Προς το περιεχόμενο

Τυχερά παιχνίδια - Είναι μουφα η όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες έφυγαν 12€ στο ξυστό του οπαπ (σκρατς) 6 δελτία των 2€ και δεν έκατσε ούτε δεκάρα. Έχω αρχίσει να αναθεωρώ τις απόψεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάλεξε το ξυστό που πήρες στο http://www.scratch.gr/el/index και πάτα στο "ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΕΡΔΩΝ" για να δεις τις πιθανότητες νίκης.

 

Π.χ στο "Καρέ της τύχης" για να κερδίσεις 1 ευρώ οι πιθανότητες είναι 1 προς 12,12 και αυτό ΑΝ είσαι τυχερός γιατί μπορεί να πέσεις σε σερί χαμένα..

 

Τελικά ο ΟΠΑΠ είναι απάτη ή εσύ έχεις το πρόβλημα που δε ξέρεις τι παίζεις;

 

Αν θες να παίξεις τζόγο πήγαινε καζίνο ή ακόμα καλύτερα φάτα σε σουβλάκια. Ο ΟΠΑΠ σε όλα του τα παιχνίδια έχει τρελή γκανιότα και απευθύνεται σε άσχετους ή αγράμματους. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλη η πελατεία του είναι γερόντια.

 

Προσωπικά προτιμώ να πετάξω τα λεφτά μου στα σκουπίδια παρά εκεί, όχι για να μη τα χάσω, αλλά για να μην αισθάνομαι βλάκας με τις πιθανότητες νίκης και τις αποδόσεις που χει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τυχερα παιχνιδια ειναι αυτο που λεει τυχερα, εχω κερδισει αρκετες φορες στο κινο τα πιο πολλα 500 ευρω 5 στα 5 , λοττο και τζοκερ μεχρι 2.5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινήσω πως την τύχη σου την βλέπεις σε παιχνίδια ισαξιων πιθανοτήτων όπως το τάβλι (εφόσον και οι δύο παίχτες παίζουν τις στάνταρ κινήσεις)! Ας βάλω -με το ζόρι- και τα παιχνίδια του καζίνο λόγο χαμηλής γκανιότας!

 

Ο ΟΠΑΠ είναι θέμα μαλακιας όχι τύχης. Φανταστείτε να παίζει ο ΟΠΑΠ με σας κορόνα - γράμματα και κάθε φορά που κερδίζετε να σας πληρώνει με 1.60 απόδοση. Σε περίπτωση που πάρετε 100€ - 500€ συνεχίζετε να είστε χαζοί και όχι τυχεροί.

 

Αν όχι την επόμενη, την μεθεπόμενη θα σας πάρει μέχρι και τα σώβρακα. Ούτε καν μακροχρόνια χασούρα δε μπορεί να υπάρξει στα παιχνίδια του ...

 

Ο Anorymous είμαι σίγουρος πως έχει χάσει τον κώλο του στο ΚΙΝΟ για να πάρει τα 500ευρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν εννοείται πως δεν ήταν από την τσέπη μου τα 12€ γιατί όπως εκφράζεσαι μου δίνεις την εντύπωση ότι με θεωρείς για κανένα τζογαδόρο. Τα δελτία αγοράστηκαν από άλλους αλλά εν πάση περιπτώσει όπως λες και ο ίδιος,καμία σχέση ο οπαπ με καζίνο κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε θεωρώ τζογαδόρο γιατί δε σε ξέρω προσωπικά ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος. Απλά συνιστώ την προσοχή.

 

Τα περί απάτης σχολίασα γιατί όποιος παίζει Σκρατς είναι μαλάκας από μόνος του, και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις έχω υπάρξει από τους μεγαλύτερους! Δες παλιότερο post μου εδώ από 230€ που χασα. Όπως καταλαβαίνεις δε μου κάνουν καθόλου εντύπωση τα 12€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Anorymous είμαι σίγουρος πως έχει χάσει τον κώλο του στο ΚΙΝΟ για να πάρει τα 500ευρα.

 

οχι στο κινο ειμαι κερδισμενος παιζω αραια και που, στο τζοκερ παλι ειμαι μεσα σιγουρα εσθω και μικοποσα που παιζω αν βαλεις 5 ευρω την εβδομαδα ειναι 20 τον μηνα  και 240 τον χρονο μινιμουμ αρα εχω χασει τουλαχιστον 3000 απο τα 18 που παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέργεια μου κάνει.

 

Σημειώνεις τα κέρδη με τις χασούρες αναλυτικά από το ΚΙΝΟ; Στο λέω γιατί το 99% των ατόμων δε θυμούνται καν το πόσα έπαιξαν! Ειδικά όταν παίζεις αραιά μαζεύονται πολλά λεφτά χωρίς να το καταλάβεις και απλώς θυμάσαι τα 500αρικα λόγο του μεγάλου ποσού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην ξεχνάμε ότι τα τυχερά παιχνίδια υπάρχουν για το κέρδος αυτουνού που τα πουλάει. Οπότε λογικό είναι να θέλει να μικρύνει όσο πάει την δική του ζημιά με το να μην δίνει εύκολα μερίδιο από τον τζίρο του σε κάποιον.

Πώς γίνεται αυτό;
Με τις πιθανότητες.

Σε όλους αρέσει να βλέπουν ότι με 1€ για παράδειγμα έχουν δυνατότητα να κερδίσουν και πχ. 500€. Το θέμα είναι ότι αυτό που δεν ψάχνουνε είναι ότι οι πιθανότητες είναι τόσες λίγες (μιλάμε για 1:1000+) που το παίζουν και τυχοδιώκτες και προσπαθούν. Και ποτέ δεν κερδίζουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα, γιατί θέλω να με βοηθήσετε.
Θα ρωτήσω και χαζές απορίες, αλλά όλοι κάποτε κάπως ετσι ξεκινανε. Οποιος θελει παρακαλω ας απαντησει.

Σήμερα συνάντησα τυχαία μετά απο καιρό, έναν παλιό μου φίλο, από τα σχολικά χρόνια!
Και τον πέτυχα έξω από ένα πρακτορείο του οπαπ.
Δεν θα έδινα σημασία αν ήταν άλλος, αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι:
ειλικρινής, αξιόπιστος, ντόμπρος, εξηγημένος, αληθινός, συνεπής, εργατικός, και πολλές ακόμη σπάνιες αρετές! Τον ξέρω δεκαετίες, και τον ξέρω καλά, σε όλη την πορεία της ζωής του!
Γιατί τα λέω όλα αυτά;
Για να ξαναπω, οτι κατα καιρους διαφοροι μου λενε διαφορα-το φερνει η κουβεντα, αλλα δεν δινω και τοση σημασια στα λεγομενα τους.
Γιατι πολλοι μιλανε με φανφάρες είτε για εντυπωσιασμο, είτε για να δικαιολογησουν το παθος του τζογου, είτε για μην φανουν οτι χανουν χρήματα.
Ομως για να μου το πει ο συγκεκριμενος ανθρωπος, δινω απολυτη βαση στο τι μου ειπε!

Και τι μου ειπε;
Ότι παίζει κίνο ή και κάτι άλλο(δεν θυμαμαι καλα, συγχωρεστε με…), μικροποσά 1-2€, και τους τελευταίους μήνες μόνο, έχει κερδίσει πάνω από 2000€!!!
‘Καλά’ του λέω, ‘πως το κατάφερες; Ασχολείσαι συστηματικά, αφιερωνεις ωρες, συστηματα κλπ;’ (γιατι ξερω οτι δεν ηταν ποτε φανατικος με αυτα, ο ανθρωπος εργαζεται, ειναι οικογενειαρχης, ειναι αψογος οπως ειπα παραπανω, και δεν ειναι κανενας….τεμπελχανας που να ξημεροβραδιαζεται στα πρακτορεια πινοντας φραπεδες!).
Και τι μου απαντά:
“Έχω παρατηρήσει, παρακολουθώντας τις κληρώσεις, ότι κάποιοι αριθμοί επαναλαμβάνονται, κι εγω κρατω τους περισσοτερους απο αυτους, βαζω και μερικους ακομη, και καπως ετσι’.
Φαντάζομαι ότι κερδίζει ποσά, 50-100 ευρω και ουτω καθεξης.
Και όταν τον ξαναρώτησα ‘μηπως ομως εχεις χαλασει περισσοτερα απο αυτα που κερδισες;’ μου απάντησε ‘χαμένος δεν είμαι σίγουρα! Παίζω μονοευρα-διευρα και οπως σου ειπα μες σε λιγους μηνες εχω παρει πανω απο 2000€!”

Και σας ρωτώ, και ελπίζω να βρεθούν εδώ ειλικρινή άτομα να απαντήσουν διαφωτιστικά, πέραν του έξτρα ψαξίματος που θα κάνω και με άλλους γνωστούς, που όμως ξέρω ότι εκείνοι έχουν ‘αρρώστια’ με αυτά, αλλα κερδίζουν και καλά ποσά(χωρις ομως να ξερω ειλικρινα το πραγματικο τους ισοζυγιο):
Είναι όντως έτσι τα πράγματα όπως μου τα ειπε ο φίλος μου;
Μπορώ να παρατηρήσω κι εγω νουμερα που επαναλαμβανονται, και με μονοευρα-διευρα να κερδίζω πχ το μήνα έστω και 100€?
Είναι σοβαρές οι πιθανότητες να έχω μια πορεία σαν του φίλου, ή….όχι, και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να έχεις εσύ μια πορεία σαν του φίλου σου τότε θα μπορώ κι γώ και όλοι μας. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει ο παράγοντας τύχη που μάλλον τώρα είναι με το μέρος του αλλά σίγουρα αυτό δε μπορεί να συνεχιστεί επ αόριστον. Κάποια στιγμή θα ρθουν και οι συνεχόμενες χασούρες και εκεί είναι που ξεχωρίζει ο πειθαρχημένος από το τζογαδόρο. Στο ερώτημά σου δεν υπάρχει απάντηση.

Αν θεωρείς ότι μπορείς να βάλεις όρια στον εαυτό σου και η λέξη ''ρεφάρω'' να σου είναι σκόπιμα άγνωστη τότε μπορείς να δοκιμάσεις με μικροποσά τα οποία ΔΕΝ έχεις ανάγκη.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν φίλο που πετάει  50 ευρώ την μέρα στο κίνο και το virtual (εικονικοί αγώνες ποδοσφαίρου). Ενώ ξέρει πως πετάει άσκοπα λεφτά σε κάτι που δεν του αποφέρει κέρδος, συνεχίζει να τα σκορπά χωρίς σύστημα. Υπάρχει τρόπος να τον ξεκολλήσω? Είναι χαρακτήρας που δεν ακούει εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν φίλο που πετάει 50 ευρώ την μέρα στο κίνο και το virtual (εικονικοί αγώνες ποδοσφαίρου). Ενώ ξέρει πως πετάει άσκοπα λεφτά σε κάτι που δεν του αποφέρει κέρδος, συνεχίζει να τα σκορπά χωρίς σύστημα. Υπάρχει τρόπος να τον ξεκολλήσω? Είναι χαρακτήρας που δεν ακούει εύκολα.

Ρίξε μια ματιά http://www.kethea.gr/FAQ/tabid/72/language/el-GR/Default.aspx?QuestionID=35&AFMID=524

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...