Προς το περιεχόμενο

Τυχερά παιχνίδια - Είναι μουφα η όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε πάει προχτές η γυναίκα μου με τον ξάδερφο της και την κόρη του για καφέ. Ακριβώς δίπλα είχε ένα πρακτορείο.

 

Λέει ο ξαδερφος στην κόρη , πήγαινε παίξε μου αυτά τα 7 νούμερα στο ΚΙΝΟ. Βαριέμαι ρε πατέρα του λεει

 

Γίνεται η κλήρωση και βγαίνουν και τράβαγαν τα μαλλιά τους.

 

Εγώ απλά τους είπα ότι αν τα παίζατε μπορεί και να μην έβγαιναν. 5000 στο ευρώ δίνει το 7άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και γίνεται. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο χρόνος που μεσολαβεί για να συμβεί αυτό. Αν και έχουν χιλιοειπωθει θα μπορούσε ίσως να υπάρχει και αλγόριθμος που υπολογίζει τους αριθμούς που έχουν παιχτεί λιγότερο. Πάντως άμα πιάσεις την φιλοσοφία του κινο ίσως αυξήσεις λίγο τις πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα αλγόριθμο για random number generation;

Και να φτιάξεις τι σου λέει ότι οι αριθμοί που θα βγάλεις θα είναι ίδιοι με αυτούς του κινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σπίτι σε λίγο και δέν προλαβαίνω να γράψω την άποψή μου στο ωραίο φόρουμ σας.. hypercomputation και νευρωνικά δίκτυα είναι το μέλλον πιστεύω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δέν έχουμε καταφέρει να λύσουμε μαθηματικά παράδοξα όπως το Monty Hall και σείς θέλετε ανώτερη μηχανή από την Turing για να σας υπολογίσει τα νούμερα του Lotto.. 

Η μελέτη της συχνότητας επιλογής συγκεκριμένων αριθμών είναι χαμένος χρόνος γιατί είναι πείραμα τύχης.. και ο δειγματικός χώρος είναι πολύ μικρός για να εφαρμοστούν πχ μέθοδος Monte Carlo ή παρόμοιοι αλγόριθμοι.. 

Είναι καθαρά ένα ψυχολογικό παιχνίδι που δέν έχει σημασία άν κερδίζεις ή χάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Εδώ δέν έχουμε καταφέρει να λύσουμε μαθηματικά παράδοξα όπως το Monty Hall και σείς θέλετε ανώτερη μηχανή από την Turing για να σας υπολογίσει τα νούμερα του Lotto.. 

 

Ποιό είναι το πρόβλημα με το Monty Hall; Αν εννοούμε το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά μαθηματικά παράδοξα που βασίζονται στην ίδια αρχή.. Ανοίγει η κουρτίνα 1 και έχεις κερδίσει ένα πλυντήριο.. Σε μιά από τις δυό επομενες κουρτίνες υπάρχει μιά Πόρσε και ένα Ζονγκ.. Θα τολμήσει ο παίκτης να ρισκάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά μαθηματικά παράδοξα που βασίζονται στην ίδια αρχή.. Ανοίγει η κουρτίνα 1 και έχεις κερδίσει ένα πλυντήριο.. Σε μιά από τις δυό επομενες κουρτίνες υπάρχει μιά Πόρσε και ένα Ζονγκ.. Θα τολμήσει ο παίκτης να ρισκάρει?

 

Το ξέρω το παράδοξο.Δεν ξέρω πώς συνδέονται με τα υπόλοιπα που γράφεις.

 

Το λέει και η λέξη, παράδοξο.Είναι η πρώτη αίσθηση που έχει το μυαλό μας, όχι ότι δεν αποδεικνύεται μαθηματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν προταθεί μαθηματικές λύσεις.. άλλες λιγότερο και αλλες περισσότερο ικανοποιητικές.. Στο Monty Hall άν ο παίκτης είχε να ανοίξει 999.999 κουρτίνες από σύνολο 1 εκατομμυρίου προφανώς θα τολμούσε και πάρα πολύ πιθανόν να κέρδιζε την Πόρσε.. Στην επιλογή 50-50 κολώνει αλλά δέν είναι απίθανο να τολμήσει.. το ίδιο είναι και το Λόττο.. η πιθανότητα να κερδίσεις είναι εξαιρετικά μικρή και κανένα λογικό όν δέν θα χαλούσε τα χρήματά του παίζοντας.. ωστόσο υπάρχει πάντα η πιθανότητα να κερδίσεις και έτσι ξεδίνεις με την ψευδαίσθηση για να υποφέρεις τη ζωή σου στην Ελλάδα..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...