Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μυωπία 7 και 1.0 αστιγματισμό στο ένα μάτι και 6.5 και 1.5 αστιγματισμό στο άλλο τι Ι βγαίνω; Ψάχνω να βρω κάποιο ΦΕΚ αλλά δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο.

Νομιζω Ι2 εκτως αν θεωρειται τοσο υψηλο να πας για ι3 ενοπλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω Ι2 εκτως αν θεωρειται τοσο υψηλο να πας για ι3 ενοπλο.

 

Διάβασα σε φόρουμ πως από 7-9 είσαι Ι3. Αυτό να υποθέσω πως δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε από κάποια έμπιστη πηγή του στρατού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται απλα να τους παραθεσω το πτυχιο απο το ιεκ χωρις να εχω κυρωσεις?

οχι γιατι η αναβολή είναι για συγκεκριμένες σπουδές. Αλλά παίζει ρόλο πόσο νομότυπη είναι η στρατονομία. Γιατί κανονικά αν τελειώσεις και πας για μεταπτυχιακό πρέπει να κόψεις την αναβολή κ να ζητήσεις εκ νέου για το μεταπτυχιακό αναβολή  Οπότε αν είσαι τυχερός μπορεί να περάσει στο ντουκου ή κ όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ασχολούνται και ιδιαίτερα με το τι έκανες κατά τη διάρκεια της αναβολής και ας λέει το χαρτί για κακή χρήση κλπ....

 

Εγώ οι μόνοι στους οποίους είδα να επιβάλουν πρόστιμο (και καλά αντί να υπηρετήσουν ένα μήνα παραπάνω) ήταν όσοι δεν είχαν περάσει περιοδεύων για κάποιο λόγο. (δε ξέρω τι παίζει με αυτό πάντως, φάγαν αρκετοί τζάμπα ένα 90αράκι)

 

Όσοι δεν είχαν πάρει πτυχίο (και εγώ μέσα σε αυτούς) κλπ παρά την μεγάλη αναβολή δεν είχαν κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν τους πήγες χαρτί ότι είσαι ακόμα γραμμένος/παρακολουθείς πριν παρουσιαστείς τότε δεν σου βάζουν πρόστιμο. Αν δεν πήγες ούτε τέτοιο χαρτί ούτε πτυχίο, τότε πέφτει πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω μια βεβαίωση σπουδών τους έδωσα όταν παρουσιάστηκα (αλλά αυτό είχε να κάνει νομίζω με το να δουν τι γνώσεις, ικανότητες κλπ έχει ο καθένας και καλά για να γίνει μετά απόδοση ειδικότητας πχ αν κάποιος είχε τελειώσει σχολή μαγειρικής να πάει μάγειρας) Μάλιστα τις τελευταίες μέρες μας τα επέστρεψαν σε όλους αυτά που τους είχαμε παραδώσει πτυχία και βεβαιώσεις.

 

Και νομίζω στο ΚΕΠ όταν είχα διακόψει την αναβολή πρέπει και εκεί να μου ζήτησε βεβαίωση σπουδών και επειδή δεν είχα, έκανε εσωτερική αναζήτηση και αίτημα κατευθείαν στη σχολή μου για να το πάρει. Οπότε ναι μάλλον κατά τη διακοπή της αναβολής πρέπει να προσκομίσεις πτυχίο ή έστω βεβαίωση από τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα το ειδα και εγω , απο 22 αυγουστου που ειχα παει στα ΚΕΠ , με ειχαν πει κατα 99% θα εισαι Ιανουαριο(καθως μετα απο 12 αυγουστου πηγαινες για το 2017)  αλλα τελικα μπαινω Νοεμβριο αεροπορια

 

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Πολεμική Αεροπορία με την 2016 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε φόρουμ πως από 7-9 είσαι Ι3. Αυτό να υποθέσω πως δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε από κάποια έμπιστη πηγή του στρατού;

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν εχεις τοσο υψηλο αριθμο δεν εισαι Ι1 με οτι αυτο συνεπαγεται για μοναδες/σωματα που παιρνουν κυριως Ι1 .Τωρα ειναι και σε τι μοναδα θα πεσεις κιολας γιατι εκει θα βγει το ''πορισμα''. Παντως κανονικα ειτε Ι2,ειτε Ι3 να βγεις εισαι ενοπλος κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ας κάνω την αρχή

 

" Βύσμαααα...." 

 

-Εγώ ρε παιδιά ; Όχι ούτε καν, τυχαία με πήρανε...γιατί να πω ψέματα σε ένα ανώνυμο φόρουμ....

 

:-D  Άπειρες φορές η ίδια συζήτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε φόρουμ πως από 7-9 είσαι Ι3. Αυτό να υποθέσω πως δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε από κάποια έμπιστη πηγή του στρατού;

 

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm άρθρο 15 και θα πας στις παθήσεις για τα όργανα όρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε φόρουμ πως από 7-9 είσαι Ι3. Αυτό να υποθέσω πως δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε από κάποια έμπιστη πηγή του στρατού;

http://www.insomnia.gr/topic/580895-στρατός/?p=53409263

:shifty:

https://www.stratologia.gr/pdf/pd_11-2014_1.pdf

Ι2 η Ι3 -> αναλογως βαθμους (και) αν προκειται μονο για μυωπια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αλλα forum με στρατιωτικο περιεχομενο?

οχι,αυτο το τεχνολογικο φορουμ ειναι ο μονος ιστοτοπος που επιτρέπονται στρατιωτικές συζητησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...