Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απευθείας με κάρτα.Την δέχθηκε με την πρώτη προσπάθεια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το δοκιμασα κι εγω τωρα με απευθειας συναλλαγη αλλα δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις έκανα μια αγορά από ebay (κίνα) μέσω paypal με συνδεμένη κάρτα της Πειραιώς.

Το δέχτηκε κανονικά.

Πήγα να κάνω μια ακόμα αγορά πάλι από ebay (Γερμανία) με το ίδιο paypal και κάρτα φυσικά

και απορίφθηκε, την ίδια στιγμή μου ζήτησε να βάλω κάρτα χρεωστική, έβαλα την ίδια κάρτα ξανά

και μου χρέωσε 1USD χωρις να ολοκληρωθεί η δεύτερη συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ειναι να μας πειτε με τι καρτα το κανατε γιατι και εγω εφτασα να αγορασω χωρις balance αλλα με χρεωστικη Πειραιως και Εθνικη εφαγα ακυρο απο τις τραπεζες.

 

 

Καλο θα ειναι να μας πειτε με τι καρτα το κανατε γιατι και εγω εφτασα να αγορασω χωρις balance αλλα με χρεωστικη Πειραιως και Εθνικη εφαγα ακυρο απο τις τραπεζες.

με κάρτα της alpha, προπληρωμένη mastercard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω απο τις τοσες πολλες φορες που δοκιμαζουμε να αγορασουμε μεσω paypal το οτιδηποτε και δεν μας αφηνουν τα capital controls με αποτελεσμα το paypal να μας βγαζει το μυνημα οτι πρεπει να κανουμε verify την καρτα μας παρολο που την εχουμε κανει εδω και χρονια.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καμια μλκια με το paypal και να μην ξαναδεχτει μελλοντικα την ιδια καρτα απο τις τοσες ανεπιτυχείς προσπαθειες αγορας καποιου προιοντος απο οπουδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιμετωπησα τα εξης μου επεστρεψαν κατι λεφτα απο μια επιστροφη, στο paypal φαινεται η συναλλαγη αλλα στον λογαριασμο της τραπεζας δεν φαινεται. Εκανα μια παραγγελια στα τελη Αυγουστου παλι μεσω paypal (καρτα πειραιως) που εγινε δεκτη, ωστοσο στο tracking number δεν φαινεται τιποτα και θα επρεπε να ειχε ερθει ηδη. Τωρα τον Σεπτεμβριο εγινε παλι το ιδιο. Υπαρχει περιπτωση λογω capital controls και επειδη ειναι προιοντα και οχι υπηρεσιες  οπως αυτες που γινονται πλεον δεκτες για συναλλαγες με το εξωτερικο, να μην αποστελονται στην ελλαδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπαρχει περιπτωση λογω capital controls και επειδη ειναι προιοντα και οχι υπηρεσιες  οπως αυτες που γινονται πλεον δεκτες για συναλλαγες με το εξωτερικο, να μην αποστελονται στην ελλαδα ?

Οχι δεν έχει σχέση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα μια αγορά από ebay (κίνα) μέσω paypal με συνδεμένη κάρτα της Πειραιώς.

Το δέχτηκε κανονικά.

Πήγα να κάνω μια ακόμα αγορά πάλι από ebay (Γερμανία) με το ίδιο paypal και κάρτα φυσικά

και απορίφθηκε, την ίδια στιγμή μου ζήτησε να βάλω κάρτα χρεωστική, έβαλα την ίδια κάρτα ξανά

και μου χρέωσε 1USD χωρις να ολοκληρωθεί η δεύτερη συναλλαγή.

Αυτό το 1$ επιστρέφει σε κάποια φάση πίσω στο λογαριασμό ή πάει υπέρ προσπάθειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι αυτό το thread κατάντησε γκρίζα διαφήμιση συγκεκριμένης πιστωτικής της Άλφα τράπεζας. (μα σε κάθε σελίδα του thread υπάρχει αναφορά, και εδώ πιο πάνω ένας χρήστης που εκανε εγγραφη για να κάνει αυτο το σχόλιο). Και συγκεκριμένα της American Express που όπως φαίνεται δουλεύει για αγορες με paypal μέσα στα κάπιταλ κοντρόλ.

Κάποια στιγμή βέβαια θα δουλέψουν όλες. Δεν θα την προμηθευτώ όμως, γιατί την Αμέρικαν υπάρχουν πολλές διεθνείς επιχειρήσεις που δεν την δέχονται. Ενώ πρώτα την Μάστερ και μετά την Βιζα, τις δέχονται παντού.

 

Αυτη τη καχυποψία πραγματικά δεν τη καταλαβαίνω. Πρότεινα εγώ σε κανένα να πάρει AMEX της Alpha? Ουτε γω δεν έχω και ούτε και σκοπεύω να βγάλω. Απλά ανέφερα κάτι που παρατήρησα και είναι σχετικό με το thread (και δεν ήξερα ότι πρέπει να είμαι μπαρουτοκαπνισμένο μέλος για να κάνω τέτοια αναφορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιμετωπησα τα εξης μου επεστρεψαν κατι λεφτα απο μια επιστροφη, στο paypal φαινεται η συναλλαγη αλλα στον λογαριασμο της τραπεζας δεν φαινεται. Εκανα μια παραγγελια στα τελη Αυγουστου παλι μεσω paypal (καρτα πειραιως) που εγινε δεκτη, ωστοσο στο tracking number δεν φαινεται τιποτα και θα επρεπε να ειχε ερθει ηδη. Τωρα τον Σεπτεμβριο εγινε παλι το ιδιο. Υπαρχει περιπτωση λογω capital controls και επειδη ειναι προιοντα και οχι υπηρεσιες  οπως αυτες που γινονται πλεον δεκτες για συναλλαγες με το εξωτερικο, να μην αποστελονται στην ελλαδα ?

Oxi τα πράγματα ερχονται κανονικά και μάλιστα μεσα στον προβλεπόμενο χρόνο, προ cc ξεπερνουσαμε τον ενα μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να κανει συναλλαγη μεσω paypal χωρις να εχει καθολου λεφτα στο balance?

εγω προχτες καταλαθος καταφερα χωρις balance εκανα αγορα 17 eyro απο το ebay με paypal. καρτα alpha bonus visa !!!! Απο τοτε δεν καταφερα να ξανακανω καμια αγορα !!!! ουτε με αυτη ουτε με τις αλλες που εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...