εν τελει, αν παιξεις, βαζεις εστω με απειροελαχιστο ποσοστο τον εαυτο σου σε μια κληρωση....και εχεις να περιμενεις.

Αν δεν παιξεις;

 

Περιμενω να ακουσω αποψεις επ'αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε, και θα συμφωνησω οτι για τους πολλους, ισως ειναι 'καταστροφη' ή 'χασούρα'.

Ομως ρε παιδια, γιατι δεν το λεει καποιος 'απλα':

οτι αν δεν παιξεις ποτε/τιποτε, δεν εχεις και καμια ελπιδα να κερδισεις ποτε και τιποτε!

Για μένα ο καθένας την τύχη τη φτιάχνει μόνος του.

Αν περιμένει από τον οπαπ το στοιχημαν και τους άλλους σώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε, και θα συμφωνησω οτι για τους πολλους, ισως ειναι 'καταστροφη' ή 'χασούρα'.

Ομως ρε παιδια, γιατι δεν το λεει καποιος 'απλα':

οτι αν δεν παιξεις ποτε/τιποτε, δεν εχεις και καμια ελπιδα να κερδισεις ποτε και τιποτε!

 

Αυτο το 'κι αν σου κατσει', ειναι οντως μεγααααααλληηηηηη παγιδα,

αλλα ομως, οντως εχει μια βαση αληθειας.

Δεν παιζεις; Δεν χανεις τιποτε, και αυτο ειναι αδιαμφισβητητο οφελος για την πλειοψηφια του κοσμου.

Ομως....αλλά....υπάρχει αυτό το αλλά....αν δεν συμμετεχεις με κανενα τροπο, δεν εχεις να προσδοκάς και τιποτε!

 

Μιλουσα προ καιρου με γνωστο μου επιχειρηματια, που εχει δουλεψει πολυ στη ζωη του....επειδη ειναι εμπιστος φιλος,

και μου ειπε, οτι τη δεκαετια του 80 ειχε κερδισει το προπο....

προς τιμην του, δεν τεμπελιασε, δουλεψε στη ζωη του, αλλα με αλλες πλατες φυσικα...

Μου εδειξε δε και εφημεριδες της εποχης που ηταν αυτος που κερδισε το προπο....νομιζα οτι παντα ηταν απορρητα αυτα και ανωνυμα....εγω ως νεοτερος του δεν το θυμομουν καν....

 

Οποτε λεω αυτο που ειπα και πιο πανω.

Αν δεν παιζεις, ναι μεν δεν χανεις, αλλα πειτε μου, δεν αποκλειεις τον εαυτο σου απο πιθανη επιτυχια;

Βγαινει ο ενας λεει 'δεν ειναι δικαιη η αποδοση', βγαινει ο αλλος λεει 'εθισμος/χασουρα', κι εγω σας λεω οτι εχετε ολοι δικιο!

Ομως, αν δεν παιξεις, δεν περιμενεις και τιποτε....

Γιατι οσο αδικη κι αν ειναι η μοιρασια, οσο αδικη κι αν ειναι η προμηθεια, οσο ανισος και αν ειναι ο αγωνας εναντι των αλλων,

εν τελει, αν παιξεις, βαζεις εστω με απειροελαχιστο ποσοστο τον εαυτο σου σε μια κληρωση....και εχεις να περιμενεις.

Αν δεν παιξεις;

 

Περιμενω να ακουσω αποψεις επ'αυτου.

Άκου... Μήνας Ιούλιος είχα 1.000 ευρώ στη 1 Ιουλίου, παίζω κινο στη 1 Ιουλίου και χάνω 20 εγώ... Ξαναπαίζω έως τις 10 Ιουλίου και πιάνω 2χ206... Λέω εδώ είμαστε θα βγάλω χρήμα. Στις 15 Ιουλίου πήρα δανεικά και αγύριστα από συγγενή, στις 20 Ιουλίου κέρδισα συνολικά ακόμα 150.

Τέλη Ιουλίου πάλι δεν είχα φραγκο για κινο εννοώ όχι γενικώς μην παρεξηγηθεί η ιστορία.

 

Με τα πολλά δεν κερδίζεις με αυτό φίλε με τίποτα, γιατί δεν πρόκειται να σου δώσει πολλά λεφτά για να καλύψεις την χασούρα.

Προχτές έτσι για την πλάκα έπαιξα 5 στα 5 με πολλαπλασιασμο 2.5 ευρώ κ πήρα 50, λαλακιες... Έχασα την ίδια μέρα 120, δηλαδή να είχαμε να λέγαμε.

Τώρα κάτσε και σκέψου πόσα λεφτά θα είχα Ιουλίου και μέσα Αυγούστου για εμένα να πάρω ότι γουστάρω από κινητά ή αναβάθμιση υπολογιστή και πες μου, κέρδισα τελικά η έχασα;;;;;

Δεν κερδίζει κανένας και με τίποτα εκτός αν πιάσεις Τζόκερ η λοτο και αγοράσεις επί τόπου κάτι αξίας όπως πήρε ο πατέρας μου το αυτοκίνητο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παράδειγμα γνωστού που κέρδισε 1.700.000 πριν 5-6 χρόνια στο λαχείο και κάνει ζωάρα. Οπότε μούφα ως λογική, ότι δε σου δίνουν χρήματα, είναι.

Μούφα είναι από την άποψη ότι μπορείς μόνιμα να κερδίζεις και να προσθέτεις άκοπα ένα σεβαστό ποσό στο μηνιαίο μισθό σου. Η γκανιότα είναι τόσο μεγάλη που η τύχη θα πρέπει να σε πάει με 1000 για να βγαίνεις κερδισμένος στο τέλος. Για να καταλάβει κάποιος, η τύχη θα πρέπει να είναι περίπου 60-40 υπέρ σου για να μη βγαίνεις χαμένος, σε παιχνίδια όπως το στοίχημα.

Το καλύτερο ,από άποψη γκανιότας, παιχνίδι, είναι η ρουλέτα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πειραγμένες (μιλώ για τις ιντερνετικές).Στα 100 ευρώ που θα παίξεις, με μοιρασμένη τύχη, θα χάσεις 3 ευρώ. Αν σε πάει λίγο, μπορεί και να κερδίζεις.

 

Γνώμη μου : Παίξτε ότι σας περισσεύει σε παιχνίδια, αφήστε το δελτίο στο συρτάρι και κοιτάξτε μετά την κλήρωση. Μην πάτε σε πρακτορείο για live παιχνίδια. Δεν υπάρχει κάτι πιο εθιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνεχώς διαβάζω για τη γκανιότα ποτέ δεν το κατάλαβα. Η γκανιότα είναι καθαρά για τον book, αν εσύ πχ παίζεις δυάδες απόδοσης 8.00-9.00 και έχεις το λιγότερο 2 εύστοχα ανά 8 δελτία πως γίνεται να βγεις χαμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παράδειγμα γνωστού που κέρδισε 1.700.000 πριν 5-6 χρόνια στο λαχείο και κάνει ζωάρα. Οπότε μούφα ως λογική, ότι δε σου δίνουν χρήματα, είναι.

Μούφα είναι από την άποψη ότι μπορείς μόνιμα να κερδίζεις και να προσθέτεις άκοπα ένα σεβαστό ποσό στο μηνιαίο μισθό σου. Η γκανιότα είναι τόσο μεγάλη που η τύχη θα πρέπει να σε πάει με 1000 για να βγαίνεις κερδισμένος στο τέλος. Για να καταλάβει κάποιος, η τύχη θα πρέπει να είναι περίπου 60-40 υπέρ σου για να μη βγαίνεις χαμένος, σε παιχνίδια όπως το στοίχημα.

Το καλύτερο ,από άποψη γκανιότας, παιχνίδι, είναι η ρουλέτα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πειραγμένες (μιλώ για τις ιντερνετικές).Στα 100 ευρώ που θα παίξεις, με μοιρασμένη τύχη, θα χάσεις 3 ευρώ. Αν σε πάει λίγο, μπορεί και να κερδίζεις.

 

Γνώμη μου : Παίξτε ότι σας περισσεύει σε παιχνίδια, αφήστε το δελτίο στο συρτάρι και κοιτάξτε μετά την κλήρωση. Μην πάτε σε πρακτορείο για live παιχνίδια. Δεν υπάρχει κάτι πιο εθιστικό.

Συμφωνώ με το τελευταίο... Το πρόβλημα είναι το πρακτορείο στο live..

Πέρασα με τον μικρό πριν λίγο, έριξα 1 δελτίο 3 ευρώ και δρόμο, αυτό ήταν...

Αν καθόμουν εκεί τα 50 ήταν σίγουρα χαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένει από τον οπαπ το στοιχημαν και τους άλλους σώθηκε.

 

Χμμμ, κι αν σου κάτσει? :lol:

 

Πέρα απ' την πλάκα. Το μόνο άτομο στην οικογένεια που ήξερα οτι κέρδισε πολλα λεφτά, ήταν η γιαγιά μου που είχε κερδίσει το 75 το λαχείο, μου είχε πει ένα ποσό της τάξης των μερικών εκατοντάδων χιλιάδων δραχμών, ήτανε αρκετά λεφτά για τότε εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνεχώς διαβάζω για τη γκανιότα ποτέ δεν το κατάλαβα. Η γκανιότα είναι καθαρά για τον book, αν εσύ πχ παίζεις δυάδες απόδοσης 8.00-9.00 και έχεις το λιγότερο 2 εύστοχα ανά 8 δελτία πως γίνεται να βγεις χαμένος;

 

Από τη στιγμή που η απόδοση έχει ήδη συνυπολογισμένη μέσα της και τη γκανιότα, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να παίρνεις την πιο συμφέρουσα απόδοση. Όμως αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να συγκρίνει τις αποδόσεις των διαφόρων book, ή είναι ήδη αποφασισμένος να παίζει μόνο σε έναν, τότε τον συμφέρει να επιλέξει εκ των προτέρων αυτόν με την χαμηλότερη γκανιότα.

 

Το παράδειγμά σου βέβαια είναι υπερβολικά αισιόδοξο, καθώς αγοράζεις συστηματικά κάτι σε απόδοση 8.00, ενώ θα έπρεπε να είχε απόδοση κοντά στο 4. Αλλά ισχύει αυτό που γράφεις, η πιθανότητα να βγεις χαμένος σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έρχεται το 90τόσο ο λαχειοπώλης να δώσει το τελευταίο του λαχείο σε φίλη-πελάτισσα του, να μην είναι σπίτι, να το δίνει σε μια γειτόνισσα λίγο παρακάτω και αυτό να κερδίζει κάμποσα εκατομύρια δραχμές... Όχι σε μένα, στην μάνα μου! Μην σας τύχει..

 

Εγώ απ την άλλη είμαι της ρουλέτας, Δευτέρα να πηγαίνεις με 50 ευρώ στην τσέπη στο καζίνο και μέσα σε 10 λεπτά να τα κάνεις 500 και την Τρίτη να πηγαίνεις με τα 500 και μέσα σε 5 λεπτά να τα χεις κάνει 5 ευρώ  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχε πρωτοβγει το προτο και μοιραζε πολλα εχει παιξει ο πατερας μου με ενα φιλο του και σκαει νουμερο πχ. 1234567 και ειχαν παιξει 1235467. Μοιραζε αν θυμαμαι καλα πολλα εκατομυρια δραμχες το 7 αρι τοτε, βαραγανε το κεφαλι τους στο τοιχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνεχώς διαβάζω για τη γκανιότα ποτέ δεν το κατάλαβα. Η γκανιότα είναι καθαρά για τον book, αν εσύ πχ παίζεις δυάδες απόδοσης 8.00-9.00 και έχεις το λιγότερο 2 εύστοχα ανά 8 δελτία πως γίνεται να βγεις χαμένος;

 

Μα δεν θα εχεις ευστοχα 2 ανα 8 δελτια. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνεχώς διαβάζω για τη γκανιότα ποτέ δεν το κατάλαβα. Η γκανιότα είναι καθαρά για τον book, αν εσύ πχ παίζεις δυάδες απόδοσης 8.00-9.00 και έχεις το λιγότερο 2 εύστοχα ανά 8 δελτία πως γίνεται να βγεις χαμένος;

 

Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Ο ΟΠΑΠ κρίνει πως σε έναν συγκεκριμένο αγώνα ποδοσφαίρου υπάρχουν ίσες πιθανότητες για over/under, αλλά αντί να δώσει τις τίμιες αποδόσεις 2,00 και 2,00 δίνει αποδόσεις 1,80 και 1,80. Εφόσον ποντάρεις 100€ είτε σε over είτε σε under και χάσεις θα έχεις 100€ ζημιά, εφόσον κερδίσεις, θα πάρεις πίσω 180€(αφαιρώντας τα 100€ που πόνταρες μένουν 80€ κέρδος) άρα εσύ χάνεις 20€ και ο ΟΠΑΠ κερδίζει 20€. Ε αυτή η διαφορά είναι η γκανιότα(το περιθώριο κέρδους) του ΟΠΑΠ, και στη συγκεριμένη περίπτωση είναι περίπου 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...