Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε κάποια ειδικότητα ο φίλος σου? Στο πράσινο ΦΠ αναγράφεται η μονάδα που θα πάει σε περίπτωση επιστράτευσης, ενω οπως μου ειχε πει το στελεχος της στρατολογιας την ημερα της απολυσεως μου ( κ εγω πρασινο ΦΠ εχω), καποια στιγμη στο μελλον θα τον καλεσουν για μετεκπαιδευση στην ειδικοτητα.

οδηγος ειναι, αν και δεν ειχε οδηγησει ποτε, σε ενα κηλικειο ητανε.. οντως γραφει την μοναδα πανω ναι....ειναι η ιδια με αυτη που υπηρετουσε παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ειμαι Υγειονομικό, μπαίνω την Δευτέρα . Τι παιζει με τις ειδικοτητες ; Θα παρω καποια ; Θα ειναι άσχετη με το υγειονομικο ; Δεν εχω καταλαβει τι παιζει .

 

 

Επισης, το διπλωμα οδηγησης να το "ξεχασω" στο σπιτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι Υγειονομικό, μπαίνω την Δευτέρα . Τι παιζει με τις ειδικοτητες ; Θα παρω καποια ; Θα ειναι άσχετη με το υγειονομικο ; Δεν εχω καταλαβει τι παιζει .

 

 

Επισης, το διπλωμα οδηγησης να το "ξεχασω" στο σπιτι ;

 

Δεν έχεις λόγο να κρύψεις εσκεμμένα το δίπλωμά σου για 4 λόγους

 

1ον Το ότι έχεις δίπλωμα δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα σε κάνουν σίγουρα οδηγό (δίπλωμα έχουν σχεδόν όλοι πλέον)

 

2ον Και να επιλεγείς τελικά με ειδικότητα οδηγός και να περάσεις εκπαίδευση δεν υπάρχει καμιά εγγύηση ότι όντως θα σε έχουν για οδηγό στη μονάδα που θα σε στείλουν ( είχαμε στη μονάδα πολλούς οδηγούς που δεν οδήγησαν ποτέ τπτ όπως και μάγειρες που δεν μαγείρεψαν ποτέ-σκοπάνθρωποι όλοι είναι θέμα μονάδας και αναγκών)

 

3ον Αν σε στείλουν για ειδικότητα οδηγού και όντως σε έχουν σαν οδηγό στην μονάδα σου καλύτερα θα περάσεις από τους λοιπούς απλούς τυφεκιοφόρους.

 

4ον Το να περνάς εκπαίδευση σε δεύτερο κέντρο (είτε είναι για οδηγός είτε για μάγειρας κλπ) μετά το πρώτο κέντρο και τη βασική θα το εκτιμήσεις πολύ στη πορεία της θητείας σου όταν θα είσαι στη μονάδα γιατί στα κέντρα εκπαιδεύσεως κάνεις ουσιαστικά ζωάρα σε σχέση με το υπόλοιπο της θητείας σου (πολλά άτομα, ελάχιστες υπηρεσίες, ύπνος αρκετός κοκ)

 

Οπότε εκτός και αν δε θες για κανένα απολύτως λόγο να οδηγήσεις ένα τζιπάκι ή μια καναδέζα, πάρτο μαζί το δίπλωμα, δε χάνεις κάτι.

 

Όσο για το πρώτο ερώτημα, ναι οι ειδικότητες είναι ψιλό τυχαίες, εκτός αν εσύ είσαι υγειονομικό για πολύ συγκεκριμένο λόγο (είσαι γιατρός πχ) Είχα παιδί από υγειονομικό (οπτικός) που πήρε ειδικότητα οδηγού πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες λεφτά πας δόκιμος. Οι άλλοι είναι με τα 3 και 60 που παίρνουν όλοι.

H πάνε Κύπρο να προσεύχονται Παναγία, Αγίους, Χριστό κλπ κλπ να γίνουν δεκανεις για να πάρουν 300 κάτι Ευρώ. (Πέρα από την πλάκα πιστευω πως η Παναγιά είναι καλό βύσμα just a payer away δεν τρώει και μονάδες στο κινητό κιόλλας, άσε που μπορει να μην ποιάνει και στο Έβρο....)

 

 

Btw τώρα που εργάζομαι (εργαζόμουν) Κύπρο από άποψη plugin εν χειρότερα τα πράγματα, συνήθως τα plugins δεν βλέπουν μονάδα, αλλά στην αρχή όλοι τρώνε ΤΣΟΥΝΑ (Νέα Στρατιωτική αργκό ΕΛΔΥΚ από 329) μέχρι να παλιώσεις στην ΕΦ (ευτυχώς ήμουν ΕΣ αλλά η σειρά μου ήταν Βρωμιάριδες και φάγαμε Κ στα λελέ μας αντί να βγούμε).  Και αυτό επειδή υπήρχε άτομο που μετά από καιρό τον καλέσαν έφεδρο.

 

Ακόμη όσοι είναι στην 388ΜΜΠ καντε κουράγιο στην πρωτέλα. Το Κ στους παλιούς περιμένει στην κελέν τους απλά να μην είστε στον Θάλαμο αλλά στην σκοπιά την ώρα την επιθεώρησης (η Θαλαμοdog).....

 

Και να θυμάστε ο γραφέας υπηρεσιών εν ο Καλύτερος σας φίλος μετά την σκοπία και σαφώς μετά την έξοδο. Ειδικά όταν έχει επιθεώρηση ;) do not worry η πρωτέλα είναι καλή με βρώμικο όπλο ;) [Ένα δωράκι στον γραφέα δεν βλάπτει πχ. κάνεις τσουπ το χέρι σου και βγαίνει έκα κουτάκι μπύρα έτσι μαγικά] :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοψω την αναβολη την Δευτερα 12/9, θα μπω στην σειρα του Ιανοαριου η προλαβαινω και την σειρα του Νοεμβρη;

του νοεμβρη με τιποτα. Εκοψα 16 αυγουστου και ειμαι Γεναρη. Φιλος που εκοψε Αρχες Ιουνιου ειναι τωρα για νοεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, 

 

Ισως κοψω την αναβολη αυτες τις μερες. Μπηκα στο site της στρατολογιας, πληροφοριες για την κατανομη μου και λεει "Έχετε κατανεμηθεί Πολεμική Αεροπορία."

 

Ειναι οντως 12 μηνες η θητεια;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδια, 

 

Ισως κοψω την αναβολη αυτες τις μερες. Μπηκα στο site της στρατολογιας, πληροφοριες για την κατανομη μου και λεει "Έχετε κατανεμηθεί Πολεμική Αεροπορία."

 

Ειναι οντως 12 μηνες η θητεια;

 

 

 

Eτοιμασου να ακουσεις απαντησεις του τυπου "ρωτα το βυσμα σου"

 

 

Ναι 12 ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...