Προς το περιεχόμενο

Ελεος με την Shell!


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές βρέθηκα σε υποκατάστημα shell στη Μοναστηρίου, Θεσσαλονίκη. Πάντα στο αυτοκίνητο μου βάζω πάντα v power από επιλογή, ανεξάρτητα αν είναι σε προσφορά ή όχι.  Ο υπάλληλος επέμενε να βάλω την 100αρα δε σημείο που μου έκανε αρνητικότατη εντύπωση.  Στο τέλος  είπε  σας παρακαλώ βάλτε  100αρα.... Ακόμη λίγο και θα έβαζα τα κλάματα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σηκωθητε και φυγετε. Μην καθεστε να σας τα ζαλιζουν. Αν μου βαλουν 100 αρα εμενα χωρις λογο θα την πληρωσω οσο την απλη. Αν δεν μπορουν θα φυγω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Προχθές βρέθηκα σε υποκατάστημα shell στη Μοναστηρίου, Θεσσαλονίκη. Πάντα στο αυτοκίνητο μου βάζω πάντα v power από επιλογή, ανεξάρτητα αν είναι σε προσφορά ή όχι.  Ο υπάλληλος επέμενε να βάλω την 100αρα δε σημείο που μου έκανε αρνητικότατη εντύπωση.  Στο τέλος  είπε  σας παρακαλώ βάλτε  100αρα.... Ακόμη λίγο και θα έβαζα τα κλάματα..

Στα εταιρικά καταστήματα (Ερμής, Μυρτέα) τους υποχρεώνουν να πιάσουν συγκεκριμένους στόχους, σε συγκεκριμένα καύσιμα... οπότε πιέζουν τον υπάλληλο, να πρήξει τα συκώτια  σε εσένα που βάζεις καύσιμο...          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2018 στις 8:18 ΠΜ, bilios40 είπε

Να ρωτησω 1)  γιατι καποιοι βενζιναδες ανοιγοκλινουν το ''πιστολι''  πολλες φορες ενω σου βαζουν βενζινα??? 
2 ) και γιατι σε καποιους η βενζινα  τους μυριζει πολλη περισσοτερο ενω βαζει --γεμιζει  ????
 


1) Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό, ενώ η αντλία είναι στο αυτόματο π.χ 20 ευρώ, το χαρακτηρίζω σαν ΤΙΚ του βενζίνα αλλά με όλα αυτά που γίνονται δεν αποκλείετε να σταματάει την ροή...
2) Πιθανόν έχει να κάνει με τι ώρα βάζεις βενζίνη, μεσημεριανές ώρες εξατμίζετε μεγαλύτερη ποσότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιγοκλείνει το πιστόλι ο βενζινάς. Δεν έχει κανένα όφελος, κανένα νόημα. Πιθανότατα σκάει από υψηλή υποπίεση του αέρα το πιστόλι.. Σπάσιμο νεύρων είναι και γι'αυτόν που θέλει να σε γεμίσει να τελειώνει να φύγεις, όχι προσπάθεια να σε κλέψει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 16:45, turbat0s said:

vw group?

Μάγος είσαι; 😜

On 17/10/2018 at 21:27, Whargoul said:

Εάν βάζετε 95αρα και έχετε πρόβλημα με το αυτοκίνητο, τότε απλά ο συγκεκριμένος πρατηριούχος σας κοροϊδεύει, νοθεύει εσκεμμένα την 95αρα για να την αχρηστεύει και να αναγκάζεστε να βάζετε 100ρα. Κανένα αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα με την 95αρα, και κανένα normal αυτοκίνητο δεν έχει αυξημένο όφελος από την 100ρα σε σχέση με την βενζίνη που δηλώνει ο κατασκευαστής. Στην καλύτερα περίπτωση, κάποια αυτοκίνητα είναι optimized για 97/98ron εάν όχι για 95αρα. 

Στις περισσότερες χώρες το standard είναι η 95αρα, και πρέπει εσύ να τους πεις να σου βάλουν 97/98. Όχι 100ρα. Αυτό είναι γελοίο. 

Ακόμα και τα Mclaren είναι για 98ron. 

.

 

Για να συμβαίνει αυτό, μάλλον όλοι οι πρατηριούχοι με κοροϊδεύουν. Βάζω από όπου να'ναι βενζίνη, διαφορετικές εταιρίες, περιοχές κλπ., πάντα με απλή έχω πυράκια, και πάντα με 100ρα δεν έχω.

Και ναι, αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στα VAG.

Ιπποδύναμη το αυτοκίνητο με 100ρα φυσικά και δεν κερδίζει, αλλά λόγω σωστής καύσης δεν κομπιάζει στα χαμηλά, πράγμα που μπορεί να δώσει σε κάποιον την ψευδαίσθηση πως το αυτοκίνητο έχει παραπάνω δύναμη. Επίσης γίνεται και η οδήγηση κάπως πιο άνετη, λιγότερα κατεβάσματα, λιγότερες στροφές στο ξεκίνημα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εβαζες 100αρα,95αρα έβαζες και στην πουλούσαν όλοι για 100αρα.

Πιστεύεις οτι τα πιο πολλά VW ή Audi αν βάλουν 95αρα καθαρή θα χτυπάνε πυρακια;Σε ολη την Ευρωπη και ολο το κοσμο κυκλοφορουν εκατομμυρια VAG.VW Polo έχει η γυναίκα μου.Μια ζωή 95αρα βάζει.Κανένα πρόβλημα.

Προφανώς το οτι χτυπάει πυρακια σε εσενα,έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα στο αμάξι σου ή όντως όπου εχεις βάλει ηταν εντελώς άθλια η βενζινη,αν και το πρώτο μοιάζει πολύ πιο πιθανό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ελληνική 100αρα είναι για τα ανάθεμα. Ferrari F430 έτσι και της έβαζες 100αρα άναβε λαμπάκι κινητήρα ενώ με 95αρα όχι, γι αυτό και ήταν κάθετοι οι μηχανικοί στην 95αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liopyr είπε

Μάγος είσαι; 😜

Για να συμβαίνει αυτό, μάλλον όλοι οι πρατηριούχοι με κοροϊδεύουν. Βάζω από όπου να'ναι βενζίνη, διαφορετικές εταιρίες, περιοχές κλπ., πάντα με απλή έχω πυράκια, και πάντα με 100ρα δεν έχω.

Και ναι, αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στα VAG.

Ιπποδύναμη το αυτοκίνητο με 100ρα φυσικά και δεν κερδίζει, αλλά λόγω σωστής καύσης δεν κομπιάζει στα χαμηλά, πράγμα που μπορεί να δώσει σε κάποιον την ψευδαίσθηση πως το αυτοκίνητο έχει παραπάνω δύναμη. Επίσης γίνεται και η οδήγηση κάπως πιο άνετη, λιγότερα κατεβάσματα, λιγότερες στροφές στο ξεκίνημα κλπ.

 

Κάνε italian tune up στο αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liopyr είπε

Μάγος είσαι; 😜

Για να συμβαίνει αυτό, μάλλον όλοι οι πρατηριούχοι με κοροϊδεύουν. Βάζω από όπου να'ναι βενζίνη, διαφορετικές εταιρίες, περιοχές κλπ., πάντα με απλή έχω πυράκια, και πάντα με 100ρα δεν έχω.

Και ναι, αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στα VAG.

Ιπποδύναμη το αυτοκίνητο με 100ρα φυσικά και δεν κερδίζει, αλλά λόγω σωστής καύσης δεν κομπιάζει στα χαμηλά, πράγμα που μπορεί να δώσει σε κάποιον την ψευδαίσθηση πως το αυτοκίνητο έχει παραπάνω δύναμη. Επίσης γίνεται και η οδήγηση κάπως πιο άνετη, λιγότερα κατεβάσματα, λιγότερες στροφές στο ξεκίνημα κλπ.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ σε Citroen C4. Πάντα όταν βάζω απλή αμόλυβδη, το αυτοκίνητο χτυπάει πυράκια. Όταν βάζω την λεγόμενη κατοστάρα, το φαινόμενο εξαλείφετε τελείως. 

4 ώρες πριν, jmmys είπε

Δεν εβαζες 100αρα,95αρα έβαζες και στην πουλούσαν όλοι για 100αρα.

Πιστεύεις οτι τα πιο πολλά VW ή Audi αν βάλουν 95αρα καθαρή θα χτυπάνε πυρακια;Σε ολη την Ευρωπη και ολο το κοσμο κυκλοφορουν εκατομμυρια VAG.VW Polo έχει η γυναίκα μου.Μια ζωή 95αρα βάζει.Κανένα πρόβλημα.

Προφανώς το οτι χτυπάει πυρακια σε εσενα,έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα στο αμάξι σου ή όντως όπου εχεις βάλει ηταν εντελώς άθλια η βενζινη,αν και το πρώτο μοιάζει πολύ πιο πιθανό.

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ. Το αυτοκίνητο συντηρείται πάντα στην ώρα του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι τα περισσότερα C4 που κυκλοφορούν σε Ελλάδα και όλο το κοσμο χτυπάνε πυρακια με 95αρα.Το αμάξι με 95αρα δοκιμάστηκε πριν βγει απο το εργοστάσιο.

Συνεπώς ή ρωτας στο συνεργειο ποιος είναι ο λόγος, αν σου πούνε οτι μονο με 100αρα δεν βαραει,είναι εντελώς άσχετοι ή αλλάζεις βενζιναδικα μέχρι να πετύχεις κάποιο με καθαρη 95αρα ή συνεχίζεις με την 100αρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liopyr είπε

Για να συμβαίνει αυτό, μάλλον όλοι οι πρατηριούχοι με κοροϊδεύουν. Βάζω από όπου να'ναι βενζίνη, διαφορετικές εταιρίες, περιοχές κλπ., πάντα με απλή έχω πυράκια, και πάντα με 100ρα δεν έχω.

Τότε το πιο πιθανό έχει πρόβλημα το αμάξι σου, ή όντως όλοι οι πρατηριούχοι κοροϊδεύουν. Τα αμάξια καίνε την 95αρα απροβλημάτιστα. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση περί τούτου. Εκατομμύρια αμάξια όλων των κατασκευαστών ανά το παγκόσμιο βάζουν σταθερά 95αρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. 

Το ότι παρουσιάζεται κυρίως στα VAG είναι γιατί είναι κυρίως turbo και τα turbo είναι πολύ πιο ευαίσθητα στο knocking από ένα ατμοσφαιρικό. 

33 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ. Το αυτοκίνητο συντηρείται πάντα στην ώρα του.

Δεν είναι μόνο θέμα τυπικής συντήρησης αλλά και οδήγησης και σχεδίασης της μηχανής.

 

Για αρχή βάλτε κανά καθαριστικό στη βενζίνη για 1-2 γεμίσματα. Εάν επιμένει, και είναι και Direct injection τα αμάξια σας, μπορεί να χρειάζονται καθάρισμα οι βαλβίδες εισαγωγής. 

 

2 ώρες πριν, NT1G είπε

Κάνε italian tune up στο αμάξι.

Χθες το έβλεπα

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έβαζα 95άρα και ποτέ το αυτοκίνητο δεν είχε πρόβλημα.Έβαλα μία φορά 100άρα και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν έβλεπα διαφορά.Απλά σε κάποιους έχουν περάσει στο μυαλό ότι η κατοστάρα είναι πολύ καλό καύσιμο.Τρίχες κατσαρές.Το αυτοκίνητό μου opel vectra έχεις 262.000 χιλιόμετρα και είναι άψογο μηχανικά από όλες τις πλευρές.

Από την άλλη έχω στη γειτονιά μου πρατήριο silk στο οποίο βάζω πολύ καιρό καύσιμα.Τώρα η 95άρα έχει 1,55 και το υγραέριο 0,745  κάθε μέρα για 7 μέρες. Από την άλλη έχω δύο shell με 95άρα 1,63 και υγραέριο 0,849 και 0,859 όλη την εβδομάδα εκτός από Τρίτη που έχει μείον 3% με κάρτα.

Εσείς θα βάζατε ποτέ από το shell έστω και κάθε Τρίτη;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έβαλα μία φορά 100άρα και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν έβλεπα διαφορά.

Απαντάς μόνος σου:

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το αυτοκίνητό μου opel vectra έχεις 262.000 χιλιόμετρα

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...