Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι γιατι η αναβολή είναι για συγκεκριμένες σπουδές. Αλλά παίζει ρόλο πόσο νομότυπη είναι η στρατονομία. Γιατί κανονικά αν τελειώσεις και πας για μεταπτυχιακό πρέπει να κόψεις την αναβολή κ να ζητήσεις εκ νέου για το μεταπτυχιακό αναβολή  Οπότε αν είσαι τυχερός μπορεί να περάσει στο ντουκου ή κ όχι

Η τελευταια βεβαιωση σπουδων που εχω παντως ειναι απο το 2012.Λογικα στη στρατολογια θα θελουν να δουν μεχρι το 2016?

εννοω απο το ΤΕΙ βεβαιωση σπουδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τελευταια βεβαιωση σπουδων που εχω παντως ειναι απο το 2012.Λογικα στη στρατολογια θα θελουν να δουν μεχρι το 2016?

 

εννοω απο το ΤΕΙ βεβαιωση σπουδων

αν θυμάμαι καλα η δικια μας γραμματεία έβγαζε βεβαίωση σπουδων ειδική για τον στρατό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλα η δικια μας γραμματεία έβγαζε βεβαίωση σπουδων ειδική για τον στρατό.

Και εγώ το θυμάμαι. Όταν ζητούσα βεβαίωση σπουδών έπρεπε να δηλώσω ότι θα είναι για τον στρατό αλλιώς μου έδιναν μια generic.

 

Νομίζω πάντως ότι πρέπει να είναι επικαιροποιημένη, δεν νομίζω να δεκτούν αυτή την αίτηση από το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Και εγώ το θυμάμαι. Όταν ζητούσα βεβαίωση σπουδών έπρεπε να δηλώσω ότι θα είναι για τον στρατό αλλιώς μου έδιναν μια generic.

 

Νομίζω πάντως ότι πρέπει να είναι επικαιροποιημένη, δεν νομίζω να δεκτούν αυτή την αίτηση από το 2012.

 

Εμενα μου εδωσαν ολόιδια οπως και τις αλλες φορες αν και ανεφερα για στρατιωτικη χρηση.

 

Φυσικα και πρεπει να ειναι τωρινη,λεει μαλιστα του τρέχοντος φοιτιτικου ετους η κατι τετοιο.

 

 

Χρειαζομαι την βοηθεια σας,παιρνω την συνταξη του θανοντος πατερα μου,πρεπει να την διακοψω για τον στρατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Εμενα μου εδωσαν ολόιδια οπως και τις αλλες φορες αν και ανεφερα για στρατιωτικη χρηση.

 

Φυσικα και πρεπει να ειναι τωρινη,λεει μαλιστα του τρέχοντος φοιτιτικου ετους η κατι τετοιο.

 

 

Χρειαζομαι την βοηθεια σας,παιρνω την συνταξη του θανοντος πατερα μου,πρεπει να την διακοψω για τον στρατο?

 

Αν δεν κανεις διακοπη σπουδων και συνεχισεις κανονικα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα, αφου καθε χρονο δεν σου ζητανε βεβαιωση σπουδων?Πηγαινε κανονικα την βεβαιωση σπουδων οταν σου ζητηθει στο τελος του ετους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys μια ερώτηση οποιος γνωρίζει, μπορούν να σε στείλουν με αναβολή για να αφαιρέσεις λάμες?! Δεν υποτίθεται ότι για αυτό υπάρχουν τα I?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις διακοπη σπουδων και συνεχισεις κανονικα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα, αφου καθε χρονο δεν σου ζητανε βεβαιωση σπουδων?Πηγαινε κανονικα την βεβαιωση σπουδων οταν σου ζητηθει στο τελος του ετους

 

δεν μου ζητανε καθε χρονο. μετα απο 3 χρονια μου ζητησαν για να δουν αν σπουδαζω ακομα για να συνεχιστει.

 

γενικα εχει σχεση ο στρατος με αυτο,γιατι κατι τετοιο ακουσα και δεν εχει καμία λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και έκοψα την αναβολή. Ο υπάλληλος του ΚΕΠ μακράν ο πιο χαζός που έχω συναντησει στο δημόσιο μέχρι σήμερα. Έκανε ένα κάρο λάθη (που διόρθωνε στην συνέχεια) συμπληρώνοντας την αίτηση. Στο τέλος την έλεγξα πριν υπογράψω και ήταν σωστά τα στοιχεία μου αλλά στο δεύτερο χαρτί που μου έδωσε έλεγε την αντιστοιχία διαστήματος που κόβεις αναβολή με το αντίστοιχο ΕΣΣΟ. Και τα έλεγε τελειώς διαφορετικά. Α' ΕΣΣΟ Φεβρουάριο αν κόψεις από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτώβρη για παράδειγμα. Τον ρωτάω γιατί τα γράφει αλλιώς και μου λέει ότι το σύστημα είναι παλιό και τα εκτυπώνει λάθος. Ωστόσο ένα μικρό άγχος το έχω για αυτό περιμένω τώρα σε καμιά 10αρια μέρες να ανανεωθεί στην στρατολογία το πότε θα μπω για να ησυχάσω....

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα;

και εμενα στα ΚΕΠ που πηγα πριν λιγες μερες ηταν παρτον ενα και χτυπα τον αλλο.. μονο 10 μερες παιρνει να ανανεωθει;

μια ερωτηση που μπορει να ειναι και αρκετα χαζη.. αν τους ζητησω να με πανε οσο πιο μακρια απτο σπιτι μου (Αθηνα) γινεται δηλαδη σε κανα νησι στην ακρη της Ελλαδας, μπορω η οπου κατσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς βύσμα και κατ εξαίρεση μετάθεση θα πας παραμεθόριο, εβρο και νησιά ανατολικου Αιγαίου.

Ποιος ο λόγος; Στην σπάνε οι δικοί σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς βύσμα και κατ εξαίρεση μετάθεση θα πας παραμεθόριο, εβρο και νησιά ανατολικου Αιγαίου.

Ποιος ο λόγος; Στην σπάνε οι δικοί σου;

οχι φιλε απλα επειδη ειμαι ανθρωπος που δεν μου αρεσει ο πολυς κοσμος, θα προτιμουσα να ειμαι σε ενα στρατοπεδο με λιγα ατομα και ας ειναι οπου να ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα στρατόπεδα έχουν φυλάκια, ορισμένα είναι και εκτός στρατοπεδου που είναι παράνομο.

Αν το ζητήσεις θα σε στείλουν, είναι λίγα άτομα και κάνουν μόνο σκοπιες χωρίς τις αναφορές, φρουρες και άλλες μπούρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα στρατόπεδα έχουν φυλάκια, ορισμένα είναι και εκτός στρατοπεδου που είναι παράνομο.

Αν το ζητήσεις θα σε στείλουν, είναι λίγα άτομα και κάνουν μόνο σκοπιες χωρίς τις αναφορές, φρουρες και άλλες μπούρδες.

υπαρχει τετοια δυνατοτητα? μια χαρα φιλε σε ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα στρατόπεδα έχουν φυλάκια, ορισμένα είναι και εκτός στρατοπεδου που είναι παράνομο.

Αν το ζητήσεις θα σε στείλουν, είναι λίγα άτομα και κάνουν μόνο σκοπιες χωρίς τις αναφορές, φρουρες και άλλες μπούρδες.

 

Μα όλα τα φυλάκια είναι εκτός στρατοπέδου...Όχι απλά εκτός στρατοπέδου αλλά από εμπειρία μου και αρκετών φίλων μου ήταν και αρκετά μακριά από το στρατόπεδο, πολλές φορές και σε βραχονησίδες. Αυτή είναι και η λογική του φυλακίου να φυλάς μια απομακρυσένη περιοχή για κάποιο Χ, Ψ λόγο (κάποιο ραντάρ ή παρατηρητήριο, ή αποθήκες πυρομαχικών)

(τα μόνο "φυλάκια" εντός στρατοπέδου είναι πχ αυτά της κεντρικής πύλης όπου είσαι εντός μονάδας αλλά κοιμάσαι εκεί στο φυλάκιο πύλης)

 

Οι περισσότεροι είχαν άκρως θετική εμπειρία από τα φυλάκια που πήγαν όπου έκαναν ζωάρα (για του λόγους που αναφέρει ο pablo και κάποιους ακόμα) και δεν ήθελαν να φύγουν. Το μόνο μείον ότι όσο είσαι εκεί δεν έχεις καμία έξοδο.

 

Στη μονάδα μου βέβαια τα φυλάκια ήταν μεγάλη πίκρα... Με είχαν 40 μέρες( άλλους περισσότερο) στο φυλάκιο σερί με 12 ώρες περίπολο τη μέρα (γύρω στα 32 τετράδια-αποθήκες) ανα 3 ώρες δλδ. Οπότε κοιμόσουν συνεχόμενα max 2,5 ώρες και σε σύνολο max 6,5 (αλλά σπαστά στα 3 που είναι μεγάλο βάσανο) Ύπνος από τις 7 και 30 (εγερτήριο στα φυλάκια είναι 7 και 30 κάθε μέρα) μέχρι τις 3 το μεσημέρι δεν επιτρεπόταν μη τυχόν σκάσει κάνας Ταξμαν ή Δίκας. Αφού δεν έπαθα ψυχολογικά 40 μέρες σερί εκεί χωρίς να βγω στο έξω κόσμο και μονίμως άυπνος πάλι καλά.

 

Αλλά ξαναλέω στα πιο πολλά φυλάκια γίνεται ζωάρα-αραλίκι... Και βασικά όσο πιο απομακρυσμένα (βραχονησίδες) και πιο απίθανο να σκάσει εξωτερική έφοδος ή κάποιος αστεράτος τόσο πιο χαλαρά και πιο ζωάρα..  Τα δικά μας αν και κάπως απομακρυσμένα ήταν μέσα στο νησί οπότε ήταν προσβάσιμα και υπήρχε διαρκώς ο φόβος και οι ΕΠΟΠ που ήταν αρχιφύλακες ήταν χεσμένοι και μας είχα στη τσίτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλα τα φυλάκια είναι εκτός στρατοπέδου...Όχι απλά εκτός στρατοπέδου αλλά από εμπειρία μου και αρκετών φίλων μου ήταν και αρκετά μακριά από το στρατόπεδο, πολλές φορές και σε βραχονησίδες. Αυτή είναι και η λογική του φυλακίου να φυλάς μια απομακρυσένη περιοχή για κάποιο Χ, Ψ λόγο (κάποιο ραντάρ ή παρατηρητήριο, ή αποθήκες πυρομαχικών)

(τα μόνο "φυλάκια" εντός στρατοπέδου είναι πχ αυτά της κεντρικής πύλης όπου είσαι εντός μονάδας αλλά κοιμάσαι εκεί στο φυλάκιο πύλης)

 

Σωστά, αυτό που είναι παράνομο είναι να βγαίνουν στρατιώτες από το στρατόπεδο πχ. για περιπολα και να πηγαίνουν στα φυλακια, είχαμε πεζο περιπολο που έβγαινε 500 μέτρα εκτός στρατοπεδου και πήγαινε στο φυλάκιο.

Κάποιος μου είχε πει ότι βαραγε και σκοπιες εκτός στρατοπέδου, εντελώς παράνομο και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...