Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την εντύπωση ότι οι έφεδροι ανθυπολοχαγοί αν δεν πάνε στην μετεκπαίδευση δεν προάγονται σε υπολοχαγούς.
Πάντως γράφεις ότι υπάρχει ενδεχόμενο, δεν σε κάλεσαν ακόμα αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, G.TH. είπε

Έχω την εντύπωση ότι οι έφεδροι ανθυπολοχαγοί αν δεν πάνε στην μετεκπαίδευση δεν προάγονται σε υπολοχαγούς.
Πάντως γράφεις ότι υπάρχει ενδεχόμενο, δεν σε κάλεσαν ακόμα αν κατάλαβα καλά.

Aκριβώς ... Αλλά ανεπίσημα το έχω μάθει ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aris1986 είπε

Κανένα νέο από τους κατασκόπους μας; Ακόμα μέσα;

Ξεχασε τους δεν ξαναρχονται

Και καλα ο εποπ, εποπ ηταν, μυαλο ντιπ

Ο αλλος δεν?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tritonas00 είπε

Ξεχασε τους δεν ξαναρχονται

Και καλα ο εποπ, εποπ ηταν, μυαλο ντιπ

Ο αλλος δεν?

Δεν τι; Ξέρεις τι συνέβη; Καλό είναι από τον καναπέ να μην κάνουμε κριτική, ειδικά σε τέτοια θέματα.

Όλοι μας, τουλάχιστον οι μη βυσματίες, θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σύντομα πάω σπεν και είμαι αοπλος.. Καταρχήν σαν αοπλος τι ακριβώς θα κάνω εκεί;; και δεύτερον επειδή θα δώσω αιμα για άδεια αιμοδοτικη σύντομα μπορώ να χρησιμοποιήσω είτε αιμοδοτικη είτε κανονικη άδεια κατά τη διάρκεια του σπεν; ή δεν επιτρέπεται;; 

Επεξ/σία από GT-MAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αοπλες υπηρεσιες θα κανεις. Οτι και πριν απλως σε αλλο στρατοπεδο.

Ενδεχομενως να στηνεις και τον εξοπλισμο για να ριχνουν βολες οι ενοπλοι.

Γενικα επειδη ειναι μετρημενες οι ημερες στο ΣΠΕΝ αδεια δεν δινουν αν δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος, προσοχη γιατι μπορει να σε καλεσουν να επαναλαβεις το ΣΠΕΝ εαν χασεις αρκετες ημερες εκπαιδευσης. Οταν εκανα εγω ΣΠΕΝ υπηρχαν 3 ατομα που εκαναν ολη την εκπαιδευση απο την αρχη για δευτερη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάλεσαν χτες για "καφε" και συζήτηση την επόμενη κυριακή στο στρατόπεδο Πετροχωρίου όπου και υπηρέτησα (στην 25 ΕΜΑ λέει γίνεται η συζήτηση ή κάτι τέτοιο αλλά εγώ ήμουν στην 22).

Απάντησα πως μάλλον θα μπορέσω να παρευρεθώ και μου λέει αν δε μπορώ να ενημερώσω, μου ήρθε λίγο ξαφνικό καθώς ήταν πρωί και έφευγα από το σπίτι. Απότι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητο αλλά μιας και θα μπορώ τώρα θέλω να αποφύγω κάτι αντίστοιχο στο μέλλον.

10 χρόνια μετά τι με θέλουν; Μάλλον φαντάρος ήταν στο τηλέφωνο μου είπε καμιά 70αρα σύνολο είχε να καλέσει

edit:  δεν ήμουν δόκιμος και καμία σχέση με το στρατό γενικότερα

 

Επεξ/σία από KiriosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KiriosD είπε

Με κάλεσαν χτες για "καφε" και συζήτηση την επόμενη κυριακή στο στρατόπεδο Πετροχωρίου όπου και υπηρέτησα (στην 25 ΕΜΑ λέει γίνεται η συζήτηση ή κάτι τέτοιο αλλά εγώ ήμουν στην 22).

Απάντησα πως μάλλον θα μπορέσω να παρευρεθώ και μου λέει αν δε μπορώ να ενημερώσω, μου ήρθε λίγο ξαφνικό καθώς ήταν πρωί και έφευγα από το σπίτι. Απότι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητο αλλά μιας και θα μπορώ τώρα θέλω να αποφύγω κάτι αντίστοιχο στο μέλλον.

10 χρόνια μετά τι με θέλουν; Μάλλον φαντάρος ήταν στο τηλέφωνο μου είπε καμιά 70αρα σύνολο είχε να καλέσει

edit:  δεν ήμουν δόκιμος και καμία σχέση με το στρατό γενικότερα

 

Σου ευχομαι και εις ανωτερα,οπως netflix & chill :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lastjedi είπε

Καλησπερα παιδια... εχω αναβολη υγειας (δεν εχω ορκιστει).. αμα την διακοψω αυτες τις μερες προλαβαινω τη ΕΣΣΟ ΜΑΙΟΥ; 

Άποψη μου Όχι.. Πας για Ιούλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2018 στις 2:26 ΠΜ, Stone Cold είπε

κι έτσι έκανα μόνο 2-3 υπηρεσίες στις 50 μέρες που ήμουν αποσπασμένος και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος

Τυχερος στην ατυχια σου.

Εγω μπηκα ναυτικο χωρις βυσμα και ειχα 8 ωρες σκοπια τη μερα μεχρι και τη μερα που επαιρνα αδεια απολυσεως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2018 στις 10:01 ΠΜ, -Dimitris- είπε

Αοπλες υπηρεσιες θα κανεις. Οτι και πριν απλως σε αλλο στρατοπεδο.

Ενδεχομενως να στηνεις και τον εξοπλισμο για να ριχνουν βολες οι ενοπλοι.

Γενικα επειδη ειναι μετρημενες οι ημερες στο ΣΠΕΝ αδεια δεν δινουν αν δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος, προσοχη γιατι μπορει να σε καλεσουν να επαναλαβεις το ΣΠΕΝ εαν χασεις αρκετες ημερες εκπαιδευσης. Οταν εκανα εγω ΣΠΕΝ υπηρχαν 3 ατομα που εκαναν ολη την εκπαιδευση απο την αρχη για δευτερη φορα.

ειναι να παω και γω σπεν αλλα ειμαι ενοπλος...το θεμα ειναι οτι εχω ενα θεμα στην πλατη και δεν μπορω τα πολλα πολλα και δεν πολυ ψηνομαι να βγω αοπλος...εχω κανει ηδη το 80% της θητειας και μας πηγαινουν τωρα σπεν... και για ενα μηνα ουσιαστικα θα χρειαστει να βγω αοπλος...;;; καπως με χαλαει δεν ξερω...απο οτι ακουσα καλαματα θα πανε οι περισσοτεροι..εχουμε ιδεα τι παιζει εκει; θα εχω θεμα με την πλατη ;; ξερουμε τι ακριβως περιλαμβανει η εκπαιδευση γιατι ακουω οτι αλλου ειναι πιο βαρια η εκπαιδευση και αλλου πολυ χαλαρη..αξιζει να βγω αοπλος τωρα το τελευταιο διμηνο μονο και μονο για το σπεν ουσιαστικα; βεβαια πρωτα η υγεια, αλλα εφαγα ολο το μανικι του ενοπλου 7 μηνες τωρα...τι γνωμη εχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...