Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά προσπάθησα το κολπάκι και μου έβγαλε αυτό στο 1 acount:

 

Invoice ID:   C991114

Date:   Jul 21, 2015

Time:   21:59:14 GMT+03:00

Status:   Denied

 

στο δεύτερο δεν υπάρχει τίποτα φυσικά αφού λέει Denied αλλά μήπως τράβηξε χρήματα?

Το acount που τα έστειλα είναι ένα παλιό μου στο όνομα του πατέρα μου το οποίο έχει να χρησιμοποιηθεί κάνα 2 χρόνια και τωρα ποια δεν έχει καμία κάρτα (παλιά είχε) αλλά έχει διεύθυνση μήπως φταίει αυτό?


Παιδιά προσπάθησα το κολπάκι και μου έβγαλε αυτό στο 1 acount:

 

Invoice ID:   C991114 Date:   Jul 21, 2015 Time:   21:59:14 GMT+03:00 Status:   Denied

 

στο δεύτερο δεν υπάρχει τίποτα φυσικά αφού λέει Denied αλλά μήπως τράβηξε χρήματα?

Το acount που τα έστειλα είναι ένα παλιό μου στο όνομα του πατέρα μου το οποίο έχει να χρησιμοποιηθεί κάνα 2 χρόνια και τωρα ποια δεν έχει καμία κάρτα (παλιά είχε) αλλά έχει διεύθυνση μήπως φταίει αυτό?

 

ΑΑΑ και το περίεργο είναι ότι δεν μου ζήτησε Fees.

 
Transaction Details   pixel.gif   pixel.gif
Charge From Credit Card (Unique Transaction ID # 4W061653WL733424A)
Total amount:   €5.00 EUR
Fee amount:   €0.00 EUR
Net amount:   €5.00 EUR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κατάλαβα ακριβώς με ποια μέθοδο επιχείρησες να τα στείλεις. Επιχειρησες με το "request money" ή απλά από το ένα Paypal account στο άλλο με Send Money? Από τη στιγμή που σου γραφει denied πως να τράβηξε λεφτά. Μπες στο ebanking σου να επιβεβαιώσεις.

 

Όταν ρωτάτε μια απορία να είστε οσο πιο επεξηγηματικοί γίνεται. Δε μπορούμε να μαντεύουμε τι εννοείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ακριβώς με ποια μέθοδο επιχείρησες να τα στείλεις. Επιχειρησες με το "request money" ή απλά από το ένα Paypal account στο άλλο με Send Money? Από τη στιγμή που σου γραφει denied πως να τράβηξε λεφτά. Μπες στο ebanking σου να επιβεβαιώσεις.

 

Όταν ρωτάτε μια απορία να είστε οσο πιο επεξηγηματικοί γίνεται. Δε μπορούμε να μαντεύουμε τι εννοείτε.

 

Με send money όπως αναφέρατε ποιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φοβίζει η ιδέα του 2ου λογαριασμού.

Π.χ.

1. Όταν ανοίγεις νέο λογαριασμό δε ζητάει διεύθυνση; σε αφήνει να βάλεις την ίδια (ε, μάλλον ναι, μπορεί 2 άτομα να μένουν στο ίδιο σπίτι). Σε αφήνει να ανοίξεις νέο paypal με το ίδιο όνομα; Δεν είναι επίφοβο να κάνεις αγορά με άλλο όνομα από το δικό σου;

2. Σε νέο λογαριασμό, όταν θα στείλει τα λεφτά από τον παλιό, μήπως τα δεσμέυσει το paypal γιατί είναι νέος, όχι verified, μήπως σε αφήνει να κάνεις αγορές με όριο;

 

Εγώ πάντως γέμισα το balance μου με το request κολπο. Το να κάνω αγορά από 2ο νέο λογαριασμό το βρίσκω αγχωτικό. Έχει λιγα fees αλλα είναι πιο σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαβαιωνω και εγω οτι εστειλα χτεσ βραδυ, με λιγη προσπαθεια γιατι χρειαζοταν να κανω verify το κινιτο μου,αλλα το παυπαλ δε μου εστελνε μνμ για να κανω verify,αλλα σε καποια προσπαθεια μου με αφησε χωρισ verification.

καταφερα λοιπον να στειλω με send money to family (με ανοιγμα δευτερου λογαριασμου) 140 euro kai 5,45 promitheia.

Τωρα τα εχω στον λογαριασμο τον δευτερο που ανοιξα και καθονται .Ημεταφορα εγεινε με AMEX apo ALPHA BANK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φοβίζει η ιδέα του 2ου λογαριασμού.

Π.χ.

1. Όταν ανοίγεις νέο λογαριασμό δε ζητάει διεύθυνση; σε αφήνει να βάλεις την ίδια (ε, μάλλον ναι, μπορεί 2 άτομα να μένουν στο ίδιο σπίτι). Σε αφήνει να ανοίξεις νέο paypal με το ίδιο όνομα; Δεν είναι επίφοβο να κάνεις αγορά με άλλο όνομα από το δικό σου;

2. Σε νέο λογαριασμό, όταν θα στείλει τα λεφτά από τον παλιό, μήπως τα δεσμέυσει το paypal γιατί είναι νέος, όχι verified, μήπως σε αφήνει να κάνεις αγορές με όριο;

 

Εγώ πάντως γέμισα το balance μου με το request κολπο. Το να κάνω αγορά από 2ο νέο λογαριασμό το βρίσκω αγχωτικό. Έχει λιγα fees αλλα είναι πιο σιγουρο.

 

 

Μα τα ίδια fees έχει και αυτός ο τρόπος καθώς πρόκειται για μεταφορά χρημάτω από την κάρτα σου. Εγώ προσωπικά έβαλα τα ίδια στοιχεία, απλά ώντας Έλληνες, εύκολα μπορείς να αλλάξεις ένα γράμμα από το όνομά σου για να μην είναι 100% αντιστοιχία στοιχείων. Εγώ αυτό έκανα. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι απαγορεύεται να έχει κάποιος 2 paypal account. Απλά δε μπορείς να έχεις δηλωμένο την ίδια κάρτα/λογαριασμό και στα 2.  Πχ μπορείς στο 2ο να βάλεις μια άυλη προπληρωμένη (όπως θα επιχειρήσω σήμερα) για να κάνεις verify.  Όπως είπα, συναλλαγή με το google play έκανα κανονικά από τον μούφα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο steam πάντως που δοκίμασα να βάλω τώρα €5, τα δέχτηκε.

 

Με τον συνηθισμενο και κανονικο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον συνηθισμενο και κανονικο τροπο?

 

Πάνω δεξιά που λέει το υπόλοιπο, add funds to steam wallet, επιλογή των €5 και πληρωμή με την κάρτα που είχα περασμένη μέσα.

Φαντάζομαι αυτός είναι ο κανονικός τρόπος.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχει κανεις συνδεδεμενο το battle net με το paypal?και εαν ναι μπορει να το ξεσυνδεσει και να προσπαθησει να το ξαναβαλει για να μου πει αν δουλευει..
εδω και 1 μερα προσπαθω να το συνδεσω και μου βγαζει ερρορ..το paypal με εχει γραμμενο στα τετοια του και η blizzard μ λεει οτι δν μπορει να κανει κατι αυτη και ειναι θεμα paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το PayPal δε λέει να μ'αφήσει να πληρώσω ενώ έχω ενεργή confirmed κάρτα και PayPal balance. Κρίμα που το κουπόνι που μου έστειλε το eBay λήγει σήμερα. Είπα να το χαρίσω σε κάποιον... αλλά δεν είναι μεταβιβάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις καταφερα να κανω αγορα απο ebay μεσω paypal αφου ειχα κανει το κολπο με το request money. Με πιστωτικη καρτα εθνικη go gold mastercard που ειχα συνδεδεμενη στο paypal προ cc, φορτωσα στο balance 96.25 ευρω. Στην μετατροπη της αγορας με εκλεψε λιγο γιατι για 4,29 δολλαρια με χρεωσε 4,05 ευρω :confused:. Εαν πληρωνα όπως παλια με την καρτα θα ειχα ισοτιμια 1,1045 λογω mastercard αλλα με η ισοτιμια του paypal ήταν 1,0608 :confused:  δλδ 4% fee. Κανονικα 3% δεν ειναι απο ευρω σε δολλαρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...