Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lastjedi είπε

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες; 

Έχεις δίκιο.. πώς να παλέψει κάποιος για 30 ολόκληρες ημέρες την 124ΠΒΕ…

Είναι να το παίρνεις κατάκαρδα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/4/2018 στις 5:44 ΜΜ, lastjedi είπε

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

βυσμα τυπε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω απολυθεί απ' το 2010 απ' τις Ειδικές Δυνάμεις με πράσινο χαρτί (στην αρχή λευκό). Μετεκπαίδευση δεν μου έχει έρθει ποτέ. Είναι λογικό αυτό;

Έχω αλλάξει τηλέφωνο και δεν το έχω δηλώσει. Παίζει να με έχουν πάρει τηλέφωνο; Μπα ε;... Όχι τίποτα άλλο. Μην φάω κάνα πρόστιμο και τρέχω μετά.

Επεξ/σία από Adanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2018 at 3:44 ΜΜ, lastjedi said:

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

 

Απάλευτη κατάσταση σίγουρα. Πολύ πιθανό να έχει καθαρίστριες να σου πλένουν τα ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/16/2018 στις 5:44 ΜΜ, lastjedi είπε

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

Το κινητο επιτρεπεται αρκει να μην εχει καμερα.

Τωρα πως θα την παλεψεις δεν ξερω πως ειναι τελευταια στην Τριπολη.Πριν χρονια που ειχα παει εγω ολοι περαν του Ναυτικου ειχαν τρεξιμο αλλα δεν καθεσαι δα και παρα πολυ καιρο.

Μπορεις να αγορασεις ξερω γω τιποτα βιβλια να περναει η ωρα σου ή να παρεις καποιο mp3 που να εχει και ραδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Adanos είπε

Έχω απολυθεί απ' το 2010 απ' τις Ειδικές Δυνάμεις με πράσινο χαρτί (στην αρχή λευκό). Μετεκπαίδευση δεν μου έχει έρθει ποτέ. Είναι λογικό αυτό;

Έχω αλλάξει τηλέφωνο και δεν το έχω δηλώσει. Παίζει να με έχουν πάρει τηλέφωνο; Μπα ε;... Όχι τίποτα άλλο. Μην φάω κάνα πρόστιμο και τρέχω μετά.

8 χρόνια μετά ακόμα ψαρακας είσαι; 

Παραμεθόριο καλουσαν ντοπιους, εθνοφυλακες και ούτε οι μισοί δεν εμφανίζονταν, με εσένα θα ασχοληθούν;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Fulgore said:

Το κινητο επιτρεπεται αρκει να μην εχει καμερα.

http://www.in.gr/2018/04/18/greece/apagoreysi-kiniton-tilefonon-se-oles-tis-monades-tou-ellinikou-stratou/

Εντελώς τυχαία το πήρε το μάτι μου.

Φαντάζεσαι να τα κόψουν τελείως? :D

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

http://www.in.gr/2018/04/18/greece/apagoreysi-kiniton-tilefonon-se-oles-tis-monades-tou-ellinikou-stratou/

Εντελώς τυχαία το πήρε το μάτι μου.

Φαντάζεσαι να τα κόψουν τελείως? :D

Πολυ ενδιαφερον,δεν το γνωριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

http://www.in.gr/2018/04/18/greece/apagoreysi-kiniton-tilefonon-se-oles-tis-monades-tou-ellinikou-stratou/

Εντελώς τυχαία το πήρε το μάτι μου.

Φαντάζεσαι να τα κόψουν τελείως? :D

προσωπικου ελπιζω να εννοει τους μονιμαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

υπηρεσιακών μέσων που εξασφαλίζουν ασφαλείς επικοινωνίες , κι όχι των κινητών τηλεφώνων που μπορούν οι συνομιλίες εύκολα να υποκλαπούν.

Από περιέργεια,τι μέσα έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎4‎/‎16‎/‎2018 στις 5:44 ΜΜ, lastjedi είπε

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

 

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το κινητο επιτρεπεται αρκει να μην εχει καμερα.

Τωρα πως θα την παλεψεις δεν ξερω πως ειναι τελευταια στην Τριπολη.Πριν χρονια που ειχα παει εγω ολοι περαν του Ναυτικου ειχαν τρεξιμο αλλα δεν καθεσαι δα και παρα πολυ καιρο.

Μπορεις να αγορασεις ξερω γω τιποτα βιβλια να περναει η ωρα σου ή να παρεις καποιο mp3 που να εχει και ραδιο.

Παρουσιάστηκα ΠΑ το 2012 εκεί, κι εγώ Μάη.

  1. Θα σας κάνουν σωματικό για κινητά (και οτιδήποτε άλλο απαγορεύεται) ειδικά κατα την πρώτη είσοδο ενώ αργότερα θα σε ρωτάνε η θα σου χτυπούν τις τσέπες για κινητό: γνώμη μου να πάρεις ένα των 20€ χωρίς κάμερα που τουλάχιστον τότε επιτρεπόταν. 
  2. Τρέξιμο δεν έχει με την άσχημη έννοια αλλά μέχρι να οργανωθείτε την πρώτη εβδομάδα θα επικρατεί μια ασυνεννοησία κι ένα χυμαριό μέχρι να πάτε στους θαλάμους σας. Εκτός απο τη σκοπιά που θα κάνεις, θα έχει λάντζα ίσως και γραφείο. Το μεσημέρι κοιμούνται όλοι. 
  3. Η καθαριότητα θα εξαρτάται απο το επίπεδο των υπόλοιπων σμηνιτών μέσα στο θάλαμο! Κάθε πρωί θα γίνεται επιθεώρηση γι αυτό τον λόγο μετά το πρωινό. Ορίζεται υπεύθυνοι σμηνίτες για κάθε τομέα.
  4. Πλυντήρια έχει αλλά μόνο για τον δικό τους εξοπλισμό: σεντόνια, υποστρώματα, κουβέρτες κτλ. Μην ανησυχείς μπορεί να είσαι εσύ που αρχές Ιούνη θα τα πάς για πλύσιμο μες στη χαύρα. Πάρε μαζί σου σώβρακα, φανέλες, κάλτσες και διάφανες σακούλες για να βάζεις τα άπλυτα.

Στη Τρίπολη ακόμη κι εκείνη την εποχή θα έχει αρκετό κρύο, μη ξεθαρρέψεις. Πάρε και κάποια ανοιξιάτικά ρούχα μαζί σου αλλά όχι πολλά γιατί μόλις πάρεις ειδικότητα θα φύγεις κατευθείαν για άλλη μονάδα και στη συνέχεια μετα την εκπαίδευση για τη μονάδα που θα υπηρετήσεις.

Φρόντισε να είσαι εντάξει με αυτούς που κοιμούνται πάνω/κάτω, δεξιά/αριστερά γιατί δε θές να πλησιάζουν τριγύρω σου οι βαθμοφόροι κάθε πρωί κι ενδεχομένως να σε απασχολούν. Καλά παιδιά είναι, θα δείς (έχουν και πολλές γυναίκες στο προσωπικό) αλλά να μη προκαλείς τη τύχη σου. Βασικά, τραβάνε κι αυτοί το λούκι γιατί μπαίνουν κάτι καθίκια η μάλλον κατακάθια και προκαλούν μαφιόζικα, θα δείς, θα τους λυπηθείς τους βαθμοφόρους εκεί στο κέντρο...

Αν δεν έχεις θέμα ζήτα να πάς παραμεθόριο (θα γίνει μια προσωπική δια ζώσης συνάντηση με εκπροσώπους του ΓΕΑ), θα κάνεις ενιάμηνο, πιθανόν να είσαι πολύ χαλαρά στη μονάδα και τέλος το πακέτο συμπεριλαμβάνει δωρεάν ταξιδάκια στις άδειες σου με το C130. 

 

ΥΓ. Είχαμε σμηνίτη ασφαλιστή και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι δημοσιος,ιδιωτικος υπαλληλος πας στην μετεκπαιδευση για να παρεις 15 μερες αδεια απο τον εργοδοτη.αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας απλα τους ριχνεις ακυρο και λες οτι εχεις δουλεια.πεφτουν τρελα ψησιματα και η μπυρα ρεει αφθονη στην μετεκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...