Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεφτίλα, να χρειάζεται βύσμα για να δώσεις μαθήματα, και υπάρχουν και πρόβατα που αντί να τους δώσουν μια μουτζα και να φύγουν ψάχνουν να βρουν βύσμα για να κάνει ο κάθε δικας δημόσιες σχέσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι οτι επίσημα δεν νοείται άδεια πριν την ορκομωσία.

 

Όπως ανέφερα, σε εμένα στο κέντρο (Αυλώνα) είχαν δώσει σε κάποιον και είχε πάει ο άλλος μέχρι Θεσσαλονίκη (24 ωρη βέβαια, με προαναχώρηση την προηγούμενη) ίσα ίσα για να προλάβει το μάθημα.

 

Τωρα ξαναλέω, αν είχε βύσμα ή αν απλά την αιτήθηκε και έδειξαν κατανόηση δεν ξέρω. Συνήθως όμως για τέτοιες περιπτώσεις κάνουν κάποιες εξαιρέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι επίσημα δεν νοείται άδεια πριν την ορκομωσία.

 

Όπως ανέφερα, σε εμένα στο κέντρο (Αυλώνα) είχαν δώσει σε κάποιον και είχε πάει ο άλλος μέχρι Θεσσαλονίκη (24 ωρη βέβαια, με προαναχώρηση την προηγούμενη) ίσα ίσα για να προλάβει το μάθημα.

 

Τωρα ξαναλέω, αν είχε βύσμα ή αν απλά την αιτήθηκε και έδειξαν κατανόηση δεν ξέρω. Συνήθως όμως για τέτοιες περιπτώσεις κάνουν κάποιες εξαιρέσεις

Με την μονη διαφορα οτι οσο εισαι στο κεντρο εχεις παραδωσει και την ταυτοτητα σου ετσι. Βεβαια μου ανεφερες και εσυ Αυλωνα που ειναι γνωστο σε τι κατασταση ειναι αλλα και παλι. Αν δεν βαλεις βυσμα αδεια δεν σου δινουν για σχολη.

Το οτι συνεβη που λες σε πιστευω γιατι στον στρατο τιποτα δεν ειναι απιθανο. Αλλα για το τελευταιο που γραφεις περι κατανοησης θα μου επιτρεψεις να γελασω.

 

Ειναι εν μερη ιδια περιπτωση με αυτο που σχολιαζαμε τις προαλλες εδω στο forum περι βυσματος για αεροπορια και Ναυτικο. Το να πας αεροπορια ή ναυτικο χωρις βυσμα ειναι οντως δυνατο και εχει συμβει αλλα ειναι υπερβολικα μικρος ο αριθμος.

Το να μας δηλωνουν ομως οι 9/10 που εχουν παει Αεροπορια ή Ναυτικο εδω στο Insomnia οτι μπηκαν χωρις βυσμα ε ναι αυτο ειναι χοντρο ψεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγησις, δεν λεω οτι ηταν καλο παιδί ο κύριος λοχαγός και έδειξε κατανόηση. Απλά το συγκαταλέγω σαν μια μικρή πιθανότητα.

 

Πιο πιθανό θεωρώ να χρειαστείς βύσμα για αυτό παρα να σου πούνε "ναι παλικάρι μου, πήγαινε να δώσεις το μάθημα σου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2016 A ΕΣΣΟ Αυλώνα/ΚΕΔΒ πήρε αρκετός κόσμος άδεια για να δώσει μάθημα. Δεν ξέρω αν έπαιξε βύσμα, αλλά επειδή ήταν αρκετοί μου φαίνεται απίθανο να είχαν όλοι αυτοί. Ποιος ξέρει βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σοβαρο οικογενειακο λογο ή υγειας να το καταλαβω αλλα τωρα για να παει να δωσει ενα μαθημα να την κοπανησει απο την μοναδα κοσμος(αφου εχουν παραδωσει και πολιτικες ταυτοτητες και ειδικα αν μιλαμε για αρχες ουτε στρατιωτικες ταυτοτητες δεν εχουν) για 1-2μερες μου φενεται πολυ τραβηγμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις στην ΕΣΣΟ Γεναρη και η εξεταστικη ειναι οσο εισαι μεσα στο κεντρο τοτε προφανως και δεν γινεται να παρεις αδεια.Γενικα αδειες μονο οταν πας στην μοναδα σου μπορεις να παρεις εκτως απο πολυ σπανιες περιπτωσεις(και το να δωσεις ενα μαθημα στην σχολη δεν αποτελει τετοια περιπτωση,αν και φυσικα οταν πας στην μοναδα μετα μπορεις να παρεις φοιτητικη-ειδικη αδεια).

Το γνωριζεις απο προσωπικη εμπειρια και το λες το παραπανω ή απλα λεμε λογια του αερα?

 

Αν οντως ειναι το κεντρο Τριπολη και η σχολη του Τριπολη αντε πες μπας και γινει το θαυμα.Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να του δωσουν εκτως αν ξερω γω γνωριζει τους υπευθυνους στο κεντρο.

απο πολυ προσωπικη αποψη το γνωριζω... σειρα μου, που μετα γιναμε κολλητοι, πηρε αορκιστος αδεια για να δωσει μαθημα απο τριπολη για ΑΘΗΝΑ, χωρις πολλα πολλα....

μαλιστα θυμαμαι που το ελεγαν και λιγο πριν το προσκλητηριο, οποιοι δινουν μαθημα να πανε στο γραφειο να το δηλωσουν... και πηγε πρωτος φυσικα :P οχι οτι περασε τα μαθηματα, για πλακα πηγε, εστω να γλυτωσει 1 μερα απο το κεντρο :D

μιλαω για την 124

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι περασε τα μαθηματα, για πλακα πηγε, εστω να γλυτωσει 1 μερα απο το κεντρο :D

Και ασε τα αλλα τα κοροιδια να σταζουν ,μιας και μιλαμε για Τριπολη.Μετα μας φταιει ο στρατος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης επειδη λετε για ταυτοτητες, αυτο ειναι λεπτομερεια, εμεις σε 5-6 μερες ειχαμε ηδη στρατιωτικη...μαζι με νεκροταμπελο και ολα τα αλλα τα σχετικα...

ξαναλεω, πηρε πολυς κοσμος αδεια για μαθημα, χωρις βυσμα και χωρις πολλα μα και μου... απλα πρεπει να φερετε πισω βεβαιωση απο την σχολη οτι δωσατε...(κλαιν)


Και ασε τα αλλα τα κοροιδια να σταζουν ,μιας και μιλαμε για Τριπολη.Μετα μας φταιει ο στρατος ....

και εγω ημουν απο αυτα τα κοροιδα που εσταξαν, αλλα μαγκια του, καλα εκανε μιας και μπορουσε...

παντως κι εγω θα ΠΛΗΡΩΝΑ να εφευγα εστω και για 1 ωρα απο το κεντρο.... δραμα η κατασταση :wacko:

τουλαχιστον ετσι μου φαινοταν τοτε....


παντως προφανως και ΓΙΝΕΤΑΙ να παρεις αδεια αορκιστος... χωρις βυσμα...

ναι κι ομως...

αρχικα η αδεια για να δωσεις μαθημα που ειπαμε, και 2ον μολις περυσι, θυμαμαι ο μακρινος ξαδερφος μου (εσσο σεπτεμβιου 2015) πηρε αδεια 6 ημερων αορκιστος, για να παει να ψηφισει, επειδη ειναι απο νησι ... 6 μερες αγραφες και γλυτωσε και πηξιμο απο το κεντρο :D .... ειχαν πεσει τοτε οι εκλογες αν θυμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, δράμα η κατάσταση στο κέντρο...

κι ομως ετσι ειναι... 50 προσκλητηρια την ημερα χωρις λογο, καψονια, παντου πας με βημα, ατελειωτες ουρες παντου... προσοχες σε οτι κινειται και λοιπα αστεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος όσο και πήξημο να έχει ο στρατός έκανα και εγώ τα χουνέρια μου.

 

Πχ. Στο κέτρο επειδή δεν έκανα καλό βήμα είχε σαν περίπτωση να κάνουν όλη την ώρα κύκλους.

 

Ενώ λίγες μέρες πριν επαναπατριστώ (βέβαια τα υπόλοιπα φαντάρια δεν με αφήναν σε υσηχία) τους "έβγαλα" όλους με τα σόβρακα αναφορά επειδή μου πήραν το τηλέφωνο ενώ έκανα θαλαμοdog.

 

Και σαφώς εν έχω ιδέα εάν έπραξα σωστά η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]θυμαμαι ο μακρινος ξαδερφος μου (εσσο σεπτεμβιου 2015) πηρε αδεια 6 ημερων αορκιστος, για να παει να ψηφισει, επειδη ειναι απο νησι ... 6 μερες αγραφες και γλυτωσε και πηξιμο απο το κεντρο :D .... ειχαν πεσει τοτε οι εκλογες αν θυμαστε...

Μα στις εκλογές υπάρχουν ανέκαθεν οι ειδικοί κατάλογοι για τους ένστολους για να ψηφίζουν στον τόπο της υπηρεσίας τους, πώς έγινε αυτό που λες!!!;;; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στις εκλογές υπάρχουν ανέκαθεν οι ειδικοί κατάλογοι για τους ένστολους για να ψηφίζουν στον τόπο της υπηρεσίας τους, πώς έγινε αυτό που λες!!!;;; :o

δεν ξερω τι λες, ξερω τι εγινε... εφυγαν ΟΛΟΙ για τον τοπο διαμονης τους για να ψηφισουν, και μαλιστα με φυλλα πορειας, πληρωμενα ολα απο το κρατος...θυμαμαι επειδη τα ειχα δει κιολας, του πληρωσαν και καραβι και λεοφορειο... το ιδιο και στην επιστροφη...

αναλογα που εμενε ο καθενας επερνε και τις αντιστοιχες ημερες...

μιλαω για φανταρους, οχι για ενστολους-μονιμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και οι φαντάροι συγκαταλέγονται στους ειδικούς, τί να πω;...

 

Λες να 'ταν κανένα τυράκι του Τσίπρα για τους φαντάρους;;; :mrgreen: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...