Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά πήρα το season pass του Witcher 3 από το amazon.uk

Δεν τη δεχόταν ούτε το humble store,ούτε το GOG

 

Τώρα το μόνο που θέλω είναι το DLC για το DAI αλλά δε υπάρχει ούτε σε κλειδαδικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω την εντύπωση ότι αυτό το thread κατάντησε γκρίζα διαφήμιση συγκεκριμένης πιστωτικής της Άλφα τράπεζας. (μα σε κάθε σελίδα του thread υπάρχει αναφορά, και εδώ πιο πάνω ένας χρήστης που εκανε εγγραφη για να κάνει αυτο το σχόλιο). Και συγκεκριμένα της American Express που όπως φαίνεται δουλεύει για αγορες με paypal μέσα στα κάπιταλ κοντρόλ.

Κάποια στιγμή βέβαια θα δουλέψουν όλες. Δεν θα την προμηθευτώ όμως, γιατί την Αμέρικαν υπάρχουν πολλές διεθνείς επιχειρήσεις που δεν την δέχονται. Ενώ πρώτα την Μάστερ και μετά την Βιζα, τις δέχονται παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μου γεια σας

με τον κουμπαρο μου προσπαθουμε να αγορασουμε ενα κινητο τον 150-160 ευρώ

το δικο μας το προβλημα ξεκιναει αφου εχουμε φορτωσει το balance του paypal με 173 ευρώ (με πειρεως visa χρεωστικη) και μετα

χθες απο το μεσημερι και μετα δεν δεχετε την πληρωμη μας με τιποτα το paypal!

αντιθετως αγορα με κατι πιο φθηνο "περναει" κανονικα!

υπαρχει μηπως καποιο πλαφον στις αγορες μεσω paypal;

καποιος αλλος με τα ιδια χαλια!!!; :mad:

 

Αφού κατάφερα να φορτώσω το PP balance μου*, έκανα αγορά ακριβώς σαν αυτή που θέλετε (κινητό Xiaomi Redim Note 2 standard edition στα 150-160 €) χωρίς πρόβλημα.

 

 

Αυτό που διαπίστωσα απ' αυτή & κάποιες άλλες μικροαγορές που έκανα από κινεζομάγαζα (gearbest, geekbuying, tinydeal), είναι ότι χρεώνουν την παραγγελία σε USD, ανεξαρτήτως νομίσματος που έχεις επιλέξει για τη συναλλαγή σου μέσα από τις επιλογές στο site του κινεζομάγαζου. Συνεπώς, όταν πληρώνεις μέσω του PP balance, αναγκαστικά δέχεσαι τη μετατροπή -εννοείται με προμήθεια- σε USD που κάνει το PP απ' το νόμισμα που έχεις στο balance σου.

Π.χ. για την αγορά του συγκεκριμένου κινητού των 159,17 CHF / 142,94 EUR / 159,99 USD που μου το έδωσαν "προσφορά" 159,00 USD, το PP τράβηξε 161,01 CHF απ' το balance μου, κάνοντας τη μετατροπή 1 CHF = 0.987565 USD (η ισοτιμία του κινεζομάγαζου ήταν 1 CHF = 1,005152 USD, δηλ. το PP πήρε περ. 2% προμήθεια).

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν κινεζομάγαζα που δέχονται πληρωμή στο νόμισμα που επιλέγουμε (π.χ. του PP balance μας), ώστε να μην πληρώνουμε προμήθεια μετατροπής στο PayPal;

 

*Συγγενής από το εξωτερικό (CH) μου έκανε "Send Money" (CHF), τραβώντας χρήματα από τραπεζικό λογαριασμό του (λογικά με "Top Up"). Η τράπεζα του τον χρέωσε προμήθεια 1%. Αυτό μου είπε οφειλόταν στο ότι φαίνεται πως τα έστειλε στο εξωτερικό (η έδρα του PP πρέπει να είναι σε άλλη χώρα -νομίζω στη Γερμανία- απ' αυτή που βρίσκεται ο συγγενής).

Δοκιμάζοντας να κάνω "Top Up" από δικό μου λογαριασμό της ΕΤΕ με internet banking, είδα ότι για μεταφορά οποιουδήποτε ποσού δοκίμασα (1-10-100-200-1000 €) χρεώνει επιπλέον 7 € (1 € ως "Προμήθεια ΕΤΕ" + 6 € ως "Έξοδα Εντολέα (DEBT/OUR)").

Η επιλογή που έκανα στο internet bankingτης ΕΤΕ & για την οποία μου έβγαζε αυτό το κόστος των 7 €, ήταν "Έξοδα σε βάρος εντολέα", δηλ. όλη η επιβάρυνση δική μου, ώστε να γνωρίζω τι ακριβώς ποσό θα μπει στο PP balance μου.

Αν επέλεγα "Έξοδα από κοινού", τότε μου χρέωνε μόνο το 1 € ως "Προμήθεια ΕΤΕ", αλλά δεν ξέρω τι λεφτά θα έμπαιναν στο PP balance μου. Έχει κανείς ιδέα;

 

BTW, να επιβεβαιώσω κι εγώ πως έφαγα πόρτα απ' το PP μ' όποια πιστωτική/χρεωστική Visa/Mastercard (από Alpha & Εθνική) προσπάθησα να κάνω αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η επιλογή που έκανα στο internet bankingτης ΕΤΕ & για την οποία μου έβγαζε αυτό το κόστος των 7 €, ήταν "Έξοδα σε βάρος εντολέα", δηλ. όλη η επιβάρυνση δική μου, ώστε να γνωρίζω τι ακριβώς ποσό θα μπει στο PP balance μου.

Αν επέλεγα "Έξοδα από κοινού", τότε μου χρέωνε μόνο το 1 € ως "Προμήθεια ΕΤΕ", αλλά δεν ξέρω τι λεφτά θα έμπαιναν στο PP balance μου. Έχει κανείς ιδέα;

Καταρχήν δε μπορείς να στείλεις χρήματα απο Ελλάδα στο λογαριασμό του Paypal στο εξωτερικό (εκτός και αν έχεις λάβει χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20/7). Αν μπορέσεις να στείλεις προτιμώτερο είναι να χρεωνεσαι μόνο το 1 ευρω και όχι και τα άλλα 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δε μπορείς να στείλεις χρήματα απο Ελλάδα στο λογαριασμό του Paypal στο εξωτερικό (εκτός και αν έχεις λάβει χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20/7). Αν μπορέσεις να στείλεις προτιμώτερο είναι να χρεωνεσαι μόνο το 1 ευρω και όχι και τα άλλα 6

 

Έχω την αίσθηση ότι μπορώ, χωρίς να έχω λάβει χρήματα απ' το εξωτερικό. Δεν παίρνω όμως κι όρκο.

 

Anyway, γιατί είναι προτιμότερο να βάλω & το PayPal να πληρώσει & -προφανώς- να μου αφαιρέσει το ποσό απ' αυτό που θα μπει στο PayPal balance μου; Ξέρεις αν θ' αφαιρέσει λιγότερα από 6 € (την υπόλοιπη προμήθεια που κρατάει η ΕΤΕ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι μπορώ, χωρίς να έχω λάβει χρήματα απ' το εξωτερικό. Δεν παίρνω όμως κι όρκο.

 

Anyway, γιατί είναι προτιμότερο να βάλω & το PayPal να πληρώσει & -προφανώς- να μου αφαιρέσει το ποσό απ' αυτό που θα μπει στο PayPal balance μου; Ξέρεις αν θ' αφαιρέσει λιγότερα από 6 € (την υπόλοιπη προμήθεια που κρατάει η ΕΤΕ) ;

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα σε χρεωσει λιγότερο ή καθόλου... Αν καταφέρεις να φύγουν τα χρήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αγορά από Banggood,αξίας 1.80,με virtual MasterCard της Εθνικής.

Απευθείας χρήση ή μέσω PayPal.?  Ούτε καν να την περάσω δεν μπορώ στο pp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι θα σε χρεωσει λιγότερο ή καθόλου... Αν καταφέρεις να φύγουν τα χρήματα....

 

Σύμφωνα με την απάντηση που μου είχαν στείλει & postαρα στο #5159, αυτοί (το PP) μου είχαν πει ότι μπορώ να βάλω χρήματα στο balance μου με "Top Up", αρκεί να συνέδεα τραπεζικό λογαριασμό στο account μου (κατόρθωσα & το έκανα κατόπιν αλληλογραφίας μαζί τους).

Σύμφωνα μ' αυτή την απάντηση το PP δεν πρόκειται να χρεώσει προμήθεια.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν η ΕΤΕ ή η τράπεζα (Deutsche Bank) του "PayPal Europe" (στην οποία στέλνω τα λεφτά) θα το χρεώσει κάτι (λόγω επιλογής "Έξοδα από κοινού") & το PP μετά θα μου αφαιρέσει αυτό το ποσό. :wacko:

 

 

Here’s how to top up your PayPal account:

  • Go to www.paypal.com and log in to your account.
  • Click Top Up Account.
  • Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.

Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.

 

 

 

Anyway, άμα τελειώσει το λίγο PP balance που έχω, λέω να κάνω μια δοκιμή με "Top Up". Το πολύ-πολύ να φάω πόρτα ακόμη μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μου γεια σας

με τον κουμπαρο μου προσπαθουμε να αγορασουμε ενα κινητο τον 150-160 ευρώ

το δικο μας το προβλημα ξεκιναει αφου εχουμε φορτωσει το balance του paypal με 173 ευρώ (με πειρεως visa χρεωστικη) και μετα

χθες απο το μεσημερι και μετα δεν δεχετε την πληρωμη μας με τιποτα το paypal!

αντιθετως αγορα με κατι πιο φθηνο "περναει" κανονικα!

υπαρχει μηπως καποιο πλαφον στις αγορες μεσω paypal;

καποιος αλλος με τα ιδια χαλια!!!; :mad:

Το ποσό που έχετε στο balance είναι μικρό για αυτό φάγατε απόρριψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθείας χρήση ή μέσω PayPal.? Ούτε καν να την περάσω δεν μπορώ στο pp

Απευθείας με κάρτα.Την δέχθηκε με την πρώτη προσπάθεια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι αυτό το thread κατάντησε γκρίζα διαφήμιση συγκεκριμένης πιστωτικής της Άλφα τράπεζας. (μα σε κάθε σελίδα του thread υπάρχει αναφορά, και εδώ πιο πάνω ένας χρήστης που εκανε εγγραφη για να κάνει αυτο το σχόλιο). Και συγκεκριμένα της American Express που όπως φαίνεται δουλεύει για αγορες με paypal μέσα στα κάπιταλ κοντρόλ.

Κάποια στιγμή βέβαια θα δουλέψουν όλες. Δεν θα την προμηθευτώ όμως, γιατί την Αμέρικαν υπάρχουν πολλές διεθνείς επιχειρήσεις που δεν την δέχονται. Ενώ πρώτα την Μάστερ και μετά την Βιζα, τις δέχονται παντού.

Δεν υπάρχει λόγος να προμηθευτείς μια τέτοια κάρτα για αυτό το λόγο. Εγώ την έχω αναγκαστικά λόγω της μισθοδοσίας μου και στην αρχή του capital control δε λειτουργούσε (ούτε πχ. λειτουργεί σε καταστήματα τύπου iherb). Το ότι δουλεύει τώρα με το paypal είναι κι αυτό ενδεχομένως ένα κομμάτι της τυχαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...