Προς το περιεχόμενο

Ελεος με την Shell!


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίεργο. V power είναι 97ρα. Εγώ πάλι βάζω μόνο 100 ( 101 βασικά με μέτρηση που πετυχα)

 

Όσο περισσότερα Οκταβία τόσο το καλύτερο.

Όχι αναγκαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η V Power είναι καλύτερη για τον κινητήρα η πουλάνε παραμύθι?

Σε ταξιδι ναι συμφερει παρα πολυ ,μεσα στην πολη οχι.....και ναι κραταει τον κινητηρα καθαρο,μπουζι αλλαγμενα στα 60000 χιλιομετρα ουτε ιχνος μαυριλας,αλλα απο την αρχη που πηρα το αμαξι δεν εχω βαλει αλλη εκτος απο V Power....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλα μην είσαι και τόσο σίγουροι για την καλή δουλειά που κάνει  για καθαρισμό κινητήρα κλπ. 

Αρχικα καμιά βενζίνη δεν είναι 100 οκτάνιων όπως αναφέρει .. δεν έχει έρθει ποτέ στο εργαστήριο δείγμα που να έχει όντως τόσα οκτάνια και τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά .. Ενδεικτικα η πιο σταθερή σε ποιότητα βενζίνη που μας έρχεται είναι από την  Έκο 

Χημικος με ειδικότητα στους υδρογονάνθρακες είμαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η β παουε οντως κανει δουλεια.στα 4 ντεποζιτα,βαζω ενα β παουε.ουτε ιχνος επικαθησεων.

 

Πως ακριβώς βλέπεις τις επικαθήσεις;

 

κάλα μην είσαι και τόσο σίγουροι για την καλή δουλειά που κάνει  για καθαρισμό κινητήρα κλπ. 

Αρχικα καμιά βενζίνη δεν είναι 100 οκτάνιων όπως αναφέρει .. δεν έχει έρθει ποτέ στο εργαστήριο δείγμα που να έχει όντως τόσα οκτάνια και τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά .. Ενδεικτικα η πιο σταθερή σε ποιότητα βενζίνη που μας έρχεται είναι από την  Έκο 

Χημικος με ειδικότητα στους υδρογονάνθρακες είμαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων 

 

Πως μετράτε οκτάνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα ΣΕΑ Αθηνών Κορίνθου πριν 2 καλοκαίρια.

 

Βάζω βενζίνη. Έρχεται ο υπαλληλος... Λάδια νερά είστε κομπλέ? Ναι λέω πριν από ταξίδι ελέγχω τα πάντα του λέω

 

Μου ανοίγετε λίγο το καπώ γιατί κάνει ένα περίεργο θόρυβο το αμάξι? Το πήγα και συνεργείο χτες του λέω...

 

Και έφυγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προσπαθήστε να είστε όσο ευγενικοί και ήρεμοι γίνεται με τους υπαλλήλους δεν φταίνε κ αυτοί τη δουλειά τους κάνουν και τους πιέζουν αρκετά για να προωθούν την 100αρα.

Βέβαια δε φταίει και ο πελάτης που του τα κάνουν τσουρέκια προσπαθώντας να του πουλήσουν κάτι που δε θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως ακριβώς βλέπεις τις επικαθήσεις;

 

 

 

Πως μετράτε οκτάνια;

Αυτο με τις επικαθησεις θαθελα και γω να δω πως προσδιορίζεται τόσο εύκολα ..

Για τα οκτάνια δοκιμή σε πρότυπο κινητήρα η ακόμα καλυτερα εισαγωγή και αναλυση σε αεριοχρωματογραφο..

Με ρεαλιστικά δεδομένα του απλού χρήστη ειναι ευκολότερο και κατα πολυ ταχύτερο δίχως απαίτηση τεχνογνωσίας να διαπιστώσει στο λεπτό αν ειναι νοθευμένη η όχι και όχι να βρει ακριβώς τα ποσά οκτάνια εχει..

Επεξ/σία από Dhmhtrhsg2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο αλλά δεν εχω καταλάβει που είναι το κακό να σου βάζουν 100αρα στην τιμή της 95? Αυτό δεν κανουν ή εχω καταλάβει κάτι λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σίγουρος ότι καταλαβα τι εννοείς ..

100 άρα στην τιμή της 95 Άρτας φαντάζομαι σου βάζουν μονο σε κάποια προσφορά εαν υπάρχει.. Εκει δεν ειναι κακό τι είχες τι έχασες.

Το θεμα ειναι ότι την 100 άρα την νοθεύουν με. 95 άρα κλπ κλπ και πληρώνεις παραπανω χρηματα για 100 οκτάνια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο αλλά δεν εχω καταλάβει που είναι το κακό να σου βάζουν 100αρα στην τιμή της 95? Αυτό δεν κανουν ή εχω καταλάβει κάτι λάθος ?

Κάποιος είχε γράψει "Καθε Τριτη η Shell εχει τη super στην ιδια τιμη με την απλη", μάλλον αυτό είδες και μπερδεύτηκες. Αυτό που εννοούσε είναι ότι κάθε Τρίτη η shell έχει την V power(97 οκτάνια) στην τιμή της FuelSave Unleaded(95 οκτάνια). 100 έχει μόνο η V power racing. Αν ζητήσεις Super, στα μέρη μου τουλάχιστον, θα σου βάλουν LRP.

 

Και ναι, αν σου βάλουν 97άρα στην τιμή 95άρας δεν είναι κακό, το πρόβλημα είναι που σε πρήζουν ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ να βάλεις 97άρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...