Προς το περιεχόμενο

Τυχερά παιχνίδια - Είναι μουφα η όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλωστε τοσα χρονια νομιζω το ανωτερο ποσο που εχει δωθει απο το κινο ειναι το 7 στα 7

 

αποσυρω το σχολιο μου καθως το μεγαλυτερο ηταν το 7 στα 7.Εχει μοιραστει και 12αρι

 

Νομίζω το μπερδεύεις με κάτι άλλο.

Μόνο αυτό το μήνα (από 1/12 μέχρι την κλήρωση 531495 που έγινε 20:20) βρέθηκαν:

 

263 νικητές 7/7

24 νικητές 8/8

3 νικητές 9/9

2 νικητές 10/10

(11άρι και 12 δεν υπήρξε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω το μπερδεύεις με κάτι άλλο.

Μόνο αυτό το μήνα (από 1/12 μέχρι την κλήρωση 531495 που έγινε 20:20) βρέθηκαν:

 

263 νικητές 7/7

24 νικητές 8/8

3 νικητές 9/9

2 νικητές 10/10

(11άρι και 12 δεν υπήρξε)

Saxos55 ποιο ειναι το καλυτερο συστημα στο κινο?Θελω να πω , ποσοι αριθμοι? Οκ ξερω κατα βαθος δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο ειναι θεμα τυχης , αλλα σε βλεπω πιο ψαγμενο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Saxos55 ποιο ειναι το καλυτερο συστημα στο κινο?Θελω να πω , ποσοι αριθμοι? Οκ ξερω κατα βαθος δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο ειναι θεμα τυχης , αλλα σε βλεπω πιο ψαγμενο.. 

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (παικτικά εννοώ) με το συγκεκριμένο παιχνίδι καθώς έχει πολύ μεγάλη γκανιότα (τα κέρδη της ΟΠΑΠ) και "τραγικές" πιθανότητες.

Το ίδιο συνιστώ και σε όποιον με ρωτάει.

 

Παρόλα αυτά, αν θες να χαβαλεδιάσεις κάποια μέρα, σου προτείνω να παίξεις ζητώντας είτε 2 αριθμούς είτε 7 καθώς έχεις τις "καλύτερες" πιθανότητες να κερδίσεις κάτι.

 

Τα υπόλοιπα (παίξε στήλες, παίξε λήγοντες, παίξε αριθμούς που "αργούν") είναι παραμύθια να το πω σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (παικτικά εννοώ) με το συγκεκριμένο παιχνίδι καθώς έχει πολύ μεγάλη γκανιότα (τα κέρδη της ΟΠΑΠ) και "τραγικές" πιθανότητες.

Το ίδιο συνιστώ και σε όποιον με ρωτάει.

 

Παρόλα αυτά, αν θες να χαβαλεδιάσεις κάποια μέρα, σου προτείνω να παίξεις ζητώντας είτε 2 αριθμούς είτε 7 καθώς έχεις τις "καλύτερες" πιθανότητες να κερδίσεις κάτι.

 

Τα υπόλοιπα (παίξε στήλες, παίξε λήγοντες, παίξε αριθμούς που "αργούν") είναι παραμύθια να το πω σύντομα.

Ρε γαμωτο παιζω 4 θα πιασω (πολυ συχνα) 3/4 , το 9αρι μου αρεσει αλλα δυσκολο..εχω πιασει 5/9 ..Τωρα με το κινο μπονους κατι μπορεις να παρεις. Παντως εχει δυσκολεψει το κινο , λενε καποιοι πιο παλιοι τζογαδοροι.. Λαικα να στο πω δεν δινει πλεον λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινο ειναι ενα καθαρα "στημενο" προγραμμα παιζονται ας πουμε 20.000 χιλιαδες ευρω συνολο σε μια κληρωση?θα μοιραστουν τα πχ 5.000 ευρω το προγραμμα βρισκει τον συνδιασμο δελτιων που απαιτουνται για να μοιραστει αυτο το ποσο ισως να μοιραζονται και γεωγραφικα βαση τζιρου πρακτορειου.

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κινο (γενικά σε πρακτορείο μια φορά το χρόνο κατόπιν προτροπής και αν) αλλά έχω πολύ πολύ μεγάλη ιδέα από προγράμματα και αλγορίθμους. Είμαι όσο βέβαιος μπορεί να είναι κανείς χωρίς να βάλει τα νούμερα κάτω ότι αυτό το πράγμα που λες ότι γίνεται έχει τελείως απαγορευτικό υπολογιστικό κόστος με τα νούμερα που εμπλέκονται.

 

Για να πάρεις μια ιδέα του τι εννοώ όταν λέω τελείως απαγορευτικό: ο αριθμός των ετών που θα έπρεπε να τρέχει ένα πρόγραμμα μέχρι να βγάλει τη λύση που καλύπτει τις προϋποθέσεις που λες θα είχε μερικές δεκάδες μηδενικά στο τέλος. Την ηλικία της γης ας πούμε θα την ξεφτίλιζε για πλάκα.

 

Ακόμα κι αν πέφτω λίγο έξω στην εκτίμηση (ξερωγω κατα μερικά δισεκατομμύρια χρόνια), μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να πέφτω τόσο έξω που να γίνεται η δουλειά τελικά σε λιγότερο από 5 λεπτά.

 

Κανονικά εδώ θα εξέφραζα και την άλλη απορία που έχω ξαναεκφράσει στο παρελθόν (γιατί να ρισκάρει κανείς κλέβοντας σε κάποια δραστηριότητα που έτσι κι αλλιώς είναι σχεδιασμένη ούτως ώστε να κερδίζει πάντα η μάνα) αλλά whatever.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κινο (γενικά σε πρακτορείο μια φορά το χρόνο κατόπιν προτροπής και αν) αλλά έχω πολύ πολύ μεγάλη ιδέα από προγράμματα και αλγορίθμους. Είμαι όσο βέβαιος μπορεί να είναι κανείς χωρίς να βάλει τα νούμερα κάτω ότι αυτό το πράγμα που λες ότι γίνεται έχει τελείως απαγορευτικό υπολογιστικό κόστος με τα νούμερα που εμπλέκονται.

 

Για να πάρεις μια ιδέα του τι εννοώ όταν λέω τελείως απαγορευτικό: ο αριθμός των ετών που θα έπρεπε να τρέχει ένα πρόγραμμα μέχρι να βγάλει τη λύση που καλύπτει τις προϋποθέσεις που λες θα είχε μερικές δεκάδες μηδενικά στο τέλος. Την ηλικία της γης ας πούμε θα την ξεφτίλιζε για πλάκα.

 

Ακόμα κι αν πέφτω λίγο έξω στην εκτίμηση (ξερωγω κατα μερικά δισεκατομμύρια χρόνια), μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να πέφτω τόσο έξω που να γίνεται η δουλειά τελικά σε λιγότερο από 5 λεπτά.

 

Κανονικά εδώ θα εξέφραζα και την άλλη απορία που έχω ξαναεκφράσει στο παρελθόν (γιατί να ρισκάρει κανείς κλέβοντας σε κάποια δραστηριότητα που έτσι κι αλλιώς είναι σχεδιασμένη ούτως ώστε να κερδίζει πάντα η μάνα) αλλά whatever.

Αυτο που ειναι ομως ευκολο με πολυ απλο αλγοριθμο, ειναι να βγαλεις νουμερα ωστε να μην πιασει κανεις 12/12, η ποσα νουμερα παιζεις στο Κινο τελος παντων αμα εσυ δεν το θελεις στην παρουσα φαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά τα νούμερα αν τα πιάσουν αρκετοί που έχουν παίξει 11/11; Ή ακόμα περισσότεροι 10/10;

 

Η δουλειά των πιθανοτήτων εξασφαλίζει ακριβώς αυτό το πράγμα.

 

Γίνεται να βγάλεις την συνάρτηση που ελαχιστοποιεί τα κέρδη σε κάθε γύρισμα, αλλά στο πολύ μικρό διάστημα που κλείνει το σύστημα και μετά απο λίγο βγάζει την κλήρωση, δεν πιστεύω οτι γίνεται. Εϊναι δηλαδή και θέμα χρόνου, κόστους και ρίσκου, για κάτι που απο μόνο του βγάζει λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμωτο παιζω 4 θα πιασω (πολυ συχνα) 3/4 , το 9αρι μου αρεσει αλλα δυσκολο..εχω πιασει 5/9 ..Τωρα με το κινο μπονους κατι μπορεις να παρεις. Παντως εχει δυσκολεψει το κινο , λενε καποιοι πιο παλιοι τζογαδοροι.. Λαικα να στο πω δεν δινει πλεον λεφτα. 

Πως εχει δυσκολεψει δηλαδη?? Τι εκαναν παλι τα masterminds του οπαπ για να χασεις λεφτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι στημένο ή όχι ... και την αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Όταν θέλω να πάω να παίξω, θα παίξω.

Απ'την αρχή του χρόνου μέχρι κ σημερα έχω κερδίσει 3  εξάρια.

+ κάτι 100αρια..200αρια.....

Μου αρέσει ...κάνω το κεφι μου... άλλοτε βγαίνεις χαμένος, άλλοτε κερδισμένος απ το πρακτορείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειναι ομως ευκολο με πολυ απλο αλγοριθμο, ειναι να βγαλεις νουμερα ωστε να μην πιασει κανεις 12/12, η ποσα νουμερα παιζεις στο Κινο τελος παντων αμα εσυ δεν το θελεις στην παρουσα φαση. 

 

Δωσε αυτον τον αλγοριθμο που λες τοτε,

Ειδαλλως....

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κινο (γενικά σε πρακτορείο μια φορά το χρόνο κατόπιν προτροπής και αν) αλλά έχω πολύ πολύ μεγάλη ιδέα από προγράμματα και αλγορίθμους. Είμαι όσο βέβαιος μπορεί να είναι κανείς χωρίς να βάλει τα νούμερα κάτω ότι αυτό το πράγμα που λες ότι γίνεται έχει τελείως απαγορευτικό υπολογιστικό κόστος με τα νούμερα που εμπλέκονται.

 

Για να πάρεις μια ιδέα του τι εννοώ όταν λέω τελείως απαγορευτικό: ο αριθμός των ετών που θα έπρεπε να τρέχει ένα πρόγραμμα μέχρι να βγάλει τη λύση που καλύπτει τις προϋποθέσεις που λες θα είχε μερικές δεκάδες μηδενικά στο τέλος. Την ηλικία της γης ας πούμε θα την ξεφτίλιζε για πλάκα.

 

Ακόμα κι αν πέφτω λίγο έξω στην εκτίμηση (ξερωγω κατα μερικά δισεκατομμύρια χρόνια), μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να πέφτω τόσο έξω που να γίνεται η δουλειά τελικά σε λιγότερο από 5 λεπτά.

 

 

Απο λογια οι περισσοτεροι ΠΡΩΤΟΙ στον χορο.

Απο το να επιχειρηματολογησουν σε αυτο που λενε ελαχιστοι.

Και πραγματι οσα λες ειναι σωστα και ενω στο Τζοκερ πχ, οπου ο αριθμος των κληρωθεντων αριθμων(5 και 1 στο τζοκερ) ειναι μικροτερος ή ισος του αριθμου των παιζομενων(5 ή και 6 ,7 κλπ και 1 εως 20 για επιλογη αριθμου τζοκερ) οποτε υπαρχει πρακτικος αλγοριθμος για να βρουνε 5+1αδα στην κληρωση ωστε να αποτρεψουν να βγει 5+1, στο ΚΙΝΟ οπου κληρωνονται 20(>12) δεν υπαρχει πρακτικος αλγοριθμος(πρακτικου χρονου μιλαμε παντα) που να εξασφαλιζει οτι δεν θα υπαρξει 12 στα 12. Πόσο μαλλον να αποτρεψει πιθανα 12 στα 12 και 11 στα 11 και 10 στα 10.

 

Οποιος εχει αντιθετη αποψη ας δωσει τον αλγοριθμο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λογια οι περισσοτεροι ΠΡΩΤΟΙ στον χορο.

Απο το να επιχειρηματολογησουν σε αυτο που λενε ελαχιστοι.

 

PostHelper τι λες;

Γιατί παρεμβαίνεις σε θέματα Πίστης;

Δεν έχεις προσέξει πως ακόμα και 7 σελίδες στατιστικά να παραθέσεις, απαντάει ο άλλος:

Εγώ πιστεύω ότι γίνεται [______], δε μου το βγάζεις απ'το μυαλό.

 

Σε παρακαλώ, έχουμε ανεξιθρησκεία.

:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Ναι δε φαίνεται να γίνεται με τίποτα. Πες ότι θέλεις απλά και μόνο να κάνεις μια καλή προσπάθεια να αποτρέψεις (χωρίς βεβαιότητα) το 12 στα 12... μια ιδέα θα ήταν να παίρνεις όλους τους συνδυασμούς από κάθε δελτίο και να τους βάζεις σε ένα bloom filter. Μετά την ώρα της κλήρωσης, δεδομένου ότι το 12ρι είναι σπάνιο γεγονός μπορείς πολύ γρήγορα να βγάζεις στην τύχη αποτελέσματα και να ελέγχεις το bloom filter μέχρι να βρεις κάποιο που σίγουρα δεν περιλαμβάνεται (ή αν βιάζεσαι και το filter δίνει positive μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου για false positive).

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα κι αυτό είναι απαγορευτικό (για ένα μόνο δελτίο αφού είναι 12 από 20 που λες τότε ένα δελτίο δίνει 20! / 8! συνδυασμούς το οποίο βγαίνει περίπου 6e13) γιατί α) το απαιτούμενο μέγεθος του φίλτρου ξεφεύγει τελείως και β) ακόμα κι αν το φίλτρο ήταν ΟΚ πάλι πρέπει να κάνεις "επιτόπου" 6e13 * μέγεθος φίλτρου hashes για κάθε δελτίο που παίζεται που δεν το συζητάμε.

 

Κι όλα αυτά για το απλό "να μη πιάσει κανείς 12ρι", όχι για συγκεκριμένα μοιράσματα κερδών και τέτοιες γραφικότητες. Συν ότι βασικά ακόμα κι αν γινόταν αυτό, ακόμα κι αν οι απαιτούμενες υποδομές ήταν κάτι που μπορείς να "κρύψεις" σε κανα κτίριο μεγέθους αεροδρομίου, πάλι το κόστος για να τα τρέχεις θα ήταν βασικά μεγαλύτερο από τα κέρδη που περιμένεις να βγάλεις μην αφήνοντας κανέναν να κερδίσει.

 

 

Αυτο που ειναι ομως ευκολο με πολυ απλο αλγοριθμο, ειναι να βγαλεις νουμερα ωστε να μην πιασει κανεις 12/12, η ποσα νουμερα παιζεις στο Κινο τελος παντων αμα εσυ δεν το θελεις στην παρουσα φαση. 

 

See above. Ο αλγόριθμος που δίνω είναι έυκολος και πολύ απλός, το μόνο πρόβλημα είναι πως τα νούμερα είναι τόσο μεγάλα που δεν υλοποιείται.  :D

 

Έχεις καμια πρόταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να βγάλεις την συνάρτηση που ελαχιστοποιεί τα κέρδη σε κάθε γύρισμα, αλλά στο πολύ μικρό διάστημα που κλείνει το σύστημα και μετά απο λίγο βγάζει την κλήρωση, δεν πιστεύω οτι γίνεται. Εϊναι δηλαδή και θέμα χρόνου, κόστους και ρίσκου, για κάτι που απο μόνο του βγάζει λεφτά.

 

 Εχεις κατι που σου εξασφαλιζει νομιμα οτι θα βγαζεις καθαρο κερδος περιπου το 31% των χρηματων που παιζονται και θα πρεπει να βρεις(ποιος βασικα? ποια ακριβως προσωπα εννοω. μιλαμε για 1? για 2? για 30? οσο πιο πολλα προσωποα τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να αποκαλυφθει ολο αυτο) παρανομο τροπο να βγαζεις χρηματα?

 

Δεν βγαζουν νοημα ολα αυτα. Οι πιθανοτητες για να πιασεις κανεις 12 στα 12 ειναι ηδη ελαχιστες, 1 στα 400 εκατομμυρια περιπου. Δεν εχει νοημα να ψαχνουν τροπους να μην τα κερδισει κανείς αφου το 1 εκατομμυριο ευρω που θα του δωσουν(ή το μισο εαν παιξει με μισο ευρω) θα το βγαλουν πολυ γρηγορα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος που έχουν στη διάθεσή τους πάντως δεν είναι ούτε καν 5 λεπτά, κάποια δευτερόλεπτα είναι αφού στο διάστημα μεταξύ των δύο κληρώσεων παίζονται δελτία μέχρι λίγο πριν αρχίσει η επόμενη κλήρωση. Επίσης, η κλήρωση έχει ήδη γίνει όταν βγει ο πρώτος αριθμός, οι άλλοι βγαίνουν σιγά σιγά για το σασπένς! :)

 

Με το που βγει ο πρώτος αριθμός μπορείς να βάλεις το δελτίο σου στο μηχάνημα να δεις αν κέρδισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους πιστεύουν ότι δεν υπάρχει αλγόριθμος μεγιστοποίησης κέρδους από μέρους του ΟΠΑΠ μια ερώτηση γιατί η κλήρωση του ΚΙΝΟ δεν γίνεται ακριβώς σε 5 λεπτά και κάποιες φορές καθυστερεί 5-25 δευτερόλεπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...